Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Що е акционен потенциал?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-12-12 17:27

Ей така, на шега, или на сериозно, но ето няколко реда от мен, без претенция за изчерпателност.

Намествам очилата!!!
Клетката има мембрана, а за нея е характерна "избирателната пропускливост" - свойство, което означава, че разпределението на вещества от двете й страни, ще бъде неравномерно. Част от тези вещества ще имат заряд /йони, например/ - и в крайна сметка ще възникне напрежение.
Възникналото напрежение /биопотенциал/ има значение за бързите волт-зависими явления в клетката - отварянето, затварянето и инактивирането на волт-зависимите йонни канали и вероятно и други процеси, в момента не ми се мисли за примери.
Потенциалът на покой на невроните е различен за различните неврони и възрасти. При младите организми стойностите са с около 10-15 миливолта по-деполяризирани. Така например при неврони от Амоновия рог биопотенциалът на покой е -65 миливолта, а при млади организми -55 миливолта.

Йонни канали, които участват в генерирането на акционния потенциал

1. Натриеви канали
2. Калциеви канали
3. Калиеви канали - волт-зависими и калциево-зависими
4. Други

Акционният потенциал започва с отваряне на натриевите канали и натриевите йони навлизат в клетката. С това се променя съотношението на йоните от двете страни на мембраната, клетката се деполяризира и с това се достига до около -50 до -40 миливолта, при което ще се отворят и калциевите канали. Те имат моделираща функция върху акционния потенциал, а и заради бавната си кинетика се активират към върха на акционния потенциал ... Калциевите йони навлизат и започват да стават чудеса! Следва активирането на калиевите канали - волт-зависими и калций-зависими - и в зависимост от съотношението на тези два типа канали в неврона, ще имаме различна деполяризация.
И какво се случва, когато блокираме натриевите канали? Няма кой да деполяризира неврона - няма възбудимост.
Ей, аз от краката за главата почнах - не казах кои са свойствата на нервната тъкан. Но има проводимост и възбудимост. И аз сега говоря за възбудимостта.
Ако блокираме калциевите канали - ще се получи... манджа с грозде - ако невронът е бил в състояние да генерира серия от акционни потенциали, то с блокирани калциеви канали ... няма да може да генерира серии, ами единични акционни потенциали /увреждаме веднага формирането на паметта и заучаването/.
И ако блокираме калиевите канали - ще се получи ефект, който ще наподоби блокирането на калциевите канали. Понеже са свързани помежду си функционално.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-12-12 17:27

Подпрагови потенциали
=====================

/нуждае се от допълване, вашите забележки са добре дошли/

Свойството на невроните да генерират серии от акционни потенциали зависи от многобройни видове йонни канали, експресирани по тяхната клетъчна мембрана, и които са активни при биопотенциали под прага за генериране на акционни потенциали. Те влияят върху честотата на акционните потенциали и на схемата, по която се генерират. Такива токове са бързопреходния и забавения калиев ток, стабилните натриеви токове, токът, генериран от хиперполаризацио-активираните циклични нуклеотидно-свързани канали и токът, медииран от Т-тип калциеви канали.
А-тип калиев ток /бързопреходната компонента на калиевия ток/ е описан за пръв път при неврони от мекотели. Този ток се активира и инактивира при подпрагови биопотенциали /Коннор и Стивънс 1971/. По време на хиперполяризацията част инактивираните А-тип канали се възстановяват от инактивиране и по време на последващата деполяризация калиевите А-тип канали ще преминат от затворено в отворено състояние и ще забавят деполяризацията. С други думи тяхното наличие е много важно за скоростта на самата деполяризация при генериране на серии от акционни потенциали.
Естествено, малко по-късно този А-тип канал ще влезе в състояние на инактивиране, за да може поляритетът на мембраната да обърне своя заряд /това не се наблюдава при всички неврони, но по принцип при повечето неврони върхът на акционния потенциал достига до +20 или дори +40 миливолта.
И понеже вече споменах за забавения калиев ток тип Д - той пък има подобна роля, но се инактивира доста по-бавно. С други думи и той е модулатор на акционния потенциал. И освен тези два типа ток в зависимост от тяхната волт-амперна характеристика, имаме и класификация въз основа на гените, които кодират съответните поро-образуващи структури, през които преминават йоните с техните хидратни обвивки.
Освен калиеви канали, в невроните има и натриеви канали. Те са чувствителни на тетродотоксин /класификацията на волт-зависимите йонни канали е извършена първоначално въз основа на биофизичната им характеристика, последвана от тяхната фармакологична характеристика и днес йонните канали са характеризирани и класифицирани въз основа на генетичната им характеристика - един подтип се кодира от един ген/.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-12-12 17:28

Нямам представа дали в този форум има специалисти от Института по Биофизика на БАН, аз много бих се радвал да се запозная с тях, дори онлайн - да ни разкажат от собствен опит за електровъзбудимите структури, които изследват, за невроните, мускулните влакна, за електропорацията, за метода печ кламп /нямам идея как е на български, първоначално попаднах на английски текст и така го запомних, а после видях една българска статия и там беше изобразен графично с английския си термин с български букви/.
Гледайки какво предоставя гугъл на любителите-изследователи, виждам следното - извинете за превода, този път ще го направя в една градинка ... лято е, не ме морете.

Какво става след като акционният потенциал бъде генериран?
==========================================================

Акционният потенциал на сепията се последва от хиперполяризиране на мембраната. Тя се дължи на волт-зависимите калиеви канали, които временно хиперполяризират мембраната и след това бавно се инактивират. Хиперполяризацията последваща акционния потенциал е често срещано явление в ЦНС, но не винаги.
Йонните канали, които допринасят са ВК, SK и Kv7 /първите два вида са калций-зависими калиеви канали, а третият канал е волт-зависим/. И в зависимост от генната експресия на каналите - ще имаме вариации в начина, по който хиперполяризацията ще протече. ВК каналите допринасят за бърза АНР /след акционно-потенциална-хипер-поляризация, извинете за грубия превод - но това е хиперполяризацията, която дъвча в момента/, докато SK каналите ще допринесат за дълготрайна АНР /от порядъка на секунди. В много пирамидални неврони АНР има бавна компонента /секунди/, която обаче не се дължи на SK канали, а е с неизяснен произход /Bean 2007/.
При много неврони, включително пирамидални неврони от кората и от амоновия рог, се наблюдава феномен, който е обратен на АНР, наречен след-акционно-потенциална-деполяризация - мембранния потенциал е по-положителен от потенциала на покой. Този феномен се наблюдава като резултат от бавната реполяризация след акционния потенциал, но в други случаи има добре изразена деполяризационна компонента/фаза. Ако при тази добре изразена компонента се достигне прагът за генериране на акционен потенциал - ще достигнем до момента "Всичко или нищо" - клетката ще генерира нов акционен потенциал.
Йонните канали, които допринасят за деполяризацията след акционния потенциал са - натриеви, калциеви и калциево-активирани неселективни катионни канали. Пасъл съм ги последните.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-12-12 17:29

Калциевите йонни канали и ролята им в нервната система
======================================================

CaV1.2 и CaV1.3 имат главно постсинаптична фукция в транскрипционната регулация и синаптичната пластичност, докато CaV2.1, CaV2.2 и CaV2.3 са отговорни за освобождаването на невротрасмитери. Имайки предвид разнообразието от помощните субединици и също факта, че всички алфа1 субединици могат да се групират с всички бета и алфа2делта изоформи, броят на възможните вариации е доста голям.
CaV1.2 и CaV1.3 са основните L-тип волт-зависими калциеви канали в мозъка. Тъй като дихидропиридините и останалите класове от органични блокери на Л-тип калциеви канали блокират и двете изоформи, то тяхната диференциация чрез фармакологични средства е невъзможна. И което означава - не само невъзможна, но ако искаме да ги диференцираме, трябва да използваме други методи, което означава - трудно и скъпо. Като например да се използват генно-модифицирани мишки.

Невронните СаV1.2 и CaV1.3
==========================

Волт-зависимите калциеви канали участват в голям брой физиологични процеси в централната нервна система. Калциевите йони, които влизат през НМДА-рецепторите, както и чрез Л-подтип волт-зависимите калциеви канали служат като платформа за пренос на информация относно постсинаптичното активиране на транскрипционния механизъм в ядрото. Един протеин, наречен КРЕБ, е отговорен за някои немаловажни функции на ЦНС, които включват запаметяването и заучаването. Експресията на КРЕБ се контролира от Л-подтип волт-зависими калциеви канали. Техните инхибитори блокират активирането на КРЕБ в невронни култури.
Има съществена разлика между CaV1.2 и CaV1.3 по отношение на НМДА рецептор-независимата дълготрайна стимулация в неврони от амоновия рог, тъй като тя се осъществява чрез CaV1.2, но не и от CaV1.3 йонни канали.
Л-подтипа на волт-зависимите калциеви канали /LTCC/ допринасят за поддържането на потенциала на покой в неврони от областта СА1 на амоновия рог. Но има разлика между CaV1.2 и CaV1.3 по отношение генерирането на акционен потенциал - 1.3 участват по-активно поради техния по-негативен праг на активиране в сравнение с 1.2 и заради факта, че те се инактивират по-бавно по време на деполяризацията.
Тези данни ни демонстрират уникалната роля на тези два калциеви канала по отношение на невронната активност и пластичност и в същото време стимулират нашето научно любопитство, хихи.
Както вече споменах, скоростта на активиране и по-негативния потенциал на активиране са двете свойства, които отличават 1.2 от 1.3 волт-зависими калциеви канали /писна ми да сменям клавиатури!!!/. CaV1.3 канали се активират при по-негативни потенциали от калциеви канали от подтип 1.2 и играят ролята на пейсмейкър в централната нервна система.
На мен ми писна, спирам, ще продължа друг път.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: atrifonov   
Дата:   07-12-12 18:12

не че нещо, ама нямаш ли си друга работа в петък[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-12-12 18:30

луд умора няма - поти се и продължава!
...
просто ми дойде една малка муза да споделя още нещо.
...
навремето не знаех какво е акционен потенциал.
...
е, сега вече зная.
...
извинете ме за превода, толкова можах.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: lsk_lindemann   
Дата:   07-12-12 19:57

Добре че има и такива теми, че и аз да се почувствам тъп [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: alphatier   
Дата:   07-12-12 21:36

Всичко това се учи в Медицинския университет по предметите Биофизика,Физиология,Патофизиология и се споменава почти във всички други специалности.Повечето неща си ги спомням от тогава,та ако имаш да питаш нещо конкретно давай [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-12-12 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-12-12 22:23

Иха - поздравления за добрата школа!
Кога си завършил?

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: atrifonov   
Дата:   07-12-12 22:25

alphatier ти кой МУ си завършил[smilie11] Да не се окажем състуденти[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: alphatier   
Дата:   07-12-12 22:26

Доста скоро,сега съм на специализация Ортопедия-травматология [smilie5] МУ Пловдив,atrifonov аз съм малък няма как да сме състуденти [smile]



Публикацията е редактирана (07-12-12 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: atrifonov   
Дата:   07-12-12 22:28

охо значи ти си зайче[smilie18] [smilie18]
аз завърших 2002[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е акционен потенциал?
Автор: Orlin   
Дата:   07-12-12 23:11

Ъъъъ...
Аз от акционен потенциал не разбирам, но вие знаете ли каква е разликата между тантиеми и дивиденти? А дали трябва да се приспада от тях необходимо присъщ разход при определяне на ДДФЛ?

Сега ще ви обясня, но в отделна тема, за да не спамя тук.

Да се готви маркшайдерството...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.