Автор: Amigo
Дата: 06-02-08 01:47
Гигантско сметище плава в Тихия океан
Островът от боклуци вече е два пъти по-голям от САЩ
"Островът" от пластмасови отпадъци, който плава в Тихия океан, се разраства ужасяващо бързо и площта му вече е двойно по-голяма от континенталната територия на САЩ, алармират учени, цитирани от в."Индипендънт".
За сравнение, през 2004 г. "островът" е тежал около 3 млн. тона, което е шест пъти повече от количеството на природния планктон, а по размери е бил колкото територията на Централна Европа.
Грамадното плаващо сметище - практически най-голямото бунище на света - се задържа на едно място под влияние на завихрящите се подводни течения. Пластмасовата чорба се простира от точка на около 500 морски мили от крайбрежието на Калифорния, през северната част на Тихия океан покрай Хаваите и достига почти до Япония.
Американският океанолог Чарлз Мур, който всъщност е откривателят на "огромното тихоокеанско петно от боклуци", смята, че в този регион се носят около 100 млн. тона плаващи отпадъци. Около една пета от боклуците - от футболни топки до части от конструктори "Лего" и найлонови торбички, се изхвърлят от корабите и нефтените платформи. Останалото попада в океана от сушата.Някои от боклуците са отпреди 50 години.
Мур, който е бивш моряк, се натъква на ужасяващата находка случайно през 1997 г., когато, връщайки се у дома след яхтена регата, решава да съкрати пътя си. Мур отправя своята лодка към т.нар. Северно-Тихоокеански кръговрат - област, където океанските води се движат бавно в кръг, тъй като вятърът там е слаб, а атмосферното налягане - изключително високо. Моряците обикновено избягват да навлизат в такива райони.
Мур остава поразен, осъзнавайки, че там, на хиляди мили от сушата, е обкръжен от боклуци. Яхтата пори помията цяла седмица. След преживения ужас Мур, който е наследник на огромно състояние, вложено в нефтената промишленост, продава компаниите си и става активист на екологично движение. Той предупреждава, че, ако потребителите не ограничат използването на пластмаси, които не се преработват, в следващите 10 години площта на "пластмасовата чорба" ще се удвои.
Според Програмата на ООН за околната среда, пластмасовите отпадъци причиняват смъртта на над 1 млн. морски птици и на повече от 100 хил. морски бозайници годишно. Те са опасни и за човешкото здраве, тъй като чрез океанските обитатели в крайна сметка попадат в чиниите ни.
|
|