Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 о-в Крит - инфо?
Автор: steffo   
Дата:   16-02-13 19:03

Здравейте,
Съвсем скоро ще се хлъзна в посока Атина-Санторини-Крит, с велосипеда. Атина и Санторини ОК. Крит обаче е башка голям и за 10дни надали ще може да се види всичко, че и обстойно.
Какво си струва да се види, кое може да се пропусне?
Информация относно лагеруване с палатки - къде да, къде не?
От къде на къде? Тем подобни?
Питам, за лични впечатления. Инфото от нета, ще си го прегледам ;)

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: asahi   
Дата:   16-02-13 20:40

Andrey1st соро беше там.
Крит е доста стръмен - имай го предвид.

Разкажи за пътуването - колко човека, оборудване? Събирам съвети за един мой по-малък проект.

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: icikonti   
Дата:   17-02-13 13:15

300 км е дълъг и поне 40 км широк.
Лабиринта на Минотавъра до Ираклион е главната забележителност.От юг-към Либийско море е по-западнал с малки селца и мраморни кариери.Северното му крайбрежие е с малки градчета-типични за Гърция.Планините му са голи и високи скали над 1000 м.в червен цвят.Пейзажа не е някакъв особен-скали в охра и някакви топчести храсти.Дървета има само в градовете.Интересен път има от Ираклион на изток към Агиос Николаос-нещо като нашите ждрела в Родопите.



Публикацията е редактирана (17-02-13 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: Giorgio.K   
Дата:   17-02-13 13:59

Според мен за 10 дни с колело ще ти е голям зор да обиколиш навсякъде - освен ако не си подготвен като за "Тур дьо Франс" [smilie5]. Има много красиви особено крайбрежните пейзажи, за културни паметници не мога да ти кажа нищо щото не ми е било това целта, т.е. стари камънаци, църкви и крепости има доста почти навсякъде. Аз бях 10 дни по-скоро на почивка и с 3 премествания на базата за спане обиколих само западната част на острова - просто не ми си местеше всеки ден. На запад Хания е интересен град - леко Венециански стил, струва си да се види. Другото са разни крайбрежни красоти - Балос, Елафониси. Из планината има има доста интересни автентични села, като от преди 100 г., ама си е яко катерене,завои,пускане. По южния бряг също има някои интересни селца, някои от тях с достъп само по вода - мен по-скоро това ме влечеше. Иначе цялата северна част си е доста урбанизирана територия и поне което видях по Северозападния бряг не е нищо особено - хотели, пълни плажове и това е.
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/bmal7379.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/urkt6520.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2013-02/urju0842.JPG

https://www.dropbox.com/s/w19wamg48nklrhr/Crete_464_315.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ejuf3689.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/vxia9604.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2013-02/ywqz1499.JPG

https://www.dropbox.com/s/i1cml9tra4xifg6/Crete_488_330.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: SWE   
Дата:   17-02-13 23:02

Оказа се, че времето се отразява зле на спомените, пък били те и хубави.
Август 2008 къмпингувахме на Крит и въпреки снимките и Google Earth не можах да навържа всичките спомени около това пътуване. Ще го опиша като основен маршрут, но постоянно имахме разни отклонения и отбивки, за манастирчета или просто така да минем по някой черен път.
Изходната ни точка беше близо до Iraklio - с. Krousonas от където бяха нашите домакини.
От там през Agia Varvara се установихме в къмпинг над Como Beach в района на Kalamaki.
За съжаление не си спомням името, но вече поприучих да снимам табели и фирми.
Къмпинга и уреден и добър. От него атакувахме плажовете в района, като отдадохме предпочитание на Matala
Освен, че плажа е добър, има ниши в скалите, използвани за жилища през неолита. По времето когато ние бяхме там някакви хипари се бяха настанили в района.
От другата страна на залива зад сградите има руини някакви и пътека през възвишението до друг плаж.
Agia Galini не е нищо особено, но като си спомня за платото морски дарове приготвени на скара ми се иска да не си бях тръгвал от там.
Следва Agios Pavlos – струва си цялото бъхтене през планината за да се види това. Красив плаж с кристална вода, едни особено надиплени скали и доста пещери и скални образувания които ми хванаха окото.
От там нататък минахме през Ретимно – красив типичен средиземноморски град. Има какво да се види. Няма нужда, но да спомена и красивата крайбрежна алея със заведенията.
После в Ираклио, пак като Ретимно.
Това мога да споделя от бърза почивка в комбинация от гости и къмпинг. Ако се сприятелиш с някой местен, ще останеш най-доволен. Готини хора са.
Спането по къмпинги е за предпочитане, има си баня, кухня и всички удобства. Аз спах на открито през цялото време, с изключение на една нощ - духаше много силен вятър.
На други места прилагахме и друга стратегия - оставаме на плажа до късно и разпъваме палатката към 11-12ч и сутринта към 7 я събираме. Иначе не е позволено да се къмпингува навсякъде, ма и те са си на балканите, въпреки, че са по-близо до африка.

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: AndreyIst   
Дата:   18-02-13 02:19

Аз съм бил в трите големи трада - Ираклион, Агиос Николаос и Ханя. Това през 2010 и 2012. Много ми хареса, но пък и аз много обичам гръцката култура. Също съм велосипедист, затова бих ти дал велосипедни съвета. Северното крайбрежие е с много хубава магистрала, която върви покрай морето. Много е живописно и без катерене. На юг има невероятни ждрела, но там си е алпинизъм, не е за колело.

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: steffo   
Дата:   18-02-13 11:33

Охо, доста информация! Благодарско!
asahi, ще бъдем 2 човеци. Вело група за дълго каране, повече от 2 е мъка. Незнам кое оборудване те интересува - вело или фото? Камера Canon G11 - малка, лека, качествена + Action Video Cam. Една палатка двуместна, хубава. Велосипедера ми е Drag Hacker като база, но с времето съм сменил почти всичко по него. Твърда рамка, твърда вилка, гуми нови 1,95(CST Traveler). Бая зор и км е видял, но се държи яко! Багажа е поместен в дисаги, отзад. При повече багаж + дисаги отпред. Заради кризата, гърците са отменили влака София-Атина, затова ще стигнем с кола до Атина. После Ферибот до Санторини. Няколко дни там. После Крит, 10дни. Малко са наистина за пълен кеф, но с толкова време разполагаме. Кажи ако те интересува нещо друго.
icikonti, Giorgio.K, SWE, AndreyIst - данке пийпъл!
Ще си впиша тия забележки, съвети и места. Където е хотелско - ще го прелитаме. Тръгваме на 22Март, та още няма да е пренаселено. Със сигурност ще метнем поне 1 от върховете, но като си знам компанията, може и всичите върхове да отчетем :)))
Какво ще кажете за комарите - да очаквам ли по това време на годината?
В Турция е пълно с едни дребни гадове - бодили. Дали ги има на Крит?

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: asahi   
Дата:   18-02-13 14:02

Мерси. Питах за велосипед, палатки, храна, логистика.
За комарите съм забелязал, че се появяват в определени часове на денонощието. Трябва да им се изучат навиците.

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: AndreyIst   
Дата:   18-02-13 14:36

Аз пък там комар не видях ... верон, че и двата пъти беше октомври, но си беше около 30 градуса денем.

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: steffo   
Дата:   18-02-13 16:30

asahi, колелото гледам да не хваща погледа и да е здраво! Ontario i Hacker(с малко подобрения) са чудесен избор според мен за дълго каране. Стават прекрасно за човек до 90кг, както за нормални, така и за черни пътища. Гледам да е по-елементарно за ремонт и поддръжка на пътя. Никакви дискови спирачки и глезотии. Скапе ли ти се апарат си жив зиян. Един приятел сън не го хвана 10дена в Турция, че колелото му скъпо, да не хване крака. Па като се сетя в Индия какви колелета карахме - няма такова чудо :)))))
Палатката ми е Ханна, те тая:
http://www.hannahoutdoor.com/tent-hannah-creek-2-160454.html

AndreyIst, щом Октомври не е имало, значи Март-Април хептен няма да се явят. Ако не - ще им бегаме :))) Около Дунава е веселба - верно имат вечерен час гадовете!

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: steffo   
Дата:   18-02-13 16:48

SWE, и ние така правим - опъваме палатката късно, ако има население наоколо ;) Благодаря за подробното инфо. Ще го видим тоз Agios Pavlos. Гледам по картата - не е много бухтене. Преко баира е 11км - ще го метнем за закуска ;) Пък има и леко обиколен път.
Има един Каньон в задапаната част на острова. Планината е Lefka Ori. Доста е голям. Някой да е пребивавал там?

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: sekira   
Дата:   18-02-13 21:17

В най тясната част на острова,от северната страна,може да видиш сцепена до долу планина. Качи се и в югоисточните планински села,има хора които си ползват народните носии всекидневно (изцяло в черно и с голям нож на кръста). Либииско море е кристално,видимоста под вода е невероятна. Комарите са 3-пъти по бързи и гладни от нашите.

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: steffo   
Дата:   18-02-13 22:35

sekira, Това за селата е интересанте. Най-тясната част е при Pachea Amos-Lerapetra. За там ли говориш или за Hora Stakion-Vrisses?
Има ли много морски таралежи или други морски гадини?

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: AndreyIst   
Дата:   18-02-13 23:14

Има, няма само при 5-звездните хотели, щот ги чистят....

Отговори на това съобщение
 Re: о-в Крит - инфо?
Автор: sekira   
Дата:   18-02-13 23:45

Да Пахя амо там,от юг е Йерапетра. Таралежи има,виждал съм по безлюдни плажове камари с изкормени,явно се ядат. За щастие в тоя район не съм настъпвал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.