Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Импровизирано осветление
Автор: r0shaf   
Дата:   17-01-15 10:22

Здравейте,
Предстоят ми опити за портрети на закрито като част от уж развитието ми като пишман фотограф [smile] , няма да е в студио ще импровизираме в апартамент, но си мисля за допълнително осветление - нещо по-бюджетно. Насочил съм се към LED прожектори, но все пак нека някой даде и някоя друга идея. Та въпросът ми е колко според вас ще трябва да взема и по какъв начин да ги разположа, че да да бъде приятно осветен модел. Не искам светлината да е натрапчива и да няма неприятни сенки зад модела които да се набиват на око.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: gbdesign   
Дата:   17-01-15 10:45

LED осветлението, въобще не е бюджетно, освен ако не си решил да се пробваш с китайски ламбета за градинско осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: tzl   
Дата:   17-01-15 10:46

Първо трябва да наблегнеш на разбирането какво е "студио" и как работи светлината и чак тогава да мислиш от какви светлинни източници да дойде тя.

Студиото е просто място. То може да бъде параван сред природата, може да бъде мазе, може да бъде каравана, може да бъде апартамент или хале.

"Приятно осветени модели" могат да бъдат заснети използвайки всякакъв тип светлина. Не бъркай типа светлина с типа светлинен източник. Светлината на залез и светлината по обед и светлината през облак са различни типове светлини, идващи от един и същи светлинен източник. Тъй като дефиницията за "приятно осветен модел" е субективна, никой не може да ти каже как според теб е приятно. Все едно да кажеш "вкусна гозба", която за един може да е с много люто, а за друг с повече сол.

Хубави портретни снимки могат да се направят и с настолна лампа като светлинен източник, стига да знаеш как работи светлината.

Скоро снимах едно кратко видео, в което ползвах само подръчно осветление и евтина техника, но никъде на осветения обект не пише "това е от настолна лампа", защото става въпрос просто за светлина, която е оформена според вкуса ми.



Публикацията е редактирана (17-01-15 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: ioana-foto   
Дата:   17-01-15 10:50

Най добре си вземи една китайска светкавица с ръчно настройване на силата на импулса и въртяща се глава , насочваш я в тавана и ето ти разсеяна светлина.Можеш и да и наденеш едно платнено дуфизерче да се разсее още повече. С тия лед прожектори ще ти трябват софт боксове или чадъри,стативи , всичко ще стане много масивно а и мисля че светлината от тия лед прожектори няма да е толкова силна и подходяща за това начинание.
Ако пък искаш 2 източника на светлина , може да сложиш светкавицата на статив(ако имаш) и със синхронизатор да я ползваш заедно с вградената на апарата.Има и светкавици които имат фото сензор и се палят от вградената и не им трябва синхронизатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: r0shaf   
Дата:   17-01-15 10:53

Ами насочил съм се към нещо такова http://olx.bg/30w-ili-50w-led-prozhektor-vana-ikonomichno-osvetlenie-i57971574
, но все още съм в процес на търсене затова попитах тук за идеи тъй като нищо друго не ми хрумва за сега. Все пак ще пообиколя да рагледам и други варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: r0shaf   
Дата:   17-01-15 11:00

tzl, Идеята ти за настолните лампи ми звучи добре. Затова искам да пробвам за сега с подръчни материали, не мога да си позволя да се охарча за скъпи моноблокове и друга професионална студийна техника. Но все пак ще имам нужда от стойки?

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: CaracolStudio   
Дата:   17-01-15 11:11

Ако ги дадеш тези лампи та дори и халогенни 500W на някой който знае какво е светлина .Може да направи чудеса ,но повярвай ми ако не си запознат по добре не пробвай .Преди години си взех Бюджетно :) 2 халогенки със стойка и пържех буквално и снимките и моделите :) По добре си вземи 1 или две китайски светкавици и 1,2 чадъра .Ако си ги поръчаш от Ebay може да се вместиш в едни 100-150 лв :)

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: r0shaf   
Дата:   17-01-15 11:29

ioana-foto и CaracolStudio, прави сте за светкавиците, преди малко гледах клип в който 3 светкавици правеха чудеса, но не разполагам с това време.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: r0shaf   
Дата:   17-01-15 13:00

А какво ви е мнението за фотлампите?

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: tzl   
Дата:   17-01-15 13:17

Разполагането с време е ключът към добрата работа.

Затова много хора не успяват да прескочат трапа на любителското качество, защото искат всичко да се случи бързо, тук, сега и веднага. Или времето го инвестират само в произволни опити "па к'во стане" (и се дават съвети "снимай повече"… и те снимат повече, обаче резултатите не стават повече като качество)

Ако някой иска да направи нещо читаво, трябва да плати с време (не само с пари).

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-01-15 13:43

Остави осветлението и си вземи едно обикновено фенерче(не диодно) Една 5-6 см черна хартия, като тубус отпред(за да не е много разпръсната светлината. Апарата на статив, помещението затъмнено, бленда 8-11, ИСО 100, експонация около 1 минута, като рисуваш модела с фенерчето.
Не ти трябва никакво осветление, светки и вани, защото ще я изпържиш, но ако не те кефи моята технология пробвай с друго. Занимавам се и със сток-фото за удоволствие и почти всичките ми кадри са правени с фенерчето.[smile] [shtrak]

Портрет с фенерче:



Сток с фенерче:


Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: ioana-foto   
Дата:   17-01-15 14:11

[beer] GOSPODIN , супер е че споделяш подобни креативни идеи тук, още довечера ще се пробва метода, имам диоден фенер с променливо фокусиране и разпръскване на светлината,мисля че ще е подходящ за този експеримент .[shtrak] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-01-15 14:46

Диодния е с много синя и силна светлина и прегаря бързо осветените участъци. В магазин за левче още имат с крушки и 2 батерики АА , за 2 лв.
Разбира се не пречи да пробваш и със светодиодно. Хубаво е модела да е седнал-легнал стабилно, за да не стават двойни контури. Когато рисуваш лицето трябва да не прави мимики и да не мига.
Успех![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: burningice   
Дата:   17-01-15 14:54

Става и с диодно фенерче [cool]

http://4coolpics.com/pics/0659/197640659134.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-01-15 15:02

burningice, говорим за портрет, а там е много по-различно.

Няма как с диодно да се получи нещо подобно, но не пречи да се опитва [shtrak] :


Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: burningice   
Дата:   17-01-15 15:09

GOSPODIN, удивително как моделът е стоял неподвижен по време на дългата експонация [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: r0shaf   
Дата:   17-01-15 15:27

Доста предложения и много изобретателност :) както се казва ще действам смело и безотговорно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-01-15 15:33

burningice , с доста опити - за да излезе една сполучлива снимка се връткахме повече от час, а и модела трябва да е много навит и да спазва указанията. Експонацията на този кадър е около минута.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: victory13   
Дата:   17-01-15 15:37

burningice, бъркаш... при осветяване и експозиция 1 минута изобщо не е необходимо обектът да стои мирно 1 минута...

китайски 2 светкавици, с ръчно стартиран импулс от едната, или от тази на камерата...

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: burningice   
Дата:   17-01-15 16:04

victory13, ясно ми е това, мога да ти покажа хоро във вихъра си, снимано на 1/10 по второ перде, но тук говорим за постоянно осветление, а не за импулс от 1/8000с от светка.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-01-15 16:46

victory13, със светки подобно осветление е доста трудно да се построи, за да се постигне приглушеност тип сфумато, а отделно е почти невъзможно да осветиш само тялото и краката по техния контур, а дантелата да е потънала. Не напразно има отделна техника lightpainting.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: lamerko   
Дата:   17-01-15 17:44

GOSPODIN: фенерче с криптонова крушка ли използваш за горните кадри?

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: asahi   
Дата:   17-01-15 18:20

Препоръчвам курс по фотография. Ако ще се бориш сам почни с тази книга:


http://knizhen-pazar.net/books/048/4849/484959.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-01-15 18:42

lamerko, най-обикновена , която даже свети доста жълто и слабо, но е удобна , че не прегаря кожата. Слагам го на 2800-3000 Келвина. Рисувам от около 15-20 см.

Отговори на това съобщение
 Re: Импровизирано осветление
Автор: And   
Дата:   17-01-15 18:42

Още един глас за фенерче [smile]

http://andrew.lan4.net/lj/ru/2014/16_08_14/_MG_4930.jpg



http://andrew.lan4.net/lj/ru/2013/14_12_13/_MG_6808.jpg



Можеш да направиш това.

Успех! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »