Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: rasmus   
Дата:   31-07-14 19:10

Здравейте,

Искам да си направя отражател, които да ми служи за снимане на хора сред природата в цял ръст. Ето този панел ми харесва: http://www.amazon.com/RPS-Studio-39x39-Standing-Reflector/dp/B008ROQX2A .Но тъй като до този момент никога не съм използвал подобен вид техника, нямам идея точно какви материали да избера, за да си сглобя рефлектор. След кратко търсене из нета попаднах на тази статия (http://www.shootingonabudget.com/diy-36-4-x-6-diffusion-panel-reflector/), която като че ли описва най-добре това, което искам да направя.

Та конкретно имам 2 въпроса към тези от вас, които имат опит в ползванто на отражатели:

1. Какъв материал да използвам за отражател? В статията, която посочих по-горе, използват ripstop nylon, а не знам в България дали може да се купи такъв. Затова възнамерявам да си взема парче бял плат от някой шивашки магазин, но може би има по-добри варианти? Материалът трябва да е лек и лесно преносим.

2. Снимките, които искам да правя, са горе-долу от този тип:


http://s17.postimg.org/a7jxmmnqj/4a894e733525644bbffbcb482559261d.jpg




http://s17.postimg.org/jtdi2xewb/8b01a5f98b42543b073af1b8806acfb3.jpg




http://s17.postimg.org/efepvdp63/83bc182653d05ad9e8c1e92cf2d3040c.jpg


Какъв да бъде размера на отражателя, така че отразеното количество светлина да е достатъчно и хората да снимката да са добре осветени? Нещо от рода на 1.5х1.5 метра ще ми свърши ли работа?

Благодаря ви предварително за каквито и да било мнения и идеи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: tzl   
Дата:   31-07-14 19:18

В момента имаш 2 вида трудности:
1) Нямаш опит с осветление и не знаеш кое как влияе за светлината.

2) Искаш да направиш нещо, което да ти върши работа, но не искаш да ползваш комерсиален продукт.

Накратко казано, добре е да се запознаеш с начина на работа и за да навлезеш "бързо" в това, какъвто и плат да вземеш, стига да е бял цвят, ще ти върши работа. Ако прозира, няма да отразява толкова светлина, но ще я губи (т.е. ще "свети" по-малко).

Вземи 4 пръчки, завържи ги с канап, че да получиш рамка, вземи парче чаршаф, опъни го върху пръчките и го завържи пак с канап за ръбовете. Това е като платно на лодка, обаче е опънато. По-точният пример е хвърчило.

Тествай какво прави този отражател и като видиш как работи, си направи по-хубав.

По-хубавият може да го направиш от ВиК тръби (такива, които механично се свързват, не полипропиленови, за които ще ти трябва поялник). Ако намериш тънки ПВЦ-та, може да направиш и от тях. След това вземи чаршаф, мини му хубаво ръбовете и заший ленти за обтягане, които са достатъчно дълги, че противоположните да се достигат една-друга. Може да ги свържеш посредством велкро или да ги връзваш като "колани".

Направи няколко такива и ги продай в базара, а за себе си остави други да си ползваш за снимки.

И научи малко повече за осветлението, защото си се впуснал в нещо, което няма толкова отношение към добре направената снимка, но пък може да направиш бизнес с отражатели ако решиш, че фотографията е твърде сложно нещо (а не е проста работа).

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: vicking   
Дата:   31-07-14 19:39

Ще следя темата, отворен съм към всякакви иновации. Сега като се замисля т'ва с ВиК тръбите си е много идейно. Ще взема да се пробвам с няколко стойки и 2-3 софтбокса. Ако не друго то поне може занаят да науча. https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/smiley_092130.gif




Публикацията е редактирана (31-07-14 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: pstoev   
Дата:   31-07-14 19:40

а защо не си купиш сгъваем, излиза ти 25лв:
ebay


Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: MarinY   
Дата:   31-07-14 19:50

Ако си падаш по направи си сам, показаното се прави от ПВЦ 1/2 цола водопроводни тръби и колена. Дори е разглобяемо, тъй като колената са залепени само в единият им край. Размери - каквито искаш. Всякакъв бял плат, ще ти свърши работа, но трябва да си подгънеш краищата и да си избереш един от "десетте" начина на закачане към рамката. Най-добре е с нанизване. Ако платът е подходящ, рамката може да се ползва и като голям дифузер (с повече светкавици или слънцето).

П.П. Май вече е описано.
П.П.П. Идеята на направи си сам е да направиш такива, които са по-големи от готовите. И не ги прави квадратни!



Публикацията е редактирана (31-07-14 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   31-07-14 21:49

а опита ли нещо подобно на това
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/505853170001.html

или това http://magazin.photosynthesis.bg/offer/507931320153.html


Може да го подпреш на статив, ако няма асистент да го държи

Предимството на подобни решения са, че са сгъваеми и лесно приносими (не че не мързи да го нося)

Вариантите с тръбни стойки ми изглеждат много тромави за инсталиране/прибиране.

А тези може да използваш самостоятелно и на тръбна стойка, ако толкова те гони ентусиазмът [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: MarinY   
Дата:   31-07-14 22:02

ЧичоЖоро, предимството на тръбните е, че са Голями. Можеш да покриеш и групов портрет, можеш да направиш и огромен софтбокс. Но без асистент(и) не става. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: victory13   
Дата:   31-07-14 22:12

Трипод ти е базата за стойка... Трудното е платът, най-добре става с материала за подплати - лек, плътен, лъскав, едноцветен,и важното - евтин.
Не е нужна рамка, просто 2 леки тръби, горната вързана за стойката, долната изпъва материала вертикално...
Ми тва е [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: landstar   
Дата:   31-07-14 23:03

Купи си два сенника за кола по 2 лева, опъваш на две пръчки и си в джаза! Тия шашми по магзините са същото за 200 пъти повече пари.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: MarinY   
Дата:   31-07-14 23:44

E-e, не предлагай такива работи. Не че не вършат нещо, но са за съвсем друг ефект. Май показва неразбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: And   
Дата:   31-07-14 23:46

Цък :)
Успех! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: quazimodo   
Дата:   01-08-14 08:38

Намираш празен кашон от хладилник с подходящи размери, отрязваш си необходимите парчета от него(велпапето е твърдо и леко)след това си купуваш възможно най тънките(около 2 см)листа от бял стиропор и ги налепваш по велпапето. Получаваш лек, но не толкова удобен за пренасяне отражател с възможност за неограничена площ. Е, направата на подходящо закрепване оставям на твоята фантазия.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-08-14 09:01

От тия пощенски марки (снимки) нищо не се вижда, но поне едната ми се струва, че НЕ е правена с отражател а със светка и синхронизатор, та помисли по-добре и за стробистко осветление, а не само за отражател, защото отражателя работи с налична светлина,която не винаги е налична.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: quazimodo   
Дата:   01-08-14 09:39

GOSPODIN написа:

> От тия пощенски марки (снимки) нищо
> не се вижда, но поне едната ми се
> струва, че НЕ е правена с отражател
> а със светка и синхронизатор, та
> помисли по-добре и за стробистко
> осветление, а не само за отражател,
> защото отражателя работи с
> налична светлина,която не винаги е
> налична.

Всичкото добре, ама трудно ще включи стробистки комплект в почина "направи сам".

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: pmartinov   
Дата:   01-08-14 09:54

rasmus


Единствения правилен отговор до тук си получил от :

pstoev и 4i4o-Joro



Този рефлектор е лек и удобен за транспорт което те прави мобилен!

Можеш да го носиш навсякъде без да те ограничава по никакъв начин нито с тегло нито с размерите си .





Избраните от теб неща са подходящи единствено за студио...


Искам да си направя отражател, които да ми служи за снимане на хора сред природата в цял ръст.




Публикацията е редактирана (01-08-14 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: rasmus   
Дата:   01-08-14 12:20

Благодаря за съветите и идеите.

Все пак да доуточня някои неща.

Причината да искам да си направя сам подобен панел е, че тези, които се продават и са евтини, не са достатъчно големи и отразената светлина не е достатъчна, за да покрие човек в цял ръст (както правилно е забелязал MarinY). Големите отражателни панели пък са скъпи, а за разни ламерски екперименти няма смисъл да давам толкова много пари.

Освен това идеята ми е тези отражатели да ги използвам само при много слънчево време, когато не мога да използвам светкавицата (поради ограничение от 1/180, тъй като не искам да затварям блендата на 16 или на 22). Вариантът за стробистки комплект отпада, защото той изобщо не е компактен, а освен това съм далеч от нивото на фотограф, които заслужава подобна техника.

"Пощенските марки" (снимките) единствено ги прикачих, за да се види, че хората са в цял ръст и около тях има сравнително много "празно пространство". Когато снимаш headshot-и и рефлектор от 50х50см върши работа, но при хора в цял ръст не са достатъчни.

Иначе отражателите, които pstoev предлага, ми се струват горе-долу приемливи - сравнително големи са, пък и цената им е супер.

В крайна сметка утре ще ходя да купя разни бели платове или найлони, ще поекспериментирам и ще видя какво ще се получи. Като видя резултатите ще преценя какви действия да предприемам по-нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: pmartinov   
Дата:   01-08-14 13:18

Може би не си забелязъл,но посочените рефлектори имат две лица-сребристо и златисто.

Топло и студено рефлексно покритие в зависимост от нуждите и целите.

Материята от която са изработени е много специфична и едва ли може да се намери лесно на нашия пазар.


Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: axlastro   
Дата:   04-08-14 07:59

Някой в базара продаваше сребристо на руло...

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: prisonbreak   
Дата:   04-08-14 08:30

Като почнете да предлагате сенниците за коли.Не стават. То само с кукичка и желание, за риба се не ходи.[beer]
Хубавото струва, евтиното е заблуда на личността.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: Lambov   
Дата:   14-08-14 10:29

рефлектор 5 в 1
30 лева, евтин, удобен, сгъваем, лек, много функционален.
Купих си го но почти не го ползвам. Има го и в по малък размер

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: Mogila   
Дата:   14-08-14 11:00

Rasmus, а защо просто не си купиш един ND филтър и тогава ще можеш в слънце да снимаш на отворена бленда със ниски скорости :)

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: axlastro   
Дата:   16-08-14 15:08

Имам два отражателя 5 в 1 - единия е 120х90 и става за снимане в цел ръст. Другият е 60 см кръгъл и е само за глава. И двата ги ползвам, но големия е по-универсален. Трудно обаче може да си го държи сам модела. Само сребърна повърхност не стига. Даже напоследък ползвам по-често златистата- дава една неповторима топлина при снимане в контражур по залез. Злато в косите, злато в очите...

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: petrov88   
Дата:   16-08-14 16:11

И аз си поръчах един от на Lambov линка. То за 33-4лв не си струва да се бъхтиш със самоделки, а и размерът му мисля, че е достатъчен

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: axlastro   
Дата:   16-08-14 17:45

Имаш си 5 повърхности - дифузьор или бял отражател за по-мека светлина, сребърна и златна повърхност и черна поглъщаща, която дори успешно може да се ползва за фон за малко дете или глава. Екстра е. Благодаря и на колегата, който ми го препоръча.

Отговори на това съобщение
 Re: [Направи си сам] Отражател за снимане на хора в цял ръст
Автор: SSTTOO   
Дата:   19-08-14 10:23

Що не си купиш за 2-3лева едно парче стиропор от строителни материали.Върши работа и без да го обличаш в разни платове и по важното закача се лесно на всякакви пръчки в полето.Неудобството е ,че не се сгъва и заема повече място.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »