Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Минута мълчание
Автор: тьма   
Дата:   01-06-08 20:14

Втори юни


"И наистина, погледнете със слепите си очи на главите на нашите мудрословеснейши патки и вие тутакси ще да видите, че по тях отдавна вече са захванали да растат различни литературни зеленчуци, сякакви политически бурени и всевъзможни научни билки; а нощта се не свърша, зимата се не изминува и патриотите лежат в своите топли стаи, сънуват настрадинходжовски сънища и чакат да съмне, за да ги разкажат на своята революционна Пенелопа и на нейните сополиви любовници. Но и аз съм патриот, господа! Топлата соба, изпросеният хляб, харизаната сланина и краденият лук довеждат стомаха ми до такова поетическо настроение, щото и аз сънувам, че скоро ще да дойде равноправното лято. Облаците ще да произведат революцията, политическите дъждове ще да пометат гюрбето из моя двор, пред вратата ми ще да огрее слънце, народите ще да изпъплят из кръчмата и ще да се запощат на припек; а аз ще да излеза из своя палат да се порадвам на ясното небе, на миризливите цветя и ще да запея: "Гледайте, очи, ненагледайте се!""

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: тьма   
Дата:   01-06-08 20:16

И все пак имахме своите герои[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: angie_   
Дата:   01-06-08 20:27

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: Lalinda   
Дата:   01-06-08 20:28

..."И да се ненагледаш! Пред вратата ти се събрало на конгрес племето, което едно време е избавило Рим, и с патриотически крякания се приготовлява да направи преврат в историята на гастрономията; почтените и важните кокоши физиономии се разхождат по двора и правят археологически открития по купището, за да снесат яйцето на общото южнославянско щастие; коронясаните венценосци се борят помежду си, земат стратегически позиции и кукурикат за близкото решение на возточния вопрос; а младото поколение изникнало покрай дуварите и чака да го огрее слънцето откъм запад, за да каже своята последня дума за живота, за характера и за стремленията на гъбите. А ти... О! Ти си българин и патриотин! Запей песента "Гъби, мои гъби", пък легни и сънувай, че си предводител на гъските, цар на кокошките и защитник на българския народ. Но преди сичко попитай жената си или своя мозъчни ревматизъм, изминала ли се е зимата, превалила ли се е нощта? Ако ти каже, че не е, то ти спи, както си спиш и сега, завивай се в своята мрежа и извикай сам: "Дали се две нощи смесиха, или се зора довърши? Кукурику! - Ето петлите! Джав, джав! - Ето кучетата! Зимата се свърши и нощта се измина."

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: Coincidentia   
Дата:   01-06-08 20:29

Не е утре, а днес, също както и Левски не е обесен на 19-ти, а на 18-ти февруари, ама какво ли изобщо всъщност знаят българите за историята си, макар че, разбира се, не нормалните хорица са виновни, ама ко да се пайка [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: slivenski   
Дата:   01-06-08 20:30

Из “Свидас лексикон”:

“Същите тези българи унищожили напълно аварите. Крум запитал пленниците авари: “От какво мислите, че загина вашият предводител и целият ви народ?” А те отговорили: “Понеже взаимните клетви се умножиха и погубиха по-смелите и по-умните; и още, понеже насилниците и крадците станаха съобщници на съдиите; също така и от пиянството. Тъй като виното се увеличаваше, всички станаха пияници; освен това от подкупничеството, също и от търговията. Защото всички станаха търговци и се мамеха помежду си. И от това произлезе нашата гибел.”
--------------------------------------------

... героите дали не са безумци, които се опитват да сторят невъзможното - да накарат хората да мислят и да помнят историята... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: тьма   
Дата:   01-06-08 21:08

Coincidentia, това едва ли е най-важното

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: Coincidentia   
Дата:   01-06-08 21:36

Не знам, просто отбелязвам, че адски ни куца знанието за историята, самият аз нямам много представа кое от нещата, които са ни учили, е някакъв вид истина или поне факт...
И изобщо обществото е доста кекаво по доста параграфи, а това някак има връзка с разни неща, вероятно донякъде и с повтарянето на историята... ама да не става много глобално де, просто все пак ме човърка кое от това, което си мислим, че "знаем", се е случило действително и особено по какъв начин е станало... хората би трябвало да си знаят що-годе историята, съответно обществото би трябвало да е способно да намери начини това да се случва, да има съответните механизми за научаване, като например... училище.
А в училището на децата рядко им казват точно кога, какво, защо, и как се е случило [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: J0R0   
Дата:   01-06-08 21:53

Ботев е пич!
Може би един от най-големите пичове в онова време, заедно с Бенковски.
Като казвам пич - имам предвид нормален човек, със всичките му кусури, страхове, прибързана емоционалност, неправилни решения, глупости дори... и въпреки това - човек, който си дава сметка за времето и обстановката в която живее.
Пич също така значи много далече от тоя съвършен, напудрен, героизиран, изшлайфан и фалшив образ, преекспониран от медиите и от даскалиците.

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: slivenski   
Дата:   01-06-08 21:54

Историята се базира на така наречените извори - документи или предмети, останали да свидетелстват за времената, събитията и хората... Базира се и на теории, предположения, логически съждения и интерпретации... Последните се използват доста умело за манипулиране на историята... На децата в училище няма да им кажат какво точно се е случило, защото учебниците по история се пишат от политиците, а те винаги лъжат... [smilie21]

Един български поет е казал по друг повод, но в същия контекст: "Потомци, вий напразно ще се ровите... Докрай едва ли ще узнайте вий..."

[smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: Matheya   
Дата:   01-06-08 21:58

Ботев е фанатик . [smile] За пич , не знам ...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: мара   
Дата:   01-06-08 22:04

мен преди години ми е допаднала тректовката на истината, дадена от захари стоянов в "опита за биография"... за жалост, и нея не помня прекрасно...[smilie5] съгласна съм с жоро, че ботьов е пич, ма малко по-малко, отколкото той смята[smilie7] . тва, в което съм сигурна е, че е бил страшен поет! един път поет! и доста неприятна личност...ма много харизматична[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: А утре е
Автор: Coincidentia   
Дата:   01-06-08 22:09

slivenski [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: тьма   
Дата:   02-06-08 06:08

Да обичаш родината повече от самия себе си - на това ли му се казва фанатизъм -жалко,че са толкова малко фанатиците

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: тьма   
Дата:   02-06-08 06:26

На Ботев

Наистина ли си на двадесет и осем!
Наистина ли, млад и омагьосан
от своята любов необяснима,
гладуваш във оная люта зима
и правиш триста върли поразии
на българските влашки чорбаджии
и пиеш вино, и захвърляш чаши
по хилядите патриоти наши,
дето могат само да говорят
и не могат само да се борят.

А ти си млад, на двадесет и осем.
Но в теб въпроси страшни се кръстосват,
във теб изгаря и във теб се ражда
космична мъка и космична жажда
и ти, прогледнал чак отвъд, далече,
мълчиш и пишеш сам:
"Настане вечер..."

А ти си нежен и сантиментален
във този век ужасен и брутален.
Навярно там, на другата планета,
ти би възпявал своята Венета,
не би така отчаяно се люшкал
между стиха и сабята хайдушка,
защото няма никаква причина
освен една със името
Родина.

Кажи ми, в таз борба тъй страшно кратка
наистина ли и смъртта е сладка
и там, сред пролетните горски листи,
наистина ли ти не се замисли
поне за миг, поне за малко време,
че жив ще бъде този, който дреме,
а ти ще бъдеш мъртъв и безчувствен
и после вълк...
и самодивски устни...

Не! Ти си мислил.
Ето писъмцето,
което почва с "Мила ми Венето...",
което свършва не със вик, не с дума,
а с парещата песен на куршума.
И тази песен, чувствам, продължава
да ни окриля или натъжава.
Макар и страшна, и макар опасна,
тя все пак е наистина прекрасна,
от смърт родена - тя е вече жива
и знам, абсурдно е, но е щастлива,
защото няма никаква причина
освен една със името
Родина.

Н.Йорданов


Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: hery   
Дата:   02-06-08 09:12



Точно така тьма, малко са такива като него.

Пич бил. Държавата сега е пълна с пичове и какво от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: ejko   
Дата:   02-06-08 10:06

"Ботев е пич!"
е това е...[smilie24]
Фанатик бил, грешки правел, карал се, сърдил се, лъгал, обичал, герой ли, престъпник ли!?!?!?! Просто е бил човек и то какъв човек.... Само като си помисля и тръпки ме побиват[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: Lalinda   
Дата:   02-06-08 11:38

Разликата, все пак, между Ботев и Н. Йорданов е потресаваща...

Не зная дали е уместно темата за паметта на Ботев да се профанизира със стихове от Н. Й.



Публикацията е редактирана (02-06-08 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: мара   
Дата:   02-06-08 11:48

аз обичам стихчетата на недялко йорданов[smilie5] точно тез не ме грабват.

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: Todd   
Дата:   02-06-08 12:39

Ботев е бил това което сега 99.99 % от населението не е и никога няма да бъде !!!


И защо ли през годините от тогава вместо да се изражда в посока Ботев то повече е Ненко Балдьовеца ???

Щото да си Ботев иска гъз -за всичко останало се гъзиш !!!!

[smilie7]

мда...


Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: tnt   
Дата:   02-06-08 12:41

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: Danisima   
Дата:   02-06-08 12:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: мара   
Дата:   02-06-08 14:14

верно е, бе тоде, гъз се иска, ма с главата има малко проблем...геополитически погледнато[smilie5] така да се каже....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: тьма   
Дата:   02-06-08 23:35

Вярно е,че това стих-ние на Недялко е много слабо, но пък винаги ми е било интересно защо нямаме нито едно добро стихотворение за Ботев - дали не са му завиждали останалите стихотворци[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Минута мълчание
Автор: Lalinda   
Дата:   03-06-08 00:03

Дори Вазов не е включил Ботев в "Епопея на забравените", а не е бил някой, който не би могъл да напише нещо величаво за него.

Не мисля, че тези, които не са писали за него, са му завиждали, просто ми се струва, че са се прекланяли пред личността му... Имали са боязън.

Допускам обаче, че десетки и стотици незнайни родни стихоплетци и графомани са му се обяснявали в поетическа любов, подобно на бай Недялко...
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.