Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Култ към младостта
Автор: J0R0   
Дата:   28-03-15 14:18

Изложбата на Юлиан Табаков ме наведе на тия мисли.
Защо ценнотстната система на хората така се лашка от едната крайност в другата.
Преди време стар беше синоним на мъдър, учен, достолепен.
А днес е срамно да си стар.
Едва ли не неморално да се показват стари хора.
На мен ми се струва че и едното и другото е еднакво глупаво.
И младостта и старостта са естествени състояния на човека и трябва да ги приемаме съвсем нормално.
Днес обаче махалото е отишло твърде далеч в едната посока.
Отвсякъде ни се предлагат млади лица и тела, хората си правят пластични операции, фитнеси, диети и какво ли не, само и само да забавят остаряването, да избягат от него като нещо срамно и неприлично.
Та затова си мисля че изложби като тази на Юлиян Табаков лекинко приземяват нещата.
Заслужава да се види.
Евала и на голямата българска актриса Златина Тодева, че се съгласила на тия снимки.


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/wkci9833.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/kviz6260.JPG






Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   28-03-15 14:42

Неморално? Ти сериозно ли? Твърде си залят от чалгата, аз примерно я игнорирам като Далтонист не виждащ червено :)
Едни от най силните портрети тук за мен са на възрастни хора в естествена им среда ... въпреки , че харесвам работата на Кубето "телесната геометрия", която непосилно ще се постигне с възрастни хора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: Slivenski   
Дата:   28-03-15 15:43

На мен тва ми идва много. Не от морални, а от чисто естетически съображения.

Има един момент, когато човек трябва да престане да се показва много много гол... А още по-малко да се снима.

Да, знам, че ще ми кажете - това е животът, всички остаряваме и се сбръчкваме. Защо да не се показва?

Ами, мен лично не ме кефи. Горе-долу поради същите причини, поради които не бих снимал как лъвове разкъсват животно или трупове в моргата. И това е животът, но предпочитам да не мисля за болести, старост и смърт.



От друга страна, някой може ли да ми обясни художественото послание на тези фотографии? Или е твърде елементарно, или е толкова сложно, че не мога да го схвана... ;-)


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: nyamago   
Дата:   28-03-15 15:46

Моето впечатление за година и половина във форума е, че тук 'сбръчкани бабички' е презрян сюжет, за който се говори с погнуса или присмех в едно изречение с котки, бебета, есенни листенца на паваж, цветнца с боке и други подобни клишта, недостойни за 'високо изкуство'.

Не ми се рови, но лесно ще намеря поне дузина цитати, в които мнението за старческите лица като фотографски обект не е никак високо.

А всички ще минем оттам, на път за където до един сме се запътили.
[beer]

П.с. А още по-близо до темата: от лицата до телата е само една малка крачка.



Публикацията е редактирана (28-03-15 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: Slivenski   
Дата:   28-03-15 15:49

А и ако съдя само от тази показана снимка в първия пост, дори от чисто фотографска гледна точка не е добре - някаква тъпа стена за фон, отрязани стъпала, кофти ракурс, елементарна светлина... Можеше поне да е черно-бяло и малко по-арт... Така е просто едно нищо. Съжалявам.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-03-15 15:52

Това би ми се понравило в другата тема за "голите жени" :)))

ама щом си решил .. .

Ей го на Азис се оправи, всички други обърнахме резбата [smilie5]

майк паттерн [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: golded   
Дата:   28-03-15 16:04

Slivenski, доста повърхностно, не мисля че говориш сериозно!


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-03-15 16:08

Извинявам се, че се лигавя .., но това е някаква моя естествена реакция (защита) към тези "болезнени" теми.

Браво на хората, които са достатъчно смели да говорят чрез изкуството за тези неща .., защото ситуацията в която живеем изисква, не само безумна смелост, но и достатъчно креативност.

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: тьма   
Дата:   28-03-15 16:39

Показаният кадър е много силен, аз съм именно за такъв хуманен и естетически подход към снимането на старостта, а не това, което цари във форума - нагласени пози на възрастни хора, на които след това навярно се плаща, за да покажат възможно най-умилително състояние - тук се позовавам конкретно на една снимка на Богданов с прословутото му мече.
Както и да е, а фактът, че Сливенски не вижда тук едно голямо философско послание, а търси отрязани пети и т.н. - ме учудва.

А и друго е, когато актьор е моделът - независимо на колко години.
Къде могат да се видят други снимки от изложбата?


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: rx   
Дата:   28-03-15 16:40

Автор: nyamago
Дата: 28-03-15 15:46

Моето впечатление за година и половина във форума е, че тук 'сбръчкани бабички' е презрян сюжет,...


Освен ако не си от "нашите" [smilie18] Тогава беточките валят на сбръчкани баби снимани в олющена стая на легло тип "скара" и ако може една стара лампа с намотан мостов кабел... тук таме някоя паяжинка и стара маса с накъсана мушама - и имаш форумен шедьовър [smilie5]

... аа и забравихме рамката с надрасканата плака

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: тьма   
Дата:   28-03-15 16:42

rx [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: batsali   
Дата:   28-03-15 16:54

и печката, и печката...

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-03-15 17:09

Темата със скитниците и просяците е съвсем друга! ..а публикацията е на "Български художник" [smilie7]

хигиената в комуникацията .. пък да не говорим!

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: paolo_n1   
Дата:   28-03-15 17:34

J0R0 Я кажи от къде си купуваш цигарките които те карат да се кефиш на такива неща ?


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: тьма   
Дата:   28-03-15 17:51

Откъдето и аз [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-03-15 18:29

Забравихте бабите джуджета , а с тях какъв акт става...та Уиткин и Саудек ряпа да ядат.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: SameButDifferent   
Дата:   28-03-15 18:35

Аз не мисля, че има култ към младостта. Просто много по-лесно е да се представя младостта. Младостта вече е изживяна. Младостта е красива, няма как да я подминеш. Но е много по-трудно и изисква много смелост да разбулиш старостта. Старостта е загадка за много хора. Старостта е плаха и не се натрапва като младостта. Старостта е неизвестното, което плаши.

За мен снимките са шокиращи, но разголването на тялото ме кара да се замисля какво ли е там вътре - в мислите и душата.


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: BOZO   
Дата:   28-03-15 18:44

Снимки като снимки. Просто голо тяло, понесло белезите на годините. Няма нищо шокиращо. Би могло да е Лили Иванова без перука.

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: CDman   
Дата:   28-03-15 18:57

Предимството на младостта е свежестта и физическата привлекателност.

Предимството на старостта е жизнения опит и мъдростта.

Би било добре хората да се представят от ъгъла на силните им страни.

Обратното не е в тяхна полза.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: Slivenski   
Дата:   28-03-15 19:02

Аз съвсем добронамерено отново казвам, че не виждам никакво "философско послание" в тези снимки. По-точно - само в тази, защото другите нямам и намерение да ги гледам.

Може би нищо не разбирам от фотография и изкуство, но гола баба върху гърба на надупен пич с памперс е далеч от представите ми за провокативна фотография. Много далеч. :-)

[beer] [beer]


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: rx   
Дата:   28-03-15 19:12

[smilie24] Подкрепям. За мен това издава само едно послание - "свежите идеи свършиха, затова да се насочим към абсурди". Това напоследък се наблюдава в доста направления на изкуството. Разбира се, това е моето мнение по въпроса :) Понеже и аз като колегата оставям възможността просто да не разбирам тези кадри, призовавам някой, който ги разбира, да ни обясни с думи прости какво точно емоционално/социално/творческо послание трябва да ни каже такъв кадър.



Публикацията е редактирана (28-03-15 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-03-15 19:15

Философията е- че болен здрав носи или старото е новото младо.. или че който иска да заспи трябва да остане буден.

.. JORO много добре го е написал, а sameBut .. хубаво [beer]



Публикацията е редактирана (28-03-15 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-03-15 19:26

Slivenski,
То и аз не виждам "философско послание" в снимки на плоскогъзи мадами с опощени вежди и безизразни лица, ама нали са млади - все ще минат и покрай моралните, и покрай естетическите съображения, за които пледираш!

Изложбата е в галерия "Райко Алексиев" (София) между 3 и 19 април 2015 г. Отидете да я видите, пък тогава ...

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: Slivenski   
Дата:   28-03-15 19:27

Бе, за нищо не пледирам. Не съм имал за цел да засегна никого.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Култ към младостта
Автор: rx   
Дата:   28-03-15 19:30

shamelessEyes болните обикновено се завиват, не се разголват [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »