Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 От къде идват имената на фирмите?!
Автор: didesignbg   
Дата:   30-05-08 15:30

Adobe - названа в честь реки Adobe Creek, которая текла за домом основателя компании Джона Ворнока (John Warnock)

Apple - любимый фрукт основателя компании Стива Джобса (Steve Jobs). После трех месяцев тщетных попыток найти название для нового бизнеса, он поставил свой партнером ультиматум: "Я назову компанию Apple, если к 5ти часам вы не предложите лучшего". Apples Macintosh - название сорта яблок, продавашегося в США.

Canon - в честь Kwanon, буддийского бога милосердия. Было изменено на Canon, чтобы избежать протестов религиозных организаций

Fuji - в честь самой высокой горы Японии, Фудзи.

Kodak - K - любимая буква Джорджа Истмена (George Eastman), основателя компании. Он искал слова, начинающиеся и заканчивающиеся этой замечательной буквой. Тем более, что во всех алфавитах "K" пишется одинаково. В конце концов, было выбрано Кодак, якобы именно такой звук производит фотокамера при съемке.

Konica - ранее известна, как Konishiroku Kogaku.

Nikon - изначально Nippon Kogaku, означает "Японская оптика".

Sony - от латинского "Sonus" (звук) и "sonny" (малолетка на сленге)


Пълния списък от имена

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: e-mil   
Дата:   30-05-08 15:43

Не знам откъде са черпили информация руснаците, но Акио Морита пише друго в автобиографията си. Сони идва от "sonus" и "sunny" (слънчев).

По време на първото си пътешествие в чужбина през 1953 година се уверих, че пълното наименование на нашата фирма — „Токио Цушин Коиго Кабушики Каиша“ — не беше особено подходящо за етикетите на изделията ни. То се произнасяше трудно. Даже в Япония понякога го казвахме съкратено „Тоцуко“, но в САЩ разбрах, че американците не могат да произнесат нито пълното име, нито съкращението. Преводът на името на фирмата на английски език „Токио Телекомюникейшънз Енджиниъринг Къмпани“ („Токийска инженерна компания за телекомуникации“) звучеше тромаво. Известно време изпробвахме името „Токио Телетек“, докато не научихме, че една американска фирма също се казва „Телетек“.

Струваше ми се, че името на нашата фирма няма шанс да се наложи, ако не е оригинално. Освен това смятах, че в избора на ново име трябва да изпълним двойно задължение, т.е. да подберем име, подходящо и за фирмата, и за търговската марка на изделията й. Така щяхме да избегнем двойните разходи по рекламата.

За известен период опитахме да използуваме символ — обърната пирамида в тънък кръг с прекъсната и извита линия на страничните стени във формата на стилизирана буква „Т“. Но за първите транзистори и транзисторни радиоприемници искахме търговска марка с особено, хитро и запомнящо се име. Решихме транзисторният ни радиоприемник да бъде първият продукт за потребление с новата ни търговска марка.

Доста си мислих по този въпрос, докато бях в САЩ и забелязах, че много фирми използуват трибуквени съкращения като например „Ай-Би-Си“, „Ен-Би-Си“, „Ар-Си-Ей“ и „Ай-Ти-Ти“. Някои фирми просто използуваха пълното си наименование. Това за мене беше нещо ново. Като дете се бях научил да разпознавам имената на вносните автомобили по символите им — триъгълната звезда на „Мерцедес“, синия овал с надписа „Форд“ в него, короната на „Кадилак“, стрелата на „Пиърс Ароу“, крилатата богиня на победата на „Ролс Ройс“. По-късно много автомобилни компании започнаха да използуват имената си заедно със символите — „Шевролет“, „Форд“, „Бюик“ и други. Можех да разпозная имената им, даже без да съм ги прочел. Обмислях всички възможности.

Ибука и аз дълго обсъждахме името. И двамата не искахме символ. Самото име трябваше да стане символ. Затова то трябваше да бъде кратко, най-много четирибуквено или петбуквено. Всички японски фирми имат символ и значка, но за външния наблюдател е невъзможно да ги разпознае, с изключение на най-известните като например трите диаманта на „Мицубиши“. Както автомобилните компании, които разчитаха все по-малко на символа и все повече на името, ние смятахме, че името ще бъде носител на нашето послание. Всеки ден си записвахме варианти и ги обсъждахме във всеки свободен момент. Искахме новото име да стане известно по цял свят и да се произнася еднакво на всички езици. Предлагахме десетки варианти. Ибука и аз прегледахме много речници, търсейки оригинално име. Попаднахме на латинската дума „сонус“, която значи „звук“. Самата дума беше звучна. Нашият бизнес беше изпълнен със звуци и затова започнахме да разработваме име с корен от „сонус“. По онова време в Япония се разпространяваха английски жаргонни думи и прякори, които придобиваха все по-голяма популярност. Започнаха да наричат умните, даровити момчета с английския израз „сани“ или „сани-бойз“ („умните синчета“). Близка по звучене беше и английската дума „съни“ („слънчев“). И двата израза бяха звучни и оптимистични и напомняха за латинския корен „сонус“. А ние самите също се считахме за умни момчета „сани“. Но за съжаление тази дума щеше да ни създава неприятности в Япония, защото изписана с двойно „н“ според английския правопис щеше да се произнася от японците „сон-ний“, което на японски означава „губя пари“. Това в никакъв случай нямаше да ни помогне да лансираме новия продукт, Обмислихме въпроса и един ден отговорът най-неочаквано проблесна пред мене: защо да не изпуснем едното „н“ и да не се наречем „Сони“, както се произнася на английски думата с едно „н“? Най-после!

Новото име имаше предимството да не означава нищо освен „Сони“ на какъвто и да е език. Запомняше се лесно и носеше подтекста, който искахме да вложим в него. Освен това напомних на Ибука, че когато е изписано на латиница, хората в много страни ще си мислят, че то е на техния език. По цял свят правителствата харчат средства, за да учат хората да четат на английски и да използуват латиница. Япония не правеше изключение. Колкото повече хора учеха английски и латиница, толкова повече ще разпознават фирмата и името на продукцията й, без това да ни струва нищо.



Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: SLR   
Дата:   30-05-08 16:08

[smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: bobihot   
Дата:   30-05-08 16:38

Сори,ма Аппле-то иде от Бийтлъс, че даже и като емблема- още се съдят. Почетете малко- ако можете и цитирайте. [smilie6] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Lalinda   
Дата:   01-06-08 21:05

А... Кифбанмекгеврекснаб откъде идва?
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Cristinel   
Дата:   01-06-08 21:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: n1x0n   
Дата:   02-06-08 10:26

Аз се чудя Бор-Чвор откъде ли идва?

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: mixmike   
Дата:   02-06-08 10:53

шефо е бил голем чвор, те оттам[smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Danisima   
Дата:   02-06-08 10:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: ejko   
Дата:   02-06-08 10:57

Кифли, баници, мекици, гевреци, снабдяване!

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Lalinda   
Дата:   02-06-08 11:49

Браво на ejko.
Въпросът ми бе не дали може да разшифровате съкращението (това е по силите на всеки шестокласник, надявам се), а дали знаете откъде У НАС се появява тази мания за съкращения?

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Danisima   
Дата:   02-06-08 11:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: ejko   
Дата:   02-06-08 11:55

"А... Кифбанмекгеврекснаб откъде идва?"
оп извинявай! Днес съм буквалист[smilie5]
ама не знам от къде идват..., руски съкращения ми звучат..., предполагам, че от "големия северен брат" ни е наложена тази странност[smilie5]



Публикацията е редактирана (02-06-08 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: мара   
Дата:   02-06-08 12:03

мноо хубави имена иматдребните семйни предприятийца[smilie5]
весгър-еоод(семейна фирма НА ВЕСКА И ГЪРДЬО)
ет "комливес"- тва не знам от де дойде, ма докат го чуя по телефона що ядове брах...рекох,че имам проблем с чуваемостта
има супермаркет ВОЛТРОН. тоя е от едно детско...

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Danisima   
Дата:   02-06-08 12:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: мара   
Дата:   02-06-08 12:08

дзвинете, признавам си...[smilie8] [smilie2] [smilie4]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: e-mil   
Дата:   02-06-08 12:31

Съкращенията като горното Киф-мек-рек... и т.н. сме заимствали от руснаците, но като изключим популярните като Наркооп и Хоремаг, тук не успяват да се насадят и увяхнаха.

А руснаците пък вземат този тъп навик от германците. И то след революцията. Преди това са си говорили нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Danisima   
Дата:   02-06-08 12:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: мара   
Дата:   02-06-08 12:48

...и винзавод, и главболгарстрой, и софсправка, и булгеомин, и ай да не издебняваме...

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: boreto   
Дата:   02-06-08 12:55

"КифБанМекГеврекснаб" не идва ли от филма "Кит", както впрочем и "БулгарРибСкарМид Юнион импекс", прераснал в "БулгарРибСкарМидКит Юнион Импекс"...
[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   02-06-08 12:58

Главболгарстрой ...

[smilie23]

Мноооо мразим съкращения

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: boreto   
Дата:   02-06-08 12:59

ГДКБУМКП Бутни Дръпни

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: Todd   
Дата:   02-06-08 13:05

.................. крилатата богиня на победата на „Ролс Ройс

..е всъщност комшийката на единия бос по нощница на терасата ...

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Комшийката винаги е по-голяма от някаква богиня (или некъв мърляв супер стар де не си му видял очите ) щото ти е до вратата,на една ръка разтояние ...[smilie24] [smilie24] [smilie24]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: n1x0n   
Дата:   02-06-08 13:06

Наемодателя на студиото ми се казва:

"Стоманобетонпроект инжинеринг" и се помещава в една сграда с Бетонинтелект 91.

Отговори на това съобщение
 Re: От къде идват имената на фирмите?!
Автор: мара   
Дата:   02-06-08 13:08

тоде, с днешното софийско застрояване- ръката даже се скъсява-нема нужда мноо да се протягаш, за да я погалиш по гъза

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.