Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Анимационна програма
Автор: meteorolog   
Дата:   02-01-15 12:20

Здравете, колеги. Моля ви за съвет - коя анимационна програма би била подходяща за начинаещи аниматори?

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=t1inZaRdWY4 - това е видео правено в началото на миналата година. С приятели смятаме да правим повече такива видеа, но за ускорение на процеса искам част от фигурите да ги правя директно в някакъв едитор, а не да се рисуват на ръка, защото отнема много време.

Изискванията ми към анимационната програма са:
- да е максимално упростена и подходяща за stickman animation
- по възможност да е безплатна
- да позволява работа с таблет за рисуване
- по възможност да работи под Linux

Благодаря ви за съдействието и наслука през новата година! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: tzl   
Дата:   02-01-15 13:14

Този тип анимация се нарича stop motion или time lapse и се прави от множество снимки, които след това се обединяват софтуерно. Софтуерно има много начини под Linux. Един от тях е GIMP (безплатен софтуер е). Работата с таблет не зависи толкова от конкретния софтуер, колкото от драйверите на таблета и това дали ги има за съответната Linux дистрибуция.

Самите снимки могат да се направят и от телефон (или друго устройство, което прави снимки на интервал), който е над рисуващата ръка, като телефонът е пуснат да снима 1 кадър на всеки Х секунди. Разбира се, може да ползвате и DSLR с интервалометър или ако не поддържа вграден, да ползвате дистанционно с тази функция. Другият вариант е да се правят screenshot-и всеки няколко секунди и после да се обединят screenshot файловете.

Под линукс може да се направи лесен скрипт (на 3-4 реда), който всеки няколко секунди да пуска програма, която прави screenshot на екрана (потърсете за "scrot").



Публикацията е редактирана (02-01-15 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: pmartinov   
Дата:   02-01-15 13:25

10 tips for shooting time-lapse


Adrift


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: nyamago   
Дата:   02-01-15 14:28

Добре е да не се бърка timelapse със stop-motion:

Едното е заснемане на ПОДВИЖНА реална картина през интервали, при което привидно се ускоряват промените и движението в картината. Интересно е, напоследък стана поопулярно с наводнението от компютърни и телефонни приложения, които го правят достъпно за любители без специална техника и подготовка. НО няма нищо общо с въпроса, поставен в темата.

Другото е създаване на привидно движение от серия НЕПОДВИЖНИ картини - използва се в анимацията и за него е поставения въпрос.
= = = =

Има безброй начини да се съберат серия кадри в анимиран клип - и безплатни програми за всяка OS, не само Linux. Но въпросът, ако правилно съм разбрал - не е за събирането им, а за самото създаване на серията с инкрементални промени. Автоматизиране на трудоемкия анимационен процес - примерно със задаване на начална и крайна картинка на дадено движение и софтуерът да изработи всички междинни фази.

Точно за такова приложение нямам опит и не мога да препоръчам - но може би Гугъл би помогнал? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: tzl   
Дата:   02-01-15 14:31

@nyamago — съгласен съм с уточнението.

Но това, което младежите искат да правят е и едното и другото, тъй като хем имат ръка, хем имат картинки, които привидно се "движат" (развиват). Затова писах и едното и другото, за да могат да знаят термините ако търсят повече детайлна информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: nyamago   
Дата:   02-01-15 15:00

Писах по принцип, преди да бях видял примера им. В него има привидно забързани жестове на жива ръка, които ПРИЛИЧАТ на timelapse, но са си чист stop-motion. Точно това им трябва - и Гугъл ще помогне:
http://tinyurl.com/l5s4qf3


Или Бинг, ако не обичат Гугъл:
http://tinyurl.com/phw66d3

Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: meteorolog   
Дата:   02-01-15 21:49

Така, може би не се изразих правилно.

Клипчето горе съм го правил аз заедно с приятели - знам как става. Повече инфо за видеото как е правено (въпреки че може би се досещате): палатка, дслр, светъл обектив, няколко лампи/светлина от прозорец, timelapse, звукозапис с Audacity и монтаж в Kdenlive.

Необходима ми е програма която да прави точно това, което каза @nyamago - "Автоматизиране на трудоемкия анимационен процес - примерно със задаване на начална и крайна картинка на дадено движение и софтуерът да изработи всички междинни фази."

Идеята е да се избегне времеемкото заснемане на материалите. Самите материали са прости стикмен анимации в 2D - съответно ми трябва анимационна програма, работеща с прости геометрични фигури и текст. Крайната цел е да правим по видео на месец, евентуално и на български, за да е достъпно и за българските училища и университети.

Отговори на това съобщение
 Re: Анимационна програма
Автор: tzl   
Дата:   02-01-15 22:16

Във Photoshop може да се прави трансформация, която да е траектория, прозрачност и геометрична трансофрмация. Ако тези трите ви вършат работа, остава само да анимирате отделни Layer-и с тези 3 свойства. Аз съм правил 2.5D филмче по този начин.

Почти всеки 3Д софтуер поддържа анимиране на обект по зададена траектория и геометрични трансофрмации. В частен случай може да се използва и за 2Д. Безплатен 3Д софтуер е Blender, който го има и за Linux.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »