Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Матурите
Автор: explorer   
Дата:   03-06-08 08:28

Оказа се, че част от тия прословути матури са всъщност от прехваления тип тестове с изброени отговори. Това - както и да е. Да видим какво представляват въпросите:

Въпрос: В кое от изреченията не е допусната граматична грешка?

А. Задължително е изискването да се владее български и английски език.

Б. Още беше дете, когато привикна да използва и българската, и латинската азбука.

Верен отговор - според Министерството на образованието и науката: Отговор "Б" (няма вариант "А" и "Б"). Разбира се, и "А" е верен отговор. На всичкото отгоре в теста имало и думата "загатка" - егати излагацията, в тест по български език!

И само мен ли ме дразни това, което (твърде прозрачно) се опитват да внушават на българските младежи чрез отговор "Б"? Що за идиотска манипулация, при това в теста по български език?


Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: Synthy   
Дата:   03-06-08 09:17

[smilie23] [smilie23]

аз като бях на матура по български и литература трябваше да се пише.. знам ли, "размисли и страсти", май ЛНС му викаха. Падна се Елин Пелин - Гераците. Еми смислен беше изпита, оценяваха какво си научил за 3г. литература и дали си прилично грамотен. сега вече и тези в министерството явно са неграмотни

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: Lalinda   
Дата:   03-06-08 10:43

explorer, язък ти за прякора ти на... изследовател.

Не манипулирай - идиотски - публиката в сайта, и без това е скандално неграмотна.
[smilie10]

Задължително е изискването да се владеят английски и български език.
[smilie7]

И внимавай с простотиите, особено като говориш за внушения.

Ако все още се съмняваш, опитай да прецениш как ти се струва изречение като "Задължително е изискването да се владее езици"?
Очевидно е грешно. Затова и формата, която е правилна, е "да се владеят езици". Ако беше в ед. ч., щеше да е "да се владее език", бил той български или някакъв друг.

Чети, то сляпото окато прави.
[smilie7]

***

Иначе, без съмнение, тестът е елементарен. Само ми е чудно какъв процент от "българските младежи", вкл. и тези, които не са подлежали на матура, биха го попълнили правилно.

Вчера Снежанка беше пуснала линк към синия вариант, попълних го наум, просто ми бе любопитно от какво толкова се плашат "българските младежи", та ореваваха орталлъка няколко години предварително.
Това ли е минимумът знания, според теб, достатъчен за следване на "ВИШО", както питаше тук една потребителка?
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: NeDDRaG   
Дата:   03-06-08 10:47

Synthy написа:

> [smilie23] [smilie23]
>
> аз като бях на матура по български и литература трябваше да се
> пише.. знам ли, "размисли и страсти", май ЛНС му викаха. Падна
> се Елин Пелин - Гераците. Еми смислен беше изпита, оценяваха
> какво си научил за 3г. литература и дали си прилично грамотен.
> сега вече и тези в министерството явно са неграмотни

Еми точно тези "размисли и страсти" бяха тъпотията. Литературата е изкуство. Всеки възприема едно литературно произведение различно, от гледната точка на своя мироглед. Аз например, не можах никога да прочета Мъртви души на Гогол, щото не ми хареса. И тръгнаха да ме зипитват върху нея. Тогава казах, че нямам нерви да чета книга за някакъв болен мозък. Е, резултата беше ясен. Но не можеш да пишеш за нещо, което не ти харесва, дори и да си го прочел, не вникваш в него така, като би трябвало.

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: Synthy   
Дата:   03-06-08 11:29

Точно затова сигурно не си се представил добре (neddrag), щото си мислиш че "трябва да се вникне правилно". Не трябва, поне мен така ме учи г-н Видас по литература, няма правилно и неправилно. Пишеш това, което ти мислиш за произведението, и така, както ти го виждаш. Не ти харесва - ок, кажи защо. Няма значение, дали мнението ти съвпада с това на учителя, важното е да са твои мисли, обосновани. Да си развиеш тезата убедително.

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: elrisha   
Дата:   03-06-08 11:32

Лалинда,а ти пък реши,че трябва да пилиш нервите и на юзерите във ФФ ?!
Каква е тази мания към изтъкване и непременно оплюване на другите ?

Уважавам интелекта ти,но ... хубаво е човек да се съобразява понякога![smilie23]

Не ми прави разбор на правописа - не държа да съм толкова перфектна като теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: captainme   
Дата:   03-06-08 11:49

Ako vsichki vladeehme ezika tolkova dobre,hora karo Lalinda shtjaha da ostanat bez rabota.

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: magnifico   
Дата:   03-06-08 12:33

Аз писах "Б" [smilie5]
ПС: Аз подкрепям идеята, всички да се стараем да пишем по-грамотно, дори и тук, във форума, защото при положение, че редовно го четем, тия абсурди, които се пишат, малко или много ти се набиват в главата и след време, и ти почваш да бъркаш.
Не да си правим забележки за грешките, но поне да си личи, че сме се постарали, за да ни е приятно на всички [smilie24]
[shtrak]
ПС2: Пффф, след 4 часа матура по Английски, малко се затрудних да напиша горното изречение [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-06-08 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: explorer   
Дата:   03-06-08 13:56

Съгласявам се, че наистина "владеят" е може би по-правилно, но въпроса е подвеждащ, защото изречението е подобно на следното: "задължително е изискването да се владее както български, така и английски език".

И подведеният не съм само аз. Ето какво е мнението на специалист, д-р Руска Станчева, ст. н. с. в секция "Съвременен български език" в Института по български език към БАН.:

"Въпросът е некоректно зададен и не би трябвало да се дава на подобен важен изпит. Според академичните правила в случая на отговор "А", когато има еднородни части на речта, се допуска съгласуването между подлога и сказуемото да се извърши по този начин, но истината е, че в 6 клас учениците учат по общото правило, което дава основание да се приеме за верен само отговор "Б".

http://www.monitor.bg/article?sid=&aid=158855&eid=1383
И ако обичаш Lalinda, по-полека с изразните средства от типа на "простотии" и намеците за четенето.


Отговори на това съобщение
 Re: Матурите
Автор: Arutha   
Дата:   03-06-08 22:47

Synthy написа:

> Точно затова сигурно не си се представил добре (neddrag), щото
> си мислиш че "трябва да се вникне правилно". Не трябва, поне
> мен така ме учи г-н Видас по литература, няма правилно и
> неправилно. Пишеш това, което ти мислиш за произведението, и
> така, както ти го виждаш. Не ти харесва - ок, кажи защо. Няма
> значение, дали мнението ти съвпада с това на учителя, важното е
> да са твои мисли, обосновани. Да си развиеш тезата убедително.


Но за съжаление не всички учители мислят точно така [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.