Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: J0R0   
Дата:   07-01-13 22:24

Когато си чел "Престъпление и наказание" или "Макбет" си мислиш че едва ли вече някое четиво вече може да те разтърси толкова силно.
Днес обаче в последния брой на `Еуропео прочетох историята на Митко Палаузов и направо ме хвана за гушата. Само дето го няма българския Достоевски или Шекспир да я опише. Стана ми интересно и с Гугъл разрових още за тоя нашенски вариант на "Престъпление и наказание"...


Престъплението:

Таткото на Митко Палаузов - Трифон е човек от низините, работник останал без работа, примамен от червената идея. От глупост ли, от що ли, решава класово да осъзнае и детето си. Юрка го да разнаяся позиви, кара го да пази отвън на тайни срещи. Разбира се едно дете на 7 или 8 не може да осъзнава, камо ли само да взема решенията в живота си, то е въвлечено в тази история от родителите си, които носят отговорността.
С влизането на България във войната нещата загрубяват. Но таткото вместо да дръпне детето и жена си настрана от огъня ги вкарва баш в епицентъра, извежда ги във въоръжен партизански отряд в гората. 12-годишното дете е подложено на студ, глад, кръв и физическа изнемога. Един ден жандамерията открива землянката, мята вътре граната и Митко Палаузов, майка му и още един нелегален са разкъсани на парчета. Трифон открива труповете им дни по-късно.

Наказанието:

Идва Девети, на новата власт и трябват герои, а какъв по-подходящ от невръстния Митко Палаузов. Почват се едни книги, филми, измишльотини как с два пистолета в ръка детето удържа цял отряд жандармерия. Къщата на Трифон превръщат в музей, а него в екскурзовод на собствения си музей. Всеки ден на нови и нови тълпи от чавдарчета и пионерчета, на които трябва да разказва отново и отново това, което най би искал да забрави. Въпреки че е психически рухнал, Трифон се оженва повторно, ражда му се син, кръщава го естествено Митко. Но това само усложнява нещата. Митко Палаузов 2 е жив човек, а не дупликат на героя. Момче с буен нрав. Иска да живее свой живот, а не този от легендата. Отношенията им се обтягат. Докато един ден бащата стреля с пистолета си срещу сина си, когото е заварил да прави секс в светая светих, музея на партизанчето, демек в собствената си къща.
Човекът съвсем откача, пропива се и до края на живота му го развеждат като панаирджийска мечка от отряд на отряд да преразказва измишльотини и дави в алкохола мъката си.


Покъртителна история!

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: georgi969   
Дата:   07-01-13 22:28

да, покъртителна история.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Slivenski   
Дата:   07-01-13 22:29

хм, не бях се интересувал, честно казано... наистина покъртителна история. [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: tvk75   
Дата:   07-01-13 22:30

ново 20

а истории могат да бъдат съчинени с десетки,,,,

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: georgi969   
Дата:   07-01-13 22:33

"Всеки ден на нови и нови тълпи от чавдарчета и пионерчета..."

И на Опълченска, и на Мавзолея , на който събарянето отне повече време от построяването....
Покъртителна история....

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Dumbledore   
Дата:   07-01-13 22:34

Пишеха се такива книги, за да им вярваме. "В името на народа", "Как се каляваше стоманата". И даже бяха хубави книги. Добре написани. Само дето нищо в тях не беше съвсем вярно, въпреки, че бяха автобиографични.

Също като книгите, които четеш в момента. Пишат ги същата порода хора.

Обаче ти им вярваш безрезервно. Те затова се пишат. Купища от книги. За да им повярваш.

Зад целите купища от глупави книги, стоят няколко ясни, дори не тайни, факти. Въпреки, че не са тайна, никой не ги вижда. Защото книгите се пишат с една единствена цел - да скрият тези факти.


Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: J0R0   
Дата:   07-01-13 22:34

И аз не се бях интересувал, защото за мен Митко Палаузов беше онова задължително романче, дето ни караха да го четем през ваканцията и в което нямаше нищо за четене.

Всъщност братът Митко Палаузов 2 се оказал свестен човек, доколкото може да се вярва на писания из нета не е ползвал никакви облаги през соца, след промените пък се криел от журналистите, защото го тормозели. Починал наскоро.

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/uyoq0226.JPG
http://www.potv.bg/uploads/otherImage/file5863.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Slivenski   
Дата:   07-01-13 22:35

аз дори не съм го чел навремето. [smilie21] [smilie21] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: DeDomus   
Дата:   07-01-13 22:37

Винаги съм се чудил, какво ли му е било на онзи баща да разказва за смъртта на детето си...

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Dumbledore   
Дата:   07-01-13 22:40

Човек, който рискува детето си, е човек луд. Убил е двамата си сина. Библейска история направо.


Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Wania   
Дата:   07-01-13 22:45

След 9 септември бащата има син от втори брак, който носи името на загиналия Митко. Също Митко Палаузов (1954-2010). Той е бил строителен предприемач, завършил е Морското училище в Бургас. Работил е като таксиметров шофьор, бил е докер, боядисвал е комини. Не го приемали в Комсомола, смятали го за хулиган. Той разказва (2008 г.) за брат си: "Когато жандармерията разбира, че баща ми - партизанинът Трифон Палаузов е в Балкана, започват да малтретират съпругата и сина му. Привикват ги в полицията, почват побоища. Баща ми се вижда в чудо и взема и ги вдига в Балкана. Около седмица са стояли там с отряда, докато ги прехвърлят в землянката-болница да стоят при болните партизани. При битката при Балван трима човека само са знаели къде е тази землянка-болница - един студент по медицина, който всъщност е бил докторът на партизаните, баща ми и командирът на отряда. Пленяват доктора, измъчват го много жестоко и той казва къде е землянката - на Осеникова поляна. Жандармерията се вдига, обгражда мястото, хвърля бомби. След два дни баща ми ги намира всичките, които са били в землянката, накъсани на парчета и оставени така. Това е цялата истина. Никой не може да каже, че едно дете на 13 години може да бъде партийно ориентирано. Толкова чудесии се изписаха през годините! Всичко се цензурираше. Трябваха им герои - намериха си герои. И баща ми беше против това и затова властта не го долюбваше. Фактът, че аз никога не съм бил партиен член, трябва достатъчно да говори. Но една камара драскачи си изкарваше хляба от тая работа."

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Slivenski   
Дата:   07-01-13 22:49

интересно кога ли ще излезе и истинската история на шестте ястребинчета... винаги съм се чудел как деца на 7-13 години са били заплаха за държавата, поради което екзекутирани. [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Vizov   
Дата:   07-01-13 22:51

В ония времена така са ги виждали нещата. И да не са заплаха - така наказваш близките им.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Vizov   
Дата:   07-01-13 22:54

Ама нещо историята на Митко младши се различава от тази на Еуропео.


Но пък е лесно да обвиняваш от далече ...

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Wania   
Дата:   07-01-13 22:58

Сега друга камара драскачи си изкарват хляба с обратната история.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: DeDomus   
Дата:   07-01-13 23:08

Преди 9-ти едни дребни душици използват властта си, за да мачкат тези, които не харесват. След 9-ти други дребни душици правят същото... И ако за Митко Палаузов и Ястребинчетата сте чували, то за стотици други не сте. И няма да се чуе. Дали причината е в драскачите или в техните редактори? Или пък в така модерната "политическа коректност"?

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Aleksi77   
Дата:   07-01-13 23:26

"Преди 9-ти едни дребни душици използват властта си, за да мачкат тези, които не харесват. След 9-ти други дребни душици правят същото..."

Напротив, преди 9 и след 9 едни и същи тарикати мачкаха всичко живо, пример: кой е министър председателя след превратите - 34г. и първия министър председател след 1944г. - Кимон Георгиев а негов зет е небезизвестния продължител и любимец на комунизма и демокрацията мистър Парламент - Гиньо Ганев. Това последното е илюстрация, че същите хора са на власт и след 10-ти, пример бодигарда на Бай Тошо [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (07-01-13 23:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: exo99   
Дата:   07-01-13 23:33

Шестте ястребинчета


от Уикипедия, свободната енциклопедия


Направо към: навигация, търсене






Гробът на учителите на ястребинчетата
Шестте ястребинчета са 6 деца от с. Ястребино, разстреляни на 20 декември 1943 г. заедно с родителите си за укриване и подпомагане на преминали в нелегалност членове на БЗНС. Екзекутирани са общо 18 човека. Извършител е картечна рота, ръководена от подпоручик Коста Йорданов[1]. Децата са:
Стойне (7 г.), Иван (9 г.) и Надежда (12 г.) – три от шестте деца на Петър Калайджийски;
Димитринка Стоичкова (11 г.);
близначките Ценка и Цветанка (13 г.) от семейството на Иван Димитров.

След разстрела всички са заровени в плитък гроб, който на следващия ден е разкопан, а телата на загиналите са изгорени на клада.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Todd   
Дата:   07-01-13 23:54

Всякакви луди е пълен света .....и от едната и от другата страна !!!

[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Dumbledore   
Дата:   07-01-13 23:57

Това не е зле да се разбере.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: DeDomus   
Дата:   08-01-13 00:28

Aleksi77 Освен Кимон Георгиев, кой друг ще посочиш за пример, че аз нещо не се сещам?

Иначе за преди и след 10-ти съм съгласен.
И ако ти имаш някаква представа за хората по върховете, знаеш ли какво се е случвало по низините, сред обикновения народ? Познаваш ли местните дерибеи преди и след 9-ти? Хората, помнещи онова време вече почти ги няма... Иначе колко неща можеха да разкажат и за тия и за ония. Ние си знаем за сегашните.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: mmjm   
Дата:   08-01-13 01:02

Особено в селата и малките градове, в големите градове нещата са по-размити, но същото се повтаря и след 9.9. и след 10.11 така си постиламе, тръгваме наперени, и на средата на пътя свеждаме глави и пак ни е вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: ivjordan   
Дата:   08-01-13 01:07

За съжаление, страните и режимите, които нямат история, често прибягват до подобни безумици, забравяйки, че по-важна е географията.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: boZO   
Дата:   08-01-13 01:24

Според съвременните схващания М.Палаузов, родата и съмишлениците им са осъществявали терористична дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: Митко Палаузов - престъпление и наказание
Автор: Митко   
Дата:   08-01-13 01:26

Митко, адаш, как можа да не случиш на баща! Пияница от класа!

Помня как в 3-4 клас ни заведоха на еднодневна екскурзия от Пловдив до Габрово, където бай Трифон ни разказва някакви истории, и от всичко това запомних най-вече повръщането по завоите на Шипка и обратно.
Помня и това, че се чудих как баща разказва за смъртта на сина си като нещо героично, вместо да потъне в мъка.
Подобно чувство изпитах, когато баща ми снима погребението на тъщата и показа снимките на жена ми в болницата, където лежеше след операция. Тези снимки изчезнаха завинаги. (От тогава ми е ясно ми е защо не се снимат погребения)

Та бай Трифон разказваше в екстаз за смъртта на сина си, а ние бяхме подтиснати, тъпи чавдарчета.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.