Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   23-05-12 19:12

...когато и да го претрепеш, все ще е късно (както казва един форумен специалист)

Предисторията

Обажда ми се преди няколко дни бившата ми жена, че на нейния адрес се получило някакво известие за мен, от куриерска фирма. Усетих още тогава някакъв курт-капан (вълчи капан), на което народът му вика кур-капан, ама си викам, дай да ида да си го взема...

Увод

Отивам и си получавам писмото, оказва се от НАП (Национална агенция по приходите). Някакво абсолютон неясно, увъртяно, пълно с неразбираеми съкращения и цифри, от което в крайна сметка разбирам само, че било заведено изпълнително дело срещу мен (неясно от кого) и че дължа на НАП 100 лева (неизвестно за какво) и още 100 лева за разходи и лихви.

Глава І - НАП

Отивам в НАП, където си плащам данъците, тегля си билетче, чакам да ме извикат на гише, за да ми обясни някой за какво иде реч. Като ми идва реда ви казват, господине, не сте за тук, идете в ТД на НАП на ул. Аксаков 21.

Глава ІІ - ТД на НАП

Отивам в ТД на НАП, където ми казват, господине не сте за тук, не можем да ви дадем никаква информация. Идете в отдел ПИ (принудително изпълнение) на Триадица 2, там ще ви кажат. Междувременно въртя на счетоводителя си, мисля си че той нещо е оплескал, обаче той си е изключил и двата телефона.

Глава ІІІ - ПИ
(или как щеше да замине зян един НЕКС 7


Отдел ПИ се оказва в сградата на Социалното министерство. Долу на входа има охрана и информация. Питат ме при кого отивам. Ми не знам при кого, искам някой да ми разтълкува едно неясно писмо, какво и защо трябва да плащам.
Писмото е подписано от публичен изпълнител Мариета Кастрева.
Елате в понеделник, казват ми, сега я няма.
ОК, като я няма, пуснете ме да ида при някой дето я замества, защото нямам време за губене а и доста съм набрал вече.
Еми не може, елате в понеделник - викат ми.
ОК, ама няма да дойда в понеделник, дошъл съм сега.
Но информацията и охраната престават да ми обръщат внимание...

Хубаво, казвам им, като не щете по нормалния начин, ще го направим с лошо.
По случайност си нося фотоапарата, вадя го и им викам - хайде сега ще го пусна на запис, а вие пред камерата да повторите думите си, как в работен ден, в работно време няма да ме приемете и да дойда в понеделник.
Все едно бях извадил предпазителя на бомба лимонка.
Охранителят се спуска върху мен и почва да ми дърпа апарата от ръцете, като крещи, ей сега ще го счупя.
Аз обаче съм преценил предварително че е по-нисък и по-хилав. Почва едно боричкане, дърпане за реверите, бутане, репчене, абе простотии... Човекът насреща лъха на алкохол, затова решвам че е по-добре да прибера апарата в чантичката, че от пиян всичко може да се очаква, ще вземе наистина да го счупи.
Въпреки че съм прибрал вече апарата охраната иска да ме гони.
Казвам им, че няма на какво основание да ме гонят в работен ден и че ако ме изгонят ще се изсипя след малко с всички медии тука.
(Заслужават го, ама нямам чак такива възможности. Размахвам им една самоделна прес-карта)
Ми какво съм искал от тях, и те деца хранели...
ОК, ама ги хранят с парите от моите данъци, така че да ме обслужат, това им е работата.
Искам да се свържа с началника им и да подам жалба, как охраната е употребил алкохол и физическо насилие. И как не ме допускат в работно време да си свърша работата.
Дават ми един телефон и един списък с вътрешни - да съм се оправял, и аз почвам да въртя.
Повечето дават свободно, накрая попадам на някаква служителка и и обяснявам проблема.
Казва ми да се кача. Обаче трябвало да се обади по другия телефон на охраната да ме пусне. Обажда се. Издават ми временен пропуск и жената ми казва на кой етаж и в коя стая...

Като се качвам в стаята, жената която ме посреща се оказва същата тази която търся - публичен изпълнител Мариета Кастрева - симпатична млада дама, някакси хич не върви да и отвъртя два шамара, въпреки че съм на косъм.
Е, защо казвам е всичката тая простотия и криене, защо за да дойде човек при вас трябва със скандал?
Еми, не знаела - охраната си била на Министерството, не била тяхна, тяхната си била на етажа (и действително на етажа имаше втора охрана, която също ми издаде пропуск). Това си били техни самоволни изпълнения - на Министерството.
ОК - приемам това обяснение, не знам доколко вярно и минаваме по същество - ровене из едни дебели папки с бумащина. Накрая се намира документа.


Развръзка

Оказва се, че било във връзка с бракоразводното ми дело от 2003 г. Някаква такса от 100 лв. не била внесена и СГС завел дело срещу мен и ме дал на публичен изпълнител за тия 100 лева.
Разбрах за какво е, минах през първата банка, платих ги.
(Доколкото помня от преди 10 години, тогава с бившата ми жена платихме на някакъв адвокат, който ни разведе, но никой не ми е казвал за никакви такси)
На излизане викам на охранителя - абе пич, не можеш и да лъжеш като хората - тая дето ми каза че я няма ме посрещна горе.
А той - аз съм само охрана, каквото ми наредят това правя. Ето списъка с хората които са ми казали че са тук и при които да пускам - и ми размахва някакъв списък, в който тая наистина я няма.


Епилог

Това обаче, което не мога да разбера е ЗАЩО?
Защо трябва да се процедира по тоя начин? Защо трябва да пращат призовка на стария ми адрес, през куриерска фирма, при положение че имат сегашния ми адрес? Оказа се, че го имат в компютъра, въпросната ПИ го извади от базата си с данни.
Защо трябва да завеждат дело, при положение че ако ми бяха пратили едно обикновено известие пак щях да си платя сумата.
Защо трябва държавните служители да се крият от хората, които трябва да обслужват.
Защо трябва охраната да се държат каго гавази, при положение че получават заплатата си не от съответния служител, а от нашите данъци...


Извод

Ще взема най-накрая да си купя една скрита камера, има такива в химикалки и запалки, защото само с разказчета по форумите няма оправия.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   23-05-12 19:24

Поне да им беше записал имената на героите.


ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ СЛУЖИТЕЛ

"Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация и подпомага орган на държавната власт при осъществяване на неговите правомощия. Държавни служители са и лицата, на които специален закон предоставя статут на държавен служител при спазване изискванията на този закон.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 15 от 2012 г.) Длъжностите, които се заемат от държавни служители, се определят в Класификатора на длъжностите в администрацията, който се приема от Министерския съвет и се обнародва в "Държавен вестник".

(3) Длъжностното разписание се утвърждава от органа по назначаването на съответната администрация.

(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2012 г.) Длъжностните характеристики се утвърждават от главния секретар, съответно от постоянния секретар на отбраната и от постоянния секретар на Министерството на външните работи, съответно от секретаря на общината, или от упълномощен от него служител на ръководна длъжност. Длъжностната характеристика на главния секретар, съответно на постоянния секретар на отбраната и на постоянния секретар на Министерството на външните работи, съответно на секретаря на общината, се утвърждава от органа по назначаването. Структурата на длъжностните характеристики и процедурите за тяхното разработване и изменение се определят с наредба на Министерския съвет."

Единен класификатор на длъжностите в администрацията

ПМС за приемане на нов Класификатор на длъжностите в администрацията и промени в Наредбата за прилагане на ЕКДА


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-05-12 19:32

Абе и на 3D, и на HD, че и с долби пролоджик да действаш, нема оправия...[smilie21]

Имал съм вземане даване с две общини, и в скоро време отново ще си пиля нервите с едната. Значи те са като Ин и Ян. В едната просото си свършваш работата, а в другата си тренираш фантазиите по разни комиксови сюжети как или се развихряш като супергерой с някоя катана и лети кръв наляво и надясно, или просто пускаш доволно количество тротилови шашки във всяка отворена врата или наченки на гише, защото знаеш че невинен няма да убиеш.

Въобще българския чиновник е една мистериозно и митологично същество, което като цяло не се знае какво прави и ако случайно разбереш с какво се занимава, не се знае кога ще ти свърши работата, която вътрешно се надяваш да свърши, дори въпросната работа да е един прост печат.[smilie21] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: diandimov   
Дата:   23-05-12 19:34

Имало някакъв стар емигрант, успял в бизнеса в западна държава. Посетил го негов познат, и видял че над бюрото му има портрет на Живков. Питал го - абе ти от режима избяга, сега тоя портрет...
Оня му казал: колкото пъти ми се прииска да се върна, поглеждам портрета на Живков, и ми минава.




Та тази история (и други подобни) на мен точно така ми действат...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Славов   
Дата:   23-05-12 19:34

Хрантутници.... [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   23-05-12 19:39

Само да поясня, че заглавието е иронично (да ме прощава Тод).
По принцип не харесвам обобщенията и вярвам че сред държавните служители има и доста свестни хора.

Освен това - евала на Дянков, че се е засилил да събира вземания отпреди 10 години.
Следващата стъпка е това да се прави по по-нормален начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Orlin   
Дата:   23-05-12 20:51

Само да вметна, че това задължение е можело и да не го плащаш. (може и да е трябвало, зависи)

В случая охраната е за бой, а те точно не са държавни служители. Грешната информация е едно на ръка, за нея не можеш да се заядеш, но за непозволените насилствени действия можеш да се оплачеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   23-05-12 20:55

Определено можеше да си със 100 лева напред и да спестиш малко нерви. За отношението към гражданите... зависи от манталитета на конкретния служител. Има както много любезни и отзивчиви, така и пълни дървета, които просто са пуснали дълбоки корени на работните си места и отдавна имат нужда от санитарна сеч.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   23-05-12 21:06

Аз малко се съмнявам охраната да е държавен служител, с който всъщност е бил проблема. А и мислч че не всички чиновницои в НАП са държавни служители, според цитирания чл.2. Другите са бросто служители в бюджетно ведомство.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Stefanos   
Дата:   23-05-12 21:29

Друг фрапиращ случай на действие на държавен служител в БГ, спрямо човек от Казахстан, наследник на "старите" българи, който искал да си подаде документи за българско гражданство: от минута 12.20- до мин 15.00 http://vbox7.com/play:9dc5fb46


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-05-12 21:34

Тя охраната е проста пешка. Проблемът е, че всяка писарушка, къде с основание, къде без му се прави на "вожд". Ако сет проследили фабулата, за да изкара списък с "вождове", значи представете си...

Сега, далеч не навсякъде е така, факт. Има и ведомства, не че се сещам в момента нещо конкретно, които си заслужават хляба и съществуването. Между другото следващата седмица пак ще имам близки срещи от третия вид с община "Витоша" и ако не потъне темата ще пусна един два реда дали има напредък при тях на ниво обслужване и служители, или напротив.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   23-05-12 21:36

Моята данъчна инспекторка ме е черпила с бонбони.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Marillion   
Дата:   23-05-12 21:41

Жоро, когато имаш такъв проблем си има много добро лекарство. Който и да е служител ВИНАГИ има шеф. Ако не можеш да се разбереш с някой от 2-рата дума заставаш срещу него, слагаш си идиотска усмивка и му казваш "Бихте ли извикали прекият си началник"

Действа винаги.

Като дойде неговият началник ако не си доволен - повтаряш процедурата. След 20-30 мин ще те знаят всички кой си и за какво се бориш.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: neuromancer   
Дата:   23-05-12 21:47

е то Асахи ако не споменеше нещо от тоя род щях да се изненадам [beer] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Djogata   
Дата:   23-05-12 21:56

Аз бих похвалил служителите в Община Благоевград. Всичко, което ми се е налагало да правя при тях, е ставало за минути, с точни и ясни обяснения, и даже учтиво. Е, усмивки няма, но не може пък всичко сега [smilie5]

Паспортното там и то е ОК, но виж, "клонът" на СИБанк за плащане на паспортите е друга бира - последният път като бях там, "служителката" (тя даже не е и държавна служителка) не спря да говори глупости по телефона с някаква приятелка в подължение на десетина минути, като междувременно обслужи 5-6 клиента, на които им даваше знаци с ръце, за да им покаже какво иска от тях [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   23-05-12 22:19

Ама аз съм толкова любезен, че една бонбона да ме почерпиш нищо не е. Важното е и работа да ти свършат.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: bairi100   
Дата:   23-05-12 22:44

Абе на никой не му е лесно.И на говедото с неговата говедарщина,и на бачкатора...всеки си пати от себе си[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ogimag   
Дата:   23-05-12 22:56

- Подсъдими! Осъждам ви да платите парична глоба в размер на 500 долара за обида на държавен служител. Искате ли да кажете нещо по повод присъдата?
- Иска ми се, господин съдия. Но при тези цени...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: stoyan_5   
Дата:   23-05-12 23:02

Жоро,
Трябвало е да се обадиш на счетоводителя си.
Тези взе3мания са с давност.
Да са си ги взели когато е могло, ама на, внесъл си ги.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: lansky   
Дата:   23-05-12 23:42


и какво общо има счетоводителя с развода през 2003та - тея счетоводители за пенкилери ги имате ???

а давността за публични вземания е 5 години ако не е прекъсвана - явно щом е стигнало до публичен изпълнител имаме прекъсване на давността, тя започва да тече отново и отиваме до 10 годишна абсолютна давност (прекъсвана, спирана - минат ли десет години - не могат да те барат)

брои се от първи януари на годината следваща годината, в която е трябвало да се плати...сиреч от 01,01,2004 (ако приемем, че задължението е възникнало 2003)
01,01,2005 - 1 година
01,01,2006 - 2 години
...
01,01,2014 - 10 години и тогава отваряш шампанското ))))

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: scarecrow   
Дата:   24-05-12 08:29

Щом има заведено дело и взето решение, давност няма (поне на мен така ми обясниха от НАП когато миналия месец реших да си подновя шофьорската книжка. Имах един акт от 2003 на стойност 200лв и още около 8 нарушения от 2003 до 2007, всички включително и този от 2007 бяха с изтекла давност с изключение на най-стария (2003) по който бяха образували дело. Другия вараинт е да съм попаднал в случая, който Майер Лански обяснява [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: riddick   
Дата:   24-05-12 14:23

В държавните учреждения има и хора, които са само на трудов договор. В случая предполагам че охраната е нещо като подизпълнител. Това не ги извинява де[smile] Обаче факта, че е лъхал на алкохол[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: burningice   
Дата:   24-05-12 15:59

Има давност - 5 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: scarecrow   
Дата:   24-05-12 19:45

Доообре.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: TheBossBG   
Дата:   24-05-12 19:50

Това с давността е доста разпространено. Т.е. хората не знаят как да се възползват от нея. Топлофикация прави същия трик. Завеждат изпълнително дело, търсят те в къщи, връчват ти решението и толкова. Никой не ти обяснява, че имаш право на възражение. Ако знаеш обаче, отиваш в районния съд, получаваш си преписката, учтиво ти обясняват, че имаш право на възражение и ти дават бланка. Подаваш си възражението, получаваш си входящ номер и тогава бързото производство си става нормално. Тук обаче е уловката. Ако сумите са от преди 3 или 5 години(за различните неща срокът на давност е различен. Конкретно за топлофикация и др. подобни дружества ВАС постанови 3 години) ищецът ще пие една студена вода, че и ще плати всички разходи по делата. Но те разчитат на пословичната неграмотност на българина и на нежеланието му да даде някой лев на адвокат да го измъкне. Всъщност трябва да сме като американците - съд до дупка!!! За да се научат и държавата и рекетьорските дружества, че ние сме граждани, а не стадо.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.