Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   02-01-12 21:32

Здравейте!

Днес забелязах едно доста неприятно петънце на снимките ми. Ето тук https://picasaweb.google.com/ivjordanov/022012#5693117791515763826 съм го оградил в червено. На другите снимки в албума https://picasaweb.google.com/ivjordanov/022012 също го има. При по-дълги експозиции е по-наситено черно, при зуумване става по-голямо. Това ме навежда на мисълта, че е нещо в обектива, но все пак ще бъда благодарен на по-компетентно мнение.
Също, какво стъпки да претприема нататък?
Благодаря предварителоно!

ПП Никон Д90 с 18-105

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: bleki1   
Дата:   02-01-12 21:36

Като свалиш обектива не се ли вижда с просто око? Щом казваш, че като зумнеш се увеличава-значи от там ще да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: kvakioh   
Дата:   02-01-12 21:43

Moже да е замърсяване на матрицата- почистване или една проста операция с духалка да се оправи...Авторът да пробва с друг обектив да види как е, дали на същото място се появява, тогава със сигурност е нещо в тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   02-01-12 21:46

Гледах през обектива срещу лампа. Наистина се вижда една прашинка, но май не е на същото място. По-скоро ми се струва, че е някъде встрани. Може и аз да греша и да не мога да се ориентирам кое е горната част на обектива, когато е монтиран на тялото.
За съжаление, нямам друг обектив, иначе първо това бих пробвал.



Публикацията е редактирана (02-01-12 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: neuromancer   
Дата:   02-01-12 21:51

Това е прах по матрицата вероятно, виж дали наистина се променя при зумване, вероятно не. Променя се при промяна на блендата. Не се притеснявай, всеки има. Как се чисти има тонове писани.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: lansky   
Дата:   02-01-12 21:59

не разбрах като зумнеш - във визьора ли се вижда или на снимките - ако се вижда във визьора е нещо по огледалото - ако е по снимките - значи имаш прах по матрицата.

пробвай на максимално затворена бленда да снимаш примерно един бял лист хартия - може да му сложиш една точка с химикал за да има къде да се закачи фокуса и ще видиш дали матрицата ти е за чистене.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   02-01-12 22:16

Сега като казахте, май наистина се влияе от широчината на блендата, а не от зуумване.
Във визьора не го виждам, само на снимките.
Това с белия лист го пробвах, но не ми се получи. На стената се появява при дълга експозиция, над секунда. При по-бърза не го виждам, вероятно стената не е подходящия цвят.
Сега сложих батерията да се зареди, че така не ще да ми вдига огледалото. Като се зареди, ще погледна матрицата, но нямам духалка. Идеи за заместител? Някъде четох за сушоар, ама нещо ме притеснява, струва ми се, че много прах има в тая машинария.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: lansky   
Дата:   02-01-12 22:28

не пробвай с друго освен с духалка и то специална, че иначе не се знае с какво ще "набиеш" матрицата и после ще стане сложно...

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: sokola   
Дата:   02-01-12 22:38

Никакъв сешоар,по-добре духалка(дамски душ) от първата аптека



Публикацията е редактирана (02-01-12 22:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: neuromancer   
Дата:   02-01-12 22:40

НЕ пробвай сушоари, прахосмукачки и подобни

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: lansky   
Дата:   02-01-12 22:44

Автор: sokola
Дата: 02-01-12 22:38

Никакъв сешоар,по-добре духалка(дамски душ) от първата аптека



Дамските душове имат няккъв талк в тях - та не го вкарвай в този филм )))

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: sokola   
Дата:   02-01-12 22:50

lansky -преди 3 месеца взех от една аптека,първо погледнах за наличието на талк-нямаше.
Преди 3 дни мой познат направи същото-пак нямаше талк.
Навярно вече не слагат талк,но може да се погледне предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   02-01-12 22:51

Гледах сега помпичките в "Синтезис-а" и ми се струва, че помпичка от апарат за кръвно (каквато имам) ще свърши не по-лоша работа.
Може би е най-добре да го занеса на сервиз, но изчетох куп мнения из нета, че след "почистване" в сервиз, нещата са се влошили

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: lansky   
Дата:   02-01-12 22:55

sokola - възможно е вече да не слагат, така съм чел преди време - нямам идея колко струва дамски душ, но при 7-8 лева духалка от е-бей или 20тина лева в нашите магазни едва ли ще е кой знае какъв смисъла от дамския душ

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   02-01-12 23:17

Такааа, направих процедурата с духалката...
Нищо не се промени, петното си стои. Освен това, не виждам никакъв прах по филтъра, изглежда ми съвсем чистичък.
Заместих белия лист с хладилника (също бял) и забелязвам, че на бленди по-широки от 8 петното е на практика незабележимо. Можеш да го видиш само ако точно знаеш къде е и се взираш. Нагоре обаче, започва да си се вижда и при 22 направо вади очите.
Възможно ли е да е дефект на сензора или трябва по-сериозно почистване?
Ако, не дай си боже е дефект, предполагам че просто се пие една студена вода за едни доста пари...
Къде да го нося на ремонт (не е гаранционен)?

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: sokola   
Дата:   02-01-12 23:22

[smilie24] почистване при Зентекс

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   02-01-12 23:58

Давам си сметка, че вероятно ставам досаден, но да си питам...
Чета тук, че процедурта по почистването би могла да се извърши с клечка за уши и чист спирт...
Да пробвам ли?
Още повече, че за чистене виждам някакви цени от 80 кинта, което никак не е малко...
Някакви други варианти?

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: mihajlov2   
Дата:   03-01-12 00:03

Щом си любител на силните усещания, "пробвай" с клечка за уши и "чист" спирт - но това си е на абсолютно твоя отговорност... да не ревеш после, че си прецакал матрицата... Има си специални комплекти за почистване, които нямат ама абсолютно нищо общо с клечки за уши и с някакъв си спирт, ама ти си знаеш... Освен това едно почистване при Зентекс например изобщо не струва 80 лв., ама ти си знаеш... Така че можеш да пробваш и с употребявани бикини и шльокавица, ама ти си знаеш...[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-01-12 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   03-01-12 00:15

^Добре де, питам... Не виждам причина за заяждане.
Аз ако исках да рискувам матрицата, досега да съм го забърсал с употребявани бикини. Шльокавица нямам, но щях да пробвам с първак... "Специалните комплекти", след справка в нашите магазини, струват колкото половин апарат.
Просто питам. Какво да направя като не съм запознат? Много е лесно да отидеш в сервиз, да изсипеш една шапка пари и да не получиш нищо насреща. Колко струва, като не е 80?
Съжалявам, нямах никаква идея питането ми да се превръща в поредната форумна кавга, но явно така се получават нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: lansky   
Дата:   03-01-12 00:27

човек, ако не става с духалката - носи го на сервиз - няма да ти е повече от 30тина лева... комплектите...някъде имам един като бонус от фотопавилиона - не беше на цена повече от 20 лева...

тази клечка за уши нали се сещаш как ще ти налепи косъмчета и влакънца по матрицата, спирта не съм наясно, но сигурно ще се изпари...

виж в ютуб има много филмчета как се чисти матрица, но не си прави експерименти с апарата )))

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: asmil   
Дата:   03-01-12 00:43

Л.С. почистване при Зентекс



Публикацията е редактирана (03-01-12 00:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   03-01-12 00:49

Явно ще се ходи при "Зентекс", че наистина не ми се рискува.
Много нежнички тия апарати, нищо че тежат сто кила...
Аз съм напълно начинаещ, смених сапунер с турбо-сапунер и накрая реших да си взема ДСЛР, като си мислех какво точно ми липсва в сапунерките и какво би могъл да ми даде по-високия клас апарат. Явно, не съм бил подготвен и за съпътстващите проблеми.
Е, човек се учи, докато е жив. Понякога уроците струват пари (май винаги е така).
Сега ми остава надеждата, че това не е дефект на матрицата и с едното му чистене, нещата ще се оправят.
Е, няколко нощи няма да спя, докато не се изясни проблемът, но "това го прави вълнуващо"!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: sirteo   
Дата:   03-01-12 00:57

Не е клечка за уши, а от сладолед [smilie5] цък


Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: ivjordan   
Дата:   03-01-12 01:54

Значи, страх не страх, реших да пробвам клечката за уши с етилов алкохол.
Става!!!
Първата клечица, леко напоена с алкохол се прокарва нежно по филтъра. Остават малко капчици, които се забърсват с втора клечица, суха (без алкохол).
Една клечка ползвах само за един "курс" по филтъра. В моя случай, от дясно на ляво. И така, мокра клечка, суха клечка, ползвах общо дванадесет (12). Ползвах ги само от едната страна, защото мисля, че на другия тампон се отлага пот от пръстите, колкото и да е малко и колкото и да е за кратко.
И така, 12 (дванадесет) клечки за уши, най-обикновени, пренебрежимо малко количество етилов спирт, малко нерви и петното вече го няма.
Сега вече си мисля, че ако се ползва някакъв микрофибър, ще е по-добре, защото няма да остават микроскопични капчици, но кой както си реши.
Цената на манипулацията е около 5 (пет) стотинки, нервите са без пари;)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна на снимките
Автор: evieXadore   
Дата:   03-01-12 02:14

И аз го имам същия проблем. Ще го нося на ремонт най-добре.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »