Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 12:25

Ми тряя се култивираме.
Доста нови хора има тука, непреживели социализма, ама наследили привичките му инстинктивно. Тряя се анализиргаме и се лекуваме.[smilie7]

ПАРТИЯ И РАБОТА - Георги Марков - из "Задочни репортажи"


Но онова, за което си заслужава да се изпишат цели книги и което ме е водило при литературните ми издирвания по-късно, беше категоричният факт, че партията се превърна на организация за амбициозни, но некадърни хора. Оглеждайки се наоколо, аз виждах, че почти всички калпави инженери и специалисти, некадърни технически ръководители, некадърни майстори бяха вече партийни членове. Онова, което ги обединяваше, беше не толкова партийната идеология, колкото горчивината от собствената им некадърност, която биваше пребогато компенсирана с възможностите на партийния билет. Винаги съм мислил и съм го казвал, че моженето е независимост, че човекът, който е способен, придобива дух на независимост, който го прави непокорен. Способният човек не може да бъде член на дисциплинирана покорна организация. Същевременно много трудно се създава съюз от способни хора. Тъкмо защото са способни и самоуверени, те никога не ще се съгласят един с друг, винаги ще има възражения и противопоставяне. Докато в същото време най-здравият и най-траен съюз е между некадърници. Съюзът или партията им дават това, което те поотделно, самостоятелно никога няма да постигнат. Възможностите на властта идват да компенсират неудачите на отсъствуващия талант. Както ще видим по-късно, това правило е особено валидно в света на изкуството.
Но по онова време животът в нашето предприятие ми даваше достатъчно материал за тези заключения. Наблюдавах поведението на новоназначени работници. И всичко вървеше като по една и съща рецепта. Ако работникът беше добър, обичаше си работата, усъвършенствуваше личното си умение и квалификация, той не проявяваше интерес към партийно членство. Но когато пристигнеше някой, който не беше от много сръчните, работата не му спореше, а амбициите му бяха големи, неизбежно очите му се отправяха към партийната организация и след това чувах, че бил приет за кандидат-член на партията. Между нас, инженерите, даже стана навик да подхвърляме по повод някои работници: „Иван ще стане добър стругар. От Киро излезе матричар. А от Христо — партиец.“ Явно беше, че Христо не е дошъл за работа, а за служба. След време виждахме въпросният Христо да търчи по профсъюзна или партийна линия, да кара хората по събрания, да организира кръжоци, да следи кой не идва на манифестация, докато накрая го видим седнал в партийното бюро с правото да се бърка в нашата работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 12:44


Убиха изкуството в тая държава гадините...и продължават [smilie23]

другото все някак щяхме го наваксаме...


[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 12:49

Просто средата го предполага.
Никои не може да наложи нищо насила, ако то не се приема или няма почва у нас [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 12:52



Не знам колко века ще бъдат необходими да се преобрази тази, въпросната, народопсихология [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Amigo   
Дата:   13-09-07 12:52

luxor написа:

>
> Убиха изкуството в тая държава гадините...и продължават
> [smilie23]
>
> другото все някак щяхме го наваксаме...
>
>
> [smilie23]



всички религии убиват изкуството [cool] [smilie7] а комунизъмЪт е много яка религия [smilie3] [cool] [smilie7] също като християнството [smilie3] [smilie8] но произходът и на двете е в в малко по-далечно минало [smilie7]



Публикацията е редактирана (13-09-07 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 12:56


Едно време религията и изкуството са били в едно, заедно дори с науката...

псевоизкуството се опитва да убие религиозното чувство в хората...

да се поставят комунизъм и християнство на една плоскост за анализ е просто нереално...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Amigo   
Дата:   13-09-07 13:00

Мдааа, били са едно в древна Гърция и Рим, но след това ристиенството такова мамата на изкуството и гледаме само печалните физиономии на светците [cool] [smilie7] Що се отнася до християнството и комунизмът и двете са реално съпоставими, а и коренът им е един и същ. Ако имам време по-късно, ще направя малък анализ на това [cool] [smilie7]



Публикацията е редактирана (13-09-07 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 13:07

Що се отнася до християнството и комунизмът и двете са реално съпоставими, а и коренът им е един и същ.


[smilie18] [smilie5] [smilie5] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 13:08


Добре, Амиго, ще изчакам анализа [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Amigo   
Дата:   13-09-07 13:09

И да се смееш и да не се смееш, това е палажението [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 13:16



Оказва се, че единственото значително нещо, което сме дали на света, са Богомилите, които, изгонени от тези земи, дават плода си на запад!

Има и още нещо, но за него няма да споменавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Amigo   
Дата:   13-09-07 13:19

кажи, кажи... [smilie8] [smilie8] [smilie6] ако питаш обаче православните, че и католиците, ще ти кажат, че богомилството е опасна ерес [cool] [smilie19] [smilie19] [smilie6]



Публикацията е редактирана (13-09-07 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: n1x0n   
Дата:   13-09-07 13:21

да се поставят комунизъм и християнство на една плоскост за анализ е просто нереално...

Интересна теза, ама ако може малко по-подробно.
Щото малко неща в историята на човечеството са толкова сходно и добре замислени като комунизма и християнството и толкова извратено приложени в действителност и толкова несъобразени с морала на днешния човек.

Аз лично ги намирам за много сходни теории, нищо че упорито се отричат една-друга.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Amigo   
Дата:   13-09-07 13:23

n1x0n написа:

> да се поставят комунизъм и християнство на една плоскост за
> анализ е просто нереално...

>
> Интересна теза, ама ако може малко по-подробно.
> Щото малко неща в историята на човечеството са толкова сходно и
> добре замислени като комунизма и християнството и толкова
> извратено приложени в действителност и толкова несъобразени с
> морала на днешния човек.
>
> Аз лично ги намирам за много сходни теории, нищо че упорито се
> отричат една-друга.



[smilie24] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 13:24


теории [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Amigo   
Дата:   13-09-07 13:30

Надявам се luxor да ни даде неговата теория, а аз сега излизам и по-късно ще се включа [cool] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: n1x0n   
Дата:   13-09-07 13:34

luxor, кое точно те притеснява в израза "теории"? Аз го намирам много подходящ когато говорим за добре описани неща, които са невъзможни в действителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 13:35


За да започнем обсъждането на начина, по който са приложени в действителност тези импулси, тяхното влияние и отклонението от замисъла, ни е нужна здрава, обща плоскост, на която да стъпнем...при дадените обстоятелства, такава няма...

Не ви ли се струва също така удачно, да помислим дали има някаква разлика между "действителност" и "реалност" [smilie8]

аз сега отивам да изям една действителна [smilie11] пилешка супа, или реална...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 13:36

Колко от вас познават богомилството?

Аз го познавам малко, според разните жития и исторически хроники.
Във всеки случай въобще не го уважавам [smilie23]
Смятам го за една от главните причини за падането ни под турско робство.
Ако говорим за сравнение на религията с комунизма, то от богомилството по-пряк аналог няма между двете.[smilie7]

Живота е така устроен, че когато се намираш на определена географска и историческа позиция, си трябва ТВЪРДА РЪКА.
Твърдата ръка и едноличната власт понякога означават ОЦЕЛЯВАНЕ. Това са такива периоди от живота на човек/народ които винаги има!
Сталин, макар и черен дявол.....особено пък в нормално мирно време.....някои като него само можеше да спре Хитлер....и нищо друго.
Хората се делят и на поети, и на интелигенти, и на романтици....но и на войници.
Когато на нашата страна беше нужна желязна и единна десница, богомилството отрови почвата и създаде у-я за безпроблемно нахлуване на азиатски орди, които да вършеят разпокъсаното стадо.[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 13:38

Те не случайно комунистите най-много си обичаха богомилите, а към църквата бяха безпощадни [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 14:57


ц.

Тук причинно-следствена връзка е точно обратната. Гонението на Богомилите е довело до последвалото безпроблемно, наистина, нахлуване на азиатските орди [smilie2]

Някои това нещо го наричат "карма"

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 15:04

Богомили
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Корените му, като цялостно социално по съдържание и религиозно по форма движение, трябва да се търсят в българската обществена действителност през първата половина на Х в. и в изострения социален и класов антагонизъм.
.......
Голяма част от изповядващите го приемат исляма след османското нашествие: от тях произлизат днешните помаци, торбеши и пр.



Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 15:08


"Корените му, като цялостно социално по съдържание и религиозно по форма движение"

Само като прочета подобно начало и ми е ясно, че хората, които са го написали, нямат какво да кажат по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   13-09-07 15:35

Богомилите като микроби са съумели да разложат държавността и единовластието в тогавашна България. Да снижат неиният имунитет, да парализират властта.
Да, ама в тогавашният свят, както и сега междувпрочем....освен с ласкави думи и обещания, ти си заобиколен от врагове, които като те видят пуснал меча и ще ти отсечат главата.
Народа е бягал на талпи по поля и гори, по полята гонен от османлиите срещу които не е вдигал меча, а в горите нападан от дивите зверове - срещу които не е вдигал меча.
Това е накратко богомилската история.
А, да....след идването на ония, са побързали първи да сложат фесовете и фереджетата [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за култивизацията и масовизацията
Автор: luxor   
Дата:   13-09-07 15:42


Моби, това са събития, достатъчно отдалечени от нас самите, за да можем да си позволим категорични и детайлни описания, а още по-малко и оценки, на основата на които, да поставяме безкомпромисно клеймо. Най-малко, от своя страна, имам вяра на историците.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.