Автор: Lalinda
Дата: 12-05-08 23:48
Нетинфо, от днес
Мъжете смятат, че са по-дискриминирани от жените
През първите три месеца на 2008 г. са подадени 300 сигнала в Комисията за защита от дискриминация, четири от тях са за сексуален тормоз
12.05.2008
Близо 60% от населението на България смята, че у нас съществува дискриминация, показва изследване, направено по поръчка на Комисията за защита от дискриминация (КЗД).
При представянето на изследването като интересен бе отбелязан фактът, че мъжете изпитват обезправеност повече от нежния пол.
При допитването посочените основни признаци за дискриминация са традиционните - по пол, раса, етническа принадлежност, гражданство, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение, възраст, сексуална ориентация и други.
Според данните от изследването 68 % от населението у нас се чувства дискриминирано по етнически признак, като най-силно това се откроява при ромите.
Около 3% от българите пък заявяват, че са им отнети права заради кражби и тормоз от страна на роми и заради неплащането на сметки за ток и вода, от което страдат, уточни председателят на Комисията за защита от дискриминация Кемал Eюп.
По думите му след десетина години 20% от работоспособното население на България се очаква да е от ромски произход. Поради този факт по-голямата част от ромите трябва да бъдат обхванати от образователната система, отбеляза Кемал Eюп.
Според него в сравнение с предходни години хората са по-добре информирани за институциите, работещи за защита от дискриминацията - 31,4 % от населението знае за съществуването на подобни звена, като най-информирани са висшистите и хората от 40 до 60 годишна възраст.
През 2007 г. в комисията са подадени 658 сигнала и жалби за дискриминация. Наблюдава се увеличение спрямо 2006г., когато са били 389.
Най-честите сигнали през 2007 г. са били за пренебрегване по етнически признак - 23% от всички подадени оплаквания. На следващите места се нареждат дискриминацията при упражняването на труд - 27%, лица с увреждания - 17%, по обществено положение и имуществено състояние - 16%.
Само за първото тримесечие на 2008 г. са подадени 300 сигнала, от които четири за сексуален тормоз.
***
По-конкретно пък мога да ви кажа, че във всяка френска община има определен терен за les gens du voyage, където могат да се установяват с караваните си. Преди петнайсетина години, обаче, когато преминавахме покрай някой катун и питах дали това са цигани, френските ми спътници никога не ми отговаряха, дори започваха да гледат встрани, а и до ден-днешен превключват станцията на радиото, заговори ли се за правата им.
Преди две години пътувахме в Бретан, из департамента Финистер (Краят на света), и в един град домакините ни ни заведоха на разходка в градския парк. Те самите не знаеха, че там са се настанили цигани, директно на зелените площи край реката, а след заминаването им тези площи изглеждаха като площите на всеки български град, където няма катуни на цигани - боклуци, найлони, хартии докъдето ти стигне погледът. Домакините ни много се притесниха, но аз им казах, че у нас навсякъде е така и те попитаха дали циганите цапат така и у нас. Казах им, че не, и че така цапат ВСИЧКИ БЪЛГАРИ. Уви, така е, да не се правим на много отнесени и възмутени непременно от циганите. Впрочем, в нашия квартал покрай циганските жилища е най-чисто - невероятно, но факт. Най-мръсно е на детските площадки. Правете си сами изводите.
|
|