Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 3df   
Дата:   11-11-12 19:49

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 19:57

Останалата част сигурно в другия пост ...

Аз успях така да снимам МКС:


https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/ixlb7673.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/146/1343209018_Startrails2b.jpg



Startrails, 439 снимки, всяка снимка 30s/f2.8, ISO800. За съжаление не съм фокусирал добре и се наложи ресайз до този размер. Снимано е от 0:36 до 4:43 часа на 24 юли 2012г. Хоризонталната дъга е от преминаването на МКС в 4:42. Яркост -2.5 зв. величина. Прекъсванията в дъгата са по около 2 секунди - паузата между две отделни снимки. Прекъсванията в дъгите на звездите е заради преминаващи облаци.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 3df   
Дата:   11-11-12 20:02

Та вчера - събота де. Бях в едно Монтанско село Якимово. Намира се горе долу на една мислена права линия Монтана - Козлодуй.
Малко по на запад.

Та излизам аз нощес към 23.00 да обиколя двора. И гледам горе по небето ясно та ясно. Звезди със стотици. Галактики, млечния път.
Разни мигащи самолети и опааа. Нещо право нагоре над мен ми грабва окото. Гледам най яркото нещо на небето. Бре, свети, като звезда. Като венера, като зодницата и вечерницата. Ама по ярко и силно. Бре викам си самолет. Ма не е не мърда. Отидох на по тъмно място .
Пак гледам и като ми свикнаха очите бре гледам свети, като звезда ама от западната страна има и две червени светлини а между тях две зелени. От другата - източната страна пак една две светлини.
Бре да съм пил. Не съм. Бре да е самолет не е, Спътник не е.
Сетих се , че преди време тук във форума видях снимана МКС на фона на слънцето. Сетих се, че тая пущина станала толкова голяма, че се виждала с просто око от земята. Та си викам ТЯ ЩЕ Е.
После излизах още няколко пъти до 24.00 часа. Тази пущина не мърда от там. Ама ни хапарат , ни обектив съм взел.

Та питането ми е: Някои снимал ли е това чудо. И правил ли е опити за снимки. Ако се е закотвила сега за няколко дни над България сега е момента.

Пак да кажа виждаше се вчера от района на ЛОМ, Козлудуй, Монтана.
Ако някои му се занимава може да пробва.

ПС Това в никакъв случай не е НЛО , нп понеже не мърдаше спрямо земята и спрямо звездите си мисля, че е МКС. И тази вечер може да е там. , Който може да погледне. Аз за съжаление вече съм в София



Публикацията е редактирана (11-11-12 20:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 20:03

Да, забравих да дам линка към сайта, от който можеш да си изчислиш преминаването на МКС, както и на други видими спътници.
http://www.heavens-above.com/


Интересни за снимане са и Iridium Flares. При наличие на телефон с андроид и мобилен интернет, тегли и слагай "SatTrack" - много удобно е, че взема позицията от GPS-а и тегли данни от heavens above.


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: gogzy   
Дата:   11-11-12 20:09

Не би могло да е МКС, тя би трябвало да премине за няколко минути открай до край ако не се лъжа

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 3df   
Дата:   11-11-12 20:13

Ее не може за няколко минути. Нали има нейна снимка в този форум на фона на слънцето (освен ако не е монтаж) ама от автора на снимката си беше казано, че си е снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   11-11-12 20:20

като гледам горната снимка преминава за около две минути, това не пречи да има снимка на фона на слънцето (спомням си я , много ефектна)


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 20:22

С просто око няма как да се види при пасажа върху слънцето, но с телескоп (и филтри) нещата изглеждат така:


(нещо се счупи линка), в google images търсим с "ISS over sun"



Публикацията е редактирана (11-11-12 20:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   11-11-12 21:17

с филтри разбира се и дълга оптика, но основното е да се знае кога ще мине през слънцето, това май става за няколко секунди

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: tziko   
Дата:   11-11-12 21:30

Щом не мърда, не е МКС, МКС се движи с 28000км/ч!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: batdin   
Дата:   11-11-12 22:00

Има такива ентусиасти,ето един пример:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/2754490-ISS_20081104_054849ats.jpg


Иначе,МКС минава бързичко,защото не е на стационарна орбита.
Иска се телескопа да я следва,за да я снима.Не всеки телескоп го може това :)


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   11-11-12 22:13

една бърза справка и сметка показва, че ъгловата скорост на МКС е 3,9 градуса/мин, а видимият размер на слънцето е 32 ъглови минути. Значи минава през слънчевия диаметър за 14 секунди. На фона на слънцето с филтри силуетът може да се снима с кратки експонации. Проблемът е да се уцели точния момент.
ПС сметката беше бърза, но неточна, минава за 8 секунди



Публикацията е редактирана (11-11-12 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: milen   
Дата:   11-11-12 22:43

От Якимово се вижда страхотно небе дам. Спомням си като дете колко съм наблюдавал небето. Поглъщащо е!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: b0bb0   
Дата:   11-11-12 23:13

Няма да е било МКС, тя не е неподвижна. Ако кажеш приблизително точно часа, посоката и височината може да помислим какво е било.

Пред Слънцето МКС минава за по-малко от 1 секунда и да се снима трябва точен часовник. Снимката в профила ми е комбинация от три отделни насложени кадъра на бърза скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   11-11-12 23:31

b0bb0, видях ти снимките [smilie24]
ясно че си много напред в тази област. Къде бъркам в сметките за времето за преминаване през слънцето?


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 3df   
Дата:   12-11-12 09:41

....Няма да е било МКС, тя не е неподвижна. Ако кажеш приблизително точно часа, посоката и височината може да помислим какво е било....


Ами Събота 10 ноември 23.00 до 24.00 вечерта. Най яркото светещо нещо на небето. По яркост като Венера. Но от западната страна се виждаха две червени светлини а между тях две зелени. От източната страна имаше още една две светлини. Нещо като звезден куп. Но наличието на зелена и червена светлина ме наведе на мисълта, че е нещо земно. Нямаше движение за този един час нито спрямо земята нито спрямо звездите. Като размер мога да кажа, че ако сложа една линия пред лицето си цялата група ще е 1 - 2 мм.
Както казах визуално се намира на една мислена права линия Монтана - Козлудуй. Точно от горе. По средата на тази линия.

Ако има някои колега от Козлудуй, Монтана Лом Белоградчик Плевн може да погледне нощес и да каже.
МКС се движи с 28 000 км ама нали с толкова се движат Геостационарните спътници. Та са закотвени тъй да се каже неподвижно.
Но не ми се вярва това да е спътник. И един мм да изглежда от земята ще си е бая голямо.



Публикацията е редактирана (12-11-12 09:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: b0bb0   
Дата:   12-11-12 15:53

4i4o-Joro, благодаря. Вероятно грешката идва от ъгловата скорост, която даваш. Гледам сега един сайт, който дава прогнози за преминаването на МКС, там видимата скорост е около половин-един градус за времева секунда, в зависимост от височината над хоризонта.

3df, пак не ми стана ясна географската посока на наблюдението, но най-яркия обект е планетата Юпитер, доста високо на юг във времето на наблюдение. Линк.

Колкото до "28 000 км ама нали с толкова се движат Геостационарните спътници" - не знам скоростите, но разликата в отдалечеността от Земята е десетина пъти.


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   12-11-12 21:22

Някъде в уики прочетох, че прави 15,6 обиколки за денонощие. На тази база направих сметката.
15,6*360/24/60 = 3,9 гр./мин
Явно не всичко в мрежата е вярно. Друг ще слушам спецове като теб [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима МКС (космическата станция)?
Автор: b0bb0   
Дата:   12-11-12 23:18

4i4o-Joro, това може да е вярно, но геоцентрично (гледано от центъра на Земята), но на нас ни трябва топоцентрично (от мястото на наблюдение). Не съм го смятал де :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »