Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-11-12 13:25

Хотснейл, не се плаши, не му са чак толкова инструментите на НХ-а и са доста интуитивни. Все пак това е РОУ конвертор, ако сте свикнали да си правите крайната снимка през ЛР-а, цъкайки пресети и профили докато ви хареса -да, може да ви се стори малко по-постен. Аз го ползвам да видя точно това, което съм заснел, да коригирам основни неща, ако има нужда и после да пратя jpg към PS. Мисля, че се справя отлично, даже в последните ъпдейти вкараха и подобрено шумоподтискане. Като добавим и разните ауто корекции на други дреболии, така и не намерих причина да се занимавам с други конвертори...



Публикацията е редактирана (09-11-12 13:28)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: danov_b   
Дата:   10-11-12 07:34

Автор: compur
Дата: 09-11-12 13:00

той CaptureNX 2 е всичко друго, но не и бърз! т.е. за бърза работа...


Има 64 битова версия,която се справя доста по-добре ако е инсталирана на подходящ компютър.Откакто я ползвам не съм се сещал за Camera RAW [beer] [smile]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Myth   
Дата:   10-11-12 09:25

Автор: iasen2
Дата: 09-11-12 12:16

Онзи ден с студиото снимахме с апарата на клиента , Канон 600Д.
За пръв път снимам с такова нещо , но и там имаше доста разлика между суровия файл и джипега . Джипега по принцип отива в кошчето, на знам изобщо за какво ви е . За мен е напълно безсмислен формат за фотографси цели .



Снимам винаги в RAW, ама ти пак изби рибата с твърдението си, при кадърно снимане, JPEG си е напълно използваем. Недей да пишеш с такава увереност и авторитетност такива глупости бе човек.

Към автора на темата за предварителен ориентир, просто си гледай хистограмата на апарата, те за това са тия хистограми, нищо, че няма много общо с хистограмата от Lightroom например.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: wanioj   
Дата:   10-11-12 10:31

Ненамирам смисъл в това нещо - при мен необработената снимка е в пъти по-добра от корегираната . повече ми направи впечтление фокуса , който е на облегалката на столчето , а не на детето и то е леко размазано [smile] . може би трябва да си разгледаш снимките на някой нормален дисплей - примерно apple и тогава да си правиш изводи . нямам представа как снима никон , но силно се съмнявам RAW да е по-зале от JPEG на един и същи фотоапарат , тъй като при скромният олимпус разликата между двата формата в очевадна .
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: asahi   
Дата:   10-11-12 11:12

Сравнявате ел. крушки с круши.
РОУ файлът става само за 2 неща - да се конвертира или да се изтрие. Неконвертиран не може да се сравнява с нищо, даже няма как да се види. Това, което се отваря в РОУ конвертора, е визуализиран РОУ през текущите или дефолтните настройки на софтуера. Дали ще бъдат такива или други е въпрос на желание или случайност. Някои конвертори четат метаданните от фотоапарата, но и това е по желание - може да се изключи.
Фокусът и експозицията не са параметри на РОУ файла, а на снимачния процес.
За изтриването се сещате.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-11-12 12:11

JPEG си има приложение, до колкото знам фотожурналистите са длъжни да снимат в такъв формат, обработен RAW се смята за манипулирана снимка при тях, поправете ме ако греша?
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   10-11-12 12:35

Поправяме те - тези JPG не се появяват от нищото, а винаги от RAW информацията на матрицата, без значение с компа или в апарата, но там може да не се запише, според избора на фотографа.

А манипулирането е въпрос на дефиниции.
От стокаджийска гледна точка шарпенето е забранена манипулация, но в апарата по дефолт може да са прешарпени.
Затова си има настройки на конвертирането и в апарата и при обработващите програми.

Колко да е границата на манипулиране е относително.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-11-12 12:37

Сигурно си прав, но нали апаратът си има заложени алгоритми, на които може да се направи след това лесно експертиза, на "ръчно" обработен RAW със софтуер на компютъра как ще стане това?
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   10-11-12 12:43

Ръчно обработените си имат и те алгоритъм, примерно настройките за конвертиране чрез АЦР се записват в xmp file. Без него се конвертират по дефолт с минимално/усреднено модифициране на параметри
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: compur   
Дата:   10-11-12 14:41

danov_b

на каквато и машина да го сложиш е по-бавен от CameraRAW, по простата причина, че работи с реални 16-битови данни от снимката, а не с "някакво" превю и след това записване...

за да няма .xmp файл в директорията на снимките, просто записвате файла като DNG.

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (10-11-12 14:42)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   10-11-12 14:57

Така, първо да кажа за фокуса-перфектен е, дори на 100% гледано просто цепи косъма, незнам какво се вижда на епъл, а и няма значение в случая. Може тук да изглежда така фокуса но е ок
Myth, хистограмата в апарата си е ок, но в лайтруум сенките са отрязани...затова питам нормално ли е



Публикацията е редактирана (10-11-12 15:00)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   10-11-12 15:04

compur
Е то превюто от бога ли идва? Пак си е от реалните 12 или 14 битови данни (аз не съм чувал за реални 16 битови при Никон, ама нейсе). Аре зумни на 100% с 10-на модифицирани параметъра - откъде идва превюто?
Просто има друга логика в алгоритъма на генериране/четене/кеширане на превюто.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Myth   
Дата:   10-11-12 15:29

втор: ogi100
Дата: 10-11-12 14:57

Така, първо да кажа за фокуса-перфектен е, дори на 100% гледано просто цепи косъма, незнам какво се вижда на епъл, а и няма значение в случая. Може тук да изглежда така фокуса но е ок
Myth, хистограмата в апарата си е ок, но в лайтруум сенките са отрязани...затова питам нормално ли е


Тогава се връщаш на двата поста на n1xon, на предната страница [smile]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Тед   
Дата:   10-11-12 15:33

Аз като гледам има много монитори за калибриране... къде 2-ата снимка има преекспониране? Защо не мерите да видите?

http://www4.picturepush.com/photo/a/11371047/img/11371047.jpg



Никонски проблеми....кепчъри и т.н..
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   10-11-12 15:36

Мдаа, свалих го capture nx2 и наистина там няма такъв проблем, но не ми върши работа, не е лайтруум. Ще се оправя някак, благодаря ви за включването
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Alex-dan   
Дата:   10-11-12 15:42

свалих го capture nx2 и наистина там няма такъв проблем


Никонски проблеми... [smilie3]

Провери дали си с последната версия на LR, може да са коригирали нещата...



Публикацията е редактирана (10-11-12 15:54)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: iasen2   
Дата:   10-11-12 21:08

Myth , има фотоапарати , които изобщо и не случайно не могат да снимат в JPG . Питал ли си се защо ? [smilie18]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: n1x0n   
Дата:   10-11-12 21:31

Никонски проблеми...

Всъщност, Лайтрума го прави това и с файловете от доста Канони...
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Myth   
Дата:   10-11-12 21:46

Автор: iasen2
Дата: 10-11-12 21:08

Myth , има фотоапарати , които изобщо и не случайно не могат да снимат в JPG . Питал ли си се защо ? [smilie18]


А ти питал ли си се, защо снимаш в RAW и ти специално за какво не можеш да ползваш един КАДЪРНО заснет jpeg?




Публикацията е редактирана (10-11-12 21:49)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   11-11-12 00:01

Благодаря на всички за насоките, темата е приключена!
Поздрави [beer]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.