Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-14 16:21

Имам питане ако някой знае или има практика.

Какво правите с профилите за ръчни обективи за Лайтрум. Адоби такива не прави. Значи трябва да си ги правим ние. Това добре.

Гледам, че във Adobe Lens Profile Creator обаче няма как да задам бленда и разстояние до обекта, когато използвам ръчен обектив. Така дори да направя много серии - на няколко бленди, на различни разстояния (за твърд обектив със зумове не ми се занимава) после няма как да ги запазя в един профил. То и в Лайтрум като се замисля няма как да задам блендата и обектното разстояние.

Та каква Ви е практиката?

Аз мислих в името на самия профил да си пиша - f5.6 28cm например и по спомен и по това дето виждам на снимката да избирам правилна бленда и горе долу правилно разстояние.

Защо съм се загрижил....ами от скоро имам Samyang 14mm T3.1 ED AS IF UMC което е сравнително остро обективче с малки проблеми, обаче все пак има проблеми - аберации, кривене най-вече.

Споделете опит ако някой има

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: didesignbg   
Дата:   14-12-14 17:50

Нещо не ти схващам въпроса. Проблемът е не в Адоб ленс профайлър, а в производителите ти на апарат/тяло. При мен с ръчнофокусни обективи диафрагмата се записва в екзифа и от там нататък всичко работи. Не виждам как софтуера може да гадае: а/ на каква диафрагма си снимал при създаване на профила; б/ на каква диафрагма е сниман кадърът, на който искаш да приложиш профила?
Варианта е да си именуваш профилите на база диафрагма и да си носиш от едновремешните тефтерчета да си пишеш диафрагма на всеки щракнат кадър. [smilie5]
Какво се занимаваш с глупости направи профил за дисторсия, аберациите ги чисти на ръка. Или ползвай някакъв профил по подразбиране ф8/ф11 не би трябвало да са много различни.

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-14 18:19

Това направих един профил на ф11 и един на ф5,6 и така си ги именувах. Сега ако има нещо ще си избирам.

Вероятно ще ги преправя преправя тия дни. Ще търся някъде да си пусна квадратчетата на по-голям от А4 лист. Ако може и доста по-голямо от А3. За да правя профила на обектно разстояние метър и нещо.

Аз до сега ползвах един профил правен с Д700. Горе долу добре идва за кривенето ама все пак по-добре моя си профил на А7.



Публикацията е редактирана (14-12-14 18:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: iasen2   
Дата:   14-12-14 19:52

Как ще изчислиш корекциите за геометични изкривявания и аберации, че да направиш профила?
Аз писах в една друга тема за снимане на продукти за този тъй дребен проблем ,но там само ми се смяха.....

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-14 20:55

Много ирачка, не я намирам за оправдана (освен за някакви технически или научни снимки дето искат макс прецизност).

Аз за 2-3 ръчни обектива ползвам готовите профили за нещо най-близко - и ако има нужда, леко до-коригирам на ръка.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: Lycan   
Дата:   14-12-14 21:03

PTLens?

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-14 21:13

Ами не съм специалист. Има си Adobe Lens Profile Creator. Той идва с ръководство. Разпечатваш си една картинка с квадратчета и я снимаш. Нищо сложно и трудно няма.

9 снимки ти трябват за една бленда и едно предметно разстояние. Пишат, че е добре на 3 различни предметни разстояния и 4 бленди да се направи.....ама за 14-ката аз я ползвам на 5.6 предимно т.е. една бленда и обектното разстояние над метър и половина т.е. един набор от 9 снимки ми стига. Правят се за 5 минути без подготовката и четенето или 40 минути със.

За мен е оправдана играчка - оправя кривините, винетирането и аберациите. Все пак обектива е 500 кинта и ми е струвал поне час да ида до магазина (не боря колко време четох ревюта) ...40 минути за да имам хубави снимки от него не е голяма инвестиция. Пък и аз обичам подобни неща.

ПП Ето го за windows, a има и за мак

http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=193&platform=Windows




Публикацията е редактирана (14-12-14 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: iasen2   
Дата:   14-12-14 21:34

Може да направиш профили и да ги продаваш

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-14 21:44

Ами те се споделят. Има си приложение към лайтрум за споделяне с търсачка. Аз за това ползвха профил от Д700, щото за тоя обектив само такъв профил има направен от някой

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: BEYA   
Дата:   15-12-14 17:45

и какво като ти ги направи на профил?какво?

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: Петрос   
Дата:   16-12-14 00:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   16-12-14 01:20

Ами Adobe Lens Profile Creator прави от 9-те (или повече) снимки профил lcp файл и го записва в папката на лайтрум. Това е.

Всъщност обиколих Европа последните седмици буквално и имам около 100GB снимки които да обработя. Някак при снимки на архитектура с широк обектив геометрията е важна, понякога.

Бих Ви посъветвал да се запознаете поне бегло с техниките на живописта и ще останете много изненадан от прецизността на някои велики творци. За съжаление дървените философи рядко отделят време да четат.



Публикацията е редактирана (16-12-14 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: Петрос   
Дата:   16-12-14 01:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   16-12-14 01:50

Явно не само от живопис не разбирате. Имам си тилт шифт приставка (не е срамно че нямате идея какво е това) и продължава да ми трябва корекция на изкривяванията породени от характера на опитката. Някак издуването от свръх широк обектив не се коригира с тилт или със шифт. Напротив шифта, който намирам за по полезен при архитектурни снимки, затруднява корекциите на оптичните дефекти тъй като измества оста на обектива от центъра на кадъра. Запознайте се моля с терминологията във фотографията поне -- кое какво е във фотографията. Пък аз си ги ползвам тия екстри, къде с по-голям и къде с по-малък успех. Благодаря за загриженоста.

Ако искате може да следите някоя от фотографските теми, където има и снимки и дискусии за това кой обектив или приставка за каква цел е полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: axlastro   
Дата:   16-12-14 11:38

Hotsnail- флектогон 20/4 май беше абсолютно прав и вероятно е подходящ за архитектура. На твпето сони ще заспи, стига да покрива фулфрейм при максимален шифт. Самянг са приятни обективи, но кривят ужасно и на всичкото отгоре не е чист "barrel distortion" а някакви непоправими кривини. Т.Е. не е най-добрия вариант за Архитектура. Аз поне бих ползвал флектогона. Даже по едно време мислех да си купя тилт шифт адаптер за м-ка та, но предвид цената на обектива и адаптера реших, да събера пари за истински TS обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: compur   
Дата:   17-12-14 12:36

виж това:

тук

верно, че идва малко дългичко, но...

все пак и цената му е добра! [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: jingov   
Дата:   17-12-14 12:57

[smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: Петрос   
Дата:   17-12-14 13:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hotsnail   
Дата:   17-12-14 16:44

Благодаря за идеите! Да по прав обектив ще ми е по-лесен за работа.

Лайтрума не коригира ли всякакви кривини с профила?

Сега като пробвам туй онуй и и виждам че профила, дето съм направил не е много подходящ - може би щото снимах много малък chart A4 и обектното разсояние ми беше доста малко 30-тина сантиметра за 14мм обектив. Май трябва по-голямо обектно разстояние да имам за да имам по прецизна корекция. Това дето сега получавам е повече корекция на места и може би по-малко на други и реално си играя със силата на профила да докарам нещо приемливо т.е. прави линии.

Шифта на кропката го правя. То и на фул фрейма става ама трябва да кропна след това.

65мм ми е много дълго и на двата формата за съжаление. Виж за тилтване и ефекти 65мм може би е идеален. Той и за архитектура ако има повечко място ще е идеален, щото перспективните изкривявания ще са по-малки.

Тоя 20мм флектогон ще го потърся. Чудя се как би се справил новия 15мм супер широк Хелиар на фойтландер - сигурно до март, април ще почнат да излизат тестове с него. Другия обектив дето заглеждам периодично е сигмата 12-24. Ако имате впечатления от нея. Май старата версия си има пръстен за бленда на никон байонет и ще ми е доста удобна

ПП Петрос няма да пише тук повече за съжаление...явно заяждането му е по-важно от дискусията....



Публикацията е редактирана (17-12-14 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Профили за ръчни обективи Lightroom и Adobe Lens Profile Creator
Автор: hose   
Дата:   18-12-14 13:00

браво на адобит-о че са направили такова нещо - след време ще се напълни базата и ще има за всички обективи… макар че всъщност то като е в зависимост и от тялото… но все пак, разликите ще са минимални, а сигурно е възможно да се комбинират профили

в орандж и мания и други такива места печатат А3 и нагоре



Публикацията е редактирана (18-12-14 13:01)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »