Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: etto   
Дата:   05-10-14 00:05

Здравейте,колеги! Всички знаем ,че можем да снимаме на свободна практика,без да отговаряме пред никой и може би повечето от вас сте така.Искам обаче да попитам как можем да легализираме фотографията си,като бизнес на територията на България,какви са негативните и какви са (ако има такива)позичивните страни на нещата ?
ПС: Въпросът ми се надигна ,след като реших да се занимавам сериозно с фотография,като кариера.В туториал на F-stoppers има специален сегмент само за това,но предпочитам да чуя братята българи какво мислят по въпроса.
И ДА ГЛАСУВАТЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: tttodorov   
Дата:   05-10-14 00:55

Скоро ще си отварям агенция и студио и ще си е напълно легално с фирма , документи , регистрация и т.н :)
Това според мен е най-добрия вариант , че да спиш спокойно :)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: etto   
Дата:   05-10-14 07:44

Защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: EvaJor   
Дата:   05-10-14 07:54

За физически лица с оборот до 50000 от предходната година, фотографските услуги е патентна дейност, съобразно ЗМДТ. Дължимият патент се определя от общината -където е разположено студиото или ако такова няма -по местоживеене на ФЛ. Размерът му /колебае се между 600 и 800 лв за година/ може да провериш в Наредбата на общината. Плаща се на 4 равни вноски.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: 3DF   
Дата:   05-10-14 10:22

Ако само с това ще се занимаваш преди всичко трябва да си дадеш отговор на следните въпроси:

С оборота и доходите от това занимание ще можеш ли да си покриваш разходите, като:

купуване на техника и оборудване
наемане на помещение - ателие и колко голямо
плащане на текущи разходи за него
осигуровки
данъчни ставки
касов апарат и абонамента му
ре инвестиция
и чак на края
дали ще остава нещо за теб

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: dilomski   
Дата:   05-10-14 11:04

Е то е ясно, че НЕ.В тая държава дребния бизнес е покойник.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   05-10-14 11:29

3DF е казал малка част от това което трябва да помислиш :)
Умножи го по Десет и Действай :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   05-10-14 11:47

Някой се справят, други не ... въпрос на можене си е според мен. Но не само можене при снимането ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: dilomski   
Дата:   05-10-14 12:55

Сега, малко се откланям от темата може би, но както каза, не е само моженето.Реално има хора, които вадят кинти и поръчки, не говоря само за фотография, по-скоро при рисуването, които не са нищо особено като техника на изпълнение, креативност и чиста естетика.Обаче имат контакти и са налагани.Други, които са по-креативни, нямат тези контакти и не вадят тези пари.Факт.И при обществените поръчки е същата работа, шуробадженащина до дупка и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Redimido   
Дата:   05-10-14 14:18

Варианта за такива като мен и теб е ЕООД-то. Назначаваш себе си като управител и се осигуряваш по този начин, на база на регистрираните доходи и издадените фактури. Имаш да плащаш 10 % плосък данък и се осигуряваш на колко си преценил че искаш да се осигуряваш. Необходим капитал за регистриране - 2 лв. Но става малко бавно. Всички упоменати по-горе от колегите неща си остават валидни. Нямаш ли сериозна и постоянна клиентела, ще ти натежи много. Като ти натежи ЕООД-то ще трябва да го ликвидираш, а това е процес, който може да продължи до половин година. За ЕТ-то няма и смисъл да говорим...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: etto   
Дата:   05-10-14 15:18

Има ли въобще някаква ползва от всичко това ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   05-10-14 15:52

Redimido....какво значи самоназначаваш се :)
Сам ли ще си работиш в тоя фотографски бизнес?
И какво значи ...откриваш си фирма с капитал 2 лева????
Тва всичко е абсолютно Комично :)

Надявам се че си гласувал днес и си взел вярното решение :)

Поздрави :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Redimido   
Дата:   05-10-14 16:01

По-добре е, когато някой е некомпетентен да си мълчи, че иначе почва да става за смях! [smilie25]

Собственика на ЕООД-то, трябва да назначи управител на дружеството. Като може да се самоназначи на тази длъжност, сам себе си. За регистрация на ЕООД, закона изисква да бъде регистриран капитал...минималния по закон е 2 лв. И ако г-н Русев реши да не се прави на умен без да има това качество, а се опита да прочете нещо - може би ще му е от повече полза :) Дали ще работиш сам в този бизнес си е лично твоя работа - аз така го правя. Както и много други. И понеже познавам лично колегата etto, и знам какво има предвид, му отговарям според каквото е запитал тука. Така че, айде по-лека, и ако ли не у лево [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Redimido   
Дата:   05-10-14 16:07

etto написа:

> Има ли въобще някаква ползва от
> всичко това ?

Ами принципно това е начина да спазваш закона, също така ако смяташ да се занимаваш с това през голяма част от живота си, стажа и осигуровките също ще те интересуват. Защото един ден ще пораснеш и ще искаш пенсия...в България с фотография трудно се прави капитал, който да заделиш за дните, в които вече няма да имаш сили да снимаш. Повечето възрастни фотографи които са нехаели преди време по този въпрос, в момента мизерстват и разчитат на подаяния и помощи. Средствата ако имаш достатъчно клиенти ще ти стигат да покриваш основни нужди и да ъпгрейдваш техниката, но едва ли ще ти стигнат да заделиш капитал за да излезеш спокоен на пенсия, живот и здраве. Отделно осигуровките са ти важно нещо...здравните поне е наистина добре да ги имаш. Че всичко се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: etto   
Дата:   05-10-14 16:08

Значи..ще говорим с теб скоро да ми разясниш нещата по-така ( :

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Redimido   
Дата:   05-10-14 17:34

Yonko_Rusev написа:

> Redimido....какво значи
> самоназначаваш се :)
> Сам ли ще си работиш в тоя
> фотографски бизнес?
> И какво значи ...откриваш си фирма с
> капитал 2 лева????
> Тва всичко е абсолютно Комично :)
>
> Надявам се че си гласувал днес и
> си взел вярното решение :)
>
> Поздрави :)

Всъщност Йонко е сватбен фотограф, и би трябвало да ги знае тия работи как стават [smilie25]

Да не плаши тепърва прохождащите колеги, искащи да направят нещата по правилния начин, а да сподели как ги прави той нещата, че да работят [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: 3DF   
Дата:   05-10-14 17:36

Един приятел има следната сентенция:

Разходите не са проблем. Проблам са ми приходите.

Така, че автора първо да мисли, как ще има приходи. Другото е лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   05-10-14 18:36

Redimido ...никого не плаша :) Просто съм плашещо откровен :) Радвам се на хора които искат да правят нещата по правилния начин :) Дори ги издирвам за да обменяме опит ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-10-14 19:06

Варианта с еоод-то и самонаемането е най-верен. Отсега си намери счетоводител, читав!, за да не изпускаш срокове. Ще ти е проблем прага за ддс-то , но това има и + и –. Преди всичко седни и говори със счетоводител за всичко, особено за таксите и годишните разходи по дружеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Redimido   
Дата:   05-10-14 19:58

Докато стигне прага за ДДС...има много хляб да изяде :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: photostoykov   
Дата:   05-10-14 20:54

Можете да се регистрирате по собствено желание по ДДС, още при създаването на фирмата. Така ще можете да излезете на възстановяване на данъка при закупуване на съответното оборудване, но няма да можете да прекратите регистрацията в продължение на няколко години!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: goldstar   
Дата:   05-10-14 21:00

Следя с интерес темата[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: etto   
Дата:   05-10-14 21:34

Сложно ми се струва за сега,прагове на ддц,счетоводители,годишни данъци а-у..Няма да ги разбера тия неща във форума.Първоначално ще действам няколко месеца ъндърграунд,докато ги осъзная нещата,за да ги реализирам.Благодаря ви,колеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: pepi34   
Дата:   05-10-14 22:03

etto Като човек, който има фирма още от 1992г (даже съм имал различни фирми), също така работил известно време в разрез със закона те съветвам преди да решиш да работиш извън закона да се осведомиш добре (от познати счетоводители примерно) какви са санкциите. Защото едно елементарно барване може да ти причини такива сериозни главоболия, много повече от колкото да си редовен. За мен лично има 2 варианта и 2та са супер лесни, не виждам нищо сложно. Като за начинаещ, никакво ДДС. Ако решиш ще минеш по тая схема на по-късен етап. ЕТ и патент ако си сигурен, че ще имаш много работа и си от малко населено място, където патента е малък (или ползваш някакви облекчения - инвалид, пенсионер и т н ) Другото е ЕООД в което ти си управител и работиш със собствен труд. Аз в момента има ми двете фирми. ЕООД е по-добре, защото може да упражняваш през него различни дейности, докато при ЕТ всяка дейност ти се облага с различен данък и определено е и много сложно и голямо дърво. Може да регистрираш ЕООД за не повече от 300-500лв, уставиня капитал може да ти е 2лв. Счетоводител си намираш и не се занимаваш с нищо, освен да ми подаваш фактурите за разходи и тези за от приходите. Работиш само с банкови плащания, без пари на ръка и не ти трябва касов апарат (икономисваш още едни 300 кинта). Всичко ще ти е ОК и ще спиш спокойно. Ако не си разбрал, намираш ми телефона от някъде (лесно е) звъни и ще ти обясня. Иначе горе в темата имаше и доста интересни неща - ще трябва да си упражниш малко познанията от училище по математика и да пресметнеш имаш ли изобщо сметка от това нещо като бизнес. Като се знае, че вече всеки собственик на фотоапарат се провъзгласява за ПРО и снима на цена като за един обяд, много съмнително е каква полза ще имаш. Не за друго ми ще се наложи да тръгнеш точно от това ниво като старт (ниска цена и скапани клиенти, който ние с повечко стаж любезно отпращаме)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията,като бизнес в България[въпрос/и)
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   05-10-14 22:04

Стискам ти палци ;)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »