Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   26-08-14 15:03

Имам едно обективче с надраскана задна леща. Някой знае ли дали може да се полира?

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: fraction   
Дата:   26-08-14 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 15:27

Ако е толкова надрана, че да дава видими отражения на снимките не можеш я спаси никак, щото почнеш ли да търкаш стъклото се променя цялата форма на въпросния елемент. Ако не дава видими отражения пък, няма смисъл да се прави нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   26-08-14 15:42

Повърхността е леко матирана но на голяма площ по средата на лещата. Обектива ми го подариха заради това и омасляване на блендата това с блндата може да го правя но за съклото нямам представа. 50mm 1:1,4 FD s.s.c. на Canon заслужава си опита за ремонт.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: deerstalker   
Дата:   26-08-14 16:05

Как да се разбира "леко матирана"? Направи снимки на оптичния елемент и публикувай в темата, така ще имаме представа за какво става дума по точно.
Блендата, ако решиш да я оправяш и се излъжеш да свалиш задната част на обектив - си приготви един голям магнит, че от зад има лагер с поне стотина малки съчми, който ако пръснеш - нямат обиране. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   26-08-14 16:08

Видях няма да го разглобявам преди да съм оправил лещата ще снимам довечера.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: fotorafi   
Дата:   26-08-14 17:24

Потърси някой развален обектив,същия модел и да се смени задната леща,
Успех, Рафи

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: sathv   
Дата:   26-08-14 17:49

batsali
Дата: 26-08-14 15:27

Ако е толкова надрана, че да дава видими отражения на снимките не можеш я спаси никак, щото почнеш ли да търкаш стъклото се променя цялата форма на въпросния елемент.

To оптични елементи не се полират само с търкане , ами с чалъм и инструменти. С ръчно шлайфане и последващо полиране може да се може да се постигне такава точност на кривината , непостижима за нито една машина. Ако не можеш сам, което е много вероятно има си фирми които могат да ти я полират, ако обектива е скъп и разходите си заслужават. Давал съм за полиране в Оптикс-Панагюрище. /Не Оптикоелектрон/

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: deerstalker   
Дата:   26-08-14 18:44

Някой от предните собственици на обектива е решил да чисти задната леща, и най много да ти е протрил металния окис (просветката, която е нанесена върху оптичния елемент). Ако е проблема е само върху просветката няма нужда от каквито и да е ремонти, единствено където казваш, че блендата е омаслена и трябва да се почисти за да може ламелите да движат свободно.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: sathv   
Дата:   26-08-14 19:49

Просветка гъза на лещата няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 22:27

Имат и на гъза. Редно е всички повърхности да са с покрития, ако е качествена оптиката.

hristol83, Рафи ти даде най-добрия съвет. Сменяш елемента с такъв от някой друг обектив, на който му е строшено нещо друго, за да продължи да ти е без пари цялата афера. Ако ти се занимава де.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   26-08-14 22:40

Ето и снимката
https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1409081640_2014_08_26_1229.jpg


Не знам дали ще има отражение на снимките нямам адаптер за да сложа обектива за проба а не ми се праща до търново ако няма да може да се снима с него. За леща се сетих и аз но тези са дефицитни по нашите географски ширини. По принцип драскотините изглеждат по страшно но нямах време да ги снимам по добре. В ремонт съм.



Публикацията е редактирана (26-08-14 22:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 23:48

Не мисля, че е болка за умиране поне от това, което се вижда на снимката. На живо може да е по-страшна гледката. Освен това на харизан обектив задната леща не се гледа. [smilie7]



Публикацията е редактирана (26-08-14 23:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: deerstalker   
Дата:   27-08-14 00:09

Подмяната на задния елемент, или групата от няколко лещи (не се сещам точно за конструкцията на този обектив) ще се отрази на картината предавана към фотоапарата. Всяка серия обективи си има определена центровка на лещите



Публикацията е редактирана (27-08-14 02:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: asahi   
Дата:   27-08-14 02:28

Забрави за полиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   27-08-14 07:57

На живо се вижда матиране по средата на лещата. Освен да търся друг такъв и за задна леща. Обектива е Canon 50mm 1:1,4 FD s.s.c. Ако някой има счупен със здрава задна леща ще се радвам да се разберем нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: realnoncho   
Дата:   27-08-14 08:03

Мисля, че трябва да го пробваш преди да правиш каквито и да е сметки и дейности.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-08-14 08:58

Снимай си спокойно - няма да видиш осезаема разлика, даже да смениш лещата. Обектива не е нещо , чак толкова скъпо - около $80 с изпращането в Ибей, та не знам дали си заслужава набиване на пари за ремонт.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: marves   
Дата:   27-08-14 09:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   27-08-14 09:52

Някой има ли преходник без оптичен елемент за fd към ef в София за да мога набързо да го пробвам какво прави в сегашното състояние. Искам да го взема на заем за 1-2 дни.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-08-14 11:32

hristol83, просто го дръж пред "дупката" на апарата и когато е на фокус снимай. Не ти трябва преходник.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: hristol83   
Дата:   27-08-14 11:58

Пробвах но не можах все се размазват. Когато имам повече свободно време ще се позанимая сега нямам. Благодаря на всички за помоща.

Отговори на това съобщение
 Re: Полиране
Автор: realnoncho   
Дата:   27-08-14 14:26

Няма преходник без оптичен елемент към EF заради това, че разстоянието от задния елемент при FD.
Има преходници без оптичен елемент към безогледалките, аз мислех да си взимам по едно време такъв за EOS-M.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »