Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   27-12-12 12:29

Привет колеги!Всеки момент чакам да си получа Д7000 и питането ми е относно запаметяване на изображението в тези два формата!Какви са минусите и плюсовете в двата режима...защо общоприетото схващане е за снимане в ROW..?Доколкото чета ROW -файловете подлежат на обработка..това ли е причината??

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: harvester_vn   
Дата:   27-12-12 12:32

Всички файлове подлежат на обработка. Някои повече, други по-малко.
Абе, аз да не съм назад с един ден..? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: photostoykov   
Дата:   27-12-12 12:35

Снимай RAW+JPEG.
Като начало използвай готовия JPEG, а RAW съхранявай в оригиналния вид в отделна папка!
Когато задобрееш и натрупаш опит в обработването на JPEG ще се върнеш към RAW, за да видиш какво не е "видял" JPEG-а.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   27-12-12 12:37

RAW, имаш всичката информация, търпи корекции в големи граници, ако си недоекспонирал или малко преекспонирал, може да не се съобразяваш много с баланса на бялото, недостатък е, че е голям и задължително трябва да минеш през конвертора...
JPEG малък, лек....демек пести ти много място, обаче не прощава грешки при снимането, търпи корекции в много малки граници, просто няма достатъчно информация.
Ако се научиш да снимаш винаги с правилната експонация и баланс на бялото JPEG си има своите предимства.

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-12 12:39

sonda,
3 реда въпрос -> 30 страници отговор.
Разтърси се из нета за причините поради които се снима РОУ и т.н.
Без грам лошо чувство, ма зададе въпрос на който аз лично немам време да отговарям :)
Най-общо RAW -> DEV. -> tiff/jpg. Mоже и без обработка ако искаш и save RAW.



Публикацията е редактирана (27-12-12 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: G.Grigorov   
Дата:   27-12-12 12:43

Формулата е следната карти колкото са ти нужни и НИКАКЪВ jpeg.
NEF + CAPTURE NX 2 = МИР И СПОКОЙСТВИЕ


Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-12 12:44

Щото не си струва да дадеш 2 бона за апарат пък да се скръндзаш 100 лева за 32 ГБ карта....

RAW (забалежи как се пише) файла запазва 12 или 14 бита за силата на светлината на всеки фотосензор, без да прави магарии.

От RAW за да се получи JPEG много сложен компютърен алгоритъм от групи фотосензори прави пикселите, в най-простия вариант гледа квадрат 2х2 фотосензора с два зелени, един червен и един син сензор и измисля 4 пиксела с червена, синя и зелена стойности на цвета. Освен това JPЕG пази само 8 бита за стойността на светлината.

Та накратко при преминаване от RAW Към JPEG се синтезира много изкуствена информация и се губи 30% от информацията дето я е имало в РОУ файла.

Та повечето хора предпочитат

1. Да имат контрол какъв алгоритъм да се ползва за измисляне на липсващата информация

2. Да имат контрол как 12-те или 14-те бита да се запазят при прехода към 8 бита.

Това е.

Просто пример за корекция която не става добре с JPEG - бял баланс. С RAW файла имаш цялата свобода която ти дава апарата. С JPEG ако се наложи по груба корекция изображението става отвратително - всички тонални преходи стават постеризирани.

Сега след всичко това с някои по-хубави апарати (не и марката която си избрал) JPEG e добра опция ако не ти се обработва в последствие изображението



Публикацията е редактирана (27-12-12 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: tzl   
Дата:   27-12-12 12:46

Ето ти сравнение с палачинки (със сода):

RAW:
Имаш продуктите — брашно, яйца, зехтин, прясно мляко, сода, сол, мед. Можеш по малко да добавяш или отнемаш от количеството им. Повечето конвертори (Capture NX, Lightroom, CaptureOne...) автоматично ти готвят палачинката по default рецепта, но ти можеш да я донастроиш в дадени рамки.

JPEG:
Имаш готови палачинки и не можеш много да ги променяш, освен, че можеш да им добавиш малко медец или сирене, за да ги доовкусиш.

Така освен да снимаш, можеш да се научиш и да готвиш палачинки. За да решиш кое да избереш, трябва да решиш дали ще си готвач или само стилист на храна.

Знам, че тези, които снимат по много кадри на една фотосесия (3000-5000), примерно по сватби, предпочитат да снимат в JPEG. Тези, които снимат по по-малко, предпочитат да снимат в RAW.



Публикацията е редактирана (27-12-12 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: iasen2   
Дата:   27-12-12 12:49

tzl [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: row или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-12 12:56

Много писане. Следващия въпрос ще е за бленда, скорост и боке.
Нека докара изображение, пък после да го мисли как да го помни... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   27-12-12 13:11

hotsnail -защо да не се справя Никон-а с белия баланс??

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: alphatier   
Дата:   27-12-12 13:17

Щот са супер зле, не знам кой те е посъветвал да си вземеш Никон,ама е много зле,толкова ли нямаше HP или Benq-siemens,,че си взе Никон [smilie11]



Публикацията е редактирана (27-12-12 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   27-12-12 13:24

Моля????[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: tzl   
Дата:   27-12-12 13:24

@sonda — Цифровата техника не разбира от бял баланс по рождение, а само прави догадки в момента на каква светлина снимаш. Догадките се правят от функционалността за автоматичен бял баланс, но можеш и ръчно да му сложиш някакви стандартни настройки за това какъв е цветът на доминиращата светлина в момента.

При снимане в RAW имаш пълен контрол върху белия баланс после в софтуера без загуба на информация в снимката. При снимане в JPEG имаш "сготвен" бял баланс както си снимал и нямаш начин да го промениш без да се промени изцяло изображението и да промениш драстично цветово снимката.

Та в случая те будалкат, използвайки факта, че не разбираш от това как работи цифровата техника. Този "проблем" го има при всички цифрови фотоапарати. При снимане в RAW имаш пълна свобода да го променяш ако и да не е точен по време на снимките.



Публикацията е редактирана (27-12-12 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   27-12-12 13:56

Без да искам да обидя или засегна автора на темата, но щом задаваш подобен въпрос ама въобще не си готов за този апарат

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: milenpi   
Дата:   27-12-12 14:32

Е най-лесно е един чип и всички ще са научени:)[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: fizo   
Дата:   27-12-12 14:59

Като Никонец ти препоръчвам NЕF + Capture NX 2 (задължително проучи тази проста, но чудесна програма), след това от Captura си я save в NЕF или JPG и си я мажеш, колкото искаш във Шопа. Оригиналния NEF винаги го съхранявай отделно не променен.

п.с. За подреждане и разглеждане на снимки можеш да ползваш View NX, която също е едно малко бижу :)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-12-12 15:34

fizo, изобщо не се учудвам какви работи пишеш... щом си Никонец и толкова гръмогласно го обяви![smilie18]

Оригинални или неоригиналния <----ако има такъв RAW, не можеш да го при-цакаш ако пример го отваряш с photoshop! От там и извода няма смисъл да го пазиш отделно.
При всяка корекция на RAW се запазва информация в отделен файл(пример е снимката по долу)Ако ти се струва че си при-цакал нещо изтриваш файла с информацията за обработка и си го отваряш отново. [beer]






https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1356614181_Untitled.jpg




Публикацията е редактирана (27-12-12 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-12 16:58

Да pefoto вервай си, а един мармот си завиваше шоколад



Публикацията е редактирана (27-12-12 16:58)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: alphatier   
Дата:   27-12-12 17:06

Кой Jpeg е по-слаб,от А100 А350 А700 А900 а77 а99,щото съм снимал с А850+85 zeiss и Jpeg-a му беше меко казано доста добър [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: uri64   
Дата:   27-12-12 17:11

RAW и няма какво повече да се пише/приказва

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 17:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-12 17:15

pefoto и мармоата гледам се превива от смях

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 17:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: alphatier   
Дата:   27-12-12 17:19

Ауди по-бързо ли е от БМВ ? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-12 17:20

Зависи от парите [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

за по-малко пари бих заложил на БМВ

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   27-12-12 18:36

не знам за ауди и БМВ, но класиката си е МЕРЦЕДЕС[cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: aldygreen   
Дата:   27-12-12 18:49

Ако търсиш да извлечеш максимума от наличната ти техника, RAW е форматът, който ти дава тези възможности. Същите резултати можеш да постигнеш без RAW с многократно по-скъпа техника.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-12-12 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-12-12 18:51

tzl [smilie24]

Браво! Имаш таланта да обясняваш достъпно и добро отношение към хората, на които обясняваш [smilie24] Това би трябвало да е смисъла на този форум, всъщност.

[shtrak]

sonda, обърни внимание на постовете на tzl - в тях е отговора на първоначалния ти въпрос. Доста добра и достъпна аналогия [smilie24]
Постовете надолу, в които доказват на кой камерата е по-фешън и на кой обектива е по-дълъг, просто ги пропусни [smile] Ние сме си такива - драки, пък по това време на годината стават и чудеса ... [smile] не обръщай внимание на заяжданията - не са злонамерени, такива са ни просто тук традициите

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: asahi   
Дата:   27-12-12 19:00

Снимай в jpg, sRGB и ще живееш спокойно и дълго. Като ти потрябва RAW сам ще разбереш защо ти е.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 19:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pachok   
Дата:   27-12-12 20:22

Според мен главният плюс на РОУ е че могат да се коригират до известна степен преекспонираните и недоекспонирани участъци. Почти всичко останало може да се бутне и при JPEG /който му разбира на фотошопа/.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 20:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: shtukov   
Дата:   27-12-12 20:31

Де да беше тъй..

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: next_time   
Дата:   27-12-12 20:38

Преди години на подобни въпроси отговора беше - РОУ и ГПГ е като крава и телешко, от крава телешко може да направиш, но от телешко крава никога.Другото беше че РОУ фаиловете стават само за две неща - да се изтрият или да се обработят.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: MarinY   
Дата:   27-12-12 20:40

За мен джипегът е само за 100% контролирани условия в студио или безпроблемни навън. Имам предвид осветление и контраст на сцената. Всичко останало си иска "негатив", по новому - РОУ.
[shtrak]
Тегаво е. Иска допълнително време за обработка, но резултатът няма нищо общо и с най-перфектно направения директен джипег.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 20:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: stoikovv666   
Дата:   27-12-12 20:51

Веднъж тръгнал по пътя на RAW връщане на зад няма... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: compur   
Дата:   27-12-12 20:54

в RAW неможе да се променят само 4 неща - бленда, скорост, ISO и фокус. Всичко останало може да се променя!

в JPEG неможе да се променят И други работи - да не говорим, че всякаква обработка разваля снимката.

Дали ще се снима в RAW или JPEG решаваи ти!

Не е задължително да обработваш всеки RAW файл по отделно - само тези, които си заслужават. Останалите може да изтриеш или да обработиш, когато имаш време!

За поста на pefoto01 "как ги виждаме разликите" мога да кажа - като отпечатаме снимките на хартия и веднага се виждат разлики...

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (27-12-12 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 20:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 20:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: compur   
Дата:   27-12-12 20:56

След като се заснемат кадрите, трябва и да им се направи преглед и да им се даде рейтинг и само тези, които си заслужава да бъдат обработвани. Останалите 200 000 да се оставят! [smilie3]



Публикацията е редактирана (27-12-12 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 20:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: compur   
Дата:   27-12-12 21:00

Човек се изгражда, като фотограф и стеснява нишата в която иска да се развива. След което започва "да надобрява" и да открива "своите шедьоври" от снимките си. Първоначално са само една-две, но в последствие стават повече. Тогава решава, че може да ги сподели с близки и приятели и... започва да печата "подаръци". А хората си ги окачкат по стените в офисите и в домовете... Та така! [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (27-12-12 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 21:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: compur   
Дата:   27-12-12 21:03

а да! забравих да кажа, че едва тогава разбира, че отпечатването не е само менюто Print! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: shtukov   
Дата:   27-12-12 21:20

Ако ми се налагаше да снимам само в JPEG, досега да съм зарязал дигиталките.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: G.Grigorov   
Дата:   27-12-12 22:27

Хаххаахаха единственото приложение на JPEG е за снимане на упътващи табели.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   27-12-12 22:35

Автор: G.Grigorov
Дата: 27-12-12 22:27

Хаххаахаха единственото приложение на JPEG е за снимане на упътващи табели.


Аман от бисери. В случая и двете крайности са бисери. Ако си направиш добре настройките във фотоапарата и си се научил да снимаш технически добре, то можеш да извадиш доста читав JPEG и за над 50% от случаите и целите JPEG ще ти свърши работа и спокойно можеш да снимаш в JPEG.

Аз лично снимам единствено и само в RAW, но ако трябва да съм честен то е защото така съм свикнал, защото e по-лесно в смисъл, че RAW прощава дребните грешки и не ми се налага да съм съвсем прецизен, за 90% от целите ми добрия JPEG е повече от достатъчен.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: G.Grigorov   
Дата:   27-12-12 22:48

[shtrak] Аман от ДОСТА ЧИТАВ JPEG да вземем да снимаме ЧИТАВ RAW .
Не го подвеждайте момчето в грешна посока.В България се напълни с "ДОСТА ЧИТАВО" снимащи в JPEG.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 22:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 22:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: shtukov   
Дата:   27-12-12 23:08

Обработката на RAW кадри изисква желание, време и опит. В повечето случаи, апарата се справя по-добре с тия неща, от повечето хора. Резултатът от това е готовия JPEG.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 23:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: MarinY   
Дата:   27-12-12 23:15

Пак се вдигат страстите от четене до половината.
Не става дума за правоверни и за раЯ.
Снимайки за фейсбук и за какъвто и да е интернетски показ + семеен албум, джипега си върши работа. Ако надскочите това ниво и искате да направите пет кадъра за истински кеф, за стената, за подарък ... си трябва обработка. А тя пък си иска РОУ. Без никакви уговорки!
Аз снимам за кеф, за пет кадъра на месец, а не за семейният албум и снимам Роу. За останалото имам айфон, сапунерка и приятели с такива уреди. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-12 23:24

Интересно на какви монитори бачкат сички суровоядци. И още по смешно е, вече готовата картинка я записват в sRGB. Смех.
Пробвайте ниска компресия жпг и си настройте жпг енджина като хората, мислете кат снимате и РОУ ще ви трябва в 10% от случаите.

едит
и ползвайте aRGB, после конвертирайте в sRGB при нужда.

P.S. Е, ще са нужни и по-добри монитори естествено...

Айде весели новогодишни празници [beer]



Публикацията е редактирана (27-12-12 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Malakar   
Дата:   27-12-12 23:28

Роу + жипег. Жената (пък и аз) иска да си качва във фейсбук - ей ти 3 гигабайта жипези, налазвай. Аз като имам време от 7-те гигабайта роуве я обработя 1-2 снимки, я не, ама те си седят и чакат, ще им дойде времето :) Само дето пълня хардове с простотии :)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: boZo   
Дата:   27-12-12 23:35

RAW/JPEG....

Въпроса е излишен, според мен. Н*сраното мушкато си е все същото и на RAW и на TIFF и на JPEG...

Когато нуждата те прикара ще позлваш каквото ти трябва.

За печат... спечатили са се масово - 10х15
Жалък процент са хората, пускащи голям принт, единици са с корици и hi-end принтове...

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: petkob   
Дата:   27-12-12 23:49

написа:

> Обработката на RAW кадри изисква
> желание, време и опит. В повечето
> случаи, апарата се справя по-добре
> с тия неща, от повечето хора.
> Резултатът от това е готовия JPEG.
>

Изисква единствено желание. Време и опит дори не са необходими.

Апаратът няма как да се справи по-добре от един двуредов скрипт, пуснат на домашния компютър. Причината за това е съвсем проста.

Процесорът на апарата, макар и специализиран, има поне два-три порядъка по-ниска изчислителна мощ от един геймърски компютър да речем. Освен това фотоапаратът е предвиден да може да записва примерно по 4 кадъра в секунда и то на доста по-бавна медия, докато на домашния си компютър нищо не коства да оставиш по 10 секунди на кадър и пак да си цъкаш нещо междувременно.

Като цветопредаване всеки 9 от 10 снимки са несравнимо по-добри, когато jpeg-ът е изваден от raw на десктопа. Десетата е спорна. 2-3 на 100 са по-добри в апарата, неизвестно защо.

Това, с което не знам как може да се справи елементарната автоматизирана обработка в десктопа, е оптичната корекция.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 00:00

Автор: G.Grigorov
Дата: 27-12-12 22:48

[shtrak] Аман от ДОСТА ЧИТАВ JPEG да вземем да снимаме ЧИТАВ RAW .
Не го подвеждайте момчето в грешна посока.В България се напълни с "ДОСТА ЧИТАВО" снимащи в JPEG.


Никой не го подвежда момчето, няколко поста по-надолу са го казали:
Пробвайте ниска компресия жпг и си настройте жпг енджина като хората, мислете кат снимате и РОУ ще ви трябва в 10% от случаите.

А това:

това ниво и искате да направите пет кадъра за истински кеф, за стената, за подарък ... си трябва обработка. А тя пък си иска РОУ. Без никакви уговорки!

напротив уговорки могат да се направят и то много, ако си заснел технически кадъра както трябва, няма прегоряло, няма недоекспонирано с правилен бял баланс, то JPEG-а си носи обработка в малки граници, което повече от достатъчно да си обработиш кадъра ко щеш и за печат, стига да не искаш да го омазваш до неузнаваемост.

Има достатъчно сравнения из нета ако на някой не му се занимава да си поиграе, бони също е правил сравнения... това че някой от вас не може (и аз включително) не значи, че не става.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-12 00:03

petkob,
загуби 5 минути за настройка на жпг енджина в тялото и пак пиши [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: MarinY   
Дата:   28-12-12 00:13

Мит, наистина, четете целите изречения.
Казваш "...ако си заснел технически кадъра както трябва, няма прегоряло, няма недоекспонирано с правилен бял баланс,..."

И аз го казвам, ама не е изгодно да се чете:
"... За мен джипегът е само за 100% контролирани условия в студио или БЕЗПРОБЛЕМНИ навън. Имам предвид осветление и контраст на сцената. ..."

Колко пъти при снимане на открито покриваш идеално от сенките до осветеното или в лоши или смесени светлинни условия си нацелил баланса на бялото?

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-12 00:23

MarinY,

баз заяждане, но обикновено като се снима се мисли. Ако е до шракане...
Много рядко ми се налага РОУ и то тогава, когато съм на ясно, че жпг енджина на тялото ще издъхне.
Това за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: bpavlov   
Дата:   28-12-12 00:29


Търся учител за частни уроци, който да ме научи да снимам "добри" джипези. Плащам дебело

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 02:04

Автор: MarinY
Дата: 28-12-12 00:13

Колко пъти при снимане на открито покриваш идеално от сенките до осветеното или в лоши или смесени светлинни условия си нацелил баланса на бялото?


Ами аз съм и написал защо снимам в RAW просто защото прощава грешките и е по-лесно, но в крайна сметка при малко желание не е чак толкова голям проблем, особено при снимки на открито. Все едно цял живот в RAW и DSLR съм снимал, започнах да снимам с турбосапунер та там RAW нямаше та...

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: bpavlov   
Дата:   28-12-12 03:17


Светомире, така е, ти си снимал с турбосапунер без РОУ, баба ми е снимала на лента със Смяна, ама хората затова са измислили РОУ, за да ти е лесно. Поради същата причина вече не карам Лада петица, а Мерцедес, за да ми е по-лесно, а това, че в идеални условия и с професионален пилот, Ладата може да даде задоволителни резултати, не я прави по-добра кола от Мерцедеса.

Прочее, факт е, че на хора, които питат за какво им е РОУ, хич не им трябва, поради простата причина, че първите 3-40 хиляди снимки на новия им апарат няма да стават за нищо, но напреднали фотографи да обясняват за "добър" джипег е несериозно ;)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Marillion   
Дата:   28-12-12 06:57

Всеки да си снима така, както иска. Лично за ме е неоправдано да се снима постоянно в RAW. Има си моменти, когато това е необходимо. Примерно искаш да снимаш работа, при която издънките не са допустими. Когато снимаш за кеф JPEG си е напълно достатъчен.

Чудя се на хора, които складират гигабайти raw файлове и като ги отвориш - на баба му Гинка рождения ден.
И после като се почне едно пипане на бял баланс, на корекции на тъмните и светлите участъци и на шарпа, та да може да стане шедьовър, на който да се види на баба Гинка тортата и после от него да изкараш снимка 10/15 в кварталното фото на принтер за 200 лв.

Според мен правилният отговор на този въпрос е/да не съм съвсем офф топик/:

Изборът на формата е според нуждите на фотографа. Техниката е направена да ти служи и трябва да я познаваш. Ако снимаш нещо, което е важно за теб го снимай по най-добрия възможен начин и с най-добрата техника, с която разполагаш. Това включва и снимането в RAW. Когато снимаш неангажиращи кадри за кеф или просто ей-така си снимай в JPEG, за да не се налага да складираш ненужни неща.

Наблегни на познаването на настройките на техниката, както и на теорията на това, което искаш да снимаш и резултатите няма да закъснеят. Иска се практика и само практика.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: iasen2   
Дата:   28-12-12 07:03

Имам чуството, че съм попаднал във форума на БГмама , а не във фотографски форум. Звучи ми доста нелогично да съветвате човека да снима в JPG. Обработката на снимките е неотменима част от творческия процес . Нима ще оставиш една машина да ти казва кое е добре и кое не ? Кое е красиво и кое не ?

Аз даже не знам как апарата ми снима в JPG и на автоматичен режим . никога не съм ги ползвал . Успех с терзанията ............
Най малкото което мога да кажа за приемуществото на РОУ че в новите версии на АЦР има много добра корекция на геометрични и хроматични изкривявания . Много лесно можеш да изкараш детайла от тъмните участъци . Ако се научиш да оравяш белия баланс ще си и муцка :) Веднага снимките ти няма да имат "сапунерски" вид .

А това не е малко . Успех !



Публикацията е редактирана (28-12-12 07:53)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Marillion   
Дата:   28-12-12 08:31

Никой не отрича преимуществата на RAW.

Или можеш да снимаш или не можеш. RAW форматът не може да те спаси.

Ако не си настроил правилно бленда, скорост, исо и не си уцелил фокуса ако ще да си снимал на матрица 300 мегапиксела и да имаш най-якия конвертор в jpeg.

Всеки да си решава сам. Крайните мнения никога не са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 09:50

Конвертирането и евентуалната обработка на кадъра с какви програми се осъществяват-има ли ги в дисковете,които са комплект с апарата,ясно е,че шопа се набавя допълнително!Това,което разбрах е,че jpeg-а бива да се използва за бързо,формално,"регистриращо" снимане на обекти!А има ли разлика в крайния продукт,ако кадъра не е обработен,а просто е конвертиран в сравнение с директен jpeg?Относно съвет по-горе -настройките на sharp ли съветвате да са +7 минимум?

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: iasen2   
Дата:   28-12-12 10:20

http://www.facebook.com/events/309496352492287/а

наскоро имаше семинар за това .

За клиентите на фотостудиото ми давам безплатни уроци, шото като качат снимки в нета с китаците и джипеците и ми се доревава :)



Публикацията е редактирана (28-12-12 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   28-12-12 10:21

добре тук стигаме до основния въпрос- след като ще снимаш в JPEG, щото те мързи да обработваш или ще снимаш на баба си Гинка рожденния ден или пък искаш да качваш семейни снимки във Фейсбук, то тогава за чий ти е ДСЛР????? За чий трябва да даваш пари за скъпо тяло, за чий ще даваш луди пари за обективи???
Като всяка една читава сапунерка ще свърши работа

Така, че към автора на темата- след като не знаеш що е Raw и що е Jpeg и имат ли почва у нас, занчи не си за Д7000, а за някоя сапунерка, която ще ти служи верно години наред

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: asahi   
Дата:   28-12-12 10:21

98% от нещата са ми в джипег. Защо? Защото не са ми необходими в РОУ. Когато снимам нещо предварително знам за какво ще ми трябва, знам какви са техническите изисквания и знам как да ги покрия.

В дисковете има РОУ конвертор. Най-добрият конвертор е този, който познаваш най-добре. Настройките за шарп и контраст са на 0. После, ако трябва, във фотошоп може да се пипнат малко нивата, кривите и шарпа.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 10:48

Трифонов, някакси не си спомням да съм те питал какъв фотоапарат да си купя,а иначе евала че си се родил научен и априори знаещ всичко!В правилата на този форум никъде на прочетох,че е забранено да се пита,а ако е под твойто велико ниво да отговаряш и взимаш отношение,просто не пиши..

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   28-12-12 10:53

sonda аз научен не съм се родил, но точно тук идват книжките от които човек се учи и като ги прочетеш няма да се налага да задаваш подобни въпроси

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 11:01

ОК..напиши една читава книжка,която я има на пазара,защото аз в книжарниците не намерих такава на български или може би сега ще ме обвиниш че не чета с лекота английски[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-12 11:04

Я поглед никакво пише отгоре. Под връзките и над съобщенията.....

Пък книжки с уроци кака да си оправяме снимките и в какъв формат да снимаме бол. Малко на списания приличат, че са шарени ама има много. Портрети, пейзажи не знам си какво. Има в тях уроци за композиция, съвети за светлина и уроци за фотошоп. (Не е трудно да си ги правиш и с гимп ако имаш желание)



Публикацията е редактирана (28-12-12 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   28-12-12 11:06

виж не се сърди, може и аз малко да съм станал със задника на горе
Но до момента от цялата дискусия какво разбра[smilie11] - нишо. Едните казват едно, другите друго- пълен бъркоч. Точно за това ти казвам, че си трябва четене. За Ахглийския не мога да ти помогна, истината е, че повечето литература която съм чел е точно на английски. Така или иначе в нета има много неща[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Malakar   
Дата:   28-12-12 11:08

Сонда, ще се повторя, ама ще го кажа по директно: д7000 има два слота за карти, респ. слагаш 2 карти. Настройваш пикчър контрол (или както там се казва) на "роу+жипег". Настройваш рол плейд бай кард 2 на "роу он слот 1, жипег он слот 2". По този начин имаш всичко, което си снимал и в роу, и в жипег. Сядаш си вкъщи, сваляш всичките гигабайти в отделни папки и си ги гледаш. Ако те кефят 2 снимки за обработка - пазиш си тез' 2-та роу файла и триеш другите, или пък си ги пазиш всичките, щото след време може някой да ти хареса. Същото и с жипезите.

Сигурно малко излязох от фанатичния спор роу или жипег, ама за д7000 този въпрос просто не стои, можеш да си ги имаш и двете без особен проблем (не че при другите камери има проблем де, ама тука с двата слота си е благинка - дори жената като снима нещо се научи да сваля снимките от картата в слот 2, щото като барне другата и има "абе тез' снимки що не мога да ги отворя, аз ли съм направила нещо грешно...")


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: emo1   
Дата:   28-12-12 11:39

Сонда, регистриан си от 2010г. като мен, аз доста неща научих от форума без да пускам тема за всеки въпрос, търсачката върши прекрасна работа за това, разбира се винаги проверявам информацията със чичко Гугъл.
Не че е лошо да пускаш теми за всичко, ама е редно да споменеш какъв апарат и обективи си закупи благодарение на мненията във темите, иначе излиза че само сондираш информация.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 11:41

Автор: bpavlov
Дата: 28-12-12 03:17


Светомире, така е, ти си снимал с турбосапунер без РОУ, баба ми е снимала на лента със Смяна, ама хората затова са измислили РОУ, за да ти е лесно. Поради същата причина вече не карам Лада петица, а Мерцедес, за да ми е по-лесно, а това, че в идеални условия и с професионален пилот, Ладата може да даде задоволителни резултати, не я прави по-добра кола от Мерцедеса.

Прочее, факт е, че на хора, които питат за какво им е РОУ, хич не им трябва, поради простата причина, че първите 3-40 хиляди снимки на новия им апарат няма да стават за нищо, но напреднали фотографи да обясняват за "добър" джипег е несериозно ;)


Бояне, хем си прав хем не си, по-скоро сравнението ти трябва да е, за две копки, да ползваш багер вместо лопата. Средствата се определят според целта. Ако е снимано читаво, често обработката на RAW се изчерпва с леко бутане на на контраста и брайтнеса (според вкуса на фотографа) е в тия случаи ако по снимката няма да има якото мазане, за какво ти е RAW? И пак казвам зависи от целта, ти гледаш от гледната точка на винаги работещ с клиенти и да можеш да контролираш всеки един детайл в снимката и да става от публикуване в web до печат на големи размери с висок детайл и резолюция, но на много хора това изобщо не им е нужно. Още повече много добре отбеляза, че хора които задават тоя въпрос едва ли ще тръгнат ползват снимките си за цели в които им трябва RAW.


Автор: atrifonov
Дата: 28-12-12 10:21

добре тук стигаме до основния въпрос- след като ще снимаш в JPEG, щото те мързи да обработваш


За какъв точно мързел става въпрос, щото пък аз казвам, че RAW ни прави мързеливи в самия снимачен процес, щото за правилната експонация и бял баланс е добре да се мисли още при самото снимане, друг е въпроса ако сцената е с голяма динамика и... ще трябва да вадиш детайли от сенките, като цяло... ок при снимането на пейзажи RAW е по-подходящия формат. Но ако сцента не е с много голяма динамика...
Чудя се itilien с неговия R1 дали снима в JPEG или RAW и няма да се учудя ако снима в JPEG.

Ето асахи е казал нещо много правилно:

Автор: asahi
Дата: 28-12-12 10:21

98% от нещата са ми в джипег. Защо? Защото не са ми необходими в РОУ. Когато снимам нещо предварително знам за какво ще ми трябва, знам какви са техническите изисквания и знам как да ги покрия.


Та пак казваме, средствата се определят според целта.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 12:19

emo1..апарата,който съм си избрал ще получа скоро,както съм написал още в началото!И не мога да разбера заяжданията на такива отявлени форумни специалисти като теб ,без никога и никъде да съм те засегнал или да съм ти отправил питане конкретно към теб!!Аман..

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: emo1   
Дата:   28-12-12 12:36

Не се заяждах със теб и не съм форумен капацитет.
Весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 12:58

Жив и здрав..и весели празници[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »