Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   23-05-12 19:12

...когато и да го претрепеш, все ще е късно (както казва един форумен специалист)

Предисторията

Обажда ми се преди няколко дни бившата ми жена, че на нейния адрес се получило някакво известие за мен, от куриерска фирма. Усетих още тогава някакъв курт-капан (вълчи капан), на което народът му вика кур-капан, ама си викам, дай да ида да си го взема...

Увод

Отивам и си получавам писмото, оказва се от НАП (Национална агенция по приходите). Някакво абсолютон неясно, увъртяно, пълно с неразбираеми съкращения и цифри, от което в крайна сметка разбирам само, че било заведено изпълнително дело срещу мен (неясно от кого) и че дължа на НАП 100 лева (неизвестно за какво) и още 100 лева за разходи и лихви.

Глава І - НАП

Отивам в НАП, където си плащам данъците, тегля си билетче, чакам да ме извикат на гише, за да ми обясни някой за какво иде реч. Като ми идва реда ви казват, господине, не сте за тук, идете в ТД на НАП на ул. Аксаков 21.

Глава ІІ - ТД на НАП

Отивам в ТД на НАП, където ми казват, господине не сте за тук, не можем да ви дадем никаква информация. Идете в отдел ПИ (принудително изпълнение) на Триадица 2, там ще ви кажат. Междувременно въртя на счетоводителя си, мисля си че той нещо е оплескал, обаче той си е изключил и двата телефона.

Глава ІІІ - ПИ
(или как щеше да замине зян един НЕКС 7


Отдел ПИ се оказва в сградата на Социалното министерство. Долу на входа има охрана и информация. Питат ме при кого отивам. Ми не знам при кого, искам някой да ми разтълкува едно неясно писмо, какво и защо трябва да плащам.
Писмото е подписано от публичен изпълнител Мариета Кастрева.
Елате в понеделник, казват ми, сега я няма.
ОК, като я няма, пуснете ме да ида при някой дето я замества, защото нямам време за губене а и доста съм набрал вече.
Еми не може, елате в понеделник - викат ми.
ОК, ама няма да дойда в понеделник, дошъл съм сега.
Но информацията и охраната престават да ми обръщат внимание...

Хубаво, казвам им, като не щете по нормалния начин, ще го направим с лошо.
По случайност си нося фотоапарата, вадя го и им викам - хайде сега ще го пусна на запис, а вие пред камерата да повторите думите си, как в работен ден, в работно време няма да ме приемете и да дойда в понеделник.
Все едно бях извадил предпазителя на бомба лимонка.
Охранителят се спуска върху мен и почва да ми дърпа апарата от ръцете, като крещи, ей сега ще го счупя.
Аз обаче съм преценил предварително че е по-нисък и по-хилав. Почва едно боричкане, дърпане за реверите, бутане, репчене, абе простотии... Човекът насреща лъха на алкохол, затова решвам че е по-добре да прибера апарата в чантичката, че от пиян всичко може да се очаква, ще вземе наистина да го счупи.
Въпреки че съм прибрал вече апарата охраната иска да ме гони.
Казвам им, че няма на какво основание да ме гонят в работен ден и че ако ме изгонят ще се изсипя след малко с всички медии тука.
(Заслужават го, ама нямам чак такива възможности. Размахвам им една самоделна прес-карта)
Ми какво съм искал от тях, и те деца хранели...
ОК, ама ги хранят с парите от моите данъци, така че да ме обслужат, това им е работата.
Искам да се свържа с началника им и да подам жалба, как охраната е употребил алкохол и физическо насилие. И как не ме допускат в работно време да си свърша работата.
Дават ми един телефон и един списък с вътрешни - да съм се оправял, и аз почвам да въртя.
Повечето дават свободно, накрая попадам на някаква служителка и и обяснявам проблема.
Казва ми да се кача. Обаче трябвало да се обади по другия телефон на охраната да ме пусне. Обажда се. Издават ми временен пропуск и жената ми казва на кой етаж и в коя стая...

Като се качвам в стаята, жената която ме посреща се оказва същата тази която търся - публичен изпълнител Мариета Кастрева - симпатична млада дама, някакси хич не върви да и отвъртя два шамара, въпреки че съм на косъм.
Е, защо казвам е всичката тая простотия и криене, защо за да дойде човек при вас трябва със скандал?
Еми, не знаела - охраната си била на Министерството, не била тяхна, тяхната си била на етажа (и действително на етажа имаше втора охрана, която също ми издаде пропуск). Това си били техни самоволни изпълнения - на Министерството.
ОК - приемам това обяснение, не знам доколко вярно и минаваме по същество - ровене из едни дебели папки с бумащина. Накрая се намира документа.


Развръзка

Оказва се, че било във връзка с бракоразводното ми дело от 2003 г. Някаква такса от 100 лв. не била внесена и СГС завел дело срещу мен и ме дал на публичен изпълнител за тия 100 лева.
Разбрах за какво е, минах през първата банка, платих ги.
(Доколкото помня от преди 10 години, тогава с бившата ми жена платихме на някакъв адвокат, който ни разведе, но никой не ми е казвал за никакви такси)
На излизане викам на охранителя - абе пич, не можеш и да лъжеш като хората - тая дето ми каза че я няма ме посрещна горе.
А той - аз съм само охрана, каквото ми наредят това правя. Ето списъка с хората които са ми казали че са тук и при които да пускам - и ми размахва някакъв списък, в който тая наистина я няма.


Епилог

Това обаче, което не мога да разбера е ЗАЩО?
Защо трябва да се процедира по тоя начин? Защо трябва да пращат призовка на стария ми адрес, през куриерска фирма, при положение че имат сегашния ми адрес? Оказа се, че го имат в компютъра, въпросната ПИ го извади от базата си с данни.
Защо трябва да завеждат дело, при положение че ако ми бяха пратили едно обикновено известие пак щях да си платя сумата.
Защо трябва държавните служители да се крият от хората, които трябва да обслужват.
Защо трябва охраната да се държат каго гавази, при положение че получават заплатата си не от съответния служител, а от нашите данъци...


Извод

Ще взема най-накрая да си купя една скрита камера, има такива в химикалки и запалки, защото само с разказчета по форумите няма оправия.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   23-05-12 19:24

Поне да им беше записал имената на героите.


ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ СЛУЖИТЕЛ

"Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация и подпомага орган на държавната власт при осъществяване на неговите правомощия. Държавни служители са и лицата, на които специален закон предоставя статут на държавен служител при спазване изискванията на този закон.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 15 от 2012 г.) Длъжностите, които се заемат от държавни служители, се определят в Класификатора на длъжностите в администрацията, който се приема от Министерския съвет и се обнародва в "Държавен вестник".

(3) Длъжностното разписание се утвърждава от органа по назначаването на съответната администрация.

(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2012 г.) Длъжностните характеристики се утвърждават от главния секретар, съответно от постоянния секретар на отбраната и от постоянния секретар на Министерството на външните работи, съответно от секретаря на общината, или от упълномощен от него служител на ръководна длъжност. Длъжностната характеристика на главния секретар, съответно на постоянния секретар на отбраната и на постоянния секретар на Министерството на външните работи, съответно на секретаря на общината, се утвърждава от органа по назначаването. Структурата на длъжностните характеристики и процедурите за тяхното разработване и изменение се определят с наредба на Министерския съвет."

Единен класификатор на длъжностите в администрацията

ПМС за приемане на нов Класификатор на длъжностите в администрацията и промени в Наредбата за прилагане на ЕКДА


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-05-12 19:32

Абе и на 3D, и на HD, че и с долби пролоджик да действаш, нема оправия...[smilie21]

Имал съм вземане даване с две общини, и в скоро време отново ще си пиля нервите с едната. Значи те са като Ин и Ян. В едната просото си свършваш работата, а в другата си тренираш фантазиите по разни комиксови сюжети как или се развихряш като супергерой с някоя катана и лети кръв наляво и надясно, или просто пускаш доволно количество тротилови шашки във всяка отворена врата или наченки на гише, защото знаеш че невинен няма да убиеш.

Въобще българския чиновник е една мистериозно и митологично същество, което като цяло не се знае какво прави и ако случайно разбереш с какво се занимава, не се знае кога ще ти свърши работата, която вътрешно се надяваш да свърши, дори въпросната работа да е един прост печат.[smilie21] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: diandimov   
Дата:   23-05-12 19:34

Имало някакъв стар емигрант, успял в бизнеса в западна държава. Посетил го негов познат, и видял че над бюрото му има портрет на Живков. Питал го - абе ти от режима избяга, сега тоя портрет...
Оня му казал: колкото пъти ми се прииска да се върна, поглеждам портрета на Живков, и ми минава.




Та тази история (и други подобни) на мен точно така ми действат...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Славов   
Дата:   23-05-12 19:34

Хрантутници.... [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   23-05-12 19:39

Само да поясня, че заглавието е иронично (да ме прощава Тод).
По принцип не харесвам обобщенията и вярвам че сред държавните служители има и доста свестни хора.

Освен това - евала на Дянков, че се е засилил да събира вземания отпреди 10 години.
Следващата стъпка е това да се прави по по-нормален начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Orlin   
Дата:   23-05-12 20:51

Само да вметна, че това задължение е можело и да не го плащаш. (може и да е трябвало, зависи)

В случая охраната е за бой, а те точно не са държавни служители. Грешната информация е едно на ръка, за нея не можеш да се заядеш, но за непозволените насилствени действия можеш да се оплачеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   23-05-12 20:55

Определено можеше да си със 100 лева напред и да спестиш малко нерви. За отношението към гражданите... зависи от манталитета на конкретния служител. Има както много любезни и отзивчиви, така и пълни дървета, които просто са пуснали дълбоки корени на работните си места и отдавна имат нужда от санитарна сеч.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   23-05-12 21:06

Аз малко се съмнявам охраната да е държавен служител, с който всъщност е бил проблема. А и мислч че не всички чиновницои в НАП са държавни служители, според цитирания чл.2. Другите са бросто служители в бюджетно ведомство.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Stefanos   
Дата:   23-05-12 21:29

Друг фрапиращ случай на действие на държавен служител в БГ, спрямо човек от Казахстан, наследник на "старите" българи, който искал да си подаде документи за българско гражданство: от минута 12.20- до мин 15.00 http://vbox7.com/play:9dc5fb46


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-05-12 21:34

Тя охраната е проста пешка. Проблемът е, че всяка писарушка, къде с основание, къде без му се прави на "вожд". Ако сет проследили фабулата, за да изкара списък с "вождове", значи представете си...

Сега, далеч не навсякъде е така, факт. Има и ведомства, не че се сещам в момента нещо конкретно, които си заслужават хляба и съществуването. Между другото следващата седмица пак ще имам близки срещи от третия вид с община "Витоша" и ако не потъне темата ще пусна един два реда дали има напредък при тях на ниво обслужване и служители, или напротив.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   23-05-12 21:36

Моята данъчна инспекторка ме е черпила с бонбони.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Marillion   
Дата:   23-05-12 21:41

Жоро, когато имаш такъв проблем си има много добро лекарство. Който и да е служител ВИНАГИ има шеф. Ако не можеш да се разбереш с някой от 2-рата дума заставаш срещу него, слагаш си идиотска усмивка и му казваш "Бихте ли извикали прекият си началник"

Действа винаги.

Като дойде неговият началник ако не си доволен - повтаряш процедурата. След 20-30 мин ще те знаят всички кой си и за какво се бориш.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: neuromancer   
Дата:   23-05-12 21:47

е то Асахи ако не споменеше нещо от тоя род щях да се изненадам [beer] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Djogata   
Дата:   23-05-12 21:56

Аз бих похвалил служителите в Община Благоевград. Всичко, което ми се е налагало да правя при тях, е ставало за минути, с точни и ясни обяснения, и даже учтиво. Е, усмивки няма, но не може пък всичко сега [smilie5]

Паспортното там и то е ОК, но виж, "клонът" на СИБанк за плащане на паспортите е друга бира - последният път като бях там, "служителката" (тя даже не е и държавна служителка) не спря да говори глупости по телефона с някаква приятелка в подължение на десетина минути, като междувременно обслужи 5-6 клиента, на които им даваше знаци с ръце, за да им покаже какво иска от тях [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   23-05-12 22:19

Ама аз съм толкова любезен, че една бонбона да ме почерпиш нищо не е. Важното е и работа да ти свършат.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: bairi100   
Дата:   23-05-12 22:44

Абе на никой не му е лесно.И на говедото с неговата говедарщина,и на бачкатора...всеки си пати от себе си[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ogimag   
Дата:   23-05-12 22:56

- Подсъдими! Осъждам ви да платите парична глоба в размер на 500 долара за обида на държавен служител. Искате ли да кажете нещо по повод присъдата?
- Иска ми се, господин съдия. Но при тези цени...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: stoyan_5   
Дата:   23-05-12 23:02

Жоро,
Трябвало е да се обадиш на счетоводителя си.
Тези взе3мания са с давност.
Да са си ги взели когато е могло, ама на, внесъл си ги.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: lansky   
Дата:   23-05-12 23:42


и какво общо има счетоводителя с развода през 2003та - тея счетоводители за пенкилери ги имате ???

а давността за публични вземания е 5 години ако не е прекъсвана - явно щом е стигнало до публичен изпълнител имаме прекъсване на давността, тя започва да тече отново и отиваме до 10 годишна абсолютна давност (прекъсвана, спирана - минат ли десет години - не могат да те барат)

брои се от първи януари на годината следваща годината, в която е трябвало да се плати...сиреч от 01,01,2004 (ако приемем, че задължението е възникнало 2003)
01,01,2005 - 1 година
01,01,2006 - 2 години
...
01,01,2014 - 10 години и тогава отваряш шампанското ))))

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: scarecrow   
Дата:   24-05-12 08:29

Щом има заведено дело и взето решение, давност няма (поне на мен така ми обясниха от НАП когато миналия месец реших да си подновя шофьорската книжка. Имах един акт от 2003 на стойност 200лв и още около 8 нарушения от 2003 до 2007, всички включително и този от 2007 бяха с изтекла давност с изключение на най-стария (2003) по който бяха образували дело. Другия вараинт е да съм попаднал в случая, който Майер Лански обяснява [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: riddick   
Дата:   24-05-12 14:23

В държавните учреждения има и хора, които са само на трудов договор. В случая предполагам че охраната е нещо като подизпълнител. Това не ги извинява де[smile] Обаче факта, че е лъхал на алкохол[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: burningice   
Дата:   24-05-12 15:59

Има давност - 5 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: scarecrow   
Дата:   24-05-12 19:45

Доообре.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: TheBossBG   
Дата:   24-05-12 19:50

Това с давността е доста разпространено. Т.е. хората не знаят как да се възползват от нея. Топлофикация прави същия трик. Завеждат изпълнително дело, търсят те в къщи, връчват ти решението и толкова. Никой не ти обяснява, че имаш право на възражение. Ако знаеш обаче, отиваш в районния съд, получаваш си преписката, учтиво ти обясняват, че имаш право на възражение и ти дават бланка. Подаваш си възражението, получаваш си входящ номер и тогава бързото производство си става нормално. Тук обаче е уловката. Ако сумите са от преди 3 или 5 години(за различните неща срокът на давност е различен. Конкретно за топлофикация и др. подобни дружества ВАС постанови 3 години) ищецът ще пие една студена вода, че и ще плати всички разходи по делата. Но те разчитат на пословичната неграмотност на българина и на нежеланието му да даде някой лев на адвокат да го измъкне. Всъщност трябва да сме като американците - съд до дупка!!! За да се научат и държавата и рекетьорските дружества, че ние сме граждани, а не стадо.


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: MarinY   
Дата:   24-05-12 20:11

Жоро, ако проблемът е само в държавните служители, тук щеше да е рай. Все пак с тях имаме по пет-десет срещи в годината.
Аз съм тук от две седмици и понеже за година се събират много неща, опиращи до служители и обслужване, за мен вчера, просто чашата преля.
Замислих се за поне двадесетте контакта "клиент-служител", през които минах, и не мога да се сетя за поне един минал нормално, с кротък тон, усмивка и взаимно удовлетворение. Това е! Стандарт на отношение към непознатия или към човек не на мой човек.[smilie3]

Примери няма да давам, защото ви е писнало от това или просто не му обръщате внимание. Дотолкова е прието за нормално, че е вече страшно.

И всички мълчат.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   24-05-12 20:19

Марине, прав си, но с другите някак си имаш избор дали да контактуваш или не.
Нещо като Фейсбук :)
Само с държавните служители не става да им кажеш "не ме кефиш, затова няма да контактувам с теб".

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: TheBossBG   
Дата:   24-05-12 22:21

Един съвет, често помага. Когато държавният(общинският, данъчният или друг) служител ви се прави на много отворен и ви пуска по допирателната го попитайте с възможно най-любезния тон: Вие сте държавен(общински, данъчен или друг) служител, нали? А знаете ли етимологията на думата служител? Да, точно така, да служите. Да, на този, който ви плаща заплатата. Е, обслужете ме тогава моля! Обикновено гледат като наакано дете и бързичко си свършват работата.

N.B. Много е важно тонът да е учтив и да ползвате точно тези думи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   24-05-12 23:43

Горната идея ми се струва абсолютно безумна. Първо, държавните/общинските служители служат на държавата/общината и именно държавата или общината плаща техните заплати. Зарежете тоя лаф, където всички ние плащаме заплатите на администрацията. Освен това, доста често, за съжаление, всеки идвайки в държавна или общинска администрация очаква да остане доволен. Това не е публичен дом, колеги, където всеки би трябвало да си тръгне с усмивка на уста. Доста често има хора, които са достатъчно добре запознати какво трябва да очакват от служителите, но някак си хич не им пука за това, какво се очаква от тях, когато посетят дадена администрация. Влезеш ли, с презумпцията, че си шефа и ти командваш, а човекът отсреща ти е длъжен - гарантирано ще останеш разочарован.
Обикновено човешкото отношение среща човешко отношение. Случва се и обратното, но както по-горе казах, такива хора нямат работа на подобни места. Който е нервен, да си стои в къщи. Важи и за двете страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: TheBossBG   
Дата:   25-05-12 00:13

Автор: ksuhorukov
Дата: 24-05-12 23:43

Горната идея ми се струва абсолютно безумна. Първо, държавните/общинските служители служат на държавата/общината и именно държавата или общината плаща техните заплати. Зарежете тоя лаф, където всички ние плащаме заплатите на администрацията.

***

Интересно, кой формира държавата? Маймуните в джунглата ли? А от къде държавата взима пари, за да плаща заплатите на своите служители? От Федералния резерв ли? Айде стига с тия глупости!!! Държавата сме ние. Аз, ти, съседът ти, тъпакът, който не ти спря вчера на пешеходната пътека. И аз не искам да си тръгвам доволен и с усмивка на лицето. Искам нещо простичко - подобаващо отношение към мен. А не да ме гледа все едно съм му дошъл в стаята, за да му изям сандвича скътан в найлоново пликче "Била". Служителят не служи на Бойко, Фандъкова, Иван Тотев, Кирил Йорданов или някого другиго облечен с власт. Служителят служи на обществото. ТОЛКОВА!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: calmy   
Дата:   25-05-12 00:16

ksuhorukov, вие сигурно сте един от тези служители, а? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   25-05-12 00:57

Влизаме в един безсмислен спор. Държавата сме ние, но държавния апарат и администрацията не се формира от гражданите, нали? Държавата взима пари под формата на данъци. Поради самия характер на данъка, твърдението, че тези пари отиват за заплати е неоснователно. Абсолютно прав си, да искаш подобаващо отношение към теб. Никой няма право нито да те гледа криво, нито да ти се мръщи, нито да те мотае. Мисля, че по този въпрос две мнения не може да има. А това, че служителят служи на обществото... така е, но това е опосредствено. Всеки служител, представлява по някакъв начин органа, в който изпълнява длъжност, упражнява неговата компетентност и защитава неговите интереси. Ако вземем предвид една данъчна служба в дадена община - ами служителят защитава интереса на общината, да си събере приходите и работата му е свързана с това да вземе необходимите мерки това да стане факт. Дали този служител ще си изпълнява задълженията както трябва, зависи от политиката, която кмета прилага, т.е. дали ще позволи ти да търкаш стола и да не вършиш нищо или да си скъсаш гъза и да бъдеш максимално полезен за конкретната институция. Ако не правиш това, което се изисква от теб, изчезваш и то по волята на този, за когото работиш, а не по волята на обществото, нали? :)
С правилното изпълнение на служебните задължения и в продължение на горния пример с данъчния служител, вършейки си работата и стриктно спазвайки утърдените процедури се осигурява по-добро събиране на приходите на общината и по този начин, съвсем косвено това се явява полза на обществото и на гражданите. Т.е. обществената полза се състои в изпълнението на задълженията, като понякога те могат да бъдат доста неприятни, но... някой трябва да работи и тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: diandimov   
Дата:   25-05-12 04:22

Въпрос на култура и манталитет.

Мнооооого време още е необходимо, трудно се става човек...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: tnt   
Дата:   25-05-12 06:35

mdaaaaaaaaaa... Димов тоя път го закова много точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ntonev   
Дата:   25-05-12 07:51

Димов, хич не е трудно... В много държави хората са човеци отдавна. В много от случаите и в България са човеци, само дето ние сме склонни да обсъждаме изключенията и много повече сме склонни да генерализираме на базата на тия изключения.
А човек се става по-бързо и лесно в подходяща среда, а средата в България през последните 20-25 години наистина е пошла, предразполагаща повече към нечовечност и принуждаваща хората да се изолират и капсулират като човеци основно в обкръжението само на приятели и роднини, а в оществото да са ТАРИКАТИ.
Това не се лекува за дни, а трябват сериозни усилия от цялото общество за да се възпита среда. Иначе като цяло мърша има навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: arakiss   
Дата:   25-05-12 08:15

А човек се става по-бързо и лесно в подходяща среда, а средата в България през последните 20-25 години наистина е пошла

и да, и не [smile]
несъгласието ми е само за времевия диапазон.
младите може и да не знаете, но у нас преди "последните 20-25" години" отношението чиновник - гражданин не беше по-добро.
сега поне можеш да си позволиш да се възмутиш гласно, когато те унижават...
практиката да се търси винаги причтел,познат на познатия се е зародила от необходимост все пак да си свършиш работата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: TheBossBG   
Дата:   25-05-12 09:24

Сухоруков, този път няма как да не се съглася с теб. Първия път наистина прозвуча като заяждане с мен, но сега виждам, че си разбран човек. [beer]

Аракис, имено това отношение от преди 20-30 години здраво се е загнездило у болшинството чиновници. Те все още си мислят, че живеят в "ония" времена. Все още се намират такива, които говорят назидателно и на "ти". Пример са пътните полицаи, чиято работа е като те спре да ти обясни какво си направил и да те санкционира. Но не, те почват да ти изнасят лекции. При това с назидателен тон. Нещо, което ама въобще не им е работа. Или посоченият пример с охраната(въпреки, че той е прост изпълнител, а не служител). Но тук вината е повече на администрацията. Защото съвсем наблизо е Народното събрание. Там са решили нещата елементарно. Има приемна за жалби на граждани(с едни много приятни и учтиви млади хора, които ще ти обяснят внимателно всичко. Дори и да не си за тях), а можеш и директно да се свържеш по телефона със служителя, когото търсиш. И, ако той ти поръча пропуск - влизаш. Ако ли не - довиждане. Няма кой да ти се прави на велик, да ти лъха на алкохол и т.н. Момчетата от охраната са учтиви младежи, имаш ли пропуск те пускат. Никой не ти обяснява, че търсеният човек го няма(те няма и как да знаят от 500 души персонал кой къде е в момента. Както и въпросният алкохолик не е знаел). Звъниш и сам се убеждаваш дали е там или липсва. Та всичко опира до организация. Искаш ли - намираш начин, не искаш ли - търсиш причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   25-05-12 09:27

Достатъчно е да мръднете до съседна Македония и да видите как там работи администрацията. Ще се влюбите в България тутакси. И турската, доколкото съм се сблъсквал с нея, не е много стока.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: georgivelev   
Дата:   25-05-12 09:27

Държавата сме ние, но държавния апарат и администрацията не се формира от гражданите, нали?

А кой тогава формира държавната администрация, извънземните ли? Прав си, че този спор е безсмислен, но то е, защото твоите аргументи са безсмислени.

Всеки един от нас може да кандидатства за работа в държавната администрация, привлекателното там е, че работата е сигурна (поне до следващите парламентарни), парите може да са малко, но капят редовно. За сметка на това общуваш с разни полу-маймуни полу-човеци, интриганти, спекуланти и корумпирани трафиканти. Не е случайна приказката "държавната работа - гледай си работата".

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: OIM   
Дата:   25-05-12 09:35

Затова когато имате работа с държавен служител който се прави на интересен , просто вадете камерата и снимайте на видео Държавните учреждения са общ. място и никой не може да ви забрани да снимате


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   25-05-12 09:37

Нямам нищо против назидателния тон на полицаите. Най-често казват нещо, което водачът не знае, а и едва ли ще има шанс да научи самостоятелно.

Веднъж и на мен се случи пътен полицай да ми попълни знанията. Аз, като шофьорче от село, не знаех, че не може да се минава отляво на трамвая. Що трамваи съм резнал отляво докато един полицай не ми обърна внимание [cool] .

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: analgina   
Дата:   25-05-12 09:42

На мен пък скоро един полицай се опита да ми обясни, че по закон, за ляв завой в кръстовище, можели да влизат само по 2 коли, а аз трябва да чакам следващото зелено. Не му се получи лекцията, след като поисках да ми зачете съответния параграф и се разделихме без да се глобяваме. Много често държавните служители използват незнанието на хората, или си превишават правата.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: TheBossBG   
Дата:   25-05-12 09:49

Асахи, на мен пък наскоро един полицай ми обясняваше, че не мога да карам по трамвайната линия. С нетърпящ възражения тон. Аз учтиво го помолих да спре да ми се кара и да ми напише акт. Извади еднa книжка, издадена от КАТ през 1999 година(тогава е приет новия закон), рови петнайсет минути и не намери НИЩО. За негов късмет месец преди това бяха минали през пленарна зала последните поправки(към момента са около 30) и аз тъкмо бях пуснал на служебния ксерокс две брошурки(една за мен и една за тъста, на корицата се мъдреше картинката на Народно събрание [smilie5] ). Та му подарих моя екземнпляр да се пообразова малко и да не се излага друг път.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: OIM   
Дата:   25-05-12 09:59

На мен пък полицай ми забраняваше да го снимам на видео Питах го на основание на кой закон ми забранява да го снимам на общ. място , и той разбира се не можеше да каже нищо И си '' отмъсти '' като ми даде '' полицейско разпореждане '' да представя документ за самоличност Сигурно се надяваше че нямам в себе си лична карта и ще може да ме глоби


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   25-05-12 10:13

То и нарушение "минал на червено" няма. Откакто карам по правилата нещо не ме спират. Последно на входа на Карлово преди 2-3 месеца ме спряха - ей тъй, рутинно.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: arakiss   
Дата:   25-05-12 10:16


Аракис, имено това отношение от преди 20-30 години здраво се е загнездило у болшинството чиновници. Те все още си мислят, че живеят в "ония" времена. Все още се намират такива, които говорят назидателно и на "ти". Пример са пътните полицаи, чиято работа е като те спре да ти обясни какво си направил и да те санкционира. Но не, те почват да ти изнасят лекции.


ами сигурно са прави психиатрите - поведенческите модели се формират в детството [smilie5]
за нас, по-старите, си знам, че сме увредени, ама имах някаква надежда за младите поколения, които не помнят онези взаимоотношения.
да, ама не - гледаш го младо, не е чувало за продавачка във "валентина" например, пък и то същият суропуч [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: belbo   
Дата:   25-05-12 11:03

Някои са големи късметлии [smile] винаги им се падат културни и интелигентни полицаи и чиновници, даже бонбони ги черпят. Повечето нямаме такъв късмет обаче [smile]

И не е нужно да ходим в македония да видим колко лошо обслужват там. По-добре да видим как е в Германия, Франция, Дания и др. Е тогава ще ни се разплаче майката.


То бива скудоумие, ма чак пък толкоз...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Jim__Beam   
Дата:   25-05-12 11:18


... Най обичам , кога застана на гишето , да изчакам 5-6 минути леличката да си дореди пасианса , преди да ми каже - КАЖЕТЕ !!


... ако не реди карти , то поне говори с дъщеря си по телефона и й обяснява къде точно се намира супата в хладилника ......... все едно , въпросният хладилник е 200 квадрата ........ [smilie7] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: OIM   
Дата:   25-05-12 11:35

Така е На запад е друго Когато бях за първи път в Холандия , преди десетина години , пред пешеходна пътека спрях на тротоара да изчакам полицейска кола да мине Обаче и той спря , аз го гледам да мине , той ме гледа и чака Така след доста колебание минах и разбрах , че там полицията не прилича на нашата ...


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   25-05-12 11:39

Нереално е да си мислим, че след един щрак всички служители ще станат любезни. Никъде не е ставало така. Това е процес, в който доста сме напреднали. Затова ви давам пример с Македония, защото там са по-назад.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Analgina   
Дата:   25-05-12 17:50

Asahi, и аз си карам по правилата. След като в Пловдив не са открили лявата секция на светофар си карам по правилата: на зелено си влизам в кръстовището и като светне червено се изнасям, защото е час пик, без да смущавам напречно движещите се. Това, че полицаите сутрин и вечер се нареждат за някоя кинта там, не ме вълнува. Вместо да си бъркат в носа и да дебнат жертви, могат да порегулират трафика, ама сигурно не помнят сигналите.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Vinsent   
Дата:   25-05-12 17:56

Съдията: осъждам Ви на 500 лв глоба за обида на държавен служител.
Нещо да искате да кажете?

Подсъдимия: искам, ама при тези тарифи не смея! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: n1x0n   
Дата:   25-05-12 21:56

Държавата взима пари под формата на данъци. Поради самия характер на данъка, твърдението, че тези пари отиват за заплати е неоснователно.

И откъде се появяват парите, които отиват за заплати на държавният чиновник, щом не е от данъци, такси и т.н.? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   25-05-12 22:10

Поглеждаш в Закона за държавния бюджет, приходна част, и разбираш кое откъде по колко.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   25-05-12 22:12

Парите за заплати идват от бюджета на съответното ведомство, който пък се образува като се преразпределя държавния доход. С други думи не може да се прави извода, че плащайки си данъците плащаме заплати или пък нещо друго и трябва да очакваме нещо да ни се даде насреща. Затова съм споменал "характера" на данъка. Таксата е друга бира, срещу таксата получаваме конкретна услуга.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: n1x0n   
Дата:   26-05-12 00:09

С други думи не може да се прави извода, че плащайки си данъците плащаме заплати или пък нещо друго и трябва да очакваме нещо да ни се даде насреща.

Абсолютно може да се направи този извод, защото това е фактическото състояние на нещата. Държавните служители получават заплати от държавата, която пък ги е събрала предимно от данъкоплатците. Кой данък с какъв характер е, как се казва и в чия хазна отива - изобщо не променя общата картинка.
Просто ти си си измислил някаква засукана теза, очевидно в случай, че някой ти каже "аз ти плащам заплатата!", но това не я прави вярна.

А че данъкоплатеца е в правото си да има очаквания - е най-естественото нещо. Той затова плаща данъци, защото държавата е поела ангажимента да върши дадени неща срещу тези пари. И надали има членка на ЕС, в която администрацията върши нещата по-калпаво, по-бавно и по-сърдито, отколкото в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: diandimov   
Дата:   26-05-12 07:52

Не съм сигурен доколко перото "данъци" е изобщо с накаква тежест в бюджета на бегето.

Помисли малко: данъците имот са СИМВОЛИЧНИ, няма търговия и икономика почти... какви постъпления?

България ако трябва на данъци да разчита, ддс 100% ще го направят, и пак само 3 дни ще изкара.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: OIM   
Дата:   26-05-12 08:22

И всеки нов ден във ФФ започва с коментар от другата страна на света ...


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 08:35

Нека не си кривим душата: администрацията работи много по-добре от преди 10-15 години. А и не познавам някой чужденец доволен от собствената си администрация.

в НАП идваш, теглиш си номерче и аз поне в Бургас не съм имал случай служителка да не ми обясни нещо. Дори при подаването на декларацията ми я прегледа щателно (макар че не е длъжна и всяка грешка е за моя сметка) каза ми какво да добавя и допълня. Остави ги настрана. Върнах се следобяд и жената ми обърна внимание без да чакам пак.

в НАП Бургас има една женица на входа, която продава формуляри. Станала е информация, е няма такава скорост на обслужване и консултиране едновременно. Къде, какво се пише, помага на по-стари хора да попълват данъчните си. Аз щях да си говоря сам.

Това което липсва и което създава всички проблеми е простичко, елементарничко: ГИШЕ ИНФОРМАЦИЯ, на всяка институция, министерство, общинска служба и т.н. Някой да те посрещне с усмивка, да те обслужи. По простичък начин, някой ше ти обясни къде да отидеш, какво да направиш, кого да потърсиш, колко да почакаш. НЕ Е РАБОТА ТОВА ЗА ОХРАНАТА.
Не е прост народа. Той не е длъжен да познава и знае всичко. За тази цел някой трябва непрекъснато да го информира

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Marillion   
Дата:   26-05-12 08:41

don_kolev [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   26-05-12 11:14

Гише информация може да се изпълнява от електронна информационна система. Няма да е по-сложна от мобилен телефон.
Един работещ (с реални услуги зад него) сайт още по-добре.

Някой да знае телефоните на Вътрешен контрол на Софийска община? Яко се крият тези хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   26-05-12 11:43

Гише информация е добре да има, но на него едва ли не ще трябва да работи най-подготвения служител в администрацията, тъй като там ще трябва да отговаря на максимално широк кръг от въпроси, а такива хора трудно биха се навили да работят на такова място.

n1x0n, ако това го бях измислил аз, да речем, че не е вярно, обаче това начинът по който стоят нещата, без значение на кого не му харесва. Имаш (и не само ти, разбира се) тотално сбъркана представа за това какво е данъка и какви са неговите функции. Данъкът е безвъзмездно, парично и невъзвръщаемо плащане, установено едностранно и по общ начин от държавата, която има възможност да го събере по принудителен ред. Обърни внимание на думичката "безвъзмездно". Т.е. срещу задължението на лицето да плати данък върху дохода или имуществото, което то притежава, не стои насрещно задължение на държавата за предоставяне на услуга или друга престация. В този смисъл държавата не поема никакви ангажименти срещу нашите данъци. Тя ги прибира под формата на доход и си ги разпределя както сметне за добре, без изобщо да се съобразява с мнението ни. Отделно, служителите също плащат данъци и по твоята логика това би трябвало да означава, че сами си плащат заплатата, което очевидно не е така. Нека търсим причината за недоволството на гражданите от администрацията в некомпетентност и манталитет на конкретен служител, а не да хвърляме вината върху цялата система.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 11:54

ksuhorov,
може да е млада пенсионерка[cool] , работила в общината например. Достатъчно е да знае реда в институцията и да успее да насочи хората към кого да се обърнат, а не да реши проблема им.

Колкото до това какво стои като задължение от страна на държавата. Държавата трябва да е гарант за спазването на законите и разпоредбите, основни права и свободи на своите поданици. Гарантиране и изпълнение на по-горното значи точно и услугите и престациите, за които говориш по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   26-05-12 11:58

И тук е моментът да разграничим претенциите към държавата от претенциите към служителя.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   26-05-12 11:58

В този случай, който описах, не мога да кажа че конкретен служител е виновен. По-скоро е виновна точно "системата". Документите, които ти изпращат са тотално неразбираеми за обикновения човек (дали пък не съм съвсем тъп?), изобилстват от неясни съкращения, препратки към нормативни актове неизвестни за неспециалиста, цифри, дроби, означения, чл.5 по параграф 22, обн. Държ в-к от 62 г., по ИД от 22.ян.03, плюс 75% от горницата на главницата на цитираната в предходната алинея сума, по сметката на ТД на НАП, преводима в ББ, изискуемото от СИ по чл. 38, ал. 8 и т.н. изобщо написани са на нечовешки език.

А е супер просто.
Мога дори да дам темплейт, с който да си служи администрацията в бъдеще:

Гражданино.... (едикойси)
Дължите ....едикаква си сума
Дължите я на ... едикое си ведомство или човек
Дължите я заради... описва се причината
Дължите я в срок...до еди кога си
Ако имате въпроси и възражения - обадете се на телефон... и тук телефона на чиновника изготвил документа.

Виж колко е просто, спестява куп нерви, обиколки по гишета, по институции, разправии с охрана, издаване на пропуски и всичката простотия.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 12:01

А разликата "асахи" е...?

Ти като представляваш фирмата си, претенциите на клиентите ти къде отиват към теб или към фирмата ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   26-05-12 12:05

Въпросът ти за фирмата е основателен, но не мога да ти отговоря публично и подробно. Само ще спомена, че при нас Customer Satisfaction е измерим показател за успеха на бизнеса и се следи.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 12:13

Малко оф топик, но много са ми интересни служители, които казват: Ми то от мен не зависи нищо! Аз съм само продавачка ...

Или в ресторант:
- Как е агнешкото?
- Ми не знам...(мълчание)
- Прясно ли е?
- Ми то тука всичко е прясно? (гледа тъпо)
- А този патладжан с моцарела как се приготвя (демек печен, готвен, на тиган?)
- Ни знам. Ша питам готвача (обръща се ядосан и отива да пита)
- Запечен (отговаря)
След малко носи някъв бъркоч с доматен сос, кат' манджите на баба ми.
- Тези домати кви са?
- Ми така се приготвя тука!

Беше ми забавно, защото бях в готина компания. Доматите си бяха бонус, щото ги нямаше в менюто.


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   26-05-12 12:36

Понякога е сложно, да. Аз като имам проблеми с автомобила си, отивам на специалист. Когато реша да правя ремонт, обаждам се на специалист. Когато се разболея, отивам на лекар. В общи линии гледам да не експериментирам за собствена сметка.
Отношенията с държавата са достатъчно сложни и разнообразни, за да са по силите на човек, който няма често вземане-даване с нея. Има хора, които в тези случаи могат да ви помогнат и да ви спестят главоболия, нерви, а твърде често и пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ntonev   
Дата:   26-05-12 12:53

Аз си мисля, че една електронна администрация ще облекчи нещата чувствително. Но ако вземем примера на Жоро - даже и електронната администрация няма да помогне, ако нещата не са направено с мисъл и идея да се помогне, а само отбии номер.
Изобщо, добре познатия термин в развитите страни, наречен common sense- сериозно отсъства в много от дейностите, а това е сериозен инструмент, но трябва да има управление което да умее да го прилага...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   26-05-12 13:18

Ксухоруков - не, не съм съгласен.
Отношенията с държавата трябва да бъдат прости и разбираеми.

В моя документ ставаше ясно че дължа едни пари на ПС по ИД и толкова.
(нито дума кой е завел дело и по каква причина)
Не разбирам защо трябва да загубя един цял ден обиколки по гишета и нерви за да ми обясни някой, че това е заради неплатена такса от преди 10 години по бракоразводното ми дело.
Толко ли е сложно да го напишат изначало това?

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   26-05-12 14:48

Абе аз съм бил държавен служитрел 7 години и винаги съм бил наясно, чè заплатата ми е от бюджета, който пък е от данъците на всички останали. Така, че държавния служител го издържат всички останали и той е длъжен да е в тяхна услуга, а не тяхно бреме.

Онзи ден отново се срещнах с тъпото поведение на държавния служител на директорско място, но пък това малко или много ще му излезе солено. Няма да обяснявам защо, но самонадеяността не е добър съветник, особенно когато просиш пари от външен донор.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.