Автор: boni
Дата: 11-01-13 15:53
Цената на енергията от ВЕИ - по-ниска, отколкото от нов АЕЦ
Присъствах на този семинар, определено беше интересно. Цената на фотоволтаичните панели е паднала драстично наистина, 1КВт = 1000евро с инверторите. Само преди 2-3 години беше 4 пъти по-скъпо! На запад масово хората си слагат по няколко киловата на покривите и продават обратно в мрежата излишъка...Тотално си решават проблемите с тока!Процедурата е супер облекчена! За 1 месец всичко приключва и са свързани в мрежата. Единственото, което трябва да направи българската държава е да облекчи безумните процедури по присъединяване и бюрократщината. За сега атомното лоби е много силно, но се надяваме това да се промени!
Реално за 5-6 000 евро инвестиция си осигуряваш електронезависимост, достатъчно е когато лятото имаш много излишъци електромера "да върти на обратно" . Няма нужда да продаваш по-скъпо, просто да връщаш електромера с излишъците....
Ето повече :
Цената на енергията от ВЕИ - по-ниска, отколкото от нов АЕЦ
Очакват еврокомисаря по енергетика през февруари
или март на посещение в София
Над 30 души, представители на медии, блогъри и др. участваха в информационния семинар „Фотоволтаиката - достъпна технология за българските граждани”, организиран от Българската фотоволтаична асоциация (БФА) в партньорство с Българския съвет за устойчиво развитие (БСУР) на 10.01.2013г. Темата ще бъде доразвита на предстоящия Конгрес „Бъдещо развитие на ВЕИ в България”, организиран от БФА на 17.01.2013 в зала 6 на НДК. В рамките на събитието се очаква политическите сили, представени в Парламента, както и партиите с ангажимент за участие в следващия мандат, евродепутати, представители на бизнеса и др. да дискутират възможностите за развитие на сектора занапред, както и начини за преодоляване на актуалните проблеми.
Презентатори:
Никола Газдов, председател на УС на БФА
Владимир Аличков, член на УС на БФА
Румен Христов, член на УС на БФА
Кирил Велковски, член на БСУР
Във връзка с поканата към комисар Йотингер, участниците бяха информирани за текущата проверка на Европейската комисия върху българските регулации за ВЕИ по системата EU Pilot, която ще даде резултати относно противоречия между нашето и европейското законодателство в по-кратки срокове.
Над 60% от инсталираните мощности от фотоволтаика в Германия са собственост на отделни граждани или земеделски производители. У нас статистиката показва сходни резултати - над 700 от общо близо 1000 фотоволтаични централи са с малка и средна мощност. Това означава, че тези обекти са собственост на български инвеститори, вложили средства от своите бизнеси в електрически инсталации от екологичен тип. Данните сочат, че делът на ВЕИ в европейската енергийна система расте устойчиво. Всичко това показва преход не просто в енергетиката, икономиката, но и в собствеността. Така представи сектора Никола Газдов, председател на БФА.
Газдов обърна внимание на институциите, които от няколко месеца се опитват да представят инвестициите от ВЕИ у нас като лоши, непредвидими, скъпи и вредни за гражданите. Подобно обвинение показва цитат от г-н Семерджиев, председател на регулатора - че изненадващо „над 600 мегавата нови мощности са присъединени за два месеца”. В същото време, документ на регулатора, подготвен през април 2012г доказва точно обратното - комисията е била наясно с точни числа относно предвидените за инсталиране ВЕИ мощности. В интерес на прозрачността и публично достъпните данни, БФА представи новата платформа VEI BG - Национален регистър за ВЕИ, който представя детайлна информация за обектите и производството на електричество от ВЕИ в България. Сайтът е в процес на подготовка и допълнения, но вече е достъпен за потребители: http://www.vei-bg.org/. Газдов за пореден път засегна темата за по-малките ВЕИ обекти - въпреки поетия ангажимент в началото на 2012г, все още управляващите не са поставили регулации, които да опростят изграждането на ВЕИ обекти с най-малка мощност. Kогато това се случи, технологията наистина ще стане достъпна и масова у нас.
Владимир Аличков засегна темата за ВЕИ и конвенционална енергетика. Последните данни сочат, че за единица мощност от АЕЦ бихме инвестирали 5 повече средства, отколкото ако инсталираме ВЕИ. Той обясни, че ВЕИ не са най-скъпи, какъвто мит съществува. Те всъщност са най-евтиният начин за производство на енергия.
Аличков спомена, че цената на енергията у нас е изкуствено занижена. Ако цената на продукта от ТЕЦ се е повишила с над 17%, промените в общата цена на електричеството са съвсем различни. На този фон поевтиняването на ВЕИ всъщност е значително. Цената на енергията в България е основен предмет на анализ от европейските институции в момента. Това е и една от темите, които се очаква да бъдат обсъдени при посещение на комисар Йотингер през следващите месеци.
Кирил Велковски и Румен Христов презентираха новостите в технологиите за интегриране на фотоволтаични и ВЕИ системи в сгради и по-малки обекти. Според Велковски, повече от 30% от отпусканите кредити се влагат в енергетика. Нашата цел следва да е да намаляваме този дял чрез енергийна ефективност и въвеждане на ВЕИ. Според Христов, технологиите вече са достигнали момента, в който цената на ток от ВЕИ може да е по-ниска от изкупната цена за крайните потребители. Важното в случая е българските институции да съумеят да се възползват от постиженията на сектора и да ги приложат у нас.
|
|