Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: pesnopoikata   
Дата:   27-10-10 21:12

Ола, амигос!
Пускам тази тема с цел да събера мнения и съвети относно техническото преоборудване, което съм планирала.
Ще започна с малко предистория - от 4-5 години снимам любителски, като през този период смених няколко сапунерки, сред които Canon A410, Canon A650 и Canon G9. Считам, че съм наясно с ръчните настройки ( бленда, скорост, изо и т.н ) и е време да премина към по-сериозна техника.
Насочила съм се отново към Canon и по-специално двуцифрентие им тела - 40D и 50D. Бюджетът, с който разполагам, е ограничен - 1400-1500лв, но пък желанието за снимане и развитие - огромно [smile]
Относно обективите - възнамерявам да започна с китов стабилизиран 18-55 и 50мм 1.8 .
Близките месеци планирам и записване на курс по фотография.
Навярно повечето от Вас ще ме посъветват първо да изкарам курса и после да реша от какво тяло и обективи имам нужда, но проблемът ми е, че нямам познати с ДСЛР-и, които да ми заемат временно.Та затова ще купувам [shtrak]
Ще се радвам да споделите впечатленията си относно двете тела, които съм споменала и кое от тях би било по-разумната инвестиция... изцяло съм отворена и за мнения и препоръки, касаещи обективите.
p.s. не съм заклета привърженичка на марки, но предпочитам да остана с Canon, защото съм привикнала към управлението и менютата им.

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР
Автор: shtukov   
Дата:   27-10-10 21:21

Добре си се насочила.

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР
Автор: pesnopoikata   
Дата:   27-10-10 21:23

и да добавя, че предимно снимам пейзажи, портрети и архитектура ... макрото не ми е приоритетно .

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР
Автор: shtukov   
Дата:   27-10-10 21:29

Canon 40d - 900лв
Canon 50mm 1.8 - 150 лв.
Sigma 17-70 - 400 лв.
общо 1450 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР
Автор: valen_tin   
Дата:   27-10-10 21:32

то за 40Д и 50Д има 200 теми сигурно.

аз съм с 50Д и е страхотен :) само зле се отразява на свободните гигабайти на компа [smilie3]

ако го намериш втора ръка от базара взимай смело. За него китовия обаче е 17-85 ... с 18-55 не знам как се справя.


от друга страна ако вземеш 40Д, може да ти останат пари за светкавица, филтри, чантичка, още батерии и карти и т.н. ... ако мислиш че скоро няма да можеш да отделиш пари за такива неща, може би 40Д е по-разумната покупка [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: pesnopoikata   
Дата:   27-10-10 21:40

Благодаря на отзовалите се [beer]
Принципно предпочитам по-новия 50D, но цената му е 200-300лв отгоре, а това на практика са си пари за един обектив. За аксесоари съм отделила друга сума, така че тях можем да ги пропуснем. [smile]
И още един въпрос: кой обектив бихте ми препоръчали за туристически цели?

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: valen_tin   
Дата:   27-10-10 22:16

значи взимай смело 50Д ... даже има актуални оферти в базара


(иначе 200-300 лв може да са парите и за филтър + сенник само ... [beer] )

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: pesnopoikata   
Дата:   27-10-10 22:24

Е 50мм 1.8 например се вписва идеално в 200 лв ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: asahi   
Дата:   27-10-10 23:41

450Д и 550Д също не са за изпускане, особено от нежна ръчичка.
17-85ИС трайно го забравяш!
За пейзаж и архитектура ти препоръчвам да започнеш с 18-55ИС. За портрет - 85/1,8. Има и други варианти за други пари, естествено. Не забравяй за курс по фотография и статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: nsirakov   
Дата:   28-10-10 10:28

18-55 ИС не се справя лошо с 50д

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: dePhil   
Дата:   28-10-10 10:45

pesnopoikata,

Тези "пейзажи, портрети и архитектурa", предполагам, че ще ги гледаш предимно на екран, споделяш с близки и познати и от време на време ще си разпечатваш по нещо.

Моят съвет:
1. Не си взимай ДСЛР.
Разгледай микро 4/3 нещата на Олимпус и Панасоник, или Сони Некс.
2. Задължително си вземи камера, която да прави читаво видео. Дори сега и да не си мислиш, че ще ти трябва.

По темата защо да не взимаш ДСЛР =>

Минусите са ти в три посоки:
а) ДСЛРа предполага арсенал от (светлосилни) обективи
б) По-бърз фокус
в) Ергонимика и солидност камерата

Плюсовете са:
1) Винаги може да е с теб. Повярвай, случаите, в които няма да ти се мъкне относително голямата и тежка ДСЛР камера ще са МНОГО - имам няколко филмови и цифрови тела, но най-много снимки имам със сапунерките и телефона си, които просто са почти винаги с мен.
2) Бокето/дефокусът е хубаво нещо, ала спонтанността на хората е безценна. Едно е да си с нещо, което ненатрапчиво наднича от ръката ти и не застава между вас, друго е да ги целиш с нещо голямо и черно, дето ти закрива половината глава, едното ти око е зад него, а другото жуми.
3) Няма да имаш съществена разлика в качеството на снимките (сензорите са горе-долу същите по размер).
4) По-малкото количество обективи има страничен ефект - ще се научиш да си изстискваш до макс техниката и да мислиш повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: lizaastar   
Дата:   28-10-10 11:23

не забравяй, че единствено с Пентакс можещ на 100% да ползваш всички ръчнофокусни евтини и в пъти по-добри стари обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: Mario007   
Дата:   28-10-10 11:56

Много хубава темичка.
И коментарите ми харесаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: jivar   
Дата:   28-10-10 12:02

[smilie24]
ДА почти няма спам!
Имаш Л.С.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: iordanov   
Дата:   28-10-10 12:04

Малко по темата


Отговори на това съобщение
 Re: Преминаване към ДСЛР - моля за съвет и препоръки
Автор: pesnopoikata   
Дата:   28-10-10 13:57

dePhil,
Благодаря за изчерпателния коментар и изказаното мнение. Определено провокира интерес, но все за неща, които вече съм решила. 4/3 системите обезателно имат плюсове, сред които водещ е размерът на тялото ... но за мен това не е от решаващо значение.
Относно видеото - нямам нужда от такова... с Canon G9 снимам от близо 2 години и за този период съм направила не повече от 10-ина клипа. Видеото не ми харесва като формат за запазване на спомени, това е ... снимките ми носят много повече удоволствие и затова в списъка с функции, които е желателно бъдещият ми ДСЛР да притежава, видео режимът не фигурира [smile]
Ако пък се окажеш прав и след време стане така, че ДСЛР-ът се задържа повечко вкъщи, има решение - продавам го ...
НО за момента съм твърдо решена да се науча да плувам добре, а за това ми начинание какво по-хубаво от дълбоките води! Вярно - може и да потъна, но пък ще знам, че аз съм си виновна за последното.

jivar,
Възможно най скоро ще отговоря на ЛС [smile]

iordanov,
Благодаря Ви за препратката... интересно беше да прочета тази информация... Наясно съм, че ЗАУ като функция ще е решаваща, затова ще наблегна върху усъвършенстването й [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »