Автор: e-mil
Дата: 26-08-12 15:05
Мали-и, как го прочетохте това? То така затрупано с брътвежи, че едва успях да разбера, какво иска да каже статията.
"В последните 40 дни от Южна Америка пристигнаха три силни отговора: а в Европа нищо не се каза."
Статията сериозно преувеличава. Дори аз, който рядко преглеждам финансовите новини имам бегла представа от слуващото се. Впрочем авторът греши - чекът на Кристина Кирхнер не беше за 12 млрд, а за малко над 2 млрд долара.
И новината веднага беше отразена. И у нас се писа:
Инвестор.бг
И Франс прес писа.
И Ройтерс също: "Банките трябва да върнат парите на хората".
Британският
Гардиън също подробно описа с цитати обвиненията на Кирхнер срещу международните финансови институции, ръкоплясканията на стотиците гости и т.н. Даже допълва с коментар на техния министър на икономиката публикуван в Telam (голяма аржентинска новинарска агенция), с който отхвърля изискванията на МВФ и Световната банка.
Да напомня, че The Telegraph е четен вестник, чиито ежедневно издание има над 500 хил. хартиен тираж и кой знае колко интернет импресии.
Такива новини рядко остават извън медиите, защото аржентинците си падат по шумни събития. В края на 2005 пак така направиха една огромна вноска по дълга си от 9.6 млрд и пак по-рано от крайния срок. Тогава същото направи и Бразилия с вноска по 15 млрд дълг.
А относно "всеобщата световна медийна цензура" - ами обвиненията на Кирхнер отдавна не са новина. От години я сравняват с Евита Перон, даже са измислили и термини - "кирхнеризъм" и "кристинизъм".
То няма голяма медия, която да не е писала и излъчвала репортажи за борбата и срещу "капитализма". Само преди няколко месеца национализацията на поделението на "Репсол" беше широко отразена. И въобще за протестите на Латинска Америка срещу света. Има ли някой, който да не е чувал за дългите речи на Уго Чавес?
* * *
"Решаващият удар срещу системата идва от една новина, разпространена (не случайно) на 4 август 2012 г. „Джулиан Асанж упълномощява испанския съдия Балдасар Гарсон..."
Авторът пак греши. "Случайно" стана в края на юли и пак го имаше в новините.
Гардиън
Ройтерс
Хъфингтън Пост
Yahoo News
Дневник
Монитор
БНР
Класа
Фокус
И всичките са от 25-30 юли. При това западната преса специално набляга, че новината идва от външния министър на Еквадор, а не от Асандж.
Може в Италия да са го разпространили на 4 август, но останалият свят е научил 10 дни преди това.
И не само новини. Има обширни коментари, дори в страна като нашата, чиято аудитория е леко встрани от бурните международни събития.
Капитал
* * *
Въобще като цяло фактологията на този Модилиани куца.
"По-точно, тя е първата страна от южноамериканския континент, и първата нация в света от 1948-ма година насам, приложила концепцията за „омразен дълг”"
И това не е вярно.
По-надолу пише, че Буш е отписал дълга на Ирак. Е, как така САЩ са приложили концепцията за "омразен дълг" през 2003, а през 2008 Еквадор станали първата нация, която я приложила?
И не е единствен случай. През 1953 Съюзниците отписват вземанията си от Германия пак като "омразен дълг" (odious debt).
А през 90-те МВФ стартира програма за сериозно намаляване или опрощаване на дълговете на най-бедните страни. Само че я нарече HIPS (Heavily Indebted Poor Countries). Но по същество много от страните имат именно "омразен дълг" натрупан от управлението на бившите диктатори.
* * *
"В Италия, например, никой не знае за битката (която скоро ще се превърне в открит бой) между Бразилия и ООН... Италия официално е изпаднала. Вече не е осмата сила в света, а девета. Задмината е от Бразилия. Затова на следващата среща на групата Г8 Италия няма да бъде поканена, а ще отиде Бразилия. Оттук и решението да се премахне Г8 и да бъде превърната в Г10. Хванали са се за гърлата."
Пълни глупости. Италия още преди 4 години призова Г8 да се разшири до Г14. Ройтерс цитира Джулио Тремонти, тогавашния министър на икономиката и финансите: "Не можем да чакаме повече... трансформацията на Г8 до Г14, да позволим на Китай да влезе, на Индия, Южна Африка, Мексико и Бразилия."
Може ли някой да повярва, че италиански министър ще каже подобно нещо и в Италия няма да се разбере?
За BRIC страните се говори от години. И от доста време се смята, че Индия, Бразилия и Китай ще изместят Канада, Италия и Франция от Г8. То не е новина.
Ако наистина някой иска да научава какво става е по-добре сам да търси новини и да мисли върху тях, отколкото да разчита на изопачените факти от някакъв италиански задръстен блогър.
Публикацията е редактирана (26-08-12 15:14)
|
|