Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Автофокусът на 6D
Автор: muzicantini   
Дата:   19-07-14 22:21

Интересно ми е да науча от хора, имали и ползвали въпросното тяло, наистина ли му е толкова зле автофокуса, колкото пишат по разни форуми. Честно казано прочетох противоречиви резултати, някъде казват, че не било проблем, че кръстосаната точка е една и апаратът много добре фокусирал, на тъмно бил цар, някои даже предпочитали този АФ пред 5д3, което ми звучи неправдоподобно. От друга страна на други места казват, че е ужасен, бавен, не много точен и сигурен, за следене изобщо не може да става и дума. Понеже все още търпеливо събирам информация, за да взема решение дали на канонска или никонска система да минавам (от пентакс), едно от главните неща, които ме спъват в настоящата ми система е автофокусът, който е меко казано ужасен за нещо от различно от неподвижен обект (понякога и за това не става), та главните претенденти засега са д610 и 6д съответно, като втория повече ми допада като функционалност, но този автофокус ми изглежда голям минус.

Та каква е истината, аз лично го тествах веднъж в Павилиона, но съвсем за кратко с 24-105 и не успях да преценя общо взето нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: pstoev   
Дата:   19-07-14 22:45

ти май не си пипал sony безогледалка:)
Фокуса му е супер, вземай го. Из форумите е пълно с бъгове на новите ФФ тела на nikon:(

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: muzicantini   
Дата:   19-07-14 22:51

Апарат без огледало не бих си взел поради субективни причини, но това е друга тема.

Ако трябва да конкретизирам въпросите си - може ли с 6Д-то да се снимат например хора, които вървят към теб със следящ фокус и да има пренебрежимо малко брак във фокуса. Може ли да се използват страничните точки успешно за снимане със светли обективи (1.8) и да се разчита, че фокусът ще си е на мястото? При снимане на широко, може ли да се разчита, че апаратът ще фокусира на желаните обекти на преден план, а не на по-контрастния фон да речем?

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: Simbon4o   
Дата:   19-07-14 23:09

Малко по-добре бил от 5д2, но с 5д3 не може да се сравнява или 7д и 70д. Аз лично за следящ фокус предпочитам никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-07-14 23:29

Имах го за около година.
Сравнено с това ,което съм имал д90,д300,7д,70д и това ,което съм пробвал д700,д800,1д2,1д3,1д4,1дх,5д3

1. На централна аф-точка е доста акуратен, точен и бърз колкото повечето тела които съм позлвал разбира се с изключение на 1д сериите.
2.На странични точки при светловилни обективи е слаб и непредвидим. Канон 35/1.4, 35/2.0, 135/2

Общо бих казал ,че за студийна, прдуктова, портретна, пейзажна и подобни типове е достатъчен и се справя добре.
При спорт и репортаж определено ще имаш проблеми освен ако не се снима само на централна точка.

*Забележка:
- Централната аф точка на 6д е по-чувствителна при ниска осветеност от тези на което и да е Канонско тяло произведено до момента. (Което не го прави по-добър при нормална светлина а му дава леко предимсвто при централна точка и слаба осветеност).

- Следящия фокус на централна аф точка е задоволителен.(Не толкова бърз и акуратен колкото при 7д,70д и 1д серите но стабилен)
[beer]

- Бих казал ,че един обикновен Никон д80, д90, д300, д700 ,д610 имат доста по-добри аф ситеми.

Канонските модули са добри при 50д,60д,70д / 7д , 1д2, 1дс2, 1д3*, 1дс3*, 1дх, 5д3.

5д2/6д са сходни но доста несъстоятелни аф системи като за парите ,които струваха като нови.
Никон д600/610 в същата ценова група има по-добър сензор, автофокус и серия.
Разбира се Канон имат други предимства.

[beer]



Публикацията е редактирана (19-07-14 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: Simbon4o   
Дата:   20-07-14 08:40

На мен матрицата на 6д ми хареса на ноиз перформънс, по-добра е от 5д3. Но за фокуса - Pd е прав. За следящ фокус не е достатъчно да е бърз аф, трябва да има добри алгоритми за предвиждане на движението и никон правят това от години доста добре. Канон също имат добри разработки, но никога в евтина камера. Никон просто в това отношение не се стискат и високия клас аф модул от стария модел обикновенно отива в най-евтината кропка без скопяване и ако добавиш добър обектив фокуса ще е страхотен.
Не че не правят и грешки, примерно Д5200 и 5300 - яко фокуса е от Д7000, Д600, Д610 обаче са скипнали фокус аджъстмента. На старата фокусна система поне като развиеш долния капак имаш опция за калибрация с шестостенчета, но на 5200 и 5300 фокусния модул е различен, вероятно подлежи само на електронно нагласяна калибрация и в нета няма инфо как може човек сам да си го направи това упражнение... оставаш на милостта на сервиза. За мен това е куц момент, д5000 примерно си го калибрирах сам и сега просто няма грешка.

ПС Сетих се за нещо весело, как се познават канонски сватбени снимки - по главите в центъра на кадъра [smilie5] и си е истина...



Публикацията е редактирана (20-07-14 08:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: nsirakov   
Дата:   20-07-14 09:40

Симбончо - ти снимал ли си с 6д? май не си...

АФ на 6д е достатъчно бърз за всичко освен за Ф1 мисля... проблема на 6д не е в бързината на АФ а в шатър лага... той фокусира бързо и точно, но докато направи снимката обектът не е в равнината на фокус ...

аз снимам с канон сватби... главите ми не са в центъра... стига сте приказвали купешки глупости

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: boni   
Дата:   20-07-14 11:06

Ники, това не е шътър лаг, а липса на предиктив фокус:) Симбончо го е казал - т.е. да изчислиш къде ще бъде обекта, когато щракне затвора и да сложиш фокуса там - една идея по-напред.
Примерно с А900 като снимам насрещно бързо движение му давам малко фронт фокус от настройките на фокуса - трик, който върши учудващо добра работа.
Колкото до кадрирането - перфектните странични зони пестят време за прекадриране после. Ако за сигурност ползваш само средна зона, се налага да кропваш, което освен че губи време за обработка, също гуми ФФ визията на кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: sheriff   
Дата:   20-07-14 11:41

Фокусът на 6д и 50/1,2л се усеща съвсем различно от 6д и 70-200/2,8ис. Естествено бих предпочел 5д3, но и така фокусът на тялото не ме е ограничавал. Не снимам спорт и патки де.


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: muzicantini   
Дата:   20-07-14 15:05

На мен като цяло 6д ми допада като ергономия и шум на сензора, но този автофокус ми се струва спънка и направо подигравка от страна на Канон с потребителите, че са се стиснали да му сложат на 7д автофокуса, примерно скопен от към режими за следене. Anyway, аз сигурно ще изчакам да видя това просолвуто 7дмарк2 да излезе, че много обещаващи неща се очакват и ако си струва, може и да не мина на голям сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: PeterA   
Дата:   20-07-14 15:24

Ако бяха сложили фокуса от 7д на 6д, продажбите на 5д3 щяха да паднат драстично. Тялото 6д дори и в сайта на канон е позиционирано в полу-професионални тела. Така че не е създаден за хора на които им е нужно всичко да е перфектно във всеки един момент. За тях има 5д и 1д, за всички останали 6д според мен е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: burningice   
Дата:   20-07-14 15:32

Централната АФ точка на 6Д е перфектна. Не ми харесва разпределението на копчетата, особено зума при гледането на снимки (стария н-н беше по-добър), също и разликата в усещането между 5Д и 6Д, 5Д стои по-добре в ръката. Не намирам разлика в автофокуса на 6Д и Д90.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-07-14 17:13

sheriff, как няма да се усеща по-различно фокуса, след като скоростта на фокусиране на 50 1.2 е по-бавна. И на 1Dx да го сложиш, мотора с тази си скорост, може да мести тежките лещи вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: Simbon4o   
Дата:   20-07-14 22:13

Щом се чудиш за ФФ и кроп, не е нужно да чакаш 7д2, 70д е достатъчно добър. Щом си се решил за канон де...

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: muzicantini   
Дата:   20-07-14 23:39

Поиграх си със 70д-то на приятел и честно казано не останах очарован. Пак ми седи като играчка в ръцете, а и очаквах повече от сензора на по-високо исо. Според слуховете 7д2 щял да е с някакво съмсем нова технология на сензора и ако е и с АФ а-ла 5д3, схава доста добро предложение.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-07-14 00:20

Те и за 70д слуховете бяха за революционна матрица ама ей го на [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   21-07-14 07:40

Е muzicantini ти от апарат за 1800 лв нов искаш исо перформънса на апарат за 5-6 бона ли ?
Като за кропка е ОК , има разбира се над какво да се поработи де...

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: vgramatikov   
Дата:   22-07-14 10:33

7d2 ще кърти миФки споед мене.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: Emoxide   
Дата:   22-07-14 11:03

ша кърти не ами, направо стени ша събаря! 1кг магнезиев кютук нищо не го спира! [cool]

А сега насериозно, според мен ако изобщо има такъв модел (евентуално наесен), от Canon със сигурност ще са подобрили резултата като IQ, дори и да се базира на технологията DualPixel.
Mисля, най-малкото ще са направили някакви трикове с четенето на сигнала, подобно на експериментите на FUJIFILM с матриците.
Примерно кеф ти нисък шум при високо ISO -> 20MPix; Искаш висок динамичен обхват - пак 20MPix с 14 стопа гарантирани;
При подходящи условия супер резолюция -> 40MPix

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: vgramatikov   
Дата:   22-07-14 11:32

Очаква ,се нов сензор.
Какъв ще е никой незнае.
Твърде вероятно да е нещо интересно и ново.
Многослоен фовеон сензор за мен отпада като вариант понеже там не виждам как ще решат проблема с скороста, шума и ище интегрират дуал фокус системата.

Предполагам някакво BSI ще е със нов дизайн. Което ще доведе до по-голяма резолюция и по-добър общ пърформънс шум/сигнал/динамичен обхват. Едва ли ще е нещо извънредно но доста се шуми.

Чува се 1д стилизирано тяло с малък сензор разбира се.
Интересна концепция ...успеха и ще зависи много от качеството на изображението и интегрираната функционалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: muzicantini   
Дата:   22-07-14 11:49

Темата малко се разми. Но изводът за мен е, че 6Д не е моето тяло, колкото и да съм пристрастен и да ми харесва канонската оптика. Мерси за мненията, засега Д610 е фаворит, но нека дойде септември.

Иначе 7д2, по всички слухове се води голямо чудовище. Ако новият сензор по динамика стигне никонските, автофокусът е 1дх-ски, и цената е не повече от 3500 лв, може да ми се отложи мечтата за фулфреймска визия :D

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: realnoncho   
Дата:   22-07-14 11:59

Абе и аз го мислех за 7D II, ама още не е обявено и няма сигурен слух. Докато го обявят(ако стане септември) и пуснат и докато се поуравновеси цената отиваме на другото лято :)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: vgramatikov   
Дата:   22-07-14 12:01

Не си мисли ,че д610 фокусира много по-добре. Има повече аф-точки ,а това не означава нищо на практика. Обхвата на аф системата е същия като на 6д. И при двата трябва да се снима на централна за да имаш някакъв успех при спорт и движение.

Много ще ти липсват Л-ките за по 1200-2000лв от Добри ,които на Никон хем ги няма хем като ги има са майка и баща.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: philip   
Дата:   22-07-14 13:43

Мда, ще чакам да пуснат 7д3, та след туй да си взема едно 7д2 от базара[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусът на 6D
Автор: muzicantini   
Дата:   22-07-14 14:26

L-ките са голямо изкушение, от друга страна пък никонските 50-ки и 85-ки, както и 16-35 f4, чиито канонски еквиваленти са мноооого по-скъпи... По въпроса с фокуса Д610 като го пробвах ми се видя доста добър и адекватен, макар и с китовия 24-85. Фокусира веднага и точно, както на централните така и на страничните на всички дължини. Е, ясно, че тествах стационарни обекти, но нямаше как за повече при тези условия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »