Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  16  17     всички  напред  последна
 Духовност
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-15 11:31

Много моля някой интелектуалец, ако е в състояние да дефинира що е това "духовност"?
Че напоследък чета разни изречения, в които присъства тая неясна думичка.
Като например "днес няма духовност, а едно време каква духовност имаше, ехеее".

Та кое прави човека духовен?
Заниманията с някаква духовна материя ли? Примерно - ако се занимаваш с фотография си духовен човек.
Ако се занимаваш с астрология и гадателство или гледаш на боб си духовен човек.
Пък ако се занимаваш с физика и химия не си духовен човек.
Или обратното?
Или пък няма общо с хорските занимания.
Ами с какво тогава? С това колко книги си прочел, колко филма си изгледал... Каква музика слушаш?
Да речем, който слуша Лед Цепелин е духовен, който слуша Роби Уилямс е по-малко духовен.
Пак не се връзва.
Дали пък не е генетично - едни се раждат духовни, други се раждат недуховни.

Нещо пък да е свързано с Духът от Светата троица или пък с духовенството? Морфологията на думата сякаш натам навежда. Но пък в такъв случай трябва да изключим като бездуховни цяла плеяда учени и писатели атеисти, будисти, мюсюлмани, Платон Аристотел и компания - и става мазало.

Изобщо уж на всички ни е ясно че "сега живеем в едно бездуховно време", пък вгледаме ли се по-отблизо в понятието, то се разтваря и изчезва като дим от контрабандна цигара в атмосферата.
В частност се питам карикатуристите от Шарли духовни или бездуховни са, а тия дето ти застреляха в такъв случай с духовността ли водят война или с бездуховността? Райко Алексиев духовен човек ли е бил? Елин Пелин? И ей такива на...

И най-важния въпрос - кой определя дали човек е духовен или бездуховен? И дали времето в което живеем е духовно или бездуховно?
Някакъв орган по духовността (питам, защото се учудвам на това разни хора с каква категоричност раздават оценки в тая посока)
Кое е мерилото?
Сравнението?
С кого, с германците, с руснаците, с непалците?
Или с героите от "Митарствата на блажената Теодора"?


--
ПП. Ясно е, че щом задавам такива тъпи въпроси съм далече от духовността. Но все пак е хубаво хората разбиращи от духовност да не бъдат високомерни, ами да обяснят на по-неразбиращите. Щото високомерие не се връзва с духовност, нали така.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: batsali   
Дата:   28-01-15 11:42

Думата се използва, както се използва "морал". Всеки си мисли, че знае за какво става дума, но като стане спор се вижда, че всеки знае само за себе си.

За мене духовност е начин на мислене. По-точно едно такова по-философско задълбаване в ежедневните и по-отвлечените понятия. Най-често на такива хора им викат дървени философи. [smilie5] Кой колко е духовен се определя по същия начин, както се определя кой колко е умен - повечето си мислят, че са над средното ниво, което е фактически невъзможно да е истина.

Мене много често са ме обвинявали във безмислено философстване и изпадане в ненужни детайли и крайност, така че сигурно съм духовен. Обичам да разсъждавам над въпроси като това дали нещата в затворе кутия съществуват, ако не ги гледаш или не знаеш, че са там или пък сънуват ли героите на моите сънища моята реалност. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: tosyo   
Дата:   28-01-15 11:49

Прекопирано от интернет, но мисля, че дава добро обяснение!

Що е Духовност?

Що е то Духовност?

Напоследък много се спекулира с тази дума и вече наистина ми писна да се развява под път и над път и то без да се интерпретира в истинското и значение. Да не говорим, че масата от хората я употребяват без дори и да подозират истинската дефиниция на тази дума. Нека дам обяснение за незнаещите:



ДУХОВНОСТТА в своята същност е пробуждане на вътрешната действителност на твоето същество, на твоята душа – вътрешния устрем да познаеш, да почувстваш и да отъждествиш себе си с нея, да влезеш в контакт с висшата действителност, иманентна в Космоса и извън Космоса, а така също в твоето същество; да се съединиш с нея и като следствие на този контакт и съединение да се преобрази цялото твое същество, превръщайки го в ново същество, в нова личност, в нова природа. Да се съединиш с Духа си. Да обединиш съзнанието и подсъзнанието в едно Свръхсъзнание. Да следваш собственото Дао/Път.

ПРОСВЕТЛЕНИЕТО в същината си е същото - да намериш светлината вътре в себе си и да я приемеш!

Тоест и двете значения са строго индивидуални и лични!!!


Духовност НЕ Е:

* Да съжаляваш всяка изгубена душа по пътя си, защото със своето съжаление ти се намесваш в нейния път, а нямаш правото да го правиш, защото нарушаваш ЗАКОНА НА СВОБОДНАТА ВОЛЯ!

* Да се юрваш да помагаш на всеки под път и над път, защото отново нарушаваш горния закон. Помага се само тогава, когато наистина те помолят и то ти виждаш, че човека от Душата си те моли. Когато става въпрос за случаи на енергиен вампиризъм (а то в почти 90% от случаите е такова) и човекът насреща просто иска да се нахрани с отделената от теб енергия, то ти си в пълното си право да го отсвириш. Духовният човек сам си избира каузите, за които да се бори и на кого да си дава личната енергия!!!

* Когато ревеш за всяко нещо щото си го съжалявал. Това е абсолютна глупост. Ако обичаш да ревеш, то иди и стани оплаквачка на гробищата - там има доста гладни същности, които ще ти се зарадват.

* Да се правиш на света вода ненапита постоянно и да демонстрираш колко си светъл. Ако имаш проблем с егото си, то това не е проблем на останалите хора и не е нужно да им го навираш в очите. Залитането само в едната полярност е все още признак на неуравновесеност и няма нищо общо с духовността!

* Да се правиш на добър е признак на идиотизъм, а не на духовност! Ако това ти импонира - ОК, но ако само го правиш за да изглеждаш велик в собствените си очи и очите на другите е пълна простотия. Добротата е липса на собствено мнение, а не признак на просветление!



И сега след като се разбра в общи линии какво е значението на думичката "духовност", то смятам за абсолютно безпредметно навирането и в очите на всеки с простотии от рода: "Ти какво се правиш на много духовен?", защото си е лично моя работа какво правя със съзнанието си, с Духа си, с личното си израстване. Аз следвам пътя си и това което ми импонира на мен, а това, че моите действия са трън в нечии очи изобщо не ме базари, защото аз съм завършено Светлинно Същество и следвам собствения си ПЪТ и какво прави някой друг на моя ПЪТ не е мой проблем, а негов личен, защото явно още не се ориентирал къде е неговият Път и само се пречи в краката на другите! Но след като налазва моя Път, то аз съм в пълното си право да му наритам задника...


Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: Alsand   
Дата:   28-01-15 11:49

Духовност най-често се бърка с Душевност. Духовното е всичко това, което се отнася до невидимия свят или, както го наричат до "Духовния свят", който е нематериален.
Изкуството принадлежи на физическия свят и не бива да се бърка с духовност.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 11:52

Като започнем от туй, че повечето дето използват думичката не правят разлика между дух и душа, и между духовност и душевност - едното бидейки чисто религиозно/имагинерно понятие, а другото - и философско, културно, естетическо и т.н. Но това са тънки разлики и се изисква определен капацитет за да ги схванеш - нещо като тънката разлика да слушаш Рахманинов и да слушаш Радка Пиратка...

Едит: колегата горе ме е изпреварил [beer]



Публикацията е редактирана (28-01-15 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: batsali   
Дата:   28-01-15 12:09

Изказвания от сорта на "аз съм завършено Светлинно Същество и следвам собствения си ПЪТ" са безмислени. Хората, които се смятат за такива същества най-вероятно вярват в астрология, аури гледане на боб и тн. Такова просветление е също толкова светло колкото е светло розовото астрално слонче, което съм АЗ. [smilie5] Вселената е достатъчно голяма и шашава и няма нужда да си измисляме неща отвъд това, което можем да узнаем за нея на практика, за да си напълним душата. Наука му е майката.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-15 12:09

Невидими и нематериални са квантите.
Затова предполагам, че е толкова разпространено напоследък гледачки и асролози да използват терминологията на физиците.

Пробуждането на вътрешната действителност добре пасва на художници, музиканти, писатели или монаси но пък никак не пасва на повечето учени и на повечето философи. Или поне на част от философите, които така или иначе не признават понятието "вътрешна действителност.
Ако приемем това определение за вярно, то автоматично хора като Сартр или Камю минават за бездуховни. Пък Йоло, който е пробудил в себе си духът на Тангра - духовен. Звучи доста абсурдно.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 12:11

batsali противоречиш си. Науката например не отрича бог и гледането на боб. Като цяло науката отрича много малко неща. Науката ТЪРСИ. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: Alsand   
Дата:   28-01-15 12:14

Жоро, това, че нещо е невидимо, не го прави нематериално. Елементарните частици да не би да са нематериални, защото не ги виждаш? Или енергията?

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: batsali   
Дата:   28-01-15 12:17

Науката точно търси, а не предполага съществуването на всяка измислица, която може да роди нечия глава. По твоята логика науката не отрича и това, че аз съм розово астрално слонче, следователно е много вероятно да съм и следва да взимам решения в живия живот на това основание.

Бобогледачките и Вълшебник Илиян използват терминология от физиката точно, за да си придадат авторитет, който нямат на практика. Разчита се на това, че масата не отбира от физика и наука като цяло и лесно се впечатлява от терминология и празни приказки. Доколко го правят с умисъл или просто от плиткоумие е отделен въпрос.

Според мене чисто прагматична наука и чисто философска философия не могат да съществуват отделно. Философията е начинът да се интегрират безличните сухи факти от реалността в модела за света на човешкото съзнание. Логиката например е в сферата на философията. Без логика не може да работи научният метод.



Публикацията е редактирана (28-01-15 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-15 12:18

Така е да.
Дори медицината не отрича астрологията.
Лекар може да постави диагноза по звездите.
Този лекар дали е по-духовен от своите колеги?
Ей този въпрос не ми дава мира.
Дали е пробуден, дали е отворил третото си око.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 12:19

Аз на духовен лекар не бих отишъл. Нито не бездушен. Направи разликата ;)

batsali разбира се, че науката не отрича, че си розов слон. И аз не мога да отрека - не съм те виждал, не се познаваме... ако се направи научно изследване, в което да се установи емпирично, че си човек, а не розов слон, тогава ще имаш и научно доказателство. Засега ще трябва да се задоволиш със свидетелството си за раждане, където си категоризиран като човек [smilie5]

Колкото до философията, психологията и до голяма степен психиатрията, това са едни области, в които изпълняващите ги все още не могат да се разберат доколко са наука и доколко - не. Проблема е, че там се работи с предположения, защото още няма научен метод, който да измери колко % си депресиран, примерно...



Публикацията е редактирана (28-01-15 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: batsali   
Дата:   28-01-15 12:28

rx, може би не се разбираме нещо. Имах предвид, че науката е метод за проверка на дадено твърдение спрямо факти от реалността. По този начин се трупа познание за света, което постоянно става все по-точно, но никога нищо не може да бъде доказано с абсолютна сигурност. Не е работа на учените да опровергават бобогледачките и астролозите, а е работа на бобогледачките и астролозите да докажат верността на твърденията си. Това може да стане само по един начин - научният метод. Досега такова доказателство не се е случило. Не се е случило и вярващи да докажат съществуването на боговете си.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: philip   
Дата:   28-01-15 12:28

J0R0, повечето от отговорите по темата ще откриеш тук:

The Urantia Book

но не се чете лесно и бързо и си трябва бая четене...



Публикацията е редактирана (28-01-15 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: batsali   
Дата:   28-01-15 12:33

Също така всичко може да се измери стига да дефинираш какво точно мериш и да имаш метод за измерването му. А за да кажеш на колко % е нещо, то трябва да знаеш някаква абсолютна максимална стойност. Процентът е част от цяло, не абсолютна стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-15 12:36

Е що на английски, поради что се срамиш да четеш на български
Книгата Урантия

(това вече го коментирахме по-горе като възможност)

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: batsali   
Дата:   28-01-15 12:36

philip, тва хубаво, ама първо трябва да се докаже съществуването на такова нещо като бог, а чак тогава да му описваме атрибутите и да се притесняваме какво иска от нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 12:38

batsali критиката ми към теб беше за "предполага съществуването на всяка измислица, която може да роди нечия глава" :) Въпросната измислица на научен език също има място под слънцето - нарича се хипотеза. Иначе сме на едно мнение, споко [beer] А за гледането на боб, най-добър изказ има Richard Dawkins [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-15 12:41

Нещо много се отметнахме от темата.
А тя беше - защо настоящето да е по-бездуховно от миналото?
Кой определя тия работи?

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: philip   
Дата:   28-01-15 12:43

batsali, всякакъв род доказателства са научни понятия, а науката всъщност е само съвременното ни познание за реалния свят и непрекъснато се развива... Ако не го усещаш вътрешно не ти трябват доказателства[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: rx   
Дата:   28-01-15 12:43

Joro: http://www.bg-patriarshia.bg/

Има десетина комисии вътре - предполагам някоя от тях се грижи за изследване на духовния статус на българското население, разбира се, освободена от данъци и със съответната държавна издръжка [smilie25]

Ето например, в световно отношение, доскоро ползването на презерватив автоматично правеше хората бездуховни, но миналата година Папата явно се е чул с началника и каза, че презервативите са куул.



Публикацията е редактирана (28-01-15 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: mihran50   
Дата:   28-01-15 12:43

Като стана въпрос за бог,някой беше попитал за духовноста на духовниците.


Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-15 12:46

Затъването на Духа в материята...


От както човек съществува никога неговия живот не е бил толкова обвързан с материята.


Нещата които предстоят да се случат в този свят ще имат само една единствена цел:


Да освободят Духа от робството на материята.


Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: philip   
Дата:   28-01-15 12:49

J0R0: Е що на английски, поради что се срамиш да четеш на български[smilie24]

Ей, браво бе вече е преведена! J0R0, просто не знаех.


Отговори на това съобщение
 Re: Духовност
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-15 12:50

https://scontent-b-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/p235x350/10696468_10152755420539189_686156...


Ето един пример за евтина манипулация, който се върти из нета.

Това е абсурдно, тогава беше духовно време, щото тетрадките бяха само един вид, а пък сега е бездуховно защото има всякакви...

Могат да бъдат направени хиляди подобни съпоставки и в обратната посока. Тогава примерно чакахме по 20 години за телефон, днес говорим и браузим със смартфони.

Кое е това дето определя времената като духовни и бездуховни?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  16  17     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »