Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Европейските пари
Автор: explorer   
Дата:   24-11-12 17:34

По официална информация, цитирана от министъра на финансите Симеон Дянков, за периода 2007-2011 г. България е внесла 3.3 милиарда лева в ЕС, а от ЕС сме получили 7.7 милиарда по различни "програми" и "проекти". Според Дянков, в периода от 2007-2009 г. България е внасяла повече пари в ЕС, отколкото е получавала, но за 2010 и 2011 г. балансът ни бил "положителен".

Някои последователи на бай Ганьо ще ревнат "браво на ББ, излъгали сме ги европейците и сме им взели парите". Кого обаче сме "излъгали" и кои сме тия "ние", дето сме взели парите? Нека погледнем реалистично - в ЕС някои държави внасят повече, а получават по-малко, други - обратното. Някои години балансът ще е положителен за нас, а понякога ще е отрицателен. Време е обаче да спрем да гледаме на тези "европейски" пари като на пари, падащи от небето - ние българите сме също част от Европа и плащаме част от тези средства. По около 825 милиона на година, което ще рече по няколкостотин (до няколко хиляди, в зависимост от размера на доходите и данъците) лева плащани от всеки един от нас. Другата част от тези пари са от данъците на нашите съседи европейци - например германци, французи, гърци и румънци дори ако щете. И ако в една Франция днес данъците за "богати" надхвърлят 75% от доходите им, трябва ли това да е повод за радост от наша страна? Трябва ли да се радваме, че вземаме от данъците на работливия немец или дори грък?

За какво отиват тези "европейски пари"? Част от тях отиват за инфраструктура, но дори и в тези случаи накрая свършват в джобовете на частни лица, които работят по тези европейски програми и проекти. Част от тези пари се плащат с абсолютно безумни и лишени от всякаква икономическа и пазарна логика претексти, например за "повишаване на конкурентноспособността" на дадена фирма спрямо други. Конкретен пример за подобна фирма са например продуцентите на любимото ви тв предаване "Биг Брадър", усвоили стотици хиляди по тази програма. За мен подобно преразпределяне на пари е престъпно и всеки, получил пари по подобна европейска програма е престъпник. Като че ли не ни стигат множеството държавни поръчки, поверени на близки до правителството фирми - които също се плащат от нашите данъци. Това, че по закон тези хора са недосегаеми (за момента), не значи, че морално са невинни (пък и не се знае дали един ден няма да дойде време да си платят). Руснаците имат едно много подходящо определение - "вор в законе" ("законен крадец").


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 17:45

Известна на икономистите истина е: оборот 1000 лв в страната струва по-малко отколкото оборот от 100 лв., като външнотърговска сделка.
Влезли пари отвън, независимо къде, в частни джобове ли, в хазната ли, за осъществяване на някаква дейност ли... са много по-ценни от оборота между Нане и Вуте. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: diandimov   
Дата:   24-11-12 17:56

Евросъюза е сбъркан по рождение.

Това е една мъртва структура.

А начините по които се въртят парите... са повече от нелепи.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 18:17

Днес слушах подобна теория. Преди няколо години се дивихме как гърците строят тяхната част от Е90 - магистралата Egnatia Odos - с европейски пари. Парите си отидоха, магистралата остана. И аз я ползвам. Така е и в България - построеното остава. Важно е къде са влезли парите, но е и важно срещу какво.

Преди мало минах през Пирдоп - водният цикъл финансиран по европрограма. По-нататък село Анево - също. Преди това Челопеч - пак. Не иска, да се спомням какво беше преди там.

Като се говори за европейски пари е редно да се има предвид по коя програма и за какво са. Щото има пари за професионална квалификация, за енергийна ефективност, за повишаване на конкурентноспособност. Транспортът е съвсем отделно.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: explorer   
Дата:   24-11-12 18:20

Този възторг ми напомня едни други времена, ама нейсе... Не отричам, че с една част от тези пари се строят реални неща. Ама излизат златни.


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 18:28

Тази теза се нуждае от доказване.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: n1x0n   
Дата:   24-11-12 18:37

При тези нива на корупция и таз неспособност на държавата да контролира изпълнението - как да не излязат златни?

Некви лелки от министерствата ходят да проверяват държавни поръчки от чиято специфика не разбират нищо. Тя пасианса в Ундоуса не може да завърши - пращат я да гледа изпълнение на поръчка за 2-3 милиона лева в сфера, която й е абсолютно чужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: shtukov   
Дата:   24-11-12 18:55

Аз пък се чудя, какво общо имат тези пари с принципите на пазарната икономика.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: ценослав   
Дата:   24-11-12 20:51

Какво ревете ве! Нали СИВ и Вършавския договор вече ги няма! Няма ги и Чехословакия, Югославия. Даже ГДР-то го няма вече. Не мож ви се угоди![smilie2] [smilie2] [smilie3] [smilie3] [smilie8] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: lumix   
Дата:   24-11-12 21:37

n1x0n [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 21:50

Никсъне, не знам през теб колко европроекта са минали. Аз съм имал и имам участие в няколко за над 5 милиона сумарно. Никой от бенефициентите не е обелил дума за корупция или рекет от страна на държавата. Даже последните доста бързо минаха през проучвателната фаза. В момента помагам за проекти по енергийната ефективност, свързани с наше оборудване.

Ако имаш интерес мога да те разведа из някои места. Ако рагледаш тези може да срещнеш и познати.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: scarecrow   
Дата:   24-11-12 21:55

Какво точно е твоето участие в тези проекти? Събирал си данни и си чел законите ли? Или просто си цъкал на ексел цифрички? Поясни моля.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 21:59

На Никсъна бих пояснил. На непознати не дължа обяснения.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: scarecrow   
Дата:   24-11-12 22:02

Тогава си говорете с никсън на лични това не е форум за личната ти кореспонденция.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 22:08

[ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: explorer   
Дата:   24-11-12 23:53

Аз за да ги говоря тия неща, съм видял достатъчно проекти с очите си и лично познавам хора, които са се облагодетелствали (и такива, които фалираха, но това е друга тема). Дори за малко и аз самият да бъда въвлечен в осъществяването на такъв проект. Няма да конкретизирам, защото не искам да изнасям личната информация на хора по форумите, и затова не искам и да знам asahi примерно в какви проекти и как е участвал.

Обаче ако някой може да ми отговори аджеба на следния въпрос. Хубаво, изсипват се милионите от европейския рог на изобилието върху конкретни фирми и повишават квалификацията на работещите в тях, подобряват условията на труд, повишават конкурентноспособността им и т.н. Всичко е кристално чисто и прозрачно. Обаче къде е икономическата логика с данъците на всички да се плаща на отделни лица и фирми? Кой ме е питал мен дали разрешавам от моите данъци да се плати на фирмата на Черепа, Картофа, Трактора и т.н.? Къде е икономическата логика и моралната справедливост аз да се боря сам в живота, а малките и големите предприятия да бъдат дотирани по подобен безсрамен начин с моите пари и не сме ли го гледали вече тоя филм с дотациите и планирането?


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: pif   
Дата:   25-11-12 02:34

Експлорер,
като начало си задай въпроса защо с твоите пари се строят голф игрища, хотели, ски писти, купуват се скъпи коли. И то за частни лица. Защо над половината пари от здравните ти вноски отиват в разни хора а само 20% реално се връщат в системата. 30% са за лекарства за хронично и раково болни и останалите 50 за лични нужди на този и онзи. Може да се загрижиш и къде отива тоя 1 милиард за милицията и аджеба какво толкова работи тая милиция с тея пари. Как за подслушаване има повече пари отколкото за наука.
Дай да си видим в нашето канче преди да търсим в чуждото. Естественно, че и европейските пари се раздават на наши хора. Понякога и на чужди които те "черпят" с 20-30-40% от сумата. Ама пък дали не е много твой човек някой дето те черпи с 30% от 2 милиона примерно.
Проблема е глобален и затова аз за себе си съм го решил като не участвам в корупционни схеми и като се стремя да плащам колкото мога по малко данъци на държавата. Когато работя в Германия с кеф си плащам данъците но когато го правя тук - ако може и 2 стотинки не бих платил. Плащам само минимално необходимиото колкото да мисе водят някакви осигуровки на минимална заплата и до там.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: ejko   
Дата:   25-11-12 02:50

няма продуцент в БГ, който да не взе яко кинти. Всичките имаха нужда от снимачна техника...:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: ejko   
Дата:   25-11-12 02:55

Все пак колкото и безумно да се дават пари по някой програми и колкото и лесно да се лъжат европейците, все контролът е по-тегав от това дето нашите правят под масата... Аз предпочитам всички кинти да ни взимат и после да ни ги разпределят те, че нашите хубостници са мани-мани. Ние на европейците се смеем за безумния бюрократичен апарат, ама при нас не е по-розово положението... Разликата е само, че ние не можем да си го позволим...

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: n1x0n   
Дата:   25-11-12 11:23

Никсъне, не знам през теб колко европроекта са минали. Аз съм имал и имам участие в няколко за над 5 милиона сумарно. Никой от бенефициентите не е обелил дума за корупция или рекет от страна на държавата.

"През мен" не са минали, както най-вероятно и през теб не са минали, защото "през теб" означава ти, лично, да си бенефициент по проекта.

Така че, в нашият случай, проектите минават "покрай нас", което не пречи както в твоя, така и в моя случай да имаме достатъчно точни наблюдения.

Само през миналата година съм ходил да снимам на 55 обекта правени с европейски пари. Петдесет и пет, Асахи, на стойност над 300 милиона лева и разпръснати от Петрич до Шабла.

На половината от тях не чух никакво оплакване от корупция, рушветчийство, замотавания и т.н. Това бяха онези проекти, финансирани директно от EEA Grants/Norway Grants, без никакво участие от българска страна.

На другата половина се наслушах на такива изнудвачески истории, че просто ти е бедна фантазията. Като се започне с "препоръки" за наемане на "консултанти" близки до регионалния бей и някои министри, мине се през абсолютно съзнателно бавене на всеки един документ до последната секунда, от последният час на законоустановеният срок - с открити изказвания, че е могло да стане и за 24 часа, вместо за 30 дена ако "машината се смаже", през бавене на преводите от страна на държавата с месеци и т.н. и т.н.
Чиновника се оказа изключително изобретателен в това отношение - всичко е на ръба на закона, всичко е недоказуемо и може да се накаже максимум с мъмрене, дори и да се оплаче човека... същевременно ти се казва в прав текст, че ако платиш - проблемите изчезват.

Интересното е, че навсякъде - в различни общини, различни сфери на дейност - оплакванията са почти стереотипни. Явно има обмяна на ноу-хау в рекета, между чиновниците и феодалите по региони.

Та много се радвам за твоите проекти, които вървят гладко, ама София не е България и ИТ-бранша не изчерпва бизнеса в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: Vinsent   
Дата:   25-11-12 11:49

Познавам хора, реализирали като бенефициенти вече няколко проекта и никъде не са бутнали пари. Дори някои бяха направени по времето, когато оня "разпределяше" в Б-я.
Дори и в нашите среди (фотографските) знам такива.


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: n1x0n   
Дата:   25-11-12 12:30

Не казвам че навсякъде и 100% е така, но че го има масово - съм видял достатъчно примери.

Отделен е върпоса, дали аз ако платя рушвет - ще си призная пред познати.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: IvoZafirov   
Дата:   25-11-12 12:39

Нещо не ми е ясна идеята на темата точно..[smilie8]


Като няма пари - рев

Сега като идват пари от ЕС - пак рев


Какъш е точно проблема? Комшията взел ама аз не и затова е гадно?

[smilie8]


Иначе за лелките съм съгласен. Нагледал съм се на такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: explorer   
Дата:   25-11-12 12:57

Аз исках да повдигна съвсем друг въпрос. Много се дразня, когато от правителството и в медиите се говори за тези пари, които "Европа" дава, като че ли падат от небето. Само че, до момента половината от тези пари сме ги дали ние, българските данъкоплатци, и не се знае във времето как ще изглежда тази сметка - явно е, че понякога ще плащаме по-малко, а понякога повече (ами ако, дай Боже, станем една от "богатите" държави в съюза?)

Казах, че част от тези пари отиват за инфраструктура - нека приемем, че там всичко е честно, прозрачно и на реални цени. Много пари обаче се дават на частни предприятия - за финансиране на дадени проекти, "иновации" или по "програми" за подобряване на квалификацията на работещите, условията на труд, "конкурентноспособността" и т.н.

Аз съм съгласен парите от данъците ми да отиват за здравеопазване, образование, инфраструктура, та дори и за заплати на управляващите и администрацията. Но не съм съгласен от моите данъци да се плаща на частни предприятия под каквато и да е форма - това е по-лошо от социализъм, това е вземане от всички за да се дава на отделни хора, преразпределяне. Ама били ясни и прозрачни правилата - какво ме интересува, не искам моите пари да отиват в нечии чужди джобове! Стига се до там, че мутри изнудват възрастните хора по селата да продават земеделската си земя, за да получат после мутренските им фирми "европейско" финансиране - от нашите пари. И това се рекламира в медиите и по билборди ("Европейски пари за бълраското село") - отново с наши пари! Това е абсурдно и престъпно. Разберете най-после - България е част от Европа и "европейски" означава и български!


Отговори на това съобщение
 Re: Европейските пари
Автор: explorer   
Дата:   25-11-12 13:01

IvoZafirov написа:
"Комшията взел ама аз не и затова е гадно?"

Точно така. Малко грубо звучи, но е вярно. Откъде-накъде някои хора ще взимат от парите на всички? От нашите данъци? Най-горе съм написал, почти половината от тези пари, дето "идвали от ЕС" според тебе, всъщност сме ги платили ние.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.