Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ с Firewire и токов удар
Автор: explorer   
Дата:   26-12-12 00:24

Някой може ли да помогне със следния електричарски проблем. Значи, имам едно устройство MOTU 24I/O, което има отделна PCI карта (PCI-424). Картата се слага в компютъра, а устройството се свързва към нея с Firewire кабел. Не е точно Firewire, защото е някакъв си техен интерфейс, но това в случая няма значение. Устройството е доста старо и не съм го ползвал много отдавна, но преди работеше.

Значи, инсталирам картата в компютър, инсталирам драйвера (картата работи, вижда се в Device Manager като PCI Motu Audio device). Включвам Firewire кабела в единия от портовете на картата (има 4), тръгвам да я включвам в устройството (още не съм включил токовия му кабел и не съм му натиснал бутона "ON") и - "бам", токов удар, изключи ми бушона и даже позамириса леко на изгоряло.

Аз обаче съм упорит, вземам друг Firewire кабел, включвам го във друг порт на картата, пак тръгвам да го включвам в устройството и "бам", пак искра. Тоя път не изключи бушона.

Така. В момента в компютъра картата все още се вижда в Device Manager. Устройството само по себе си като не закачам Firewire кабела към него се включва и работи. На Firewire буксата на устройството се вижда лек белег от токовия удар, но иначе изглежда нормално, доколкото мога да преценя. Разглобих го доколкото можах, буксата не е лесно достъпна но си е запоена директно на платката и уж изглежда ок.

Сега въпроса е, какво да го правя?
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: Krassy   
Дата:   26-12-12 00:33

В различни контакти ли са включени двете усройства?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: explorer   
Дата:   26-12-12 00:47

Всъщност са в същия контакт, но MOTU-то е на трансформатор на 110V (макар че мога да го включа и на 220V, то има суитч отстрани 110/220).

Ето снимка как изглежда буксата отвън и отвътре доколкото мога да я снимам:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/szqr3999.JPG
http://img4.imageshack.us/img4/791/motu1r.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: explorer   
Дата:   26-12-12 00:49

На снимката дефекта на буксата отвън дето изглежда леко като запоено се получи от искрата.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: pif   
Дата:   26-12-12 01:30

Ох горкото интерфейсче. И мен ме заболява като го гледам.
Най вероятно ти е пробил трафа 220->110. Ако можеш го разкарай. Има някакъв шанс да е оцелял интерфейсния чип.
Направи малко снимки на другите чаркове. Да се види какво представлява захранването му. А от чисто любопитство на мен ми е интересно и какви кодеци и какви усилватели ползва тая играчка.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: explorer   
Дата:   26-12-12 01:37

Хммм... много странно. Значи първо, забелязах, че слотовете на компютърния кейс са така тясно изрязани, че като се включва firewire конектора външната му метална част допира желязото на самия кейс. Може би това не е толкова лошо, ако се използва за заземяване, но за всеки случай изкривих отвора така, че конектора да не допира кейса докато се включва. Макар че, то май самата платка е така направена, че да се допира до желязото.

Забелязах, че разклонителя на 110V който бях използвал е изгорял от токовия удар. Добре, че беше хубав разклонител, APC със защита и LED-та за "protection" и "ground". Сега нито едно от LED-тата вече не свети.

Превключих устройството на 220V и го включих в друг контакт, през друг разклонител - пак хубав разклонител, 220V със защита и LED за "ground". Свети, че е "grounded". Включих всичко, и изглежда като да работи (трябва да го доконфигурирам в софтуера, но драйвера вижда, че има закачено MOTU 24I/O, което според мен означава, че всичко е наред).

Така, сега се опитвам да разбера какъв му е бил проблема. Какво като са били включени в същия контакт? Или по-скоро проблема е бил от това, че компютъра ми е на 220V, a MOTU-тото беше на 110V? Преди когато съм го ползвал с друг компютър, компютъра и у-вото бяха на 110V. Но все пак, предполагам, че тока, който тече по firewire кабела би трябвало да е с доста по-ниско напрежение и да не зависи от това, дали компютъра е на 110V или 220V? Егати чудото?


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: explorer   
Дата:   26-12-12 02:02

pif, нямам идея какви са му ADC-тата и усилвателите, доколкото въобще може да се говори за усилватели - по спецификация поддържа от 44.1 до 96 kHz и има два сетинга -10 и +4db. Аз го ползвам с миксер, така че не му ползвам усилвателите. Ето снимка отгоре ама не се вижда какви са чарковете вътре, а не искам да го разкоствам повече, мисля да го сглобявам вече. То е и доста старо, купувал съм го преди десетина години, ама то май в тая област в последно време няма кой знае какво развитие.

https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/tffo4517.JPG
http://img571.imageshack.us/img571/345/motu2.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: pif   
Дата:   26-12-12 08:54

Станало е, че трансформатора ти е автотрансформатор и си пуснал 110 волта по екранировката на файър уайър кабела. Добре че е издържало.
Усилвателите са тея чипчета до жаковете. Трябва да има подобни и на долния ред. За кодеците видях, че са на асахи касей.
И си прав, че последните 10 години няма развитие. Просто е стигнат максимума на развитие. По физичните закони не може да се направи по добра електроника.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: dekov   
Дата:   26-12-12 09:22

И аз мисля, че е така както казва pif обърни само щепсела на трансформатора.
Весели празници !
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: imitev   
Дата:   26-12-12 09:26

Как автотрансформатор, обикновено са понижаващи трафове със 2 пъти по-малко намотки във вторичната верига...

Да си премери потенциала на маса на устройството с фазомер - ако свети не е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: asahi   
Дата:   26-12-12 11:14

Някъде в системата компютър-периферия има още едно устройство (освен дискутираното), което има галванична връзка с мрежата. Дали е от повредено захранване или неправилно занулен контакт трябва да се провери. Зануляването не се проверява с фазомер, да подскажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: explorer   
Дата:   26-12-12 19:41

Интересно. Ето тук има схема на пиновете на firewire http://www.n-1.nl/firewire/
Гледам че по екранировката (т.е. и външната метална част на конектора) не би трябвало да тече никакъв ток и тя не би трябвало да е свързана към нищо, дори и към земя - има си отделен пин за земя. Как е възможно нещо да пусне ток към нея, освен ако не дава на късо някъде? В трансформатора 220 към 110V имам включени няколко уреда, които всичките работят. Обаче нито един от тях не ползва захранващ кабел със трети пин (земя). Възможно ли е трансформатора да е повреден (или разклонителя, или някое от устройствата включени в него) и да пуска ток по пина "земя"? Как бих могъл да го измеря това? Това вече от чисто любопитство - конкретния проблем го реших с преместването на у-вото на друг контакт и на 220V.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: asahi   
Дата:   26-12-12 21:46

Как? Има доста варианти и няма как да бъдат изброени. Ако си от професиятa търси ground loop. Ако не - търси компетентна помощ.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: Krassy   
Дата:   26-12-12 21:48

абе някъде има едни 110 волта, дето ходят там, дето не им е работата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ с Firewire и токов удар
Автор: asahi   
Дата:   26-12-12 22:24

Те волтите не ходят. Стоят си там. Амперите ходят м/у волтите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.