Автор: Amigo
Дата: 13-04-08 23:46
абе като гледам, черната дупка може да дойде откъм някои наши съседи
Македония да се готви бързо да учи албански
Предсрочният вот може да доведе до необратими промени
В Македония могат да настъпят необратими промени. Експертите са убедени, че албанците ще се възползват от „националната слабост" на македонците, за да постъпят с тях, както и с косовските сърби.
Преди няколко дни управляващата коалиция в Македония начело с премиера Никола Груевски подкрепи предложението на албанската опозиция за разпускане на парламента и провеждане на предсрочни избори. Настоящото македонско ръководство не успя да разреши конфликта с Гърция, свързан с името „Македония", затова Атина блокира кандидатурата на Скопие в НАТО.
Експерти смятат, че албанците ще се възползват от момента, за да вземат контрола над Македония.
Спорът за името между Скопие и Атина избухна в началото на 90-те години на миналия век след разпадането на Югославия. В Северна Гърция се намира едноименна със съседната страна област, затова Атина се страхува от териториални претенции от страна на Македония.
През 1993 г. по настояване на Гърция македонците все пак признаха наименованието „Бивша югославска Република Македония" (БЮРМ), но и до ден днешен в националната конституция фигурира името Република Македония. В началото на април на срещата на върха на НАТО в Букурещ Гърция блокира предложението за преговори за влизането на Скопие в организацията.
„Не разбирам за коя държава говорите, имайки предвид Република Македония, аз знам само БЮРМ. Македония е историческа област на Гърция, затова тя не трябва да бъде използвана в наименованието на други страни. Това е принципен въпрос за гърците", заяви за „РБК Дейли" професорът от Пирейския университет в Атина Аристотел Циампирис.
„В светлината на настоящия ни спор с Гърция и евроатлантическата интеграция, неефективността на парламента и събитията в Букурещ, в момента няма по-добро решение за нацията от провеждането на предсрочни избори", заяви миналата сряда македонският външен министър Антонио Милошоски, който е член на управляващата коалиция от ВМРО-ДПМНЕ, разполагаща с една трета от депутатските мандати в парламента.
Ще припомним, че миналия вторник опозиционната партия на етническите албанци Демократически съюз за интеграция внесе предложение за разпускане на парламента и провеждането на предсрочни избори. Експертите са убедени, че албанците ще се възползват от „националната слабост" на македонците, за да постъпят с тях, както и с косовските сърби.
„Предсрочните избори в Македония са необходими на албанците, за да обхванат част от територията на Македония или просто да разширят своите властови пълномощия", заяви за „РБК Дейли" професорът от Института за международни икономически и политически изследвания на РАН Алексей Степанов.
В момента албанското население е съсредоточено в югозападната част на страната, представлявайки мнозинство в 16 общини на Македония. Сред тях са такива големи градове, като Тетово, Гостивар и Струга. Албанците представляват почти една четвърт от населението на страната, при това те са подкрепяни и от около 4 процента турско малцинство.
Степанов смята, че косовският прецедент ще има ефекта на снежно кълбо за цяла Европа. „Това ще бъде разширяване на „Велико Косово" и изтласкването на другите балкански народи от тяхната територия. Впрочем Гърция също е заплашена, тъй като албанците претендират за северозападната част от гръцката област Епир под наименованието „Чамерия", отбеляза Степанов.
|
|