Автор: Amigo
Дата: 18-07-08 12:12
Става дума за туристическа разходка с кола, но впечатленията ми не са само от чисто туристически характер. Та маршрутът ми най-общо беше Гложенски манастир - Тетевен/Рибарица - Троян - Родопите.
Всъщност бях първо 3 дена на един фолклорен празник на народното творчество и носиите от цяла България в Рибарица и това беше едно от нещата, които ми доставиха голямо удоволствие. И другото беше красотата на страната ни, особено на Родопите. За съжаление с това и хубавото време се изчерпват положителните преживявания от моята разходка.
Пътищата у нас са направо в отчаяно състояние, особено на някои места из страната. И това, което е най-набиващо се в очи, е, че са най-зле във и около т.нар. курорти - поне на тези, които посетих! Изобщо не мога да си представя как ще отиде човек да си почива на подобно място, след като трябва да минава през дупки и изровен асфалт, да диша и да се къпе в прахоляка на разбитите и посипани от камионите и от бурно кипящата строителна дейност пътища, да слуша рева на всякакви едри машини и т.н. Рибарица не е подмината от строителната и грандоманска вакханалия. И там се издигат замъци, къщи и всякакви постройки, чакат и готови своите купувачи, които не ги виждам да са се засилили обаче да ги купуват. Не виждам кой нормален човек би се заврял на подобно място.
Асфалтовата настилка по прохода Тетевен-Троян е горе-долу поносима, на едно място само всичко е разбито заради ремонт на пътя. Може би в най-добро състояние от всички планински пътища, по които минах последните десетина дни, е Троянският проход.
Пътят от селото до Гложенския манастир е около 6 км и само едно платно, като на места не можеш да се разминеш с друга кола и трябва да се правят доста неприятни и изнервящи маневри , защото от една страна има урва, а мантинела няма. Горе на някакво импровизирано паркингче ти искат 2 кинта. За да снимаш в манастира – тройка, а ако искаш с видеокамера – десетачка. Това е – бизнес.
Между Асеноград и Смолян пътят е натоварен и неприятен за шофиране. Отбих се до Чудните мостове и последните няколко км от пътя са трагедия. Иначе горе като стигнеш, една лелка ти казва, че паркингът е 1 левче. Трябва да си сложите някакви по-стабилни и грайферести обувки, защото, въпреки че ти взимат пари за паркинг, няма явно кой да направи едно парапетче от 3-4 метра, за което да се хванеш и да слезеш и човек рискува да се хлъзне няколко метра надолу с техниката и да се потроши заедно с нея.
До Смолян минах през Рожен - пътят на едно място преди Смолян е в ремонт с изчакване на сфетофар, а колко време ще го оправят с нашенското темпо, не е ясно.
Най-красивото и най-спокойно място, което посетих, беше с. Смилян до Смолян. Мои приятели вече ходят там няколко пъти на почивка и хубаво хапване, пийване и планински разходки, та те ми казаха за това село. Там има едно хотелче, което върви заедно с мандрата, приготвяша бито масло и всякакви сирена, кашкавали и извари по стари методики и трябва да ви кажа, че си взех 6-7 вида - страхотни са! Казаха ми, че ги има в Била и Фантастико, но аз не видях в София в Била да ги продават. Някои от тези млечни продукти ги продават само на място или правят с тях специалитети в хотелчето, може би ги има и в Смолян.
Явно това чудно място в Родопите все още не са го надушили вандалите без мозък и с тлъстите портфейли, иначе досега да го бяха съсипали и него.
Ако пътувате от Смолян към Широка лъка, Триград или Доспат, в никакъв случай не правете грешката да минете през Пампорово! Аз реших единият път да карам по този маршрут и съжалих многократно след това. Самото Пампорово на нищо не прилича от кипящата строителна вакханалия и това, което минава като път през него, изобщо не може да бъде наречено с подобна дума, щото не причила даже и на разбит междуселски път До Широка лъка също е много зле
Пътят към Триград в по-голямата си част също е в гадно състояние, а пък в самия Триград - нямам думи Там няма нито една нормално асфалтирана улица!!! Как може към такива места, където уж се развива туризъм и има какво да се види сред природата, такова отношение?! Ако търсите някакъв по-луксозен хотел там, няма Селски туризъм - това е.
Пътят Триград - Доспат е горе-долу поносим, като за български път. Много е красиво наоколо, както и на другите места из Родопите Пътят към Гоце Делчев в Доспат и веднага след него е много зле, след това е ок. Пътят Гоце Делчев - Разлог е отврат на много места и пълен с неприятни изненади.
Това, което ми направи впечатление е, че из целия родопски край и навсякъде до Гоце Делчев във всяко селище има по 1-2 джамии, дори и да е с 5-6 къщи само! В Доспат също строяха втора по-голяма джамия близо до първата. Правете си изводите.
Понеже бях чувал какви ли не добри думи за с. Ковачевица реших да го посетя. Втори път няма да отида. там, това е сигурно. Пътят в селото преди Ковачевица е просто потресаващ и минаващ през средата на някакво отчаяно село – Горно Дряново май беше! В самата Ковачевица ни виждам вече какво автентично е останало от къщите са снимане – всичко е опасано с кабеляк, сателитни антени и коли. Но мисля да отида до с. Долен, на 30-тина км преди Г. Делчев защото там положението все още е по-добро и има какво да се снима и види.
За Банско какво да ви казвам – вие си знаете. Ето снимано в движение:
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/uwrx2821.JPG
http://lh6.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBaaV2YCqI/AAAAAAAAFMY/XyphewtjVCg/P7160032c.jpg
И ако решите да ходите към този край, напазарувайте си предварително плод и зеленчук, защото изборът на такваз храна из района, особено качествена, е силно ограничен!
Ето и няколко снимки от Родопите:
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/fsvy9984.JPG
http://lh4.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBZq5RsGEI/AAAAAAAAFLU/-4S1EZ5sjh8/_DSC7850.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/wnzz1839.JPG
http://lh3.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBZLOyWtXI/AAAAAAAAFKs/KVEC7JOwMo8/_DSC7775.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/yezd4392.JPG
http://lh4.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBZoUZy4OI/AAAAAAAAFLM/-5Gt-FuUy2Q/_DSC7812con.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/zpqm2688.JPG
http://lh6.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBYZLEF83I/AAAAAAAAFJg/T0qC-UczMis/_DSC7654.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/depl6099.JPG
http://lh3.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBYt9HjpCI/AAAAAAAAFJ4/Gk2kNY6oOMI/_DSC7678.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/ovep2122.JPG
http://lh6.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBZWnYDyUI/AAAAAAAAFK8/VRGVc232hG4/_DSC7793.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/pxbf7809.JPG
http://lh4.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBY_Jrbk2I/AAAAAAAAFKU/iKQybaTqPs8/_DSC7724.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/ncxa4207.JPG
http://lh5.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBZEZXnj6I/AAAAAAAAFKc/3KgSMlSG9i8/_DSC7758.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/hfwg0616.JPG
http://lh5.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBaNp-KpcI/AAAAAAAAFME/aCK64PErY5Y/P7150016.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/cbio8254.JPG
http://lh6.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBZ1FBleCI/AAAAAAAAFLk/NIr6F_ikr0o/_DSC7873.jpg
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/xqyg2466.JPG
http://lh3.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBaHzmjUKI/AAAAAAAAFL8/EF3_l65JpXE/_DSC7952con.jpg
и Пирин в движение от колата
https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/dqmx4207.JPG
http://lh3.ggpht.com/Stormbringer1001/SIBaR93nP4I/AAAAAAAAFMQ/M8pBe1wpAko/P7160028.jpg
|
|