Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: stoikovv666   
Дата:   20-07-14 18:30


Въпросът ми е породен от това, че виждам доста хора на напоследък които смесват хобито с професия. Пример да вземем един пОо гОлям апарат за хобито, с който е възможно да си избием парите на някоя сватба от познат, а след това ако тръгне защо не и някой друг лев екстра...
Според вас може ли хобито да е същевременно и професия?
Защо е всичкото това оправдание с "хоби"?

Аз да си призная не съм виждал никога фотографията като хоби, дори в началните стъпки при опознаване на техниката. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   20-07-14 19:16

Колко интересно... оправдание!?
При мен фотографията е 100% хоби.
Това означава, че съм дал пари и не съм взел една стотинка - доколкото разбирам става дума за пари пак. И сега какво!?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Posledenzalez   
Дата:   20-07-14 19:23

Не, хоби и професия за мен са различни неща... Фотографията за мен е само един от начините да си почивам и да се забавлявам... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Gravolez   
Дата:   20-07-14 19:33

Не разбирам темата. Ако изкарвам да речем 50лв на месец с фотография хоби ли ми е? Ако изкарвам 100? Ако изкарвам 50% от приходите си хоби ли е? Ако имам бизнес идея някаква и се рекламирам, но съм толкова зле в бизнес частта, че съм вътре от цялата работа, то хоби ли ми е? Аз мисля, че няма значение кой как го нарича, а какво всъщност прави и в този смисъл има много нюанси.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: kvakioh   
Дата:   20-07-14 19:40

Работя и се забавлявам за това:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-07/sqcb6277.JPG


http://store.picbg.net/pubpic/0D/B9/3f0189989f290db9.jpg


Радвам и се забавлявам за това:
https://photo-forum.net/i/1842869

Нещата са до $$$ и как се изкарват. Аз с второто не съм мислил, че нещо ще излезе за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: exobexo   
Дата:   20-07-14 20:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: nyamago   
Дата:   20-07-14 20:59

Нищо лошо ако хобито носи някому и приходи - дай Боже всекиму. Най-щастливи са малцината, които са успели да превърнат хобито в основна прехрана.

Умишлено употребих 'прехрана' а не 'професия', защото не е едно и също. Човек може да се прехранва и с копаене на ями или разтоварване на камиони - но това не е 'професия'. Няма недостоен труд, но професията по определение е квалифицирана работа, за която се искат знания и подготовка, дори ценз (правоспособност на база удостоверени познания и способности). Не случайно в англосаксонската култура събирателният термин 'професиите' включва само тесен кръг висококвалифицирани дейности със строго контролирана правоспособност: лекари, юристи, архитекти, счетоводители.

Фотографията, като занимание със силно техническо съдържание, но и със значителни елементи на естетика - определено изисква знания и умения. НО - може да се практикува и БЕЗ тези знания и умения да са удостоверени по какъвто и да било начин, и без изискване за ценз. Такава фотографска практика бих нарекъл 'прехрана' или 'занаят', без да влагам никакво омаловажаване на труда на тези фотографи.

В съвременните езици думата 'прфесионализъм' е придобила и друго значение - не толкова за квалификация (още по-малко - дали се прави за пари, противно на нашенското разбиране). Под професионализъм се разбира отношение към работата: сериозно, с отговорност, с грижа за клиента и за собствената репутация. Истинският професионалист не само си разбира (много добре) от работата, но и винаги я върши с максимално усърдие и стремеж никога да не се издъни, а да е на ниво. БЕЗ (!) значение дали е за пари и за колко. В този смисъл на понятието (а) и копаенето на дупки може да се върши с професионализъм, и (б) с професионализъм, т.е. сериозно отношение - може да се практикува и хобито, без да е за пари, но на ниво.

В друга тема бях напомнил произхода на думата 'аматьор' - от латинския корен 'амаре' (за Любов). Има си дори славянска дума от същия корен: любител. Когато аматьорът прави нещо от- и с- Любов, той влага всичко от себе си и постига много. Често истинският амтьор (онзи дето го прави с любов) постига повече от 'професионалиста' - всъщност занаятчия, който го прави за прехраната, но без да влага емоция или максимално усърдие.
= = = = =

Та - няма чисто черно или бяло. Огромна градация от степени на сивото (и от всички цветове на дъгата) помежду хобито и професията. И всеки може сам за себе си да реши къде е (и къде иска да бъде) на тази скала. Ако изобщо това има значение [smilie3]

Снимайте бе, хора!

[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-07-14 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: мара   
Дата:   20-07-14 21:38

за мен хобито и професията, а също в голяма степен - и работата, и прехраната са едно и също. случвало ми се е да изкарам някакви пари и от снимки. но не от снимане, а от последващ продукт.
освен това да - любител съм. правя го с любов.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tonyboy79   
Дата:   21-07-14 10:27

Ми за мене си е хоби, а ако падне и някой лев си е бонус.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tonyboy79   
Дата:   21-07-14 10:29

Отделен е въпроса, че някои любители снимат по-добре от "професионалистите". [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: CDman   
Дата:   21-07-14 10:41

Виц:

Голям оперен певец се вози с файтон. По едно време файтонджията решил да завърже разговор и го попитал:
- Какво работиш ?
- Пея – отвърнал певеца.
-То и аз пея като ми е весело, но аз питам какво работиш !


Наздраве ![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-07-14 12:20

У нас да си профи в някоя област и да изкарваш пари са различни неща.Да изкарваш пари се искат други качества,пример са политиците ни без да са специалисти в нито една област,печелят най-много.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: vkk1   
Дата:   21-07-14 13:25

Ако професия и професионален фотограф е да снимаш сватби - не мерси, няма нужда.
Ще съм си любител доживот :)
Нещо пияни физиономии и фото изкуство в едно изречение не ми вървят.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: simfoncho   
Дата:   21-07-14 13:46

Фотографията винаги си ми е била хоби и такава ще си остане за мен. Не съм взел стотинка за снимка и нямам и намерение да вземам занапред. Радвам се на снимките си колкото и да са грозни и некадърни и не ме интересува мнението на останалите за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   21-07-14 15:15

Занаят е най-точната дума. Аз употребявам именно тази дума, като в нея влагам много повече, отколкото значението, което днес хората разбират. Ако преди 100 години значението на думата "занаят" е било пълно (на 100%), сега значението, с което запълват хората думата е сигурно 10%.

Занаятчията е човек, който умее да върши дадена работа изкусно. Има чираци и калфи, които не са толкова добри като баш-занаятчията (майсторът), обаче за по-дребни работи могат да ги наемат като имат предвид, че не наемат баш майстора.

Има занаятчии с добро име, както и такива, които са калпазан-майстори.

Това дали занаятчията е такъв, който работи за друг чорбаджия или не плаща данъци или плаща в бартер и си има градина, от която да се прехранва и не му трябва официална държавна валута, си е нещо, от което значението на думата "занаят" _не_ зависи.

Когато хората наемат занаятчията (майстора) за дадена работа, те очакват от него майсторско ниво или казано по-модерно "професионализъм".

Затова професията е реално занаят, обаче има чираци, калфи и майстори в този занаят. Това кого наемат хората е въпрос на техния избор. Плащането не определя майсторството, нито майсторството определя плащането.

Плащането се определя от занаятчията и се съгласува/коригира с мющерията.

__
(@nyamago се е изказал най-разумно)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: stoikovv666   
Дата:   22-07-14 12:18

Много добре обобщено от @nyamago и @tzl [smilie24]

Това всичко поражда въпрос защо не се цени фотографията и е толкова евтина като услуга в България? След като има толкова много хора които са запознати и се интересуват от фотография при нас.
Както и защо ни е на толкова ниско ниво фотографията,след като може да се научи?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като
Автор: Kalimas   
Дата:   22-07-14 12:53

Най-добре е ако хобито ти изкарва парите за нормален стандарт на живот и да ти се превърне в професия или занаят. Като цяло, всеки се е опитвал или опитва да работи това което му харесва най-много, но не всеки успява да го постигне. Затова се търси златната среда. А ако хобито успява да се самоподдържа е добре. Защото фотографията си е едно от най-скъпите хобита.

Що се отнася до това, че фотографията е толкова евтина. Според мен си върви наследствено, заедно с евтините услуги и недооцененото изкуство в България като цяло. Всичко може да се обобщи в изрази от сорта на "Музикант къща не храни!", "Какво толкова работиш, по цял ден цъкаш на компютъра." и т.н. Но нещата се поразчупват и вървят напред.

Относно снимането на сватби от познати с фотоапарат - виждал съм го, питали са ме и мен, но аз лично не бих се наел на толкова сериозен ден да си правя експерименти. Има си професионалисти за тези неща.



Публикацията е редактирана (22-07-14 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: 798099   
Дата:   22-07-14 14:27

@nyamago и @tzl [smilie24] Изчерпателно и ясно!!!

По въпроса с цените на фотографските услуги, ще си позволя да направя една аналогия с другото ми хоби - риболов. Както ви е известно (поне на риболовците), там също има професионалисти, които ходят по международни състезания, та дори се класират в тройката. Ама за разлика от мен, за когото това е хоби, те инвестират не само в хардуер, а четат, много четат и още повече експериментират. Тоест, влагат средства, време и труд, за да постигнат високи резултати. Аз ходя на риба за кеф!

Много хора смятат, че като си купят скъп апарат с още по-скъп обектив и аксесоари, работата е "опечена". Да, ама не! Защото това е само хардуерът. Остават многото четене и експериментите. А те също имат цена и изискват време. Цена, която в един момент надвишава значително тази на техниката. И която съответно качва стойността на услугата "сватбена фотография", примерно. Снимал съм сватба на приятели, но без да взема и стотинка. Дори копирах снимките и им ги подарих, заедно с негативите (беше във "филмовата ера [smilie3]).


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: qavkata   
Дата:   22-07-14 14:38

И аз ще се включа в темата. Първо не разбирам защо толкова често се водят такива идеологични разговори. Но по темата ще кажа , че дал и е хоби или професия и това дали може да се превърне от хоби в професия...зависи само от възприятията и амбицията на снимащия. Няма нищо общо с нивото на техниката, камоли с нивото на фотографиите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: ctpahho   
Дата:   22-07-14 14:41

С две ръце, тяло и душа за обяснението на nyamago
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: ludiakolio   
Дата:   22-07-14 20:13

Хобито стане ли бизнес,вече не е хоби.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   22-07-14 21:08

Относно въпроса на автора за "недооценяването на фотографията":

На пазара има толкова много "кухни", които са от ПДЧ. Защо не се ценят толкова, колкото една кухня от дърво във cottage стил? Нима тези, които продават красивата кухня очакват да имат 99% от клиентите при себе си?

Не. Те очакват да дойдат клиентите, които биха си го позволили и тяхната кухня винаги ще се цени.

Кухните, които са от ПДЧ, където производителите (по-точно фирмите сглобяващи кутиите), се надцакват по цена, защото няма какво друго да изпилят. Кантирането го прави машина, която имат всички. Рязането го прави CNC рутер, който го имат всички. Сглобяването е лесна работа, за която не трябва да си дърводелец дори. И то какво остана?

А cottage стил кухните? Там имаме повече работа с масив или фурнирован по-евтин материал и говорим за нещо повече от кутийки, които не се сглобяват така лесно от човек, който не разбира.

Предполагам разбирате какво искам да кажа ако обърна тези размишления във фотографски.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: photostoykov   
Дата:   22-07-14 22:02

Приятели,
Не бъркайте полезното с удоволствието!
Полезно е да продаваш свои работи.
Удоволствие е да видиш, че твоите работи се харесват на мнозина.
Симбиозата на полезното и приятното се нарича комерсиална фотография и няма нищо общо със събитийната фотография!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: 798099   
Дата:   22-07-14 22:12

tzl, само с това Сглобяването е лесна работа, за която не трябва да си дърводелец дори. не съм съгласен! Защото като ти дойде един калпазанин и сглоби луксозната мебел просто за да отбие номера, или защото "толкова си може", язък за материала...

То е като да дадеш ФФ техника за няколко десетки хиляди в ръцете на някой, дето не знае що е то диафрагма и скорост на затвора...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като "Хоби или Професия"?
Автор: tzl   
Дата:   22-07-14 22:16

@798099,

Казал съм точно това, което съм казал и стоя зад думите си. Да се сглоби подобно нещо не изисква дърводелски умения, а умения да се сглобяват подобни неща. Дърводелството е много много много по-различно. Там трябва да разбираш от посока на жилите, от това как живее дървената мебел, защото ако не се съединят нещата така, че да може да се движи, ще се сцепи всичко и т.н.

Сега предполагам разбираш какво искам да кажа, а не че като някой не е дърводелец, той може да е калпазанин, който да не може да сглоби както трябва едни ПДЧ-та.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »