Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 17:47

Здравейте, колеги! Имам нужда от помощ за една задача по информатика,която не знам как да реша. Ако някой знае нека помогне, ето я и нея


Съставете програма за обслужване на покупката на билети от пътници пътуващи с автобус в различни направления. За тази цел:
1. Създайте начална база от данни за билетите, съдържаща за всеки билет: място на тръгване, място на пристигане, километри, цена, час на тръгване, час на пристигане, дата на тръгване, дата на пристигане.
2. Реализирайте справки от вида:
- списък на всички билети с въведените данни за тях;
- списък на всички билети с място на тръгване – Пловдив с въведените данни за тях;
- списък на всички билети, с километри надхвърлящи определена стойност (подадена като параметър на справката).
3. Актуализиране на данните за един билет, включващи обичайните обработки – като допълване, изтриване, промяна.
4. Сортирайте билетите по:
- място на пристигане в азбучен ред (при еднакви дестинации по час на пристигане във възходящ ред);
- час на тръгване във възходящ ред.

Задачата трябва да се напише на С++

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: CyberGene   
Дата:   01-06-12 17:50

И така, кажи къде по-точно не ти работи програмата, за да помогнем.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 17:58

Ами там е проблема, че аз бях болен когато имахме лекции по тази задача и за жалост само 5 човека са присъствали, които вече са в Англия на студентска бригада и няма от кой да взема информация. Не знам как да я напиша тази програма, а само тя ми остана от курсовата работа и затова се допирам до вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: CyberGene   
Дата:   01-06-12 18:01

Малко ме съмнява за една лекция да са ви изнесли теория на базите данни и C++, но то в днешно време нищо не се знае... В кой университет и каква специалност е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 18:09

Не лекциите бяха 3, а аз бях болен от пневмония и нямаше как да ходя. Иначе университета е Пловдивския (Паисий Хилендарски), а специалността е информатика.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: CyberGene   
Дата:   01-06-12 18:12

Както и да е, аз няма да коментирам повече, защото ще кажа нещо, за което ще съжалявам.

Успех със задачата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Vinsent   
Дата:   01-06-12 18:16

Тази задача за програмист на С++ си е някой и друг час работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ilcoin   
Дата:   01-06-12 18:17

Позната картинка. Докато не направят информатиката с приемен изпит по програмиране, ще е така. 5 човека на лекции, пък другите блеят баирите.

Свържи се с преподавателя и го питай учтиво от къде да четеш. Едва ли ще ти откаже. После питай чича си гугъл, ако нещо се бъгва. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: canonio   
Дата:   01-06-12 18:20

Без да съм програмист, мога да го направя на ексел... А ексела данните мога да ги визуализирам във флаш и ще прилича на про...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 18:23

Питах преподавателя каза ми, но като не съм бил и не ми е пояснено както трябва е трудна работа. Всичко друго от курсовия проект направих (още 4 задачи и малко теория, но беше лесно). Мда аз влезнах с приемен изпит по математика и наистина с нея нямам проблем, а с информатиката. Ходя си на лекции редовно, от както се оправих не съм пропускал. А пък трябва до Вторник да се предаде и затова реших да се допитам до вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ntonev   
Дата:   01-06-12 20:07

започваш от връзването на програмката към базата... :)

ти проблеми със С++ ли имаш или със задача като цяло? Шото това като гледам - ако някога изобщо си програмирал - можеш да го навържеш даже и само да четеш от учебници и и-нет. Не ти трябва да си ходил на лекций.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 20:14

Ами да Ви кажа като цяло имам проблеми с С++ първия семестър много трудно взех изпита по информатика, дори не го взех от първия път, а на поправката. Тъй като влезнах с математика и с нея проблем нямах, но с програмирането имам и ми е доста трудно. Опитах се от учебника, по който учим, но като съм пропуснал тези уроци и нямам представа как ще стане и затова реших да се допитам до колегите във фотофорума.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: neuromancer   
Дата:   01-06-12 20:54

Виж сега, ако нещо конкретно не ти е ясно, питай, ще ти кажем. Ама така общо не става. Ти май искаш да ти напишем програмата, което няма да стане. Все пак сме и на работа, а аз в свободното си време не програмирам

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 20:58

Ами общо взето ето това не ми е ясно.
1. Създайте начална база от данни за билетите, съдържаща за всеки билет: място на тръгване, място на пристигане, километри, цена, час на тръгване, час на пристигане, дата на тръгване, дата на пристигане.
2. Реализирайте справки от вида:
- списък на всички билети с въведените данни за тях;

Ако знам как да направя това може би ще направя и цялата програма. Защото до колкото знам другите точки от 2задача се правят по същия начин като първата.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ilcoin   
Дата:   01-06-12 21:13

Виж сега приятелю. Все някой от твоя курс става за нещо. Отиваш при този някой с едно пиле на грил и ПВЦ Каменица, сядате на компютъра и той бавно прави нещата и ти гледаш, питаш и си записваш. И се опитваш да РАЗБЕРЕШ защо стават така нещата и как точно стават. Ако не успееш да разбереш, поне ще имаш направена задачата и мъничко повече опит и знания за следващия път.

Ако след това нямаш идея какво става, отиди със задачата при преподавателя си и го помоли да ти обясни пак. Ако е човек няма да те изпъди. Постарай се да вникнеш в нещата.

Предполагам за пръв път програмираш и никога не си виждал нищо такова. Нормално е като цяло, но в програмирането зубренето няма да ти помогне. А ако до 4-ти курс не се научиш, запиши една икономика за магистратура. Нито ще си първия, нито последния [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 21:57

Прав Сте, но за жалост това е курсова работа и онези задачки където ги реших няма да ми помогнат. Първия път наистина назубрих за поправката и успях да го взема, но сега заради това нищо не помня, а със зубрене нищо не става. Пък опитвам се да гледам да не разочаровам родителите си. Кофтито е, че всеки колега има различна задача и много малко се навиват да помагат. Икономиката е лесна работа аз я учих 5 години в средното и като гледам колеги, които учат до 3 курс работите съм ги учил в училище, но не искам да се отказвам и гледам и се мъча да наваксам нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ntonev   
Дата:   01-06-12 21:59

Ами първата точка ( освен, ако не е специално оказано някъде) няма нищо общо със С++. Най - вероятно искат да проверят разбирането ви за базите данни. Ако и това не ти е ясно - направо си запиши дата за есента и седни си научи нещата.
Щото даже и да си вземеш изпита, даже и да се дипломираш - с тия знания нямай кой да те наеме и да те носи на гръб после. А трудно се почва на позиция директор... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: asahi   
Дата:   01-06-12 22:07

Сакураки, на теб става ли ти се програмист?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Mori13   
Дата:   01-06-12 22:15

Сите студенти сте такива. Ако не можеш да се оправиш с информатиката, що чиниш изобщо в тая специалност. Повечето младежи, които действително искат да стават програмисти, реално и без лекции и университет си ги знаят тия неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Grandpa   
Дата:   01-06-12 22:23

Като начало - малко си в грешния форум. Не че много от нас не си вадят хляба с това, но все пак не е програмистки форум.
Второ - повечето предполагам с удоволствие биха помогнали ако си стигнал донякъде и имаш проблем, нещо не се получава, алгоритъма куца и т.н. Ама ти не си почнал нищо - тръскаш някакво условие (което според това какво точно учите може да е работа за няколко часа а може и да не е) и очакваш всичко готово и увито в целофан.
Ако абсолютно нищо не ти е ясно и все пак искаш да го минеш - търси някой да ти го направи срещу заплащане.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: psychoiho   
Дата:   01-06-12 22:26

днес е петък, задачата трябва да се предаде след 3 дни и ти сега се сещаш да питаш във *фотографския* форум?

пропуснал си само 3 лекции и те са толкова ключови че не можеш да напишеш задачата? Въх, да речем че ти се вързах - земи от колежка записките или виж в проспекта или програмата кои въпроси засягат, прочети ги и ако например се говори за хеш табилици или дървета седни да видиш как могат да ти помогнат.

очевидно имаш интернет. ползвай го по предназначение, а имено да си намериш материали.

но най добре ще направиш ако първо седнеш и сериозно се замислиш над въпроса на Асахи. Относно разочароването на родителите - ако сега някой ти напише курсовата работа само ще отложиш момента на разочарованието.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: universum   
Дата:   01-06-12 22:26

Не разбирам от програмиране, но съм имал подобен случай.
Можеш да разрешиш въпроса с упоритост.
Както писаха по-горе, ако имаш възможност да учиш през лятото или поне малко повече време от тия 4 дни, може да отложиш изпита. Просто да не се явяваш. Като се подготвиш - тогава.
Все пак това ти е една от основните дисциплини.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Grandpa   
Дата:   01-06-12 22:29

ntonev написа:

> Ами първата точка ( освен, ако не е
> специално оказано някъде) няма
> нищо общо със С++. Най - вероятно
> искат да проверят разбирането ви
> за базите данни. Ако и това не ти е
> ясно - направо си запиши дата за
> есента и седни си научи нещата.
> Щото даже и да си вземеш изпита,
> даже и да се дипломираш - с тия
> знания нямай кой да те наеме и да
> те носи на гръб после. А трудно се
> почва на позиция директор... [smilie18]

Ти па - точно така се става директор. Колкото по-не знаеш програмиране - толкова по-голям шанс имаш.
Не е само в БГ - идва ми на интервю за програмист - бачкатор свеж от колежа, за 50 стотинки работа не е свършил никога през живота си, гледа ме в очите и гордо ми обяснява, че едва ли не планът му е след 2-3 години да ми стане шеф. Евала за амбицията, ама си сбъркал интервюто...



Публикацията е редактирана (01-06-12 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 22:35

Лично на мен не ми се става програмист, аз исках да уча изкуство (фотография и рисуване),но хора, които са завършили това ми казаха, че няма смисъл да си пръскам парите за тази специалност, защото това можело да се научи от 3 месечен курс по фотография. Ето това е почти другата част от курсовия проект:

Въпроси:
57. Избройте начините за предаване на параметрите на функциите в С++.
58. Предаване на параметрите на функции по стойност в С++.
59. Предаване на параметрите на функции чрез указатели в С++.
60. Масивите като параметри на функции в С++.
61. Предаване на параметрите на функции чрез псевдоними (reference) в С++.
92. Бърза сортировка (quicksort) за сортиране на масив. Реализация на С++.

Но него го направих, седнах с учебника в ръка и за около 3 часа го направих. Ами там е проблема, защото когато една от преподавателките ни попита с какво сме влезнали повечето студенти и ние като отговорихме математика, нейният отговор беше "ОФ" и го каза доста злобно. Като не искат да ни обучават тези с математика и толерират, тези които са влезнали с информатика,а да не бяха изобщо пускали "математици" в информатиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: neuromancer   
Дата:   01-06-12 22:35

Бази данни учили ли сте? Ако не сте, това "1. Създайте начална база от данни за билетите, ..." ще означава да сътвориш структура в паметта, в която да ги съхраняваш тия неща.
Значи правиш една структура (struct) за билет, която съдържа всички тия данни, след това масив , хеш таблица или каквото там сте учили, в който да държиш всички тия билети.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ntonev   
Дата:   01-06-12 22:38

Ами то май всички сме се нагледали на такива ... Като ти говори - мед и масло... След два дена да го видя до къде я е докарал - ми тухла върху тухла няма... НИЩО !

Ама на мен кво ми дреме, че бил пропуснал лекции...

Истината е, че човек трябва да си намери нещото дето го радва да го прави - само тогава има прогрес - иначе е голема мъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 22:54

Ахъм мисля, че се сещам как ще стане, но имам един проблем, който не знам как да го оправя. Как да направя така, че като затворя програмата да се запомня всичко, защото като затворя всичко се изтрива. Така бях и миналия път на курсовата работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: CanoniO   
Дата:   01-06-12 22:57

Ако не си правиш майтап, по-добре наистина сменяй профила[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 23:02

Не си правя майтап, колега ми изпрати подобна задача, но с малко по - различни условия. Като цяло е горе долу както бях започнал само "малко" бях оплескал точна 3 и 4 и не иска да се върне на 0. Пък не мисля, че от малко критика трябва да сменям профил, аз разбирам, че това е малко тъп въпрос, но издържам на критика, особено когато има причина.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ntonev   
Дата:   01-06-12 23:04

Е сега стана за смях вече... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Дай да почнем от там първо: ясна ли ти е концепцията на база данни? Какво и е предназначението?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: orlindraganov   
Дата:   01-06-12 23:05

На английски е даза банни (DB - doi4e banhof), нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: stefan63   
Дата:   01-06-12 23:08

sakuraki,
трябва да запишеш нещата във файл , програмата ти - когато я стартираш -трябва първи да търси този файл , ако го открие - да прочете данните, ако не - да "нулира" базата данни.

Това, което си написал -като обем на курсова работа - ми се вижда мегаломанско. За дипломна работа го приемам, за курсова - не.
Ако си пропуснал само 3 лекции и те покриват всички умения , необходими за тази работа - Силикон Вали би трябвало да се намира нейде между София и Пловдив.

Не съм се сблъсквал с такива преподаватеи, слава богу.
Бори се за тройка тук, тази курсова работа няма нищо общо с бъдещето ти - дали ще станеш програмист или не(не коментирам желанията ти) - не се решава в точно тази курсова работа. Успех...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: stefan63   
Дата:   01-06-12 23:10

sakuraki,( за кой курс става въпрос, между другото?)
трябва да запишеш нещата във файл , програмата ти - когато я стартираш -трябва първи да търси този файл , ако го открие - да прочете данните, ако не - да "нулира" базата данни.

Това, което си написал -като обем на курсова работа - ми се вижда мегаломанско. За дипломна работа го приемам, за курсова - не.
Ако си пропуснал само 3 лекции и те покриват всички умения , необходими за тази работа - Силикон Вали би трябвало да се намира нейде между София и Пловдив.

Не съм се сблъсквал с такива преподаватели, слава богу.
Бори се за тройка тук, тази курсова работа няма нищо общо с бъдещето ти - дали ще станеш програмист или не(не коментирам желанията ти) - не се решава в точно тази курсова работа. Успех...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 23:11

Мда ясно ми е за базата данни, не съм чак толкова зле [smilie5], всъщност само предполагам, че не съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ntonev   
Дата:   01-06-12 23:12

Stefan63 - ти трябва да си във трети курс вече ... Не знам дали даже го осъзнаваш колко глупости успя да кажеш с толкова малко думи... [smilie18]



Публикацията е редактирана (01-06-12 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 23:13

Първи курс съм 2 семестър. По принцип преподавателя точно този е много точен и разбран, но госпожицата, която е на упражненията е много зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: stefan63   
Дата:   01-06-12 23:16

ntonev - за курса не позна, може ли малко по подробно да се аргументираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sirkhann   
Дата:   01-06-12 23:37

Аз лично бих написал C++ програма, който отваря Access, отваря VBA едитора, изплюва няколко макроса вътре, създава необходимата структура и после завършва с месидж бокс "voila" [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Grandpa   
Дата:   01-06-12 23:38

Стига глупости бе - задачата не звучи мегаломански. Въпросът е, че извадена от контекста на каквото са учили и каквото се очаква да се ползва, може да се тълкува и да се дълбае и разтяга...

"Базата данни" например може да е най-прост файл, който да се изчита последователно. И предполагам че се очаква точно това.

Може да се очаква да ползваш клиентска библиотека драйвери за връзка с готова база данни. Съмнявам се да е това.

А може и да трябва да си спретнеш твоя истинска "гараж-пром" база данни, със индексиране, заключване, транзакции и т.н. Сигурен съм, че не е това.



Публикацията е редактирана (01-06-12 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Djogata   
Дата:   01-06-12 23:42

Grandpa, като за първи курс даже си мисля дали базата данни не би могла да бъде просто една структура? Някой по-горе също го спомена.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: psychoiho   
Дата:   01-06-12 23:43

аз започвам много сериозно да си мисля че цялото нещо е бъзик

@Grandpa - е не ми казвай че се плашиш от такива кандидат шефчета. Аз вече само се усмихвам мило когато някой млад и зелен ми разкаже как иска да става архитект или шеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sen_shui   
Дата:   01-06-12 23:55

[smilie11]



Публикацията е редактирана (01-06-12 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   01-06-12 23:55

Не е бъзик, задача в момента я разработвам и колегата ntonev ми помага малко. Като цяло почти е готова остава само да оправя някой проблеми. Аз не се целя да ставам шеф или подобна длъжност. Аз лично да Ви кажа като завърша, но предполагам няма да е веднага, ще хващам някой от терминалите. Скоро четох някъде из интернет, че изхода от кризата в България е терминал 1 и терминал 2. Наистина и кризата е заради такива като "мен", които търсят по - лесен начин, но като образователната ни система е такава.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: CyberGene   
Дата:   01-06-12 23:57

Темата е пълен кьорфишек, няма смисъл да се връзвате, колеги [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: CanoniO   
Дата:   01-06-12 23:59

Не си виновен... Просто ние по-дъртите имахме друг стил образование и друго възприятие. Там където аз съм учил, да имаш пищов или някой да ти реши задачите, беше един вид позор. Взимаха те за глупак и това оставаше за цял живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: stefan63   
Дата:   02-06-12 00:03

sakuraki - темата си я отворил в 17:47.
В 23:55 вече си решил почти всичко.
евала.
Сигурен съм , ще си намериш лесно работа , когато завършиш.
лека

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ntonev   
Дата:   02-06-12 00:04

ами не е бъзик, но както грандпа каза, е извадено от контекста на материала който е преподаван и е трудно да се разбере какво точно се очаква като резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   02-06-12 00:07

Ами така е. Признавам си преписвах на единия от изпитите, но не съжалявам, защото се толерират чужденците или хората, които плащат повече, но разбира се това не ме оправдава де. Tемата си е съвсем реална. Не съм искал да засегна никой и се извинявам ако съм засегнал някой, но темата я пуснах, защото имах нужда от помощ, но не е лъжа, че се надявах някой да я реши де :).

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: psychoiho   
Дата:   02-06-12 00:07

кьорфишек, гарантирано. или автора е хубаво да спре хапчетата дето ги пие.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: asahi   
Дата:   02-06-12 00:08

Сега наясно ли сте защо има такава безработица сред младежите?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: flancer   
Дата:   02-06-12 00:10

ХЪ. 2-ри семестър ли? Че нещо мноого бързичко сте стигнали дотук. Никаква теория ли нямате, да не говориш толкова много глупости. Уф. Хайде от мен да мине, ще пробвам прооостичко. База данни в случая = текстов (ако щеш) файл, или access/sql/sde и т.н.? Ако сте първи курс сигурно ще е текстов файл, или програмата на обучние ви е някаква порнография.
Първото нещо в main - провери има ли го файла в директорията на изпълнение. Ако го няма направи го, ако го има прочети го (всъщност, даже май в условието се казва, че го има, балиго, питай си там). Данните за билетите във структура, обект, както му викате в този университет и т.нар. ви учебник. Във файла всеки билет на нов ред, със всичките му там данни на този ред, разделени със запетайки. Четеш ред от файла, стигаш запетайка, записваш елемент от обекта билет едно(пр.ред "варна, пловдив, 500, 35, час, час, и т.н.;"). Стигаш нов ред, създаваш нов обект билет, с име две да речем, пълниш и него, и така цикъл до EOF (ако и това не знаеш какво е.. искренно съжалявам, готви се за поправка... за много поправки). В края на този цикъл имаш масив от билети в паметта, всеки със съответната информация взета от файла. Как се търси? Тука вече ще си четеш, сори, видове много, алгоритми много, хеш таблици, последователно търсене, символ по символ - твой проблем... Успех, ако и да имам лошо предчувствие :). Ако помогна - 6 бири... на час... за 24 часа...

Еле некой се бъзика петъчно - 12 бири.. на 10 минути... за седмица... 'Ч толкова писане...



Публикацията е редактирана (02-06-12 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: Djogata   
Дата:   02-06-12 00:10

Цанонио, по света все още наличието на пищов си е позор. И няма как да не е, защото после в истинският свят няма пищови, и няма кой да ти реши задачите. Това е и към автора на темата - добре е, че все пак си се хванал да си напишеш курсовата работа сам, дори и с малко помощ, и така трябва да продължиш и за в бъдеще, ако искаш да знаеш нещо наистина и да можеш да му намираш реални приложения. Трябва да можеш да разчиташ на собствената си глава.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: vuzhy   
Дата:   02-06-12 00:25

Срам и позор, да, но не за автора на темата, а за купчината "мъдреци", "топ програмисти", "мениджъри", "работодатели" и Асахи ... Не ми се коментира отношението ви, явно нямате никаква представа от програмата по информатика в БГ университетите през последните 15 години. Успех младеж и да знаеш, езиците за програмиране (това дето в твоя университет му викат информатика) се учат по-лесно от математиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   02-06-12 00:43

Благодаря на всички, който ми помогнаха и се отнесоха с разбиране. За тези, които мислят, че темата е шега работа, то би трябвало те да спрат хапчетата.Аsahi колкото да многото безработни младежи, то това е така, защото всеки търси лесна и високоплатена работа, но като не намерят и се отказват. Аз работя от 14 годишен, но разбира се това не променя факта, че болшинството младежи днес мисли само за алкохол и маркови дрешки. Проблема е, че тук наемат по диплома, а не по знания. Миналата година лятото реших да кандидатствам в за работа в банка (като счетоводител) и се оказа, че не взеха мен, а този с "висшето" образование, който не знаеше как да осчетоводи една сметка. Същото и с маркетолозите, те не знаят как да изследват дадения пазар и търсенето на дадена стока, но нали имат черно на бяло завършено "висше" образование и хората ги наемат.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: deltalink   
Дата:   02-06-12 02:50

Едва ли ще седне някой да ти напише програмата, но мога да ти дам съвет какво точно да четеш имайки предвид, че си 1 курс:
1. Въвеждане на масив;
2. Четене, запис, добавяне на масив във файл;
3. Обхождане на масив.

Успех!

ПП: Ако не ти е интерсно това, което учиш сега му е времето да смениш профила ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: georgivelev   
Дата:   02-06-12 08:06

Хахахахах, приемат не по знания, а по диплома. Човече, какви ги дрънкаш? И 100 дипломи да имаш, като не можеш да напишеш 2 реда код, няма да ти помогне. Просто работодателят в банката е решил, че висшето образование е сред задължителните изисквания, в противен случай нищо не им пречи да наемат ученици от 7ми клас, които могат да смята сложна лихва. И без това в счетоводството повечето операции са * / + и -, а това се учи във втори клас.

Колкото до твоя проблем, не си за програмист, овреме сменяй университета, губиш си времето. Човек, който не може сам да намери правилния подход към решението на такава относително лесна задача, няма как да се вреди на подходяща работа, и най-много да додрапаш до компютърджия във Фантастико, който въвежда стоката. Не че и това е лошо, но там текучеството е голямо, и могат да те чупят само защото си намигнал на касиерката.



Публикацията е редактирана (02-06-12 08:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ejko   
Дата:   02-06-12 08:47

Аз нищо не разбирам от програмиране, но нали пак ги наричате компютърни езици, следователно има някаква аналогия. Когато бях подготвителен клас в английската и първата година на много хора им беше много тегаво, не можеха да вържат въобще принципа как работи чуждия език. Не бяха учили и не разбираха грам английски и им беше много трудно. Ей така като на тебе им пишехме домашни и им помагахме, тези дето бяхме учили в малкото училище, а на нас ни беше сравнително лесно... В един момент средата на втория срок нещата почнаха да стават доста по-трудни и тези незнаещите, както бяха свикнали да се бъхтят някак не усетиха промяната, но на много от нас ни се отрази зле и не съм сигурен, колко успяха да научат по-тежкия материал и по-сложните времена и т.н (аз до ден днешен не ги ползвам, а колко трябваше да наваксвам после с английския в истинския живот..., мани). Към края на средното училище вече нямаше значение кой е учил английски като малък и кой не. Някой от тези дето не знаеха в началото, влязоха в ебати американските университети, с ебати точките на САТ-а и на есетата, с ебати стипендиите...
Така че да не ти пука какво говорят тук. На мен ми е ясно какво ни е образованието и как има места, където не искат да те учат, а ти самия ако нямаш някакъв екстремен интерес и трудно ще вървиш в крак с учебния материал...
Ти изглеждаш достатъчно смирен, за да пуснеш тема в този и вид и да не отговаряш рязко на хора, които директно те обиждат, което в работата ще ти помогне повече и ще има далеч повече значение, отколкото това до колко трудно си си взел информатиката в 1-ви курс.
Това дето сега го учите познавам 15 годишни дето са го научили от Гугъл с въпроса "How to...", така че ако имаш желание слушаш ntonev какво ти обяснява сега, щом се е навил да ти помага, значи е пич.
А след това сядаш да учиш и почваш да се интересуваш от материята, материали и практическо обяснение как стават нещата има много, защото ще е срамота да отиде на вятъра и твоя труд в университета и този на ntonev, дето в петък вечер се е занимавал с теб, а не си е пил ракията или бирата, като останалите хора...
Така че успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: PeterPAN   
Дата:   02-06-12 08:55

Най лесно е делфи или C++ builder + някакъв SQL Сървър, но от написаното от теб считам че нямаш никакви поознания и материята ти е абсолютна дупка...

стегни се за лятото на есен ще изкласиш, ко си много мераклия направи базата данни само....

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: don_kolev   
Дата:   02-06-12 09:14

Хората днес приемат на работа - Първо по знания и опит, после по Диплома, поне в частния сектор е така.
Ако наистина нямаш време, плати едни 50 лв. на някой студентче, който може да ти я направи. После може да седнеш и да проследиш стъпка по стъпка какво е направено. Ако имаш основни теоретични познания, ще разбереш.

А това за Терминал 1 или 2, не е по-лесно. Въпросът е на теб къде ти се живее. Навсякъде човек може да е щастлив.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: zahar4e   
Дата:   02-06-12 10:16

Да не учиш в ПЖИ [smilie5]
Май само там държат на това [smilie9] гадно [smilie21] C++

Вече никъде не се ползва, само да мъчат студентите...


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: asahi   
Дата:   02-06-12 10:17

Как така досега нито веднъж не са ми искали диплома, пък не е да не съм работил в държавни и частни организации? Вероятно зашото не съм се кандидатирал за клатикурни длъжности със "строго" изисквания и "високи" критерии.

Младежите са безработни не защото се стремят към лека и добре платена работа, а защото не могат да вършат по-тежка и сериозна. Като го питаш "какво можеш" обикновено не получаваш категоричен отговор. Към това се добавя нежеланието, невъзможността да се научи на нещо ново и ето ти го безработния младеж. Слава Богу, има и изключения, които не са си проспали образованието и стажовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: orlindraganov   
Дата:   02-06-12 10:19

Моем да копам. Па моем и да не копам.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: zahar4e   
Дата:   02-06-12 10:19

[smilie5] [smilie18] [smilie5] [smilie18] [smilie5] [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   02-06-12 17:18

Програмата е написана още снощи. Както казах и на друг колега, че ако нямам грам понятие то тогава няма да мога да я напиша, дори с много помощ. Georgidelev изглежда си нямаш и грам понятие от счетоводство, та по - добре не се прави, че знаеш нещо, затова аз като не съм сигурен питам хората, макар да стана за смях. Чудя се какво работите и в коя област, за да не ви искат дипломи. Имам приятели, които си разбират от работата , но са наемали други кандидати, защото са с висше образование, а пък после се оплакват, че не знаят как да си вършат работата. Такива младежи ги има бол, не го отричам, но аз ни съм от тях. Ejko, така е по принцип съм смирен и търпя критика особено когато е заслужена, но пък мразя такива, които критикуват, а в същото време те са на моето ниво. Don kolev, така е навсякъде може да си щастлив , но когато ти дойди сметка ток, телефон, вода и т.н и видиш какво ти остава трудна работа. Аз време имам и като се оправих и лекция не съм пропуснал, но няма значение. Честит Ви празник от мен, аз отивам да си пиша курсовата по математика

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   02-06-12 18:06

sakuraki написа:

> Не лекциите бяха 3, а аз бях болен
> от пневмония и нямаше как да ходя.
> Иначе университета е Пловдивския
> (Паисий Хилендарски), а
> специалността е информатика.

Тъй, тъй. "хубаво лъжеш, Ходжа, ама аз не ти вярвам" - казал Хитър Петър на Настрадин Ходжа. 3 лекции за С++ - съмнявам се. Болен - ОК, бил си болен, пропуснал си три лекции. Но питам се, като започнеш работа и ти се наложи да пишеш софтуер по спецификация, кой ще ти изнася лекции за конкретната задача? От алгоритмична гледна точка задачата е елементарна. Ако не можеш да се справиш - не си за тази работа. Просто информатиката не е твоята специланост. Или пък те мързи и искаш някой да ти я направи, пък ти да си хойкаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: sakuraki   
Дата:   02-06-12 18:32

Както казах вече, предполагам за 3 път. Написах си задачата с малко помощ, а трите лекции, които изпуснах бяха точно за курсовата работа, ако искате вярвайте. Като не ми вярвате и като гледам изобщо не сте ми помогнали, защо изобщо си правихте труда. Кажете ми колко хора, които са завършили работят по специалността, защото аз познавам много малко такива. Може да работя нещо друго, това няма да е единственото ми висше, то ще е просто още една опция. Надявам се не сте се обидили, но малко ми писна, че постоянно пишат, че лъжа и измама тази тема, а си нямат понятие как е.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: georgivelev   
Дата:   02-06-12 18:37

sakuraki, аз работя тъкмо като програмист, и на двете места, на които съм работил, не са ми искали диплома (всъщност, по образование съм строителен инженер). На сегашната си месторабота съм от близо 6 години.

Ще ти кажа защо дипломата не е решаваща. На интервю за работа идват 20 души, от тях се оказва, че 15-16 са чули, че програмистите печелят много пари, и са решили "да се пробват", нямат никакви познания и умения за работата, за която ги наемаме. От останалите, 4 не могат да се справят с елементарната задача на втория кръг на интервютата (която, байдъуей, е малко по-лека от твоята курсова), така че най-накрая остава един свестен кандидат. И какво, дипломата ли да му гледаме, човекът може и да е среднист, ако по време на изпитателния срок се представи добре, ще остане на работа. Откакто съм на сегашната си работа, не е имало случай да имаме двама абсолютно равностойни кандидата, на които да се вглеждаме в подробности като диплома, голям трудов стаж и пр. Предполагам, ако се появи такъв случай, шефчето ще ги вземе и двамата, а по-късно ще прецени кого да задържи.

Не си ме разбрал, иронизирах за счетоводството. Прав си, почти нищо не разбирам от тази материя (все още), но то е, защото още не ми се е налагало да пиша счетоводен софтуер.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: asahi   
Дата:   02-06-12 18:48

"Кажете ми колко хора, които са завършили работят по специалността, защото аз познавам много малко такива."

Съжалявам за твоите познати. Причината няма да я коментирам.
Аз работя професия, свързана с това, което съм учил. Казвам свързана, защото за нея никъде в България не се учи. Винаги съм работил нещо, свързано със специалността ми. Висшето образование не те ограничава - учиш толкова много различни предмети. Добрият математик се справя на много места, добрият прогармист - също.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   02-06-12 19:38

написа:

> Както казах вече, предполагам за 3
> път. Написах си задачата с малко
> помощ, а трите лекции, които
> изпуснах бяха точно за курсовата
> работа, ако искате вярвайте. Като
> не ми вярвате и като гледам изобщо
> не сте ми помогнали, защо изобщо си
> правихте труда. Кажете ми колко
> хора, които са завършили работят
> по специалността, защото аз
> познавам много малко такива. Може
> да работя нещо друго, това няма да
> е единственото ми висше, то ще е
> просто още една опция. Надявам се
> не сте се обидили, но малко ми
> писна, че постоянно пишат, че лъжа
> и измама тази тема, а си нямат
> понятие как е.

Ами аз съм един, които си работи по специалността. И както казах, задачата ти е елементарна от алгоритмична гледна точка. Няма нищо, което да бъде дадено в специална лекция. Виж, ако в тези екции, преподавателят е дал някои класове, които реализират чатси от задачата - ми то това не е лекция. Пка твърдя: Ако имаш нужда от помощ за решаването на тази задач, щот си испуснал 3 (три) лекции, то това не е работа за теб. Просто заради някои други неща си заел мястото като студент на някой, който има мисленето и познанията за таз работа, но да кажем има по-ниска оценка по Литература, което му сваля бала. И не мисли, че парите, които си похарчл за това следване, по препоръка на приятели ше са по-добре похарчени от тези, който би похарчил за това, което би искал да учиш, ако след завършването не си кадърен да работиш тази работа. Тогава хем си похарчил пари, хем нямаш работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: ejko   
Дата:   02-06-12 19:39

georgivelev, аз понеже имам наблюдения над няколкото счетоводни програми и ще ти кажа, че някой твой колеги са писали такъв софтуер и пак не разбират от тази материя... За Ажура говоря специално..., но човек привиква с глупостите, както с глупостите на всяка програма... Не всичко граничи с гениалност, като фотошопа [smile]
Та georgivelev залавяйте се с счетоводния софтуер, че бая счетоводители май вас чакат, че колегите ти все нещо не са домислили[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: georgivelev   
Дата:   02-06-12 23:34

и ще ти кажа, че някой твой колеги са писали такъв софтуер и пак не разбират от тази материя

Споменах ли, че освен строителен инженер, съм също и грамар наци (grammar nazi)? Айде научи се да пишеш на български, преди да нападаш колегите ми. Ама съм съгласен с теб, от програмист до програмист има огромна разлика, аз далеч нямам претенциите да съм най-добрият. Бачкам си занаята и ми плащат, и туй то. За счетоводния софтуер - it's is taking a nap on my dick. Имате си програми - оправяйте се. Като не ви харесва софтуера, ползвайте калкулатори. Или, най-добре хванете sakuraki да ви напише нов софтуер, той/тя нали е навътре в счетоводството.

Изобщо, пийте само швепс, не смятам, че има още нещо, което мога да добавя към тази тема.



Публикацията е редактирана (02-06-12 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за задача в С++
Автор: kaiser.soze   
Дата:   02-06-12 23:57

Айде научи се да пишеш на български,

Намери на кой да го кажеш [smilie5]
ejko е човекът с няй ясен изказ и един от най-приятните за четене. Какво тук значачи някаква запетая [smilie5].
Какво от това ,че граматиката ти е шеС, ако онова което си написал не се чете. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.