Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Електротехническо, аудио питане
Автор: didesignbg   
Дата:   30-04-08 09:49

Сетих се преди няколко дни, че имам едни активни тонколони 2 + 1 (от компютър) изоставени и реших да ги вържа към сателитния приемник. Всичко протече гладко, но ме гложди следният въпрос: При изключен приемник и включени тонколонки се чува един неприятен шум (тих, но неприятен), какво може да се направи по въпроса? Вече почнах да се замислям дали не е постоянен просто звука на предаването го маскира като е включен...
Вариант А - да се изключат колонките е очевиден и в момента се експлоатира[smile]
Вариант Б - не съм свързал техниката по оптималния начин - твърде възможно. Водейки се по принципа най-малко преходи съм свързал тонколонките директно към скарт буксата на сателитния приемник (скарт--чинч--стерео жак).
Вариант В - сложи следния филтър...[smilie11]
Та кажете добри хора богати на знания и опит[smile]
Сателитния приемник е на булсатком, колонките са криейтив. Не мисля че има значение, но все пак.
Amigo - дай едно рамо тука знам че техниката, както и тениса са ти в кръвта[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: ibk   
Дата:   30-04-08 10:12

Моите са вкл. в компютъра, но положението е същото - брум. Тих, лек, фонов - усеща се, че го е имало чак когато изключиш колоните.

Мисля, че е въпрос на дизайн - все пак това е евтино решение и не може да се сравнява със система от усилвател (ресивър) и големи колони.

Съмнявам се да има решение, но ако има ще е чудесно.


Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: terminator   
Дата:   30-04-08 10:19

Споко, това което се чува е "брум" от захранването на самите колонки. Не можеш го махна, освен ако не ги изключиш и тях. Друго решение е да си вземеш качествени такива или "истинска" озвучителна система [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: tenax   
Дата:   30-04-08 10:35

абе има начин да изчистиш брума по захранването, ама не си заслужава играчката за такива озвучителни тела. [smilie7]


практикувай лесния начин
гасиш приемника - гасиш колонките - гасиш лампата и си лягаш....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: didesignbg   
Дата:   30-04-08 10:41

Хм, значи гадовете от криейтив не са си свършили работата както трябва, а не аз.
Остава само и Amigo да подкрепи тази теория и я приемам за достоверна.
А чисто информативно, ако тръгна пак да купувам активни тонколонки за компютър, има ли такива които не бръмчат, или това си е характерна черта на продуктовия клас?

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: niro   
Дата:   30-04-08 11:12

Ако случайно имат и алтернативно DC захранване, в този случай може да ползваш по качествен външен токоизправител, въпроса е както ти казаха - дали си заслужава. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: didesignbg   
Дата:   30-04-08 11:43

С външно захранване са да. Имам някакъв спомен че едно време на автокасетофона слагах филтри някакви на захранването, ама за какво беше и въобще има ли някаква връзка[smilie11]
Другият въпрос които ми изниква приемника на булсатком и той е на токоизправител и е включен на същия разклонител, възможно ли е това да влошава нещата (това поне съм компетентен да го изтествам самостоятелно)?

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: vladomatev   
Дата:   30-04-08 12:35

Вариант В - сложи филтър, ама за тия колони не си заслужава разправията

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: Lalinda   
Дата:   01-05-08 20:57

Филтри, мрежови или нискочестотни, няма да помогнат.

Това, че са включени в един разклонител, би следвало да е добре.
[smilie24]

Ако е брум с честота 50 Hz, може да е от многото връзки и най-вече от висящ общ проводник.

Ако брумът не е с честота 50 Hz, е от някакво излъчване от друго устройство, например от сателитния приемник. Много често компютри и микроконтролери внасят смущения в аудиочестотните устройства.

Възможно е брумът да изчезне при обръщане на захранващия кабел на тонколоните (тоест при разменяне на фаза и нула по кабела).

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: chiphead   
Дата:   01-05-08 21:11

има една величина, която се нарича SN или S/N ... обозначава сигнал/шум - нивото в децибели.

тва е валидно, освен, когато колоните са захранени (демек - пуснал си нещо на тях), също така, и - когато изключиш уредбата.

практиката е показала, че малките колонки - си шумят (някои даже брумят) - стига да са захранени, и това е от захранването, както и от цялата ЕВТИНА електроника в тях. Всички активни елементи - си симат собствен шум, въпроса е, доколко е филтриран. Имам опит с доста компове, които са с разни одиджита и намсиквиси други добри платки, при които, заради електрониката им - се чува, как си движиш мишката (и как работи харда) - в колонките.

за твоят случай (според мен) - няма оправия, в смисъл - която да е по-ниска от цената на колонките (практиката е показала, че обикновено - разликата в цената е в пъти)

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: didesignbg   
Дата:   01-05-08 22:11

проблема не е голям, просто ми беше интересно. Ще си ги спирам и това е[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Електротехническо, аудио питане
Автор: boreto   
Дата:   01-05-08 23:49

1.Ако шумът е съскане и се влияе от потенциометъра (при усилване се усилва), това е шум от предусилвател. Помага увеличаване нивото на сигнала на изхода на източника на сигнал, но това често не е възможно (изходът е с фиксирано ниво)
2.Ако шумът е съскане и не се влияе от потенциометъра, това е собствения шум от крайния усилвател. Няма спасение.
3.Ако шумът е бръмчене (брум), помага по-добро филтриране на захранването. Да се наблъскат повече електролити на захранването или да се прекара захранване с малко по-високо напрежение през параметричен стабилизатор на нужното напрежение (по-доброто решение).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.