Автор: Amigo
Дата: 23-01-08 15:48
Ей ви на, още една таксичка
Ще плащаме по €3/седмица екологични
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу заяви в сряда, че всеки европеец ще плаща по 3 евро седмично за пакета от мерки на ЕС за ограничаване на глобалното затопляне, предадоха АП и Франс прес, на които се позова БТА.
Барозу говори пред евродепутатите непосредствено след заседанието на ЕК, която одобри целия пакет.
ЕС планира да намали парниковите газове с 20 на сто до 2020 г. и да увеличи с до 20 на сто потреблението на енергия от възобновяеми източници.
Барозу обеща да ограничи годишните разходи по плана до 0,5 на сто от европейския БВП или 60 млрд. евро. От комисията обаче смятат, че е по-реалистично да се говори за 120 млрд. годишно или 1% от БВП на Евросъюза.
Набелязаните цели ще струват пари, няма да бъде евтино, предупреди по-рано европейският комисар за предприемачеството и промишлеността Гюнтер Ферхойген.
Планът, подготвен от Брюксел, се състои от пет проектозакона и един документ за държавните помощи. В него са посочени действия, които трябва да се приложат във всяка от 27-те страни членки, за да се изпълни ангажимента за намаляване на емисиите с парников ефект до 2020 година с 20 процента спрямо равнището им от 1990 година, а потреблението на енергия от възобновяеми източници да се увеличи до 20 на сто.
Планът трябва да получи одобрението на Европейския парламент и на всички страни членки. Преговорите се очертават трудни, посочи Барозу, но изрази надежда, че ще бъде постигнато споразумение до края на 2008 година.
Усилията за облекчаване на финансовата и социална цена на тези мерки са големи, тъй като тежката промишленост, която е основен обект на плана, заплашва да измести производството си и изтъква опасността от загуба на работни места. Тези аргументи са особено чувствителна тема за европейските правителства, отбелязва АФП.
Правото да се замърсява е ключов момент в тези предложения, изтъква Европейската комисия. Става въпрос от 2013 година да започне продажба на квоти от парникови емисии, отпускани досега безплатно на промишлените предприятия. Тези разрешения ще станат по-скъпи и ще бъдат задължителни за много сектори. Очаква се от продажбата на разрешителни за замърсяване да се съберат около 50 млрд. евро, които ще отидат в хазните на страните членки, като част от тях ще послужи за финансиране на технически модернизации, необходими за намаляване на вредните емисии.
Европейската комисия може да предложи увеличение до 20 на сто на квотите на България и Румъния за въглероден двуокис след 2013 година, за да могат да развиват по-интензивно своите икономики и така по-успешно да наваксат изоставането в сравнение с другите страни от ЕС, съобщиха за БТА европейски източници. Евентуално увеличение на квотите за България и Румъния в рамките на плана, който ще бъде представен днес, няма никаква връзка с определените вече квоти вредни емисии на двете страни за периода 2007-2013 г. Европейската комисия оряза с 37 на сто изпратените от България предложения и това накара София да заведе дело срещу Еврокомисията в Съда на Европейските общности в Люксембург.
|
|