Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Правописните грешки и законът
Автор: TheBossBG   
Дата:   03-05-12 08:54

От снощи се вихри една истерия около проекто-законите за българския език. Лютви Местан открил правописни грешки. Това само да беше, с мед да ги намажеш нашите политици. От няколко дена в друг форум спорим относно евродирективите. Сядаме онази вечер с дъщеря ми да четем Договора за европейския съюз и о, чудо!!! Дори този основополагащ документ написан с грешки. Най-фрапиращата е "държавите-членки". Словосъчетанието се среща едва ли не през два-три реда(разбираемо). Отиваме на директивите свързани с огнестрелните оръжия(другата тематика, която ме вълнува). Там "специалистите" са ползвали гугъл-преводача. Тествахме отделни текстове, почти идентични преводи се получават. На всичкото отгоре нашите "преводачи" си дописват текстове. Ама че нямат логически смисъл? Абе за какво им е, нали сме ги превели и синхронизираме нашето законодателство с европейското.

Но да се върна на закона. Някои депутати даже стиганха до там, че да заявят открито: нямаме нужда от такъв закон! Сутринта слушам по Нова, зрителите, и те въобще не са в час. Поставили въпроса така: говорим ли правилно български. Естествено, че не. Няма човек, който да говори винаги правилно. Всеки понякога, умишлено или не, променя ударенията, ползва диалектни форми, "ме-ка" и т.н. Вярно, че с приемането на един закон българинът няма да се научи да пише и говори правилно. Но поне може да се принудят медиите, политиците, публичните личности, другите обществени фигури да говорят правилен български език. (И аз много се кефех на изказванията на Татяна Дончева, ама само на стила и.) А правилният изговор не се насажда със закони, той се учи в началното училище. Но съм сигурен, че всеки от нас може да посочи поне един учител, който е отрицателен пример. Пълно безхаберие е обхванало родното образование. Добрите учители са по-скоро бели лястовици и децата винаги ги оценяват и дават за пример. За двадесет години от една средно-интелигентна нация ни превърнаха в откровени тъпаци. Ако съм привъжаник на конспиративните теории бих могъл да напиша, че това е планирано от стара Европа. Защото на нея не и трябват българи академици, а българи сервитьори. Така че нека да си редактираме законите, да си ги приемем и да се опитаме поне малко да бъдем българи!


Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: Vinsent   
Дата:   03-05-12 08:58

Известно е че политиците се интересуват преди всичко от собствените си интереси.
Та, като някой предложи законопроект, запитай се какво цели с него.

Те унищожиха България чрез добре планирано разграбване, сега искали нещо да съхранят. [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: asahi   
Дата:   03-05-12 09:10

Май не ги четат тези закони, а някои и толкова разбират от български език. Лютви Местан е бил председател на комисията по образованието и науката в някой от парламенти. Обаче Юнал Лютви е високата топка в словесността там.

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: jingov   
Дата:   03-05-12 09:35

Автор: TheBossBG -"За двадесет години от една средно-интелигентна нация ни превърнаха в откровени тъпаци."" То това си е държавна политика/успешно проведена/,която се наблюдава не само у нас.Създавайте бачкатори,интелигенция не щем ....!


Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: asahi   
Дата:   03-05-12 11:28

Конкретно до учителя си е. Има деца, които пишат по-грамотно от мен. Има и други - знаете ги.

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: Ivo55   
Дата:   03-05-12 13:31

Не казвам нещо ново - необразованият човек по-лесно се управлява и манипулира... , не създава проблеми на управляващите, не задава неудобни въпроси... .
Стигат му разходките в МОЛ-а и промоциите тук и там.

[smilie7]


Всъщност няма неудобни въпроси - има неудобни отговори.



Публикацията е редактирана (03-05-12 13:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: langel   
Дата:   03-05-12 13:46

Образователната ни система е в криза, това е ясно.
Мисля, обаче, че силно се преувеличава нивото на грамотност отпреди 20-30 г. Тогава просто нямаше форуми, от които да си личи какво е.

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: ejko   
Дата:   03-05-12 13:47

"силно се преувеличава нивото на грамотност отпреди 20-30"

И аз така мисля...

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: Vinsent   
Дата:   03-05-12 13:57

Аз пък познавам хора, изключителни специалисти в своята област, които си говореха на диалект и това никак не им пречеше да бъдат много полезни.


Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: мара   
Дата:   03-05-12 14:10

не се преувеличава. само се сравнява с днешното [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: ejko   
Дата:   03-05-12 15:03

Ами хем е така, хем като гледам сегашните ни футболисти до един са професори по българска филология, в сравнение с колегите от началото на 90', дето са учили по баш яката учебна система...

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: TheBossBG   
Дата:   03-05-12 15:50

Автор: langel
Дата: 03-05-12 13:46

Образователната ни система е в криза, това е ясно.
Мисля, обаче, че силно се преувеличава нивото на грамотност отпреди 20-30 г. Тогава просто нямаше форуми, от които да си личи какво е.

*****

Може би е така, но тогава даскалЯта яко ни натискаха. Пишеха двойки на общо основание, викаха родителите на разговори, комсомолската организация и тя ни юркаше. А сега какво? Преди няколко години си говорих с един познат, майка му преподавала в "Автотранспорта" на гара Искър. Разказваше, че тя не пишела по-ниска оценка от тройка, но също така нямало как да пише по-висока от 4. Защо ли? Защото първо рискувала да се разправят(дори и физически) с учениците. А отделно от това трябвало да ходи с тях на поправителни изпити. А на женицата и оставали 2 години до пенсия. Замислям се, дали бих се изрепчил(а аз опеделено не бях кротко дете) на др. Стоянов, преподавател по математика, бивш военен? Сигурно не! И не защото е мъж, а защото успяваше да вдъхва респект у нас. Такива бяха всичките ми учители и в основното, и в гимназията. Сегашните даскалЯ са просто чиновници. И то от тея, най-лошите, дето гледат да избутат деня, а резултатът им е през ....


Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: мара   
Дата:   03-05-12 15:57

таралеж, футболистите от мойто поколение в даскало не стъпваха, бе...те си беа по лагер-школи нон стоп. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: TheBossBG   
Дата:   03-05-12 15:59

Жена ми имаше съученичка в езиковата, вика и: Тотке, ти луда ли си да ходиш с тоя футболист ма? Той пък взе, че игра на световното в Щатите. Такие вот дела, дружище!!! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: langel   
Дата:   03-05-12 17:22

По-скоро ни трябва "Закон за Възпитанието".

Отговори на това съобщение
 Re: Правописните грешки и законът
Автор: Vinsent   
Дата:   03-05-12 17:43

Всъщност закон, регламентиращ официалния език в държавните учреждения вероятно би бил полезен, като се има предвид на какъв език говореха в земеделското министерство дълго време. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.