Автор: Amigo
Дата: 21-07-08 12:10
200 000 българчета родени зад граница
50 000 студенти учат в чужбина, не е ясно ще се върнат ли
Децата на сънародниците ни не знаят своя език и не се припознават
(Монитор)
Двеста хиляди български деца са родени в чужбина от началото на промените до сега. Те не знаят езика на своите родители, не се и самоопределят като българи, но отлично се идентифицират със средата, в която са родени и израснали. Тези деца трудно биха се върнали в родината на майките и бащите си. Шокиращите данни съобщи председателят на Икономическия и социален съвет доц. Лалко Дулевски.
Това са децата на 1 млн. наши сънародници, които са емигрирали от 1989 г. до сега. По думите на доц. Дулевски дефицитът от добре подготвен човешки ресурс и високообразовани специалисти в българската икономика е в резултат именно на факта, че нашата страна месечно напускат стотици млади хора без намерение да се завърнат.
Наблюденията на представители на работодателите в сферата на средния и едър бизнес показват, че през последните години емигрират най-вече млади хора до 30- годишна възраст с много добро образование, владеене на повече от един чужд език и сформирани умения за работа в екип. Всичко това ги прави изключително търсени на чуждия пазар на труда, където те се вписват безпроблемно и дори скоро израстват в кариерата.
Към момента в чужбина учат над 50 000 български студенти, уточни доц. Лалко Дулевски.
Доц. Лалко Дулевски: Населението на България е намаляло с 1 млн. души от 1989 г. насам, като е достигнало 7,7 милиона. Освен че заедно с Румъния нашата страна е най-новата членка на Европейския съюз от 1 януари 2007 г., има и най-ниското ниво на раждаемост в съюза, показват данните на Националния статистически институт. Ако тенденцията за високо ниво на имиграция и високата смъртност се запазят, то България може да изгуби една трета от своето население в рамките на няколко десетилетия. Според анализ на базираното във Вашингтон Бюро по въпросите на популацията българското население ще намалее с 35% през периода 2005-2050 г. и ще достигне 5 милиона.
и последствията:
Имаме нужда от внос на работна ръка
До година-две България ще остане без лекари, смята директорът на сливенската болница "Д-р Иван Селимински" д-р Методи Попстойков. Той е убеден, че ще внасяме доктори от Третия свят, предимно виетнамци и китайци, индийците отдавна се трудят в Англия, Германия и Франция. Според Попстойков, у нас ще има много болници, а няма да има кой да работи в тях. Заради ниските заплати и ограничените възможности за професионална реализация, лекарите масово емигрират в Европа. За да задържи младите специалисти, сливенската болница плаща изцяло специализициите им.
Повече от 2 хиляди лекари са напуснали Добрич от 2000-та година досега, в момента са останали 368. Медсестрите работят в Европа или гледат стари хора в Испания и Израел. В областта няма нито един алерголог, детски невролог и съдов хирург. В Окръжната болница няма тубдиспансер и онкологично отделение. Докторите предпочитат да работят в големите университетски болници, а предпочитаните страни са Германия, Швейцария, Франция и Англия. От лекарската колегия коментират, че вече и в Румъния медиците взимат в пъти по-високи заплати.
--------------------------------------------------------------------------------
България отново ще внася виетнамци. Това става ясно от договора за сътрудничество в туризма, който премиерът Сергей Станишев подписа с виетнамския си колега Нгуен Тан Зунг в Ханой.
Добре подготвени кадри в туризма ще попълнят недостига на работна ръка в курортите ни, съобщи Дарик радио след подписването на документа. Курортите ни по морето имали нужда от още 20-30% персонал, за да повишат качеството на обслужване.
По каква процедура ще дойдат виетнамците у нас тепърва ще се уточнява. Според сегашното ни законодателство чужденец може да работи у нас само ако за мястото няма нито един български кандидат. Освен това чуждите работници могат да са до 10% от персонала. Специална спогодба пък ще регламентира облекченията, които виетнамските гастарбайтери ще имат за получаване на български визи...
та така...
|
|