Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Патриотизмът и митовете
Автор: J0R0   
Дата:   16-03-08 18:28

Преди да гракнат "патриотите", че това е поредната "антибългарска" тема искам да кажа, че се чувствам патриот.
Обичам България.
Обиколил съм България може би повече от всеки друг.
Наснимал съм България.
Продал съм (предимно на чужденците) над 4000 диска със снимки от България.
Цял живот съм живял в България, не ми е хрумвало да ида да живея другаде, приятелите ми са тук, роднините...

Това което ненавиждам, обаче е митологизирането на разни събития и личности, повечето от които дори не издържат елементарна историческа проверка.

Кому е нужно?

Да, знам че в цял свят промиват тиквите на празноглавците с подобни митове. В Македония - митът за великия Александър, в Русия - митът за велики Сталин, в Америка за величието на Пърл Харбър и цялата им нация, в Близкия Изток - за не знам си кой Абдула или шах-ин-шах...
Ние обикновено се смеем на чуждите митове, а не виждаме, че нашите погледнати отстрани са същите смехотворни глупотевини.

Забелязал съм и друга зависимост - колкото е по-бедна, дива и първична една общност, толко по са фанатизирани вярващите в тоя или оня мит.

Кому е нужно все пак...
Според мен най-малко е нужно на обикновения човек. Нужно е на управниците. Логиката е такава - ето, нали за това се бориха поколения българи, да имаме собствена държава, да имаме собствена администрация, сами да си избираме войводите... е, ние сме ви войводите, вие ни избрахте.
Един вид - ние сме венецът на тая вековна борба.

Затова по повод и без повод тия управляващи гледат я парад да спретнат, я манифестация, да веят знаменатата и да гърмят салюти в прослава на миналото, на което те са приемници.

Да, ама не, както казваше един познат.

Трябва да се гледа кое е полезно и добро за хората, а не да робуваме на глупави митове и легенди.

Ако Ферхойген ни управлява по-добре от Параванов, то нека да ни управлява Ферхойген, пък който иска да го нарича робство. Ако европейските чиновици защитават по-добре интересите ми като гражданин, нямам нищо против да заменят нашите.

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: ALBIREO   
Дата:   16-03-08 18:38

Жоро, съгласен съм. [smilie24]
Един евро депутат сподели, че гръцките евро депутати, много умело защитавали националните си интереси в евро парламента. Ама нашите още се учели и затова нищо не правели [smilie8]

Но няма как да сме сигурни, че Ферхойген няма да защитава по-скоро националните СИ интереси, отколкото националните НИ интереси. Българи трябва да управляват, но способни, мотивирани и нахъсани, а не просто "наши хора" [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 18:56

Жоро, всичко това много хубаво, за някои неща съм доста съгласен, особено в посока на факта, че до голяма степен хората са си хора навсякъде и доста неща се повтарят...
Само че има и сериозни разлики в способността на някои общества да не митологизират така вманиачено разни "факти", дори да се опитват да се поставят от "другата страна" - нещо, което не е особено типично по някои места.
И Балканите са едно от тях. Една такава яка братска "любов" е навсякъде наоколо... а ако някой каже, че не сме по-различни от румънците или македонците, става страшно...
А пък точно в онази цивилизация, за която пуснах темичка, нещата не стоят точно така и хората не са такива фанатици, много повече с бъзик и към самите себе си го дават, което хич не им пречи да са патриоти... по повечето места да си патриот, да обичаш страната си значи преди всичко да мразиш нещо друго...
И, ако случайно си някакъв -фил, то значи не си патриот.


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: J0R0   
Дата:   16-03-08 19:14

Имаше един документален филм "Чия е тази песен" - на една българка, забравих и името.
Препоръчвам го.
В него става дума за една песен, която тя слушала като малка.
Но отива в Турция и там я чува като военен марш... същата песен.
И започва разследване.
Оказва се че в Гърция същата мелодия е любовна песен.
В Македония - също я пеят, казват че е тяхна.
В Албания - бунтовна песен.
В Сърбия - социална песен.
И навсякъде всеки казва - да, това е НАША песен.
Обаче само нашите "патриоти", сбрани на Петрова нива ревяха срещу камерата като добичета "лелееее, ще скъсам главата на всеки който каже, че тая песен е турска, ще го изкормим, ще му еба майката, червата му ще разпилея..."



------
А за Ферхойген - беше само метафора.
Но гледам че нашите общинари дадоха разрешения за безумното застрояване и съсипване на природата ни, докато европейските чиновници доколкото могат ни натискат за опазване на същата.

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: PolarBear   
Дата:   16-03-08 19:24

JORO [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: luboar   
Дата:   16-03-08 19:28

.. за съжаление това е сега.. И като успокоение искам да кажа, че няма да се оправи.. ;) Дай на роба свобода, и му гледай сеира.. (извинявам се за чуждицата) .. Срам ме е, че съм българин..утайка ..НМП ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: ALBIREO   
Дата:   16-03-08 19:29

Ами едните мислят за обществото, а другите за личните си интереси. Това не е тайна за никого. Наще все още лъжат "чуждите", че мислят за обществото, ама явно европейците започнаха да се усещат. Нали ни спряха пари... Наще пак се измъкват де, те така няма да се оставят, щото "корупция в БГ няма, пълни глупости са твърденията, че има корупция" и така... Не, че това е тайна за някого, ама точно това е проблемът. Хем всеки знае и никой нищо не предприема. Само си констатираме как ни "минават" и... нищо [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 19:50

[smilie5] Абсолютно, гледах го това филмче и се сетих за него, ама не допусках, че някой друг го е гледал... ама моите спомени бяха, че и не само наш'те патриоти остриха ножове, по-скоро ситуацията беше по-стадна - на някакво сборище... иначе и по другите кръчми искаха да вадят ножове и псуваха...

Затова и дърпах чергата към други места... макар че има дивотии и с разните му католико-протестански нетърпимости примерно... и не само това... футболните хулигани са си такива... ама все пак има разлика, да му се не види... и най-съществената е, че обществото, което не е някаква абстракция, а е това, което човеците си правят със собствената страна, може да не толерира простотиите, което в такава мафиотска държава съвсем не е така...

Абе, в общи линии има някакъв криворазбран патриотизъм и той е точно в това, което казах - доколко си патриот се измерва с това колко се биеш в гърдите и мразиш другите, а не с каквото правиш за собственото си общество, като се тръгне от хвърлянето на фасовете и недупченето на билети... и т.н...
И ситуацията е като по Параграф 22 - живееш в такова общество, с което не можеш да се гордееш, а за да започнеш да се гордееш си трябва сума ти неща "да се случат", което тук се приема като да ги направят онези горе... ако пък искаш да си примерен гражданин и години наред виждаш, че си някаква бяла лястовичка, как да не ти се отще...

Та, без да се правя на най-големия космополит, на мен ми се ще първо да съм човек, после, евентуално, ако може и добър такъв, а дали съм българин или румънец да не е толкова важно... то май това беше идеята за Обединената Европа, ама, да си гледате работата, засега тази идея явно е на светлинни години назад от Американската такава.


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: delchev   
Дата:   16-03-08 20:08

филмът е на Адела Пеева

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: e-mil   
Дата:   16-03-08 20:16

Песните имат този навик - да прилепват към народите.
Миналата година по торентите се появи филмът "Cross of Iron" и благодарение на него доста хора забелязаха, че песента "Тръгнал кос" не е българска, а немска.

Наnschen klein

Нänschen klein
Ging allein
In die weite Welt hinein.
Stock und Hut
Steht ihm gut,
Ist gar wohlgemut.


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: rumiana   
Дата:   16-03-08 20:21

Много добре казано, Coincidentia [smilie24] - у нас патриотизмът се мери по това колко силно мразим другите - и мразим яростно, неистово - и руснаците, и американците, и турците, и гърците, мамка им... Големи патриоти, с две думи!

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: e-mil   
Дата:   16-03-08 20:39

Усещате ли, че пак клоните към митове. Много от народите не се понасят със съседите си. Приказки от сорта:
- Само ние сме такива
- Това в Европа го няма
- Това го няма никъде по света


са просто поредните митове.


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: Grandpa   
Дата:   16-03-08 20:42

Жоро, така е братче, ама тия за които е насочена темата така и така няма да те разберат...

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: J0R0   
Дата:   17-03-08 09:19

e-mil - не съм съвсем съгласен.
Някои разлики са толкова очевидни, че направо те зашамарват.
Погледни само начинът по който е застроено нашето крайбрежие и начинът по който е застроено гръцкото и сам ще се убедиш, че не е поредния мит :-)

За последните две години в Гърция съм навъртял поне толкова километри, колкото и в България. И осезаемо усещам разликата между тамошната пътна полиция и тукашната.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: volokin   
Дата:   17-03-08 09:26

"футболните хулигани са си такива."


А ето това е. историята я превърнаха в песен за запалянковци - малоумно стадо.

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: jekopj   
Дата:   17-03-08 09:59

ЖОРО,ще разнообразя темата,като няма да се съглася с теб.
Ако запачнем със създаването на държавата в която живеем,то мит ли е,че поради някаква необходимост се е наложило да бием толкова път и да дойдем тук,където сме сега и с оръжие сме завоювали правото на самостоятелност.За Византия,ние сме завоеватели,за себе си-търсим място под слънцето.Конфликтите и сега,а още повече тогава,така са се разрешавали.Нима на самата Византия,териториите,които управлява са и паднали от небето.И тя си ги е завоювала с оръжие.Кан Аспарух само да го регистрираме като историческа личност ли?Човекът в края на краищата е изтъкан и от емоции.Ако не се гордеем с начина по който сме се озовали тук,то с какво?Тази територия не ни е дадена даром,по милост,от съжаление,защото тогава щеше да е унизително,но сега не е.В този смисъл аз съм патриот и се гордея с предците си,и не ме е срам да го казвам,пък всеки да мисли каквото си иска.
Засегнах само един елемент от основата на патриотизма,а той не е мит и такива елементи има много,друг е въпросът,че се бърка патриотизма с патриотарството.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: e-mil   
Дата:   17-03-08 10:01

Жоро, не говоря за законова уредба, за която са имали подходящо и достатъчно време да изчистят и да се научат да я прилагат. Забележи, че от всички държави на Балканите българите са имали най-кратко време за развитие. За последните 600 години сме имали някаква автономност общо към 85 години и то разделена на две пак от диктатура. Всяка друга държава около нас е имала повече.

Помниш ли като отвориха първият магазин "Метро", как го изкупиха за ден и половина. Празни рафтове останаха. Просто българинът като му пуснеш малко бърза да навакса, щото не знае колко време ще продължи келепира. Ми от Освобождението насам ние все сме в някакъв преход. Тъкмо се настъпи някаква стабилност и все се случва нещо: или Първа световна война ще настане; или преврат, че и втори; или още една война сменила един цар с друг... Еми и най-смотания предприемач да си, ще гледаш да добараш поне нещичко, щото не знаеш утре като се събудиш дали няма да има нова власт. Как да вярваш на законите?

А гърците може и да имат прилични курорти, но и те се мразят със съседите си. И там медиите пишат за корупция сред политиците. А тези дни пак има обща стачка.
Осезаема разлика между пътните полицаи има и в България. Например край Плевен, винаги има патрулки и винаги проверяват съвестно. От човек, който пътува често и на когото вярвам, знам, че там е почти невъзможно да се оттървеш с подкуп. И мисля, че не е едиственото място.

Така или иначе, не говоря за законите. Говоря за това, че даже след сбиване в кварталната кръчма, все ще се намери кой да каже: "Това го няма никъде по света" или "Няма да я стигнем Европата". И въобще напоследък като чуя Европа, започвам да повръщам... Сигурно съм настинал нещо...


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-03-08 10:05

Я не се връзвайте на простотиии

Лично аз съм бойкотирал всичко малоумно и негативно дето по принцип ни залива - ни малоумните новини по българските медии, ни нихилистичните приказки на поне половината народ, никаква агресия, никакви нерви

А балканците са си прости хорица по дефолт, независимо, че се опитват да се изкарат центъра на вселената та затова тука всякакви митове и легенди ...

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: explorer   
Дата:   17-03-08 10:06

Мелодията на песничката "Тръгнал кос" съм я чувал и в началото на някакъв японски филм, така че не се знае каква е.
[smilie18]

А иначе малко по-сериозно - крайният национализъм е опасен, но още по-опасен е националният нихилизъм. Аз не познавам друг народ да има аналог на израза "българска работа" и да тачи поет, който е написал за него "не народ, а мърша" (не че е нямало защо да го напише), "преклонената главичка, остра сабя не сече" и т.н. Нихилизмът ражда и безхаберието, с което българинът се отнася към всичко - ние не вярваме, че можем да променим нещо, затова оставяме управляващата мафия да прави каквото си иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-03-08 10:19

ааааа как да няма друг бе!

а "шукар бути, но романес"? те и мангалите си знаят, че за нищо нестават и си го признават


Аз обаче вярвам и мога [smilie3]

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: explorer   
Дата:   17-03-08 10:24

Ми нали мангалите и те са си наши, български бе...
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: e-mil   
Дата:   17-03-08 10:34

Кратък OFF за "Тръгнал кос".

Доколкото разбирам от музика, няма начин да е японска - хармонията не се връзва с нищо японско. Може да не е немска, но е европейска.

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-03-08 10:59

Абе български български ама мангали...
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: elmaduro   
Дата:   17-03-08 12:25

[smilie24] /нямам време да пиша ,но напълно подкрепям/


Отговори на това съобщение
 Re: Патриотизмът и митовете
Автор: Bojidarboj   
Дата:   17-03-08 12:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.