Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: marves   
Дата:   01-12-14 23:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: pmartinov   
Дата:   01-12-14 23:22

Обади се на Филип Джумаков 0886801805 занимава се с лазерно рязане от доста години.



Публикацията е редактирана (01-12-14 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: siluet   
Дата:   01-12-14 23:49

Доколкото съм чувал филтъра пред сензора се маха, за да не спира IR светлината и се ползва филтър на обектива който пропуска само близка до IR дължина на вълната над 960 нм мисля че беше.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: batsali   
Дата:   02-12-14 00:05

siluet, има вариант да се сложи IR pass филтър на мястото на IR cut филтъра пред сензора. Тогава ще може да се работи спокойно с автофокус и ще имаш някакво мерене, което пак ще си е малко проба грешка, защото камерите не са пригодени да смятат правилна експонация само в ИЧ спектър. Като цяло по-удобно от филтър пред обектива. НО, това важи май само за SLR-ките. Безогледалките не съм наясно дали мерят и смятат фокус със самия сензор. Ако е така, за мене тоя мод е безмислен. Само да се махне сегашния филтър, но да не се слага нищо на негово място, и да се снима със или без IR pass филтър през обектива.

От 700-720nm започва ИЧ спектър. Интересното е, че като погледна с голо око през моя R72 виждам да се белеят треволяците. Дали съм супермен или всички имаме достатъчна чувствителност около 720nm не се знае [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: terminator   
Дата:   02-12-14 15:51

Батсали, ти си направо супермен, бря [smilie5]

През моя R72 единственото което виждам (в тъмночервено) е като погледна директно слънцето, всичко друго е чернилка.

Иначе чисто научно това което се регистрира от CCD матрицата с премахнат low-pass филтър (и с уговорката пред обектива да има друг IR филтър режещ видимия спектър) е просто количеството ОТРАЗЕНА от обектите в кадъра светлина в диапазона 720 до 1150нм.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: marves   
Дата:   02-12-14 16:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: batsali   
Дата:   02-12-14 18:27

marves, моя филтър го взех от фотопавилиона. Сега се сещам, че ако намериш някакво тънко просветлено стъкло да сложиш на мястото на филтъра, няма да е лоша идея. Иначе като се замърси сензора няма да е много здравословно да го пипаш на голо. А 2мм не е ли много дебело за тая работа?

Терминаторе, моя е Hoya R72. да не би твоя да е друга марка и да реже повече от червеното? Не гледай слънцето през тоя филтър, щото ти се пържи ретината без да усещаш!!!! Половината от лъчението на звездата е над 700nm!

А при мене се вижда бяла растителност само като е слънчево вънка. Иначе зор да видиш нещо през тоя филтър освен лампи и слънце.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-12-14 21:02

Ако сложиш ИР филтър пред матрицата апарата става само ИР, ако махнеш този пред матрицата и слагаш пред обектива(ИРстоп/ИР) ще имаш камера използваема и за нормални снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: batsali   
Дата:   02-12-14 22:20

Абе щом човека ше посяга на сензора, значи нещата са сериозни [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: batsali   
Дата:   02-12-14 22:49

А ето един пич дето работи доста с IR

http://www.martinzimelka.com

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: siluet   
Дата:   02-12-14 23:10

Бившите ми колеги от Панагюрските оптични заводи могат да помогнат, там имаше доста ИР филтри но повечето бяха около 2мм дебелина, мисля че на Асахи давах един преди време.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: desmes   
Дата:   02-12-14 23:47

Имам NEX-3 с премахнат Lowpass филтър пред сензора , за да снимам в UV спектъра.
Не е нужно да се слага на негово място каквото и да е стъкло , освен за предпазването на сензора.
Неочаквано за мен проблеми с АФ няма.
Сума време тъсих UV pass стъкло за тази цел, но накрая се отказах .
Ако желаете да компенсирате в някаква степен премахнатия Lowpass филтър за стандартно снимане, бихте могли да използвате пред обектива Lowpass филтър .

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: batsali   
Дата:   03-12-14 01:21

desmes, някаква филтрация ползваш ли или снимаш видима светлина + UV + IR?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: desmes   
Дата:   03-12-14 04:06

За UV фотография ползвам един
2" Baader U филтър


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: dekov   
Дата:   03-12-14 09:03

Тънко стъкло от рамка за диапозитив е единият вариант,
другият е да прежалиш един UV филтър, стига да има кой да го среже
става и с нормално рязане.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: kefalcho   
Дата:   03-12-14 11:23

Да попитам, на сигма сд15, след като и махна филтъра, което става лесно, какви филтри трябва да поставя на обектива за инфраред или ув фотография? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: desmes   
Дата:   03-12-14 11:52

За IR нещата се получват дори и с поставени няколко краища от проявен цветен филм, а филтри се продават на сравнително ниски
цени .

сравнение

За UV става по-взискателно , по отношение качеството на филтъра, тъй като сензорите са много по-чувствителни към IR и дори няколко % пропускане води до "измиване" на ефекта, получен от UV спектъра.
Обективите също трябва да позволяват преминаването на UV спектъра в максимална степен. Специализираните са много скъпи. Всеки по-стар, с минимално или най-добре никакво просветление, ще свърши работа. Идеята е да се намали времето за експонация.
Обикновеното стъкло по принцип блокира голяма част от UV спектъра .
Много задълбочени изследвания и тестове са налични в този
сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: jingov   
Дата:   03-12-14 12:28

http://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials

Пробвай от тука


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: shampoanta   
Дата:   04-12-14 18:00

имам изрязани филтри за кроп матрица , мога да ти продам един ако си мераклия , рязани са от качествен ИР филтър, мисля че беше ... абе над 100 дол. бройката

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: Nenov   
Дата:   05-12-14 22:06

http://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/canon-rebel-xt-350d



Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: Nenov   
Дата:   05-12-14 22:07

http://www.lifepixel.com/shop



Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: terminator   
Дата:   07-12-14 13:41

batsali написа:

>
> Терминаторе, моя е Hoya R72. да не би
> твоя да е друга марка и да реже
> повече от червеното? Не гледай
> слънцето през тоя филтър, щото ти
> се пържи ретината без да усещаш!!!!
> Половината от лъчението на
> звездата е над 700nm!
>


Моя също е Hoya R72 и като казах че гледам слънцето - гледам го на електронния дисплей на Sony 717, не съм толкова прост (все още) че да гледам директно слънцето през филтъра.

Не знам дали половината на излъчването на слънцето е над 700нм, но според чисто научни данни:
"Електромагнитното излъчване на Слънцето е средоточено предимно в интервала от дължини 150 nm - 0,5 cm, което се излъчва от различни слоеве на слънчевата атмосфера. В късовълновия ултравиолет (180 - 300 nm) се наблюдават високите и по-хладни слоеве от слънчевата фотосфера, поради което яркостната температура е около 4500 К. В инфрачервения диапазон за дължина l » 5mm поради същата причина яркостната температура е около 5 000 К. В радиодиапазона l » 1m яркостната температура е около милион градуса. Тези факти показват, че излъчването на Слънцето в различните спектрални диапазони се формира от различни слоеве, които се различават по своята температура."

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: marves   
Дата:   08-12-14 19:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: Nazarov   
Дата:   09-12-14 11:10

Marves,

И аз направих същото с твоето X-A1, но след като го сглобих най-надлежно, остана пълен мъртвец. Все едно няма никакво захранване. Жалко за хубавата машинка [smilie2]

Иначе, за NEX-овете твърдят, че фокусирали (контрастно) и без да се слага заместител на филтъра пред матрицата. Предполагам, че и за Фуджито ще е така.

Дано да имаш по-добър успех от мен!

https://www.dropbox.com/s/u5y6rcikpewpj9s/DSCF6445.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/kgptcg4c7fi1tih/DSCF6448.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/rv3zwz4mtq2tjme/DSCF6451.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/cm5rueahccq6zub/DSCF6454.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/taacdgqvwe2mz1i/DSCF6466.JPG?dl=0


P.S. По някаква причина не мога да публикувам снимките директно.



Публикацията е редактирана (09-12-14 11:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря стъкло за IR пред сензора?
Автор: marves   
Дата:   09-12-14 11:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »