Автор: kote
Дата: 23-01-08 01:31
Световната икономика се блъсна в стена
Вълната, която помете азиатските пазари през нощта, се стовари с пълна сила и върху Българската фондова борса
22.01.2008
Индексите на големите азиатски пазари и днес продължават да губят голяма част от стойността си. В паника от предстоящата рецесия в САЩ нивата паднаха до 8%. Най-голям е сривът на индийската борса, където индексът Sensex рухна с 11% и временно спря сделките.
Токио, 22 януари 2008 г. Снимки ЕПА/БГНЕС
Мумбай
Хонг Конг
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
Вълната, която помете азиатските пазари през нощта, се стовари с пълна сила и върху Българската фондова борса.
Основният индекс на пазара - SOFIX, загуби 5.63%
веднага, след като сесията във вторник започна и е на нива от преди влизането на страната в ЕС.
Акциите на ключови дружества като "Монбат" и "Химимпорт" се сринаха съответно с по над 12% и 13%. Централна кооперативна банка пък почти докосна дневния лимит за спад на дружество на официалния пазар, след като акциите й се сринаха с 14.56%. С над 12% падат книжата и на ОЦК Кърджали.
Акциите на финансовите компании също са едни от най-губещите. "Булстрад" губи над 23%, "Евроинс" с почти 19%, а Първа инвестиционна банка с близо 8%.
"В момента е лудница, всеки се е втурнал да продава", коментира брокер състоянието на пазара.
Според анализаторите сривът на българската борса се дължи на всеобщият спад на световните пазари, който започна от вчера и продължава и днес.
Идващата от Азия вълна вероятно ще се стовари с още по-голяма сила по-късно днес на американските пазари, които в понеделник не работеха.
Индустриалните метали като мед и цинк, както и петролът продължиха бързо да поевтиняват поради прогнозите, че рязко ще намалее търсенето в Америка и развитите световни икономики. Инвеститорите търсят спасение от борсовата буря в правителствените облигации.
Преди да стигне до Уолстрийт вълната от разпродажби ще мине първо през Европа, където в понеделник индексите отчетоха най-големия си еднодневен срив от 11 септември 2001 г. Насам.
"Тепърва се започва. Това е пукването на кредитния балон. Намираме се на глава втора от една история от пет глави", коментира търговец на държавни облигации в американска инвестиционна банка в Токио.
"Тук е като на погребение. Никой не знае какво ще се случи тази нощ в Ню Йорк. Сякаш ослепяхме, изобщо не знаем какво се задава. Докато невидим какво става там, единственото, което можем да направим, е да продаваме", коментира пред Ройтерс дилър в Токио.
Федералният резерв на САЩ се намеси аварийно
преди започването на търговията на борсите с драстично понижение на лихвените проценти.
Лихвата върху федералните фондове на САЩ пада със 75 базисни пункта до 3.50%. Лихвата беше понижена на извънредно заседание на Централната банка на САЩ, което се случва за първи път след терористичните атентати от 11 септември 2001 г.
Това е и най-рязкото понижаване на ставката от началото на 80-те години на миналия век.
Пазарите обаче реагираха положително на новината само за кратко време, след което отново се върнаха в зоната на загубите.
Търговията на Уолстрийт започна с масово разпродаване на акции. Технологичният индекс Nasdaq падна с 103.00 пункта или 4.40% до 2237.02 - над 20% спад от последния връх през октомври.
Индустриалният "Дау Джонс" се срина с 441.72 пункта или 3.65% до 11 657.58. Индексът Standard & Poor's 500 също слезе с 50.10 пункта или 3.78% до 1275.09.
Първите реакции съдържаха одобрение, че се признава рискът от рязко забавяне на американската икономика, но и сигнали, че това не е достатъчно и ще трябва да се предприемат още стъпки.
Намесата на Федералния резерв свали от върха държавните облигации и долара, но акциите на компаниите почти не помръднаха от негативната тенденция.
Анализатори коментираха за Ройтерс, че брокерите се падяват Федералният резерв скоро да направи още една крачка.
Мярката на Федералния резерв е най-голямото понижение от 1994 г. досега и първото извънредно от 23 години насам, но има знаци за масова паника сред инвеститорите, които искат на всяка цена да излязат от пазара.
Шефът на МВФ Доминик Строс-Кан заяви, че всички развити държави в момента страдат от американската криза.
Агенция Ройтерс коментира, че това, което става в момента, потвърждава усещането, че световната икономика се е блъснала в стена.
Според милиардера Джордж Сорос светът е изправен пред най-тежката финансова криза от Втората световна война насам, а САЩ са застрашени от рецесия.
В интервю за австрийският в. "Дер Щандарт" милиардерът има сдържани очаквания към предложения от президента Буш пакет мерки за подкрепа на американската икономика, който ще струва 150 млрд. долара на бюджета на САЩ.
"Ситуацията е много по-сериозна в сравнение с която и да е финансова криза след края на Втората световна война. В една своя статия се опитах да анализирам създалата се ситуация, това е комплексен въпрос. Съществуват основополагащи разногласия, които влияят на политиката през последните години и които произтичат от това, което аз наричам пазарен фундаментализъм.
Това е вярата, че финансовите пазари проявяват тенденция да действат като балансьор. Смятам, че това е невярна идея. Ние наистина можем да се изправим пред сериозна финансова криза", пояснява Сорос.
В отговор на въпроса дали смята, че САЩ са заплашени от криза, Сорос казва: "Да, точно така".
А на уточняващ въпрос за Европа посочва: "Естествено, такава заплаха съществува. Учудващо е, че малцина го разбират.
На европейските пазари
американският сорт суров петрол падна с 4 долара
в ранните сутрешни часове и стигна 86.35 долара за барел.
Цената е най-ниска от началото на декември и е причинена от страхове, че САЩ ще намали драстично потреблението си на горива поради очакваната рецесия. Стоката загуби 4.22 долара спрямо нивата си в петък.
май наистина е прав!!!!!!!!!!!!
|
|