Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Интересна фотографска книга
Автор: sokkon   
Дата:   03-01-11 00:24

The Manual of Photography, Tenth Edition

ТУК е PDF-a.

Все пак, ако имате възможност купете си книгата. Сигурен съм, че във всяка библиотека ще се намери място за нея.

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: Canon   
Дата:   03-01-11 00:39

Много добра [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: ronfot   
Дата:   03-01-11 03:40

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: tupekc   
Дата:   03-01-11 04:33

За първи път виждам книга за фотография, в която да е обяснено всичко точно, ясно, как работи и защо и с формули! Освен да кажа "ЕВАЛА!" не знам какво да кажа! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: finlip   
Дата:   03-01-11 06:44

Точно наръчник за фотографията. Чудесна е.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 13:28

Всъщност това е просто един добре събран, съвременен "технически наръчник"(т.е. "упътване" както и са го кръстили авторите) и нищо повече.

В книгата няма нито дума за работа със светлина, работа с цветове, психология на цветовете, изразни средства при черно-бялата фотография, композициа, перспектива и методи за предаване на перспективата, и др. далеч по-важни теми за направата на добра снимка.

В реални живот, включително и в във форума, има доста хора и творци, които снимат много добре без да са чели такива "упътвания" и без да са информирани дори и за половината неща които се съдържат в тях [smilie5] .

Книгата определено е би зарадвала най-вече "буквоядите" техничари и всякакви measurbator-и, но не ни помага особено да научим как се правят добри снимки [smilie5].

Все пак [smilie24]



Публикацията е редактирана (03-01-11 13:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: serjy   
Дата:   03-01-11 13:38

геее, кога я прочетохте, кога я рецензирахте [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: autosvet   
Дата:   03-01-11 13:39

Това е книга за хора занимаващи се сериозно с фотография и тя има теоретична насоченост за да вникнеш във физическата основата на фотографският процес. Творческата страна на фотографията е съвсем друга тема.

Всички готвачи учат тон химия и термодинамика. Акробатите на практика се занимават доста с механика. Презумпцията на това, е че за да прилагаш нещо трябва да си наясно с научните му принципи.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: Canon   
Дата:   03-01-11 13:46

JeT
Това което коментираш, са проблеми на образа и изкуството фотография. Което далече не изчерпва фотографията
В реалния живот веригата се къса на най-слабата халка - виждал съм много творби перфектни за уеб, но нищо повече. И редовните въпроси - тази снимка защо не е станала (технически!).
Книгата дава и азбуката и граматиката, но не учи как да се пишат стихове, образно казано.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 13:46

serj, това не е първо изданиe на тази книга.
Освен това повечето информация от книгата всъщност може да бъде намерена и в доста по-стари наръчници писани от други автори.

"...Всички готвачи учат тон химия и термодинамика..." - Да бе и аз така знам - Ван Гог, Дали, Пикасо всички са били доктори на химическите науки и за това са големи художници, а Микеланджлео горкия е повече скулптор, щото не поназнайвал много химия и затова не можел да рисува [smilie5]



Публикацията е редактирана (03-01-11 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: autosvet   
Дата:   03-01-11 13:56

Ами Ван Гог сам си е бъркал боите ... ти можеш ли сам да си забъркаш емулсия и да я нанесеш на стъкло и да си сглобиш една голямоформатна камера от сандъче. Не можеш.

Аз ти казвам, че хората са го измислили и това е методиката на съвременното образование ако искаш сериозно да се занимаваш с нещо.

Ако си мислиш, че в консерваторията не се занимават сериозно с това що е звук, звукови вълни и разни децибели и хармоници - лъжеш се. Иначе зная че и ти си учил да грачиш в първи клас, но не си певец, въпреки, че майка ти е казвала, че пееш като славей. Ей такива ми ти неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 14:05

Canon, според мен фотографията е една (фотография = светлопис) - или се справяш добре или не.
Как така стана, че има "изкуство фотография" ... а може би и "друга НЕизкуство фотография"[smilie5]

За мен добър фотограф е този който прави добри снимки. Ако си добър фотограф все ще намериш някой много учил техничар, които да ти обработи снимките както ти му кажеш. Пример - Ъруин Олаф всъщност е подпомаган от екип от 6-8 души, които ми правят обработките, монтажите, печата и т.н. според неговите виждания.

Ансел Адамс си е избирал обективите след пробни снимки в реални условия. Ако обектива не му харесвал - просто го е връщал обратно на съответния търговец и не е поназнайвал особено много от МTF-и и т.н. технически подробности [smilie5]



Публикацията е редактирана (03-01-11 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: autosvet   
Дата:   03-01-11 14:13

Джет на практика в днешно време фотографията се прилага много повече с научна цел от колкото с цел изкуство. Като разбира се туристическото запазване на спомени не влиза към графата изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: Canon   
Дата:   03-01-11 14:16

JeT
Много двоично и крайностно разсъждаш: или се справяш добре или не.
А точно фотографията ти показва, че между черно и бяло има много междинни нюанси.
За мен добър фотограф е този, който САМ си прави добрите снимки, а не добрия екип. Ъруин Олаф е просто добър фотоменажер.
Анселм Адамс сигурно изобщо не е разбирал от техническите подробности във фотографията, та затова и досега се ползва зонова система на Ансел Адамс.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 14:21

Ами Ван Гог сам си е бъркал боите ..., но това не го прави химик [smilie5].
Дето се казва и ние сме чели и ние знам, че това се прави по естетически съображения - заради цвета и др. подобни.



Публикацията е редактирана (03-01-11 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: Alex-dan   
Дата:   03-01-11 14:25

Страхотна е книгата, да има време само да я изчете човек! Биха отпаднали доста бисери из темите [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 14:48

Canon, не приема обвиненията ти!

В живота е точно така - или се справяш добре или като не се справяш добре със занаята - мериш MTF-и [smilie5] и се обясняваш[smilie5] кой колко разбира или не разбира.

Не искам да кажа, че посредствеността е подсъдна [smilie5] или пък, че който не може да снима добре трябва да бъде затворен, ако за снимките си е вземал пари - тези неща "пазара" ги урежда по естествен път с течение на времето.

И сега една закачка към тебе - та, значи имаме двама фотографи:

а/ Фотографа Ъруин Олаф, има идея за снимка и я снима според вижданията си, а след това обяснява на неговите помощници как иска да изглежда снимката след обработката и те просто технически изпълняват.

б/ Фотографа Canon - черен колан по Фотография от НАТФИЗ, изключително грамотен технически (не се подигравам) работи по схемата "всичко мога, всичко знам ..."

Сравняваме снимките на двамата.

Въпроси:
- Кой е направил по-добри снимки?
- Чии снимки са по-харесвани в световен мащаб?
- Защо ?

Разбира се отговорите на горните въпроси НЕ са важни за мен - аз не се вземам насериозно като фотограф[smilie5].

Отговорите на горните въпроси не могат да бъдат научени/обяснени от "технически наръчници".

П.П. Информацията за Ансел Адамс съм я взел от негово интервю - това е неговият отговор на въпроса как си избира обективите. Ти сега да не го изкараш с Ph.D. по физика, заради зоновата ситема...



Публикацията е редактирана (03-01-11 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: drago05   
Дата:   03-01-11 14:54

JeT,
Не АнселМ, а Ансел Адамс. Дори името му не знаеш ... [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 14:56

драго5, благодаря. Ако откриеш и други грешки - обади се пак [smilie5]
Точно затова са техничарите, за да поправят дребни технически грешки.



Публикацията е редактирана (03-01-11 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: El_Fuego   
Дата:   03-01-11 15:01

sokkon ни направи услуга, вие му се изакахте в лицето...

Браво, бе, "фотографи"!



Публикацията е редактирана (03-01-11 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: gogi69006   
Дата:   03-01-11 15:06

Абе вие си спорете, ама при мен линка не работи [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 15:10

el_Fuego, какви са тези силни думи и тази "балканска драма" - да не ни разпнеш на кладата :)

Виж ми първи пост - накрая съм благодарил [smilie24]

Нищо лошо не сме му направили на човека и никой не го е "изпял" на Кибер Явор , че публикува без да знаят авторите [smilie5]

П.П. Кибер Явор



Публикацията е редактирана (03-01-11 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: Canon   
Дата:   03-01-11 15:18

JeT
Благодаря за сравнението. Да аз съм по-добрия, това е фотографски разгледано, но като мениджмънт на запад е вероятно Ъруин Олаф (аз не съм го чувал - от теб разбрах за него, а и в Търново също не са го чували [smilie18] )
И в Гугъл с търсене на БГ за "Ъруин Олаф" почти нищо не казва за него, освен за кафе лаваца - 2 резултата (0.22 секунди)

Сега разгледах някакви реклами с негови снимки - нищо особено - мазано дупе с тиквички - така е, като не можеш нищо да кажеш.

Ако е за фотография за реклама - е, аз съм снимал президентския портрет за плакатите на първата президентска рекламна кампания на Жельо Желев - 1992г., вероятно, защото от изборния му щаб не са чували за този Ъруин Олаф. Както се досещаш - отговорността за добра фотографска работа е доста по-различна при политическа рекламна кампания (имаш право на един опит, без фалстарт) и при периодично сменящи се концепции на някакъв продукт.

Изкуство от него не видях (демек няма и какво да се харесва), няма и техничарство - бе доста бозав е, а ти ми го даваш за пример [ezik]

п.п. Да, сега и черен колан трябва да си взема - явно заслужавам си го.



Публикацията е редактирана (03-01-11 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: Lalinda   
Дата:   03-01-11 15:21

Е, объркал го е малко със св. Анселм от Кентърбъри, но няма лошо.
Нали и без това името Ансел идва от това на св. Анселм.
[ezik]

Разбрахме за кого става дума.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Интересна фотографска книга
Автор: JeT   
Дата:   03-01-11 15:40

Canon, много си докачлив. Все пак леко си коригирах писанията (т.б).

Erwin Olaf - преди няколко години имаше негова изложба в София. Бяха само сериите Separation, Royal Blood и Fashion Victims.

След като разгледах изложбата се поинтересувах как работи, тъй като някои от копията бяха доста големи - около 2х1м (или малко повече), но не бяха загубили от качеството си (серията Separation). Всъщност специално тази серия изглежда доста по-зле "на екран".

P.S. Не сe хващай за Erwin Olaf, мога да дам и други примери.



Публикацията е редактирана (03-01-11 15:59)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »