Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 08:33

[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 08:34

Ако някой има интерес, ще се радвам да си поговорим за проектите и операциите.
За определението и управлението на проекти.

Например, аудиофилите в съседната тема, проекти ли изпълняват?
Художник, като рисува картина или фотограф в областта на художествената фотография проекти ли изпълняват?


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 08:38

Дълги години съм проектирал изделия. Тогава процеса беше проектиране, но трябваше години да минат за да узная, че още от средата на миналия век в САЩ са разработени стройни теории за управление на проектите. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 08:42

Ако си направя програма на телефона за теглене на случайни 6 числа от 49 - 4 комбинации, това проект ли е? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Krassy   
Дата:   24-11-12 08:44

Ей, събота е [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 09:38

Проект е ако има идея, разработка, технология за осъществяване, внедраване, метрика за оценка на изпълнението на идеята. Иначе е мечта, интерес, хаотични действия, почнато и незавършено или завършено, пък ненужно. И аз имам такива "проекти", та знам.

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: e-mil   
Дата:   24-11-12 09:44

Тая мода на проектите е пряко свързана със случването на нещата в пространството. Като слушам интервюта с групи от млади музиканти, художници или дизайнери поне един от тях ще каже: "Искахме да изградим едно пространство, в което нещата да се случват".
Като че ли тая фраза им я преподават по училища и майсторски класове. Като мантра. И почти винаги говорят за "нещата" в трето лице. Много рядко някой ще каже: "Искам да направя нещата". Вероятно очакват да се случат от само себе си... знам ли.


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: ejko   
Дата:   24-11-12 09:45

Има някаква "наука" дето така и викат- "управление на проекти"... Има някакви стратегии, чудеса...
Из СУ гледам, че има лекции по проблема, ама нали знаеш как е на лекции- само с класификации и методологии те занимават и накрая хал-хабер си нямаш за какво иде реч[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: ejko   
Дата:   24-11-12 09:47

"нещата да се случват"
Ауууу..., това и аз го знам! Много е безумно!
Музиканти, дизайнери- много точно наблюдение [smilie24] и аз от такива съм го чувал...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 10:08

asahi написа:

> Проект е ако има идея, разработка,
> технология за осъществяване,
> внедраване, метрика за оценка на
> изпълнението на идеята...

Ако имаш всичките тези неща, просто извършваш операция, демек рутинна дейност.
Характерни черти на проекта са неопределеност и риск.

Затова и се замислям, че в онези години назад се наричахме проектанти, но проекти не изпълнявахме, тъй като разполагахме с методики, технологии, предварителни изследвания, рутина.


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 10:11

Ще реализираме кенеф!

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   24-11-12 10:13

Още един въпрос. Програмиста, като пише програма изпълнява ли проект? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: asahi   
Дата:   24-11-12 10:29

Част от проект. Програмата, сама по себе си, е средство.

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: PolarBear   
Дата:   24-11-12 12:08

Всеки, който работо в сферата на управление на международни проекти, знае колко недоразумения възникват от разликата в смисъла на думата "проект" на различни езици и в частонст, английски и български.

В момента терминът "проект" у нас в професионалната общност има и двете значения, като лека-полека започва да клони към английското/международното. Това е нормално, доколкото езикът по начало е динамична система, а професионалният жаргон - още повече. А често именно професионалният жаргон е мястото, в което се появяват нови езикови форми. Те в началото изглеждат странни, трудно приемливи, но с времето се свиква с много неща и те често попадат в езика...

Свидетелство за горното е езикът на основни в това отношение нормативни документи. Пример в областта на строителството: Наредба No4 която би трябвало да обясни как трябва да изглежда (и какво да съдържа) един "проект" в традиционния у нас смисъл се нарича "Наредба за вида и обхвата на инвестиционните проекти". Очевиден е опитът да се избяга от традиционната дума "проект" дори и с цената на не особено смислена добавка, защото терминът "инвестиционен" е от областта на икономиката и всъщност не внася нищо в контекста на наредбата.

И така: имайки предвид всичко дотук, проектантите не разработват и/или изпълняват цялостни проекти, а извършват техническото проектиране. Което е елемент от проекта, в по-общовалдния смисъл на думата.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: georgivelev   
Дата:   24-11-12 12:24

Съгласен съм с Винсент. Тази паразитна дума "проект" се употребява все повече и повече, главно поради комплекси. Прекалено много проектанти се навъдиха напоследък. Музикантите вече казват "Работя над нов проект" вмест "Работя над нов албум", или "С еди-кой си работим по нов проект" вместо "записваме нови парчета".

Това, както и другото недоразумение "софтуерен инженер". Принципно професията се нарича "програмист", но за по-голяма представителност програмистите са "софтуерни инженери"

И така нататъка, и така нататъка. Пък то хората са си все същите. "Нещата да се случват". На същите хора девизът им е "бъди такъв какъвто си", все едно човек може да бъде нещо, което не е, примерно овца, крава, патка, марак че някои жени успешно съчетават и трите.

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Стефан   
Дата:   24-11-12 17:47

Някои малки корекции от мен:

Една компютърна програма може да е само средство, но може (и в наши дни общо взето това е в основния случай) да е самостоятелен продукт.

Между "програмист" и "софтуерен инженер" има един малък, но съществен нюанс, който обаче наистина често се забравя и се приравняват нещата. Програмист е по-общото понятие, един програмист не е задължително да е проектирал системата която реализира, докато като се каже софтуерен инженер се предполага че има елемент на проектиране. Поне аз така ги разбирам нещата и примерно в моето CV се опитвам да ги разграничавам [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: boZo   
Дата:   24-11-12 17:54

Управлението на проекти е оперативен мениджмънт.

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: TODD   
Дата:   24-11-12 17:59

Аз пък все без проекти го карам ..... и къщата така си построих .Всичко се променя в движение и ако е криво или неточно то е за "против уроки"

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: explorer   
Дата:   24-11-12 18:14

Стефанe, "софтуерен инженер" означава точно програмист. "Софтуерен инженер се предполага че има елемент на проектиране" - на проектиращите софтуер е модерно да се казва "софтуерни архитекти".
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Стефан   
Дата:   24-11-12 18:20

Това за софтуерните архитекти може и някои да се опитват да го прокарат, ама вече е такава изгъзица, че няма на къде повече [smile] Трябва все пак да имаме и малко уважение към утвърдените понятия в българския език пък и въобще, такива като инженер и архитект [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: sunnyshot   
Дата:   25-11-12 03:42

Нищо не разбрах... освен, че жените били овце и патки и крави, а мъжете - софтуерни архитекти https://photo-forum.net/joro/emoticons/604.gif


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: sunnyshot   
Дата:   25-11-12 04:23

Бизнес разбирането за проект (project) не е сложно.

Някой ти дава задача и те финансира да я свършиш. Ето го твоят project, отивай, мисли работи и свърши работата. Покажи резултат, при това добър, за да те потърсят пак за нов проект.

Ако задачата е голяма, тогава събираш хора да я изпълняват, а ти се грижиш за цялата координация, срокове и резултати. Значи ставаш Project Manager и поемаш цялата отговорност.

А ако се издъниш и похарчиш парите без добър резултат, ето какво те чака https://photo-forum.net/joro/emoticons/behead.gif



Думата (съществителното и глагола) има повече значения и приложения от гореописаното, ето ги в merriam-webster

Известно било, че думата се използвала още през 15 век, from Latin projectus



Публикацията е редактирана (25-11-12 04:38)

Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   25-11-12 08:34

В четвъртото издание на A Guide to the Project Management Body of Knowledge - (ANSI/PMI 99-001-2008) е дадено определение за проект - "Проект - това е временна организация, предназначена за създаване на уникални продукти, услуги или резултати"

Ако се сравнят двете понятия проект и операция, то те ще се отличават по следното:

Проекти.........................Операции
=======================
Уникални......................Повторяеми
Преходни......................Дълготрайни
Съществена промяна....Еволюция
Неустойчивост..............Устойчивост
Преходни ресурси.........Постоянни ресурси
Гъвкавост.....................Стабилност
Цели.............................Роли
Неопределеност............Опит
и риск


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: Vinsent   
Дата:   25-11-12 10:37

Въпроса за проектите и тяхното управление стана актуален за мен преди няколко години, когато реших да кандидатствам с проект по еврофондовете. От тогава доста неща понаучих, но и доста остават.

Учудих се, като разбрах, че още през 50-те години на миналия век в Щатите усилено се работи по техники и методи за управление на проектите, като впоследствие е създаден и институт (Project Management Institute, Inc.), а също така и стандарт (посочих го в предишния си постинг). [smilie24]

Всъщност, както забеляза по-горе PolarBear, съществуват терминологични проблеми с понятието проект.


Отговори на това съобщение
 Re: За проектите
Автор: feliz   
Дата:   25-11-12 12:04

аз работя по проект.[smilie21] Т.е.проектирала съм за какво и как да използвам едни пари. Всичко това на тема: "Роден език и култура зад граница".
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.