Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Заемане сериозно с фотография =)
Автор: etto   
Дата:   26-10-10 23:54

Здравейте.И така Аз съм на 18 години и обичам да снимам..и смятам това да е моята бъдеща работа...,знам че в бранша е кървава и люта битка за фотографи ,защото вече има доста хора ,които искат да се занимават с това професионално.Та попринцип нямам много средства,но завърших средното си и съм решил догодина да се запиша за задочно в колеж(екранни изкуства(фотография)).Но за сега снимам с ГСМа си..който е щоооо годеее със добра камера 5 мегапиксела,автофокус,светкавица и т.н.(малко се и бъгва със светкавицата от вр на вр).И така ако не сте се уморили все още да ми четете глупостите ще ви помоля за съвети,понеже сега почвам да се занимавам с това(в послеписа ще напиша защо).И искам да си взема Никон Д80 на изплащане...,търсих в интернет търсих ,но уви няма.Има само Д90 ,а той е малко скъпичък.И ако може да ме насочите от къде да си взема Д80,благодаря.Следващото нещо е това ,че искам да науча повече за самата техника,за трикове при снимане и т.н. ,но за тази цел не знам от къде точно да започна.В интернет има много информация,но е толкова много ,че не знам от къде да започна.Ако може и това да ми кажете :P
Благодаря за отделеното време.Извинявам се ако има правописни грешки.


П.П. Добре сега защо започвам да се занимавам с фотография чааааааааааааааааааааааак сега.Еми има просто обяснение.Намирам си призванието.Занимавах се с програмиране (PHP,MySQL,JS,Perl,CSS,C++),но с времето открих ,че нямам това така нужно мислене на математик..и разбрах ,че няма как да стане.Добре а защо Фотография ,а не примерно Обущар ? Еми обичам да снимам,имам доста(мисля добри) идеи..,но с ГСМ няма как да станат,отделно ,че нищо друго не ме влече.Така ,че считано от този момент искам да навляза в дълбините на канала :D:D:D:D Благодаря отново.


Пуснал съм темата и в друг популярен фото форум с цел да сравня мненията ви :)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: SLR   
Дата:   27-10-10 00:00

Сигурна ли си че не си на 13 [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: Amigo   
Дата:   27-10-10 00:01

тва някаква петъчна тема ли е [smilie11] [smilie8] [smilie5]

в базара гледам, че продават чистак нов Д80, побързай [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   27-10-10 00:02

Забавно :))))))))
Значи за неяснотите, един курс за начинаещи е добра идея. Базовите неща се застъпват, запознаваш се с хора от същата кръвна група и поне малко от малко ще разбереш кое какво е.
Вече за останалото, нека силата бъде с теб.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: pif   
Дата:   27-10-10 00:10

Толкоз хубави книжки има за фотографията от тошово време. И най хубавото е, че ги има в градските библиотеки. Е,няма ги в читанка или в пи ди еф ама ... то и с фотоапарата не може да се снима по интернет.

ОФФ: ако беше на 13 по смисленни ли съвети щяхте да му дадете ?

П.П. Курсовете са напълно безмисленни. Само се пълнят гушите на едни хора които друго не могат.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: marrio31   
Дата:   27-10-10 00:19

ами ако нямаш достатъчно пари си вземи едно D50 като начало и един обектив 50/1.8 и си в джаза,тая комбинация ше се върже към 500лв от базара[smilie24] и после един начален курс и така..[smile] успех[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: BirdOfPray   
Дата:   27-10-10 00:26

Пуснал съм темата и в друг популярен фото форум с цел да сравня мненията ви :)

Демек - изпитваш ни леко [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: apollo   
Дата:   27-10-10 01:00

Важното е че акцента е поставен върху дълбините на канала [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: snooper   
Дата:   27-10-10 01:49

Pif ти го е казал много добре - и за книгите, и за курсовете за начинаещи по тези ширини.

Фотографията е корав, много корав път, но ако се влюбиш веднъж в Нея, няма други пътища.

И, 18 изобщо не е "късно", много велики фотографи са хванали за първи път камера на по 30-40 години.

Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: pefoto01   
Дата:   27-10-10 02:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: compur   
Дата:   27-10-10 06:21

аз пък продавам част от книгите, дето ги е изброил pefoto001. виж в базара или чукни текст

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 07:04

Яка тема в която мога да блесна с пълна сила[smilie7]
@etto - налягай си програмирането и MySQL-а, фотограф не се става с четене на книжки, а с много свободно време и парЕ[smilie5] Ако имаш мама/тате дет да те издържат и ръсят кинти за глупости давай - ставай фотограф, ако нЕмаш - налягай ученето, фотографията остави на мен[smilie7]
Никой не ти пречи да снимаш, ама не взимай нещата толкова навътре - програмирай си и си снимай за кеф. Можеш и да си снимаш с телефона като мен - примерни снимки ТУK и като прецениш че телефона ти е тесен тогава да хвърляш пари за щуротии. Във фотографията апарата стои на последно място, може да снимаш и с кутия за обувки[smilie3]



Публикацията е редактирана (27-10-10 08:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: etto   
Дата:   27-10-10 07:27

Благодаря за мненията,на 18 съм и съм момче.Само последния коментар не ми хареса особено =) Лек ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 08:03

Е то живота не е само цветя,рози и нови фотоапарати[smilie3] Абе я дай да видим какво снимаш или какво мислиш да снимаш и знаеш ли какво искаш да снимаш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-10-10 08:10

Курс по обща фотография.
Иначе определено си на около поне 5 години от момента в който ще почнеш да снимап нешо...

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: MauMyHa   
Дата:   27-10-10 08:28

Незнам колко е курса по обща фотография на ми се струва по разумно да си дадеш паричките за това [smile]

Началото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: opepi   
Дата:   27-10-10 08:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: gpi72   
Дата:   27-10-10 08:46

Може да не ти харесва какво пише vnvas но за съжаление има доста истини в поста му.
За професионална фотография си трябва яка инвестиция. Ако нямаш парите а вземеш заем например гаранцията, че ще го изплатиш пак с фотография хич не е голяма. За това съвета да си наблягаш на програмиране и да щракаш за хоби е доста добър. Пък ако се окаже, че имаш изключителен талант пак може да станеш професионален фотограф. Разликата е само, че няма да си фалирал за до го разбереш.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: RustyGun   
Дата:   27-10-10 08:49

И аз съм съгласен с Опепи. Трябва да имаш стабилна работа, която да ти носи доходи, позволяващи ти да упражняваш любимото си хоби - фотографията. [smilie3] Все пак освен правенето на снимки трябва да се мисли и за МНОГО други неща. И на мен ми се мотка по цял ден да си снимам тоз-оня и да купувам обективчета през ден, ама нямам чичо владика.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: pif   
Дата:   27-10-10 09:08

Абе ей, я не отказвайте детето. След 20 години програмиране и оправяне на бази данни какво ще е видял от тоя свят. Само един монитор и снимките на другарчетата от фейсбук.
Ако е умрял от глад - отива и бачка в някоя фотоверига. Дават му мизерна заплата която не стига да си плати наема (ако е под наем) обаче общува с фотографи и е в тези среди. Копира им снимките, гледа как се снима. Снима и си сравнява работата с чуждите. От там често се намират клиенти за снимки по обекти от което също се изкарват допълнително пари. Познавам момчета които се научиха да снимат доста добре за по 1-2 години по тая технология.
Тъй, че тея дето се мислят за велики фотографи и искат да изкоренят конкуренцията още в зародиш - да ходят да се гръмнат.
Нали всички се борим да правим това което ни е кеф и да намерим идиот който да ни плаща. Е защо детето да не пробва 2-3-5 години. Винаги може да стане и програмист и строител и мутра и наркодилър и наемен убиец и ... мияч на прозорци. В днешно време не се умира от глад а от мързел.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 09:17

Абе я дайте да изясним на момчето какво е професионален фотограф и обикновен такъв[smilie3] Професионален фотограф означава че човека си изкарва прехраната със правене на снимки - било сватбарски, било погребални, било за модна агенция, Плейбой или репортер. Това не значи че снимките му са върха на фотографското изкуство. Има си хора родени с насока към рисуване , декорация , фотография. Точно това са хората дето правят изкуството фотография , но най-вероятно те не работят като фотографи. Това е простичката истина.
Демек - ти си програмирай и учи, пък никой не ти пречи да правиш фото-шедьоври [shtrak]



Публикацията е редактирана (27-10-10 09:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: cicomanco   
Дата:   27-10-10 09:20

Aз ако можех даа програмирам , нямаше да снимам!
Парите не са в снимането! Там е кефа!

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: pif   
Дата:   27-10-10 09:21

внвас: нали знаеш кво казал бащата дето чистил тоалетните и си завирал главата в ...
Учи тате учи, щото иначе цял живот само ще подаваш инструменти.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ittv   
Дата:   27-10-10 09:34

"Занимавах се с програмиране (PHP,MySQL,JS,Perl,CSS,C++)" това от 18 годишен как звучи, все едно е на 50 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Абе ти като толкова много си програмирал, не се ли научи покрай това програмиране да ползваш Google малко от малко [smilie18]

Успех с фотографията, но ако наистина можеш да програмираш според мен е малко по-доходно, а снимките винаги може да са ти хоби, особено в БГ

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 09:36

@pif [smilie24] Викаш друго е да си майстор а?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: KuKumicin4e   
Дата:   27-10-10 09:36

Абсолютно съм съгласен,че трябва да се четат книжки.
Ама сухата теория си остава такава докато не хванеш апарата за обектива.
И определено си мисля,че винаги ще е полезно,ако някой лично ти покаже някои неща наживо как се получават.Иначе си трябва много ,ама много зор ако започнеш сам да се оправяш без подкрепа!

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: asahi   
Дата:   27-10-10 09:38

1. Изкарай един курс. Ще си спестиш време, труд и средства за откриване на някои истини.
2. След курса вече ще знаеш какъв апарат с какви обективи да си вземеш. Обективите са по-важни от тялото, но това ще го разбереш на курса.
3. Ако ще взимаш нещо на изплащане трябва да имаш сигурен доход - стипендия, заплата, рента. В противен случай забрави. Не си заслужава риска.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: Батко   
Дата:   27-10-10 09:57

Фотографията е прекрасно занимание, убиване на времето, а ако се задълбочиш - поглъщайки цялото ти свободно време. Всеки малко или много обича да снима - дали с GSM или с последен модел DSLR. Помисли си сериозно дали това ти намерение не е малко детинско. Примерно: Като стана голям
-ще стана пилот и ще обикалям света
-ще стана полицай / детектив и ще наказвам лошите и помагам на добрите
-ще стана пилот на формула 1
-ще стана футболист
Ако за 1-те 2 може да стане всеки с добро физическо и психическо здраве, то за другите 2 ти трябва талант. Така е и с фотографията мисля, въпреки че за няколко години с достатъчно упоритост всеки може да се научи да прави клешета, които да предизвикват възхищение в повечето хора. Както са ти казали колегите във фотографията конкуренцията е много голяма, а заплащането не е голямо. Виж някои от големите наши фотографи снимат с 2-цифрени канони. Ако имаха възможност щяха да минат на 1-цифрени...
Хем си млад, хем не си. Сега е времето през което трябва да натрупаш специализирани знания и опит за да можеш да се докажеш и реализираш успешно в бъдеще.
Това може да ти остане хоби, а иначе да си се занимаваш с нещо далеч по-доходоносно, което и ще ти позволи да се наслаждаваш на най-новата и модерна фототехника.

Възможно е да имаш талант, но огледай се, потърси знаци за това и не вярвай на мама и на тате - те трудно ще ти кажат истината в очите. Да не стане като със стотиците траге-комични примери от МюзикАйдъл...

Както са те посъветвали - иди на курс, запознай се с основните неща, нека П.Абаджиев да ти направи една критика на снимките ти досега и си направи изводите.

Важното е като минат години, живот и здраве, да не съжаляваш за това по кой път си поел.

Желая ти успех и умната!

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: snooper   
Дата:   27-10-10 09:58

Кое беше най-хубавото, като почваше човек преди да се занимава с Фотография - че макар 99% от околните да го мислеха за луд, то поне във фото-клубовете и единствения форум на дир-а имаше хора, които мислеха и четяха.

Книгите на НГ за добри за любител, но ти дават фалшиво усещане, че си научил даден дял от Фотографията технически - е, не е така, информацията е твърде постна и смелена като за американци. Има из библиотеките преведен на руски учебника на Мичел за американските университети от 70-те, това е хубав пример за книга. Поредицата на Майкъл Фрийман по книжарниците също ще ти свърши добра работа. Иначе казано измери ръста си, направи една купчина добри книги и докато не изчетеш поне собствения си ръст, не намалявай темпото [smile]

И, от една страна май е хубаво, че в темата има хора, които хал хабер си нямат от професията Фотография, но се опитват да отказват тези, които имат топките да кривнат от пътеките мениджър/програмист/икономика (обикновено специалностите, за които бабите им са чули добри работи от другите баби на пейката)... така се разбира кой е наистина сериозно тръгнал по този път.

Това е професия, в която има достатъчно пари за хора, които се раздават, мислят и работят здраво. Това дали горното важи с пълна сила в България - друг въпрос, но пък - Свят голям.

От сега нещо важно - не знам как ти е английския, но работи по усъвършенстването му, ще ти е нужен, ако искаш да учиш Фотография скоро след като преведените на български шепа книги ти отеснеят. За добър университет, ако решиш, също ще ти трябва.

Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: MauMyHa   
Дата:   27-10-10 10:23

KuKumicin4e
купих си октомври месец 2007 година ДРСЛ Д40Х с два обектива китаци, счетох че към януари месец не мога да снимам макро или приближението и тъмните обективи не са достатачни към март месец си купих Микро 60мм 2.8Ф АФ. Видях един фото конкурс във 4куулпикс-Макро свят. След упорито Снимане получих чудесен резултат с един Скокльо [smilie5] Много съм горд с постижението си, тази година взех две награди в един конкурс [ezik] със други две снимки.
Строго препоръчвам на автора на темата. По-малко писане, повече четене и яко упражнения(снимане) Ако се доближиш до моите резултати. Продължавай не спирай да се занимаж с фотография

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: digitalgab   
Дата:   27-10-10 10:49

Много да не пита и да се прави на интересен, ами ако му се снима, да ходи да снима. Останалото са последствия.
Маймуна и сие: За да се занимаваш с фотография не е непременно необходимо да си луд, но е полезно, помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: victory13   
Дата:   27-10-10 10:59

snooper-е, в 10-ката [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: klez   
Дата:   27-10-10 11:22

Може да ме навикат ама и аз бих те посъветвал да продължиш да се занимаваш с програмиране... в момента има много пари в програмирането и щом си имаш поне няква представа от това, много ще съжеляваш ако го захвърлиш... А както голяма част по-горе ти казаха фотографията за хоби :).
По добре е да си бачкаш програмист да си изкарваш стабилна заплата и събота и неделя да ходиш да си щракаш за кеф с последен модел D-SLR щото като програмист ако си добър лесно може да изкараш пари да си купиш такъв... Отколкото да седиш да ревеш по форумите 'откраднаха ми тая снимка пък не ми дадоха 5те лева за нея, ще ги съдя' :)

П.С. И не забравяй, че почнеш ли да се занимаваш професионално с едно нещо в 95% от случаите тръпката се губи...



Публикацията е редактирана (27-10-10 11:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ilcoin   
Дата:   27-10-10 12:00

В същата дилема като тебе избрах php-то и не съжелявам изобщо.

Щракам си в момента с едно дърто Рико на К байонет и съм щастлив и доволен от живота. Ако искам, ще си купя "дигиталка", ако искам ще си купя обектив за фотоувеличителя. Кеф ти риба, кеф ти рак!

Винаги фотографията може да ти стане професия, ако се окаже че си достатъчно креативен. Ключовата дума тук е КРЕАТИВЕН! Нещата се учат, информация има ужасно много. Техниката се купува, има кредити и приятели. Умението да твориш се дава от Господ! Ако го нямаш, а не искаш да Го молиш, по-добре да имаш занаят да осигуриш приличен стандарт на семейството си. Понеже мъж без занаят е кофти работа.

Познавам хора, които избраха фотографията и сега на 30+ години се мъчат да учат работи, дето е трябвало да ги знаят на 20. Според мене, разумния избор сега е да наблегнеш на сигурно и да си "вземеш хляба в ръцете". Докато още могат и не е срамно да те издържат родителите ти.

Поздрави и успех в живота! [beer]



Публикацията е редактирана (27-10-10 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: MauMyHa   
Дата:   27-10-10 12:10

И да знаеш не е достатачно само някви спечелени конкурси в БГ(пари не дават).
Най-добре продължи да програмираш, а другто като хоби[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: n1x0n   
Дата:   27-10-10 12:24

Идеята да се занимаваш професионално с фотография е много лоша. Твърде вероятно е така да изгубиш време и средства а накрая да останеш без работа. Защо не си избереш нормална професия с която да имаш бъдеще?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Няма бъдеще само човек, който не работи това, което обича.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 12:34

Става много интересно тъй като не сме видяли снимки от момчето , а вече го съветват - не се отказвай , стани "професионалист" , бъди КРЕАТИВЕН.
Въпроса не е само до талант и да си креативен, а да имаш и бизнас нюх да се ориентираш , да предлагаш.
1 от 10000 фотографи имат необходимия талант и качества за да пробият и наложат.....ама вие пък откъде да знаете[smilie18] [beer]



Публикацията е редактирана (27-10-10 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ilcoin   
Дата:   27-10-10 12:56

Няма бъдеще и за човек, който работи това което обича, ама не става за тая работа. Факт е някак си и няма как да се пропусне.

Пък и той не е казал че не харесва програмирането [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: darksorrow   
Дата:   27-10-10 13:01

що не ходите да се самонавивате някъде другаде? явно е, че ви се е искало и не ви е стискало, но това ама по никакъв начин не ви поставя в позицията да давате акъл за неща, от които очевидно понятие нямате.

нещата не са прости, да. шансът да не се получат е голям. но вие не помагате по никакъв реален начин в случая, просто щото никога не сте минавали по тоя път, а няма и да минете оттук насетне.

дотук Никс и Снупъра са писали добре по темата. макар че със снуп не съм съвсем съгласен - има курсове, които може би си струват точно за начинаещи и не са лоша инвестиция за начало,според мен. за напреднали е голямата драма, но това пак мое мнение.

човек трябва да прави в каквото вярва и обича в тоя век, не каквото "трябва". защото второто е тъжното.



Публикацията е редактирана (27-10-10 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ilcoin   
Дата:   27-10-10 13:12

Напротов, МИНАЛ съм по същия път и ми е пределно ясно. Просто мисля какво е мъдро и умно от позицията на човек с маалко повечко опит в същата ситуация.

Може да стане велик фотограф и на 30 годнини. Ако до преди това е станал велик програмист, ще си е осигурил приличен стандарт и няма да реве по форумите колко е скапана държавата. Ако е добър във фотографията, ще пробие. Ако не е, ще има какво да яде. Лимоните да ги правят на лимонада позитивните психолози. Аз лимонада не пия отдавна ...

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: DreamOn   
Дата:   27-10-10 13:26

Ето и доказателство за съвета на препатилите:

Линк

т.е. първо програмист, после фотограф



Публикацията е редактирана (27-10-10 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ilcoin   
Дата:   27-10-10 13:44

DreamOn [smilie24]
За същото говоря. Има талант, но има и ресурс да си реализира мечтите!

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: jorro_z   
Дата:   27-10-10 13:44

По принцип курсовете са хубаво нещо, ама по-специфичните (и особено зависи кой ги води).

Ако посетиш курс за начинаещи, там ще ти обяснят от какви основни части се състои всеки фотоапарат, основните приципи на физиката и оптиката (при това наистина съвсем основните), както и най-простите и елементарни правила за композиране, мерене и (съмнявам се) осветление.

Това са все неща, които може да ги научиш от курса (примерно за 1-2 седмици) срещу 200 лв. А може и от 1-2 книжки, при това доста по-подробно, за около 30-40 лв. (ако си ги купиш от книжарница), или безплатно, ако си ги намериш в .pdf формат.

Така че, ти си решавай.

(И не слушай батко си ПД, дето казва, че си на 5 години от момента, в който ще почнеш да правиш снимки, или по-добре го попитай, той преди колко години пипна апарат за пръв път, и колко курса е изкарал досега).
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: dau   
Дата:   27-10-10 13:51

Пък аз като разбирам от програмиране, що ли пък много не искам да се занимавам с това?
Това стой си там има много пари са пълни глупости и то от хора дето не разбират нещата, само отсрани цъкат с език, защото така са чували...

Ако те влече снимането занимавай се с него, но трябва упорита работа, общо взето като навсякъде другаде 90% труд и 10% талант.

Снупъра е дал много правилни съвети [smilie24] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: DreamOn   
Дата:   27-10-10 14:05

dau,

вярно е, че някои хора не гонят парите, а това, което искат, а аз познавам такива, уважавам ги, а много хора им се смят. Аз имам доста скучна работа [smilie8]

Преди време мъдри хора ми казаха "Не си слагай всички яйца в една кошница".

Много бих искал да съм про, ама ако може от тея дето ги карат с чартъри из островите на Папуа Нова Гвинея, (според мен много начинаещи искат да станат такива фотографи) а не от тези дето снимат в студио или вън на студа [smilie5]

Междувренно, ако снимането някой ден започне да ми носи повече от доходи от това, което правя сега (like, duuh [smilie11] досега нищо не ми е донесло освен Like on Facebook) започвам само да снимам

Дотогава, както много хора казаха - курсове, книги, учене, снимане - това е полезно независимо дали ще вадиш хляб или не.

За мен лично снимането е като ходенето за риба - независимо дали хванеш нещо или не, носи наслада. Пък после напът за вкъщи ловя риба на портфейл [smile]



Публикацията е редактирана (27-10-10 14:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: hemilio   
Дата:   27-10-10 18:22

работи си,учи,и направи снимането-ХОБИ!
после сам ще знаеш какво искаш![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: etto   
Дата:   27-10-10 22:09

Пишете ужасно много бе хораааа,прочетох половината ви постове,просто нямам време или в интерес на истината съм прекалено изморен от работа.Та има хубави коментари..Защо не искам да се занимавам с програмиране ? Познавам 3,4ма програмисти ,които програмират от минимум 7 години...луди са..викам на един Здрасти,как си ? Гледа ме тъпо 5 минути и каза бива..Имам и още примери ,но няма да ви занимавам.Мисълта ми е ,че буквално СТАПЯ мозъка за 5~10 години.Книжки трябват.Но моля всеки ,който мисли да пише на тази тема по-добре първо да погледне началният ми пост.А не да ми дават съвети за живота,макар и да съм благодарен.Така мисля да събера пари и да се метна при братя Трейман..какво мислите за това =) Друго нещо..Какво обичам да снимам ?Със сигурност портретите не са ми любими.Но това което знам е ,че обичам да снимам пейзажи и категорично НЕ БАНАЛНИ СНИМКИ..,като да снимам цвете..красиво ,но прекалено банално.Друго ,което обичам да снимам са залезите..,дори и банално да е..не ме боли плитката(извинявам се за грубия език).Още нещо ,което обичам да снимам е..весели моменти,смеещи се хора,усмивки тук и там.Също така имам много идеи,но не знам към кой вид спадат.. =)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: Amigo   
Дата:   27-10-10 22:15

абе научи фотошопа и си готов [smilie24] [smilie5] [smilie5] ще снимаш винаги красиво [smilie5] [smilie5] [smilie6] [smilie6] аз познавам няколко програмисти, ама никой не ми изглежда да е със стопен мозък, а и добри пари взимат [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: imitev   
Дата:   27-10-10 22:22

Етто - с фотографията е същото - ако искаш да си добър - няма да ти остава време за нищо друго...

Всичко е до човека.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ilcoin   
Дата:   27-10-10 22:41

Нито си прочел, нито си разбал каквото и да е от написаното. Жалко, но факт ...

Понеже не ми се е "стопил мозъка" ще се опитам систематизирано да ти отговоря на въпросите от 1-вия пост:

И ако може да ме насочите от къде да си взема Д80,благодаря
От базара примерно. Нови няма, щото не се произвеждат от много време. Може да има разни залежали бройки из е-бай, ама не разчитай много на това. Задължително тествай апарата, преди да го купиш. Виж да няма следи от изпускане по него.

В интернет има много информация,но е толкова много ,че не знам от къде да започна.Ако може и това да ми кажете :P
Аз така като се чудя дали да почна от началото или края, почвам от средата. И да объркам нещо, съм отдалечен поне на 50% от истината. [smilie5]
Започни със статията във форума , изясни си какво е скорост, бленда, как влияят върху изображението и как се прилагат в снимането като творчески похват. Може и книжка да си купиш, която и да хванещ ще ти е от полза. После, взависимост от жанра, към които се насочваш - се специализираш. Ако не знаеш английски, си дай зор да научиш. Ако не, Гугъл транслейт е насреща.

Със здраве и успех. Живота е труден, ама гледай да се оправиш. [beer]



Публикацията е редактирана (27-10-10 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: etto   
Дата:   27-10-10 22:58

Благодаря ти ilcoin ,въпреки ,че прочетох почти всички постове без последните 4,5..,а ти ми казваш ,че не съм.Няма значение.
В най-скоро време ще попрочета от сайта ,който даде.Сега си лягам ,че утре пак работаааа xD

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: pif   
Дата:   27-10-10 23:15

Така. До автора на темата:
Зарежи фотографията. Ще станеш лош човек. Повечето фотографи са лоши.
Намери си смисленна работа. Може да отглеждаш домати, краставици, чушки, жито, да имаш 5-10 крави за мляко. Ако правиш домашно сирене може да го продаваш много изгодно на съседи.
Може да гледаш и овце. Те имат много по маслено и скъпо мляко и от него се прави страхотен катък. Но те са по трудни за гледане и не са много продуктивни. За сметка на това обаче дават вълна от която можеш да си предеш прежда и да плетеш чорапи и блузи.
Вземи си скромна и добра жена, да е честна, да ти гледа къщата, двора. Да си имате деца. Поне 2. Може и 3. Като остареете да има кой да ви гледа.
Като работите ще изкарате и на тях ще им вдигнете къща. Възпитай ги на честност, уважение и труд. Нека не познават пороците на развратният живот.
Всяка вечер си измивай краката в легнен с топла вода в която има половин лъжица сол. Децата си повивай само в бели пелени и ги сменяй поне по 3 пъти на ден. Печката я пали само със сухи дърва защото от мокрите се запушва комина и може някоя вечер да се задушите.
Забравих да кажа - всяка година от реколтата заделяй пари. Заделяй по един десятък за черни дни. Ако всичко е благополучно ще са за да изучиш децата. А ако те сполети беда или болест - ще можеш да се справиш.

Ако дойдат бедни времена и няма пари за паста за зъби - мий си зъбите със сода за хляб. Моята баба е на 72 години и само със сода си е миела зъбите. Има извадени само 2 мъдреца и 4 други зъба. Всички останали са си на мястото, макар и кафяви.

Ако спазваш тези съвети ще живееш добър и пълноценен живот. Ако се захванеш с програмиране - няма да имаш нищо смисленно освен поредното мигане на това светещо нещо пред което ще прекараш живота си.
Ако станеш фоготраф - ще пътуваш, ще виждаш много хора, ще се веселиш, ще обиколиш света но няма да имаш дом и семейство. Ще имаш само себе си и щастието оставено след теб в очите на хората. Понякога ще живееш добре, друг път зле. Понякога ще има какво да ядеш, понякога ще си гладен. Ще разчиташ на подаянията на добри хора да те нахранят. Но винаги ще си сам със себе си. И ако паднеш - няма да има кой да ти подаде ръка.
Затова слушай старите хора и си гледай нивичката, ори си с магаренцето и си гледай кравичките.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: exile   
Дата:   27-10-10 23:20

Абе някой няма ли да го забрани този форум и да се приключат мъките.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: hristov2256   
Дата:   27-10-10 23:28

Защо ли съм съгласен с exile.


pif, заблуден си, пич, особено с последната част. Не ме карай да ти се обяснявам само :)

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: ilcoin   
Дата:   27-10-10 23:34

[smilie18] Удри го в земята и му бии шута после!

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: etto   
Дата:   27-10-10 23:38

@ilcoin моля те не се обяснявай.Моля някой модератор на този форум да изтрие мненията(спамма) на @Pif..не съм го прочел даже загубих интерес още от 1вото безсмислено изречение.Престанете със спама и се дръжте малко по трезво моля.Ако искате спам отидете в някой друг форум.Ако е възможно някой модератор да изтрие не само на Пиф ,но този мой пост и ред други безсмислени.Повече няма какво да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: next_time   
Дата:   27-10-10 23:43

Понякога се чудя ..... дали да не си прережа вените.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: boll   
Дата:   28-10-10 08:50

СбъркАл си форума, пич. Фотографите снимат там някъде, тук сме останали критиците. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: bleki1   
Дата:   28-10-10 09:31

Не зная дали има гей форуми, но със сигурност ако някой напише там че иска да става обратен-повечето хора ще го подкрепят. Ама сигурно и там ще искат да му видят снимки. [smilie3]

Колега-ако си решил да се занимаваш с фотография-просто действай. Аз не съм фотограф, така че не мога да ти кажа какви са плюсовете и минусите. Както виждаш в този форум-хора всякакви. Един ще те подкрепи, втори ще се те плюе (това незнайно защо) Може би от страх че ще станеш по-добър от него и ще не му вземеш някоя сватба? Ако имаш възможностите и времето-започни с фотографията, но без да се отказваш от сегашните ти занимания. С времето ще разбереш какво искаш. УСПЕХ!!![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: etto   
Дата:   29-10-10 11:20

Благодаря ти много =) И да,знам английски.Уча го 9та година,знам да пиша и чета много добре за разлика от това много зле говоря..не е чак толкова зле с оглед ,че всеки ден на работа си говоря с англичани и до сега не са ми се изсмяли,но ми трябва повече практика..някой с който да си говоря на елгиш xD

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: iordanov   
Дата:   29-10-10 19:07

[smilie24] pif [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: petkob   
Дата:   29-10-10 19:48

Никой не може да ти каже какво да правиш, защото никой тук не знае какво носиш в себе си. Ако следваш сърцето си, може и много честит да бъдеш, а може и да страдаш заради избора си. Това ти е казал pif, но по един красив и алегоричен начин, не така банално и клиширано. Той може и пиян да е бил, когато го е писал, но дори само за стила заслужава отличен. Прочети му и другите постове в темата, за да видиш, че е на твоя страна. Недей отписва хората така бързо, защото ще решим, че може би си повърхностен и фотографията ще ти е само краткотрайно увлечение. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Заемане сериозно с фотография =)
Автор: chukov   
Дата:   29-10-10 23:08

marrio31 написа:

> ами ако нямаш достатъчно пари си вземи едно D50 като начало и
> един обектив 50/1.8 и си в джаза,тая комбинация ше се върже към
> 500лв от базара[smilie24] и после един начален курс и
> така..[smile] успех[smilie24]


Не мисля, че 50мм е подходящ обектив за начинаещ фотограф

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »