Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   08-11-12 19:59

Здравейте
Скоро си калибрирах монитора и...о, чудо! Какво съм правил до сега? [smile]
От тогава насам обаче, снимайки и преглеждайки на lcd-то на апарата, снимките са добре експонирани, но след импорт в Лайтруум на raw файловете, те са много недоекспонирани. За raw файла ми е необходим +1 до 1.5 стоп Exposure, +20 до +30 shadows и поне +15 Blacks, за да докарам това което изплюва като готов JPEG апарата (тествах снимане едновременно raw+jpeg). Нормална ли е такава разлика? Апарата е Никон, Picture control е на Neutral, без корекция на оригиналните настройки. Lightroom е без автоматични корекции и без auto-tone. Има ли как да избегна толкова изсветляване? Не се сещам за друга опция освен в апарата да задам +1 стоп още при снимането...
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Стоев   
Дата:   09-11-12 00:01

Не го приемай като бъзик, ама ако снимаш нещо в джипег в автоматичен режим "зелено квадратче" - Никона добре ли се справя с експонацията със същият обектив? [smilie7]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   09-11-12 00:17

И да е бъзик и да не е...не снимам в автоматичен режим, само А и М, а и винаги си снимам в raw. Не съм имал до момента такива случки, снимам с този обектив от няколко месеца, 85 1.8G е, не че има някакво значение. Имам чувството, че съвпаднаха нещата с калибрацията на монитора. Сигурен съм, че не е в Никона проблема, а в мен, но не мога да разбера какво пропускам...
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: hotsnail   
Дата:   09-11-12 00:21

Дай примери човек.

черно +15 е много странен избор по подразбиране.



Публикацията е редактирана (09-11-12 00:21)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   09-11-12 00:21

+15 Blacks [smilie8]

нещо си се объркал, да отрежеш толкова от сенките
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   09-11-12 00:30

Нещо не мога да се оправя да кача снимки тук, но ще опитам от профила ми:

ето експорт от raw от лайтруум без никакви корекции:
https://photo-forum.net/i/1669448


ето с корекции:
exposure +1.02
Shadows +60
Blacks +14
промяна цвета на облегалката
https://photo-forum.net/i/1669449




Публикацията е редактирана (09-11-12 00:33)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: tisho86   
Дата:   09-11-12 00:35

пич, няма нищо странно в тази работа! Ако печатиш използвай калибрирания профил, ако ли пък не, няма смисъл. 90% от нещата се гледат на некалибрирани монитори и за web пространството е напълно излишно като изключим правилните цветовете.[smilie24]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   09-11-12 00:39

Предимно си ги печатам снимките.
Тук на тази само 1 стоп съм добавил, но на повечето други е поне 1.5...нещо пропускам
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: boZo   
Дата:   09-11-12 00:56

Capture NX 2 пробва ли?
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: mcnicko   
Дата:   09-11-12 01:09

На моя монитор истината е някъде между двете - т.е. на първата 0.5 отгоре или на втората 0.5 отдолу. Реално монитора ми е ръчно калибриран без апаратура и знам, че е малко по-тъмен от това което излиза на принт. Когато принтирам задавам корекция на гамата спрямо тази на принтера около 1.5-1.6 което реално си е около половин стоп в експонацията. Печатам с ACDSee, та не е особен проблем това. Иначе и хистограмата да погледнеш - втората изглежда по-добрия избор, но...

Реално на тая снимка мисля, че знам защо ти е дало отклонение с около 1 стоп надолу - много бяло има и меренето сваля за да запази детайлите.

Аз така си ги обяснявам нещата. И при мен се получава така доста често, та повече разчитам на това което виждам, а това което ми казва апарата го ползвам за ориентир.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: guesswho   
Дата:   09-11-12 01:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: tisho86   
Дата:   09-11-12 02:21

В отговор на предния въпрос "Все пак би било добре в даден момент от темата да споменеш от какъв фотоапарат излизат снимките де... "
информацията от exif-a е запазена и можеш да я видиш.
Снимката не е критерии, че апарата не ти се справя с експозицията! Има намеса и на светкавица, 100% съм убеден че си я оставил на TTL и както е отбелязал mcnicko автоматичното мерене е взело своето. В случая не е проблема в монитора ти а в начина на снимане. Ползвай хистограмата на дисплея, ако не се доверяваш на окото си и забрави за TTL-а:)
Поздрави и успех!
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: didesignbg   
Дата:   09-11-12 08:40

Снимай роу + джпег, качи директния джпег от камерата и джпег без корекции от лайтрум.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   09-11-12 09:00

На мен оригиналния файл ми стои правилно експониран.Обработения ми е преекспониран с изгоряло на места даже.

АМа аз съм с лаптоп,а там е хептем,голяма гадост :)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: MOPT   
Дата:   09-11-12 09:10

И при мен втората снимка е прегоряла (некалибриран монитор). Първата бива, но бялата масичка отпред отразява прекалено много светлина и бърка апарата. Особено ако си снимал със светкавица е нормално да се получи така.
Гледам, че си снимал на М, но авто-исото беше ли включено?
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: n1x0n   
Дата:   09-11-12 09:39

1. Lightroom импортва файловете по-тъмни по принцип. Добре е да си инсталираш профили за камерата в Лайтрум и да си направиш пресет за импорта по принцип.

2. Как изглежда JPEG от апарата зависи от това как си настроил опциите му. Нищо чудно да е доста различен от RAW файл с настройки по подразбиране в конвертора.

3. Виж дали апарата ти не е настроен на AdobeRGB за JPEG, смени го на sRGB.

В оригиналният Никон-ски софтуер не би трябвало да го имаш като проблем.

 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   09-11-12 09:46

Благодаря на всички за включването. Като си изключа профила от калибратора и на мен ми стои преекспонирана снимката, но с калибрирания монитор си е ОК. Така, наистина има светкавица в случая и т.н. Това което ми е странно, че до скоро, нямаха нужда от изсветляване снимките след импорт, а само лек контраст и шарп. След тестове и от днес, след като съм задал +1 стоп в апарата нещата са ОК, ще карам така.
Само още един въпрос - хистограмите от фотоапарата и лайтруум еднакви ли трябва да са?

п.с. не видях поста на n1x0n, в sRGB е апарата, това с профила е добър съвет, благодаря, нямам capture за да пробвам



Публикацията е редактирана (09-11-12 09:49)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: n1x0n   
Дата:   09-11-12 10:10

Не изключвай никакви профили от калибрация, те затова се правят - че да се ползват.

Не си прави настройки в камерата, защото тя си мери точно. Проблемът ти не е с нея, а с това как даден софтуер интерпретира даден RAW файл.

Хистограмите от апарата и софтуера нямат нищо общо, защото апарата гледа "вграденият" JPG, а софтуера гледа своята интерпретация на самият RAW файл.

Изобщо, съвета ми е да не пипаш нищо по начина си на работа, докато не пробваш с никонският конвертор първо.

 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   09-11-12 10:25

OK, ще те послушам и ще сваля фрий-трейла на CaptureNX за тест. Иначе съдейки от думите на другите с некалибрирани монитори, че тъмната снимка е ОК при тях - явно и при мен така е било преди профилирането, но чак сега виждам какво всъщност се случва
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: compur   
Дата:   09-11-12 10:41

CaptureNX 2. a нe CaptureNX! [cool]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: asahi   
Дата:   09-11-12 11:22

Моето скромно мнение е, че човек трябва първо да се научи да снима правилно в джипег и след това, ако и когато се наложи, да снима в РОУ. Експонацията не зависи от това в какво ще се запише картинката. Тя зависи от скоростта, блендата, ИСО-то и светлина, влизаща в обектива. Нищо повече.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-11-12 11:34

Така е, Асахи, обаче със съвременните софтуери и матрици RAW-вете стават толкова гъвкави и обработваеми- като тесто за мекици, можеш да ги опъваш и сучеш и да няма нищо общо накрая с входящия материал към софтуера и jpeg-от апарата.И при мен jpeg от апарата има огромна разлика от RAW отворен в LR с настройки по дефолт. С фирмения обаче съвсем закономерно са си еднакви[smilie5]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: hotsnail   
Дата:   09-11-12 12:06

абе с никона и със лайтрум и на мен ми е трудно малко....апарата ужка добре експонира...после в лайтрум хистограмата изглежда все едно е черна, а на калибрирания монитор или при експорт има прегоряло...ма това май е заради съвместимостта на лайтрум с д600. Ако поръчкам малко настройките да не са по подразбиране и почва да вдява. Примерно с локални корекции или корекции на един цвят се вижда, че работи с роу файл т.е. не става постеризация. Ама в началтоо е драма...

и аз мислих за никонския софт ..ще видим. Честно казано ЛР си ми харесва и не ми се учат други инструменти...
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: iasen2   
Дата:   09-11-12 12:16

Онзи ден с студиото снимахме с апарата на клиента , Канон 600Д.
За пръв път снимам с такова нещо , но и там имаше доста разлика между суровия файл и джипега . Джипега по принцип отива в кошчето, на знам изобщо за какво ви е . За мен е напълно безсмислен формат за фотографси цели .
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: compur   
Дата:   09-11-12 13:00

той CaptureNX 2 е всичко друго, но не и бърз! т.е. за бърза работа... [smilie23]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-11-12 13:25

Хотснейл, не се плаши, не му са чак толкова инструментите на НХ-а и са доста интуитивни. Все пак това е РОУ конвертор, ако сте свикнали да си правите крайната снимка през ЛР-а, цъкайки пресети и профили докато ви хареса -да, може да ви се стори малко по-постен. Аз го ползвам да видя точно това, което съм заснел, да коригирам основни неща, ако има нужда и после да пратя jpg към PS. Мисля, че се справя отлично, даже в последните ъпдейти вкараха и подобрено шумоподтискане. Като добавим и разните ауто корекции на други дреболии, така и не намерих причина да се занимавам с други конвертори...



Публикацията е редактирана (09-11-12 13:28)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: danov_b   
Дата:   10-11-12 07:34

Автор: compur
Дата: 09-11-12 13:00

той CaptureNX 2 е всичко друго, но не и бърз! т.е. за бърза работа...


Има 64 битова версия,която се справя доста по-добре ако е инсталирана на подходящ компютър.Откакто я ползвам не съм се сещал за Camera RAW [beer] [smile]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Myth   
Дата:   10-11-12 09:25

Автор: iasen2
Дата: 09-11-12 12:16

Онзи ден с студиото снимахме с апарата на клиента , Канон 600Д.
За пръв път снимам с такова нещо , но и там имаше доста разлика между суровия файл и джипега . Джипега по принцип отива в кошчето, на знам изобщо за какво ви е . За мен е напълно безсмислен формат за фотографси цели .



Снимам винаги в RAW, ама ти пак изби рибата с твърдението си, при кадърно снимане, JPEG си е напълно използваем. Недей да пишеш с такава увереност и авторитетност такива глупости бе човек.

Към автора на темата за предварителен ориентир, просто си гледай хистограмата на апарата, те за това са тия хистограми, нищо, че няма много общо с хистограмата от Lightroom например.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: wanioj   
Дата:   10-11-12 10:31

Ненамирам смисъл в това нещо - при мен необработената снимка е в пъти по-добра от корегираната . повече ми направи впечтление фокуса , който е на облегалката на столчето , а не на детето и то е леко размазано [smile] . може би трябва да си разгледаш снимките на някой нормален дисплей - примерно apple и тогава да си правиш изводи . нямам представа как снима никон , но силно се съмнявам RAW да е по-зале от JPEG на един и същи фотоапарат , тъй като при скромният олимпус разликата между двата формата в очевадна .
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: asahi   
Дата:   10-11-12 11:12

Сравнявате ел. крушки с круши.
РОУ файлът става само за 2 неща - да се конвертира или да се изтрие. Неконвертиран не може да се сравнява с нищо, даже няма как да се види. Това, което се отваря в РОУ конвертора, е визуализиран РОУ през текущите или дефолтните настройки на софтуера. Дали ще бъдат такива или други е въпрос на желание или случайност. Някои конвертори четат метаданните от фотоапарата, но и това е по желание - може да се изключи.
Фокусът и експозицията не са параметри на РОУ файла, а на снимачния процес.
За изтриването се сещате.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-11-12 12:11

JPEG си има приложение, до колкото знам фотожурналистите са длъжни да снимат в такъв формат, обработен RAW се смята за манипулирана снимка при тях, поправете ме ако греша?
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   10-11-12 12:35

Поправяме те - тези JPG не се появяват от нищото, а винаги от RAW информацията на матрицата, без значение с компа или в апарата, но там може да не се запише, според избора на фотографа.

А манипулирането е въпрос на дефиниции.
От стокаджийска гледна точка шарпенето е забранена манипулация, но в апарата по дефолт може да са прешарпени.
Затова си има настройки на конвертирането и в апарата и при обработващите програми.

Колко да е границата на манипулиране е относително.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-11-12 12:37

Сигурно си прав, но нали апаратът си има заложени алгоритми, на които може да се направи след това лесно експертиза, на "ръчно" обработен RAW със софтуер на компютъра как ще стане това?
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   10-11-12 12:43

Ръчно обработените си имат и те алгоритъм, примерно настройките за конвертиране чрез АЦР се записват в xmp file. Без него се конвертират по дефолт с минимално/усреднено модифициране на параметри
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: compur   
Дата:   10-11-12 14:41

danov_b

на каквато и машина да го сложиш е по-бавен от CameraRAW, по простата причина, че работи с реални 16-битови данни от снимката, а не с "някакво" превю и след това записване...

за да няма .xmp файл в директорията на снимките, просто записвате файла като DNG.

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (10-11-12 14:42)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   10-11-12 14:57

Така, първо да кажа за фокуса-перфектен е, дори на 100% гледано просто цепи косъма, незнам какво се вижда на епъл, а и няма значение в случая. Може тук да изглежда така фокуса но е ок
Myth, хистограмата в апарата си е ок, но в лайтруум сенките са отрязани...затова питам нормално ли е



Публикацията е редактирана (10-11-12 15:00)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Canon   
Дата:   10-11-12 15:04

compur
Е то превюто от бога ли идва? Пак си е от реалните 12 или 14 битови данни (аз не съм чувал за реални 16 битови при Никон, ама нейсе). Аре зумни на 100% с 10-на модифицирани параметъра - откъде идва превюто?
Просто има друга логика в алгоритъма на генериране/четене/кеширане на превюто.
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Myth   
Дата:   10-11-12 15:29

втор: ogi100
Дата: 10-11-12 14:57

Така, първо да кажа за фокуса-перфектен е, дори на 100% гледано просто цепи косъма, незнам какво се вижда на епъл, а и няма значение в случая. Може тук да изглежда така фокуса но е ок
Myth, хистограмата в апарата си е ок, но в лайтруум сенките са отрязани...затова питам нормално ли е


Тогава се връщаш на двата поста на n1xon, на предната страница [smile]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Тед   
Дата:   10-11-12 15:33

Аз като гледам има много монитори за калибриране... къде 2-ата снимка има преекспониране? Защо не мерите да видите?

http://www4.picturepush.com/photo/a/11371047/img/11371047.jpg



Никонски проблеми....кепчъри и т.н..
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   10-11-12 15:36

Мдаа, свалих го capture nx2 и наистина там няма такъв проблем, но не ми върши работа, не е лайтруум. Ще се оправя някак, благодаря ви за включването
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Alex-dan   
Дата:   10-11-12 15:42

свалих го capture nx2 и наистина там няма такъв проблем


Никонски проблеми... [smilie3]

Провери дали си с последната версия на LR, може да са коригирали нещата...



Публикацията е редактирана (10-11-12 15:54)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: iasen2   
Дата:   10-11-12 21:08

Myth , има фотоапарати , които изобщо и не случайно не могат да снимат в JPG . Питал ли си се защо ? [smilie18]
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: n1x0n   
Дата:   10-11-12 21:31

Никонски проблеми...

Всъщност, Лайтрума го прави това и с файловете от доста Канони...
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: Myth   
Дата:   10-11-12 21:46

Автор: iasen2
Дата: 10-11-12 21:08

Myth , има фотоапарати , които изобщо и не случайно не могат да снимат в JPG . Питал ли си се защо ? [smilie18]


А ти питал ли си се, защо снимаш в RAW и ти специално за какво не можеш да ползваш един КАДЪРНО заснет jpeg?




Публикацията е редактирана (10-11-12 21:49)
 Re: Голяма разлика в експозицията между JPEG и RAW
Автор: ogi100   
Дата:   11-11-12 00:01

Благодаря на всички за насоките, темата е приключена!
Поздрави [beer]
 

 Авторът е затворил собствената си тема.