Автор: Amigo
Дата: 20-08-08 23:50
Шефовете на малки и големи болници в страната са в паника заради повсеместен дефицит на лекари по куп специалности и медицински сестри.
Младите доктори не желаят да специализират половин дузина дялове на медицината. Причината е, че от тях не капят допълнително пари, нито човек може да си отвори частен кабинет. Няма желаещи за патоанатоми, педиатри, неонатолози, инфекционисти, специалисти по заразни болести и клинични лекари. Малък е интересът и към ендокринологията. Медицинските сестри масово изоставят професията си и бягат на гурбет в чужбина. На практика в болниците се мярка ограничен брой помощен персонал, колкото да се каже, че не е без хич.
Голяма част от грижата за болните обаче е грижа на близките на самите болни...
Кът у нас са и медицинските сестри, дефицитът за тях е дори по-голям, отколкото при лекарите, съобщи за "Монитор" проф. Станка Маркова - председател на Българската асоциация на професионалистите по здрави грижи (БАПЗГ). Те бягали масово на работа в Европа, където от година и половина вече им се признават дипломите. Само в Лондон работят над 3500 български здравни кадри.
Страната ни обаче няма да може да си позволи да наема лекари от Европейския съюз, защото няма да може да им плаща адекватно, но и няма да може да назначава от страни нечленки като Филипините и Македония например, тъй като техните учебни програми не отговарят на тези в ЕС. Езиковата бариера е другият съществен проблем, заради който не можем да си вземем лекари отвън. Това съобщи за "Монитор" шефът на здравния синдикат към КНСБ д-р Пламен Радославов.
Мдааа, до това доведе политиката на червената паплач и г-жа Мазнярова вече може да се похвали, че е намалила драстично безработицата сред медицинските кадри в БГ
|
|