Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за обектив
Автор: vladobg78   
Дата:   13-08-14 09:27

Здравейте,

От известно време имам Canon 350D закупен на старо заедно с китовия обектив EF 18-55. Аматьор съм още, но попрочетох доста неща за обективи и основните неща, които са важни във фотографията.
Обективът е добър, но си мисля, че на "level 2" (не знам дали съм го стигнал още [smilie5]...и дали ще го стигна) ще ми трябва още един обектив.
Проблемът е, че ми се иска да е само един и да е "общоцелеви", тоест да покрива ако може максимално диапазона - тоест хем да е с по-голямо фокусно разстояние, хем да е и сравнително по-светлочувствителен. За бюджет сега няма да говорим, може да се търси и втора ръка.
Има ли такова животно и кое ще ми препоръчате (EF 28-80, EF 80-200, EF 55-250.
Тук във форума има доста мнения за различните обективи, но честно казано още повече ме объркват.

Предварително благодаря за отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-08-14 09:46

Доколкото разбирам, искаш обектив, който да е едновременно с голям обхват /кратност/ на зума и освен това да е и по-светъл - с по-широко отворена диафрагма. Едновременно и двете изисквания са трудно изпълними, да не кажа - невъзможни. Затова обикновено се използва комбинация от два или три обектива, които покриват сравнително широк диапазон от фокусни разстояния. При Канон не помня точно как беше, но при една друга марка това са обективите - 14-24/2.8, 24-70/2.8 и 70-200/2.8. Цената на трите обектива сумарно обаче е мнооого солена...
Затова обикновено за кроп тяло се взема нещо от рода на Тамрон 17-50/2.8 или Сигма 18-50/2.8, а ако имаш повечко излишни пари - Канон 17-55/2.8... Като втори обектив може да се прибави нещо от рода на Сигма 50-150/2.8 - също не е евтина.
Като компромисен вариант бих предложил Канон 15-85 /или нещо подобно/, който, доколкото си спомням, беше доста добър - но не е с постоянна диафрагма 2.8, а нещо от рода на 3.5-5.6 от широкия до дългия край на зума.
Или още един вариант - Сигма 17-70/2.8-4.



Публикацията е редактирана (13-08-14 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   13-08-14 10:13

Има голяма вероятност, на левел 3 да търсиш само твърди обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: vladobg78   
Дата:   13-08-14 10:32

И аз знам, че универсален обектив няма - Тамрон 17-50/2,8 е добър вариант, но за него съм чел доста лоши отзиви (трудности с фокусирането, проблем със стабилизацията ако е такъв със стабилизация). За Сигма като качество не знам нищо.
Канон 17-55/2.8 ми е прекалено скъм вече, като за любител като мен не става.

Колега Миланов, какво имате предвид под твърд обектив?

Какво може да ми кажете за EF 50/1.8 - там нямама голям обхват

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: marves   
Дата:   13-08-14 10:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   13-08-14 10:50

Твърд обектив означава с фиксирано фокусно разтояние. Дава по-качествено изображение от зума.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   13-08-14 10:52

С нищо не го ограничава, ама е прочел, че "от тоя мазен китак нищо не става". След като сам се чуди до кое ниво ще стигне, напълно достатъчно ще му бъде допълването на късия китак с един 55-250 от базара.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: vladobg78   
Дата:   13-08-14 11:48

За тялото - засега не предвиждам смяна на 350D с друго, първо защото съм хоби фотограф и смятам че тов ами върши достатъчно добра работа (може по-нататък да се навия на смяна).
Ограничаването в китака е предимно в зума и затова мисля, че 55-250 наистина ще бъде добро решение.
По принцип не робувам на изказвания "кофти китак, мазен китак, за нищо не става". Иска ми се да изкарам максимума от апарата с възможно най-малко средства [smilie5] (не, не съм арменец или евреин)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: jigsaw   
Дата:   13-08-14 12:33

@vladobg78

Само не пропускай факта, че за теб 55-250 на практика означава 88-400. За "дългия" край ще си доволен, но "късия" , ще ти дойде малко "дълъг" според мен! Освен това този обектив не е никак "светъл". Съответно в двата края е f4-5.6! Не пропускай тези подробности [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: vladobg78   
Дата:   13-08-14 12:44

Така е, но ако трябва да е по-светъл отива на други пари вече
Аз затова питам за компромисен вариан и дали има такъв

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   13-08-14 12:48

Koмпромисният вариант е да си купиш и светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за обектив
Автор: vladobg78   
Дата:   13-08-14 13:48

Ок, а какви ви е мнението за 18-135/3.5-5.6
Тук поне мисля, че няма да е "дълъг" и е малко по-светъл

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »