Автор: my.point.of.view
Дата: 07-12-12 17:28
Нямам представа дали в този форум има специалисти от Института по Биофизика на БАН, аз много бих се радвал да се запозная с тях, дори онлайн - да ни разкажат от собствен опит за електровъзбудимите структури, които изследват, за невроните, мускулните влакна, за електропорацията, за метода печ кламп /нямам идея как е на български, първоначално попаднах на английски текст и така го запомних, а после видях една българска статия и там беше изобразен графично с английския си термин с български букви/.
Гледайки какво предоставя гугъл на любителите-изследователи, виждам следното - извинете за превода, този път ще го направя в една градинка ... лято е, не ме морете.
Какво става след като акционният потенциал бъде генериран?
==========================================================
Акционният потенциал на сепията се последва от хиперполяризиране на мембраната. Тя се дължи на волт-зависимите калиеви канали, които временно хиперполяризират мембраната и след това бавно се инактивират. Хиперполяризацията последваща акционния потенциал е често срещано явление в ЦНС, но не винаги.
Йонните канали, които допринасят са ВК, SK и Kv7 /първите два вида са калций-зависими калиеви канали, а третият канал е волт-зависим/. И в зависимост от генната експресия на каналите - ще имаме вариации в начина, по който хиперполяризацията ще протече. ВК каналите допринасят за бърза АНР /след акционно-потенциална-хипер-поляризация, извинете за грубия превод - но това е хиперполяризацията, която дъвча в момента/, докато SK каналите ще допринесат за дълготрайна АНР /от порядъка на секунди. В много пирамидални неврони АНР има бавна компонента /секунди/, която обаче не се дължи на SK канали, а е с неизяснен произход /Bean 2007/.
При много неврони, включително пирамидални неврони от кората и от амоновия рог, се наблюдава феномен, който е обратен на АНР, наречен след-акционно-потенциална-деполяризация - мембранния потенциал е по-положителен от потенциала на покой. Този феномен се наблюдава като резултат от бавната реполяризация след акционния потенциал, но в други случаи има добре изразена деполяризационна компонента/фаза. Ако при тази добре изразена компонента се достигне прагът за генериране на акционен потенциал - ще достигнем до момента "Всичко или нищо" - клетката ще генерира нов акционен потенциал.
Йонните канали, които допринасят за деполяризацията след акционния потенциал са - натриеви, калциеви и калциево-активирани неселективни катионни канали. Пасъл съм ги последните.
|
|