Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: ivjordan   
Дата:   18-12-13 23:09

Здравейте!
След известни колебания накъде да развивам системата, реших че е по-добре да взема макро-обектив, отколкото да залитам настрани.
В тази връзка, искам да питам, някой има ли впечатления от въпросната Сигма и особено в сравнение със съответния Никор?
Разбира се, цената винаги е проблем, а Сигма-та е доста по-евтин от Никор-а, особено ако се поръча от Германия. В момента се намира за 415 евра.
Лично аз съм много доволен от Сигма и в частност от 10-20, но в нета има купища мнения, че Сигмите не са добре за Никон. При конкретния обектив, наблюдават ли се недостатъци при сработването с Никон?
Евентуално ще се ползва на Никон Д90.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: realnoncho   
Дата:   18-12-13 23:16

За никон не знам, но аз преди няколко дни не издържах и си поръчах канонската версия, цената наистина изведнъж стана много прилична [beer]
След НГ като пристигне и поснимам мога да кажа повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: ivjordan   
Дата:   18-12-13 23:25

^Това имам педвид и аз. В момента стъклото се продава за няма и 800 кинта в нормалните държави, а всички ревюта са много ласкави. Пуликуваните примерни кадри също са доста добри. Иска ми се мнение от някой, който го е пробвал.
Иначе, почти съм решил да го взема, но все си има известно колебание, когато не си го пробвал.
Примерно, пробвал съм Никкор 105 ВР и знам, че е брутално добър обектив, но цената е двойна в настоящия момент. Сигмата е 800 кинта, Никкора е 1500. При тази ситуация, ако сигмата е леко по-зле, разликата в парите си заслужава.
Ама то май тоя обектив никой го няма в БГ.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: realnoncho   
Дата:   18-12-13 23:35

Нормално - беше на цената на аналозите си от Канон/Никон, които в случая са страхотни обективи.

А като гледам никона е с 2 степени на фокус лимитера, на мен много ми харесаха 3-те степени на Канон 100Л като снимах с него - кеф ти макро, кеф ти нормален обектив. Сигмата също е с 3 + 2 типа стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Nedelcho1   
Дата:   18-12-13 23:38

Преди около седмица си взех въпросната Sigma, но с канонски байонет. Засега нямам все още някакви огромни впечатления , но доста време ги тествах заедно с канонския 100mm f/2.8L IS Macro преди да си взема сигмата и според мен като оптика са буквално едно към едно. Вероятно механиката на канонския е по - добра и ще изкара по - дълго време напред във времето, но предвид над 600лв. разлика между двата реших, че не си струва. Стабилизацията при канонския е малко по - добра, тука е около 2-2.5 стопа. Малко е странно. Примерно между 1/60 и 1/100 понякога има съвсем лек моушън блър в кадрите със стабилизация, а не би трябвало (т.е. това е моушън блър, който е предизвикан от самата стабилизация), но пък под 1/60 (до към 1/15) кадрите са супер остри на actual pixels (в този обхват е доста ефикасна стабилизацията). Над 1/125 вече няма грижи. Просто стабилизацията се мъчи малко между 1/60 и 1/100. Зависи и от предметното разстояние. Между другото забелязах подобна зависимост и при канонския L.

Добрите страни:
1. Изглежда доста добре като изработка.
2. Автофокуса е доста бърз като за макро обектив и на моята бройка е точен (без фронт-бек фокус).
3. Много е остър. Сравнявах го с 85mm f/1.8 USM, който също имам и на f/2.8 и двата са абсолютно еднакви като острота, което си е похвала за макро обектива.
4. Бокето му е много плавно и мазно, особено в преходната зона, което си създава добър 3Д ефект в кадрите.

Слабите страни:
1. Покритието на корпуса е от новите на Sigma, което е значително по - добре от старото, но пък е гладко, което спомага за оставянето на доста отпечатъци по него. Тепърва ще се разбере колко е издръжливо. Преди време имах една 70mm macro sigma и беше страхотен обектив (със старото покритие на корпуса), но след няколко месеца употреба изглеждаше все едно е минал през 2 световни войни (а аз си пазя обективите). Там само като пипнеш с пръст или го търнеш леко с дреха и оставаха бели петна. Просто беше много релефно.
2. Стабилизацията е доста шумна сравнение с други обективи. На моменти създава впечатление все едно, че нещо не е в ред, но всичко си работи и като търсих инфо из разни форуми се оказа, че е нормално за модела.
3. Ринга за ръчен фокус е с малко по - тежък ход. Иначе е прецизен и плавен, но изисква малко повече усилие отколкото например 85-цата, която имам.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-12-13 23:41

Аз бих си взел Л-ката. Купувам 1 - път ако реша да продавам пази цена. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Nedelcho1   
Дата:   18-12-13 23:48

Аз лично като си купувам нещо и го вземам за да го ползвам, а не да смятам колко ще ми е на далавера като тръгна да го продавам и да си го кътам в гардероба, да не ми случайно да му се издраска леко сенника и да не може да мине за нов после. Преди време снимах със сигма SD14 + 17-70mm и 70mm macro. Използвах ги три години и накрая ги продадох на 40% от цената, на която ги бях взел като нови, ама какво от това. Три години съм си правил кефа с тях и съм си направил супер снимки и съм им се радвал. Дреме ми за колко ще го продам после. Това е хоби все пак, не е бизнес!



Публикацията е редактирана (18-12-13 23:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-12-13 23:55

Защо си налагаш мнението?

Ти си направил така това не означава ,че е разумно.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Nedelcho1   
Дата:   19-12-13 00:01

Кой си налага мнението? Същото мога да кажа и за теб в предишния пост. Просто си казвам моите съображения.[smilie8]



Публикацията е редактирана (19-12-13 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-12-13 00:06

Неможеш.
1. Аз не репликирам
2. Аз казвам "аз бих взел" (което означава "аз" ,а не "направи каквото казвам".
3.Не слагам удивителни.

Репликирай и този пост.[beer]



Публикацията е редактирана (19-12-13 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Nedelcho1   
Дата:   19-12-13 00:10

Както и да е, с дървени философи не ми се спори. Ей затова почти не влизам в този форум. Човек пита нещо, аз си загубвам от личното време да отговоря и да помогна доколкото мога и после идва някой и се изсира отгоре. Хайде, със здраве!

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-12-13 00:25

[smilie18] Споко е мой. Чупи гипса.
Просто казвам ,че тва дет си го напрайл ти е окей ама има и по-умно решение.Да си земеш Л-ка да снимаш 3-години и да я продадеш за същите пари. Защото ти с тез 40% дет си се наврял си щял да си купиш Л-ка и да снимаш с нея 3-години.

В базаа има 100 2.8 Л за 1350лв зимаш го снимаш 3-години и го продавашза 1300. [smilie7]

Иначе зимаш симга за 1300 снимаш 3-години и ако не се счупи я продаваш за 800.

Заключението какво е?

Сигмата повече се амортизира,по-слаба изработка,по-слаба стабилизация,по-бързо обезценяне.
Л-ката по-малка вероятност да се захаби което ще и свали цената,по-добра изработка,по-добра стабилизация.

Дмеке ще спестиш сега 300лв за да се нашиеш после с тях и ще снимаш с Сигма не с Л-ка.

С топ стъклата тва е логиката. Затова е добре да не се прави компромис освен ако не е основателен като например Канон 35 1.4Л или сигма 35 1.4 Арт. Или сходен пример при който и без тва обектива от третия производител е по-добър и по-евтин.
Или примерно сигма 8-16 без еквивалент както и 18-35 1.8


Съгласен ли си сега ,че е по-добре да се набуташ сега и да снимаш с по-хубава техника от колкото да снимаш с по-гадна и да се набуаш после като я продадеш или като се счупи?

Освен това ако купуваш нещо за да го ползваш много много време пак Л-ката е по-добрия вариант. Защото една Л-ка ще те изкара в най-лошия случай 2-пъти повече от сигмата.

Не случано Л-ките са скъпи. Тва са професионални инструменти конструирани за натоварен режим на работа отделно от останалите им качества.Един инструмент конструиран за динамично и натоварено използване издържа повече. Основната причина поради която обективите от 3-тите производителни са по-евтини не е оптиката само ,а и механиката + изработката. Мотори,стабилизации,корпус,конструкция.

Аз бих си взел обектив от 3-ти производител вече само ако няма еквивалент. Примерно Сигма 18-35 1.8 или токина 11-16 2.8 и тнт.

При еквивалентни обективи по-добре е да се похарчат 10-20% повече пари но да се вземе професионалния еквивалент ,който ще ти обезпечи по-лека работа,дълговечност и по-добра цена при евентуална продажба.

Същото се онтася и за Никкора.



Публикацията е редактирана (19-12-13 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: ivjordan   
Дата:   19-12-13 01:08

Ебаси, мноо съжалявам, че предизвиках дискусия сред канон-маниаците.
Въпросът беше за Никон, както си пише най-горе, ама като Ви е кеф да се дракате, наздраве!
То у тоя форум от доста време не можеш да получиш адекватна информация, така че, проблеми нама.
Аз си лягам в тоя момент, а фанатиците могат да продължават със спора...

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: neillmakoli   
Дата:   19-12-13 06:44

За Пентакс имам тази Сигма и е отлична.
Относно това че се зацапвала отвън, аз я почиствам с мокри кърпички и винаги си изглежда като нова.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-12-13 09:18

Май никой не прочете какво написах?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: ivjordan   
Дата:   19-12-13 09:45

^ Прочетох го и уважавам изложеното мнение, но в случая не става въпрос за 20% разлика, а за приблизително 75%
Сигма-та струва около 800 лева, а Никор-а - 1400.
Естествено, че искам фирмения, но 1400 са твърде много пари за мен в този момент, а вероятно и по принцип.
Същевременно, този обектив се появява в базара най-много веднъж годишно, така че не мога да разчитам на втора ръка, освен може би от И-бей.



Публикацията е редактирана (19-12-13 09:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: realnoncho   
Дата:   19-12-13 09:49

neillmakoli,
Имаш старата сигма, тази е друга ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-12-13 09:57

Към автора: Погледни/следи базара! Никкор 105/2.8 се появява от време на време на цена около 900лв. Където са 800, там са и 900, но поне ще имаш на най-добрия макро обектив, според запознатите! На времето се вслушах в почти единодушното мнение на хората от този форум и не съжалявам за избора си и до ден днешен, въпреки че понякога съм се замислял дали това е най-подходящата фокусн дължина и на ха рядко използвания от мен обектив :)
От друга страна казват, че въпросната Сигма е достоен конкурент на Никкора, но така или иначе ще я взимаш отвън, т.е. без гаранция, незнам дали не е по-добре да си вземеш от тук, макар и втора ръка, но с обстоен тест Никон-ското макро[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: ivjordan   
Дата:   19-12-13 10:02

За 900 излиза старата версия без стабилизация.
Новата, когато излезе, е на 1200 приблизително, а и както споменах, излиза веднъж на година.
Не знам доколко е вярна търсачката, но последно е имало такъв в базара през 2012. Поне гугъл така казва. Явно ще се мисли и чете още , то така или иначе поръчка от чужбина няма да дойде за нова година, така че ще е "следновогодишен" подарък ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: compur   
Дата:   19-12-13 11:14

Смело взимай Сигмата!
За Никон това е най-добрия макро обектив... дори 150-ката изостава оптично. Никора е добър, но не е най-доброто.
Ако искаш компетентно мнение, все пак, трябва да попиташ хората, които снимат макро, а не птичари или портретисти [smilie3]
Може да погледнеш и ръчнофокусните Никори [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (19-12-13 11:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-12-13 12:27

ivjordan написа:
За 900 излиза старата версия без стабилизация.
Новата, когато излезе, е на 1200 приблизително, а и както споменах, излиза веднъж на година.


Явно не ползваш търсачката, както трябва! Само септември месец са продадени два, лятото също 3-4, a през последната 1 година - 10-тина (да вярно цената варира между 950-1000-1100лв, но все пак ВАРИРА!). Горе долу това е по 1 на месец, просто изчакай твоя такъв! Не бъди толкова скиптичен, имай търпение и ще намериш нещо като това

В крайна сметка ти си знаеш, а парите са си твой. Ако не можеш да изчакаш - взимай Сигма-та и си свиркай [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: hattori   
Дата:   24-12-13 10:36

След известно проучване на писания из интернет, мисля да поръчам един Tamron SP 90mm F/2.8 Di VC USD за Никон. Оптически не бил по-лош от Сигмата и цената в амазон.де е еднаква, но ми се струва по-добър избор Тамрона защото:
1. Има някаква защита срещу прах/влага, а Сигмата няма (?).
2. По-лек е с около 170г. от Сигмата. Верно за сметка на повече пластмаса вместо метал.
3. Върти ръчния фокус в никонска посока :-). Сигмата е на обратно.
4. Автофокуса му бил много бърз и точен.
5. 90мм е по-универсално и за портрети на кроп тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: realnoncho   
Дата:   24-12-13 10:58

Аз тествах Тамрона и също е много добър избор [smilie24]
Недостатък му е, че има доста по-видими аберации средно 1px срещу 0.3px на Сигма(според тестовете на Photozone.de)
Тествал съм старият тамрон 90 и не ми хареса точно заради много видимите аберации. Знам, че се корегират, но ме дразнят като са видими [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: simbon4o   
Дата:   24-12-13 11:12

Това с лките ми е много хазартно, сигурно преди 3 години някой така си е купил 35 1.4л и сега не може да го продаде без загуби защото сигма пуснаха по-евтин и по-як обектив [smilie5]. Сигмата за мен е по-добрия избор, ако я купиш втора ръка за толкова ще я продадеш после, лката е горе долу същата работа. Ако някой пусне по-як макро и свали цените на елката и сигмата загубата на пари ще е по-малка от сигмата 100% така че...

Тамрона стария не ме кефеше бокето му, като за макро си беше не достатъчно меко и не създаваше толкова 3д ефект като другите, но беше много евтин, новия не го знам как е.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: kalin.nedkov   
Дата:   26-04-17 23:19

здравейте купих си въпросния обектив за Никон но не зная защо не мога да снимам макро на 2,8 изобщо той сам си избира блендата на която да снима или не е ок или аз не съм в час нямам идея някой може ли да сподели? Такъв ли е обектива, за опция някаква ли говорим ? снимам с Д750

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »