Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 15:51

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 15:51

Тая тема вероятно леко повтаря една моя предишна, ама нищо, аз да си пиша пак [smilie18]

Значи иска ми се да имам едно централно устройство вкъщи, което да има голям хард-диск, който да ползвам от останалите компютри вкъщи като NAS (Network-attached storage), за да си правя бекъпи, да ми стриймва музика и т.н. Искам на него да работи торент-клиент за сваляне на филмчета, сериали и т.н., да е вързан към телевизора и аудио-уредбата, за да може да плейва съотвените филми и музика. Също така искам да мога да се вързвам само дистанционно към него - през VNC (ако е неттоп) или през уеб-интерфейс (ако е мултимедиен плейър). Не искам да е шумно и не искам да има вързана мишка или клавиатура директно в него.

Колебая се между това да си асемблирам неттоп компютър, например ползвайки компоненти от този сайт:
http://nettopbulgaria.eu

или просто да си купя мултимедиен плейър от сорта на:
Popcorn Hour A300 или подобен.

Какво бихте ми препоръчали и какви са плюсовете и минусите на едното и другото решение?

С неттоп готиното е, че мога да си инсталирам квото си искам на него - Убунту, Уиндоус, софтуер какъвто аз си искам и т.н., ама ме притеснява дали Intel Atom процесорите ще се справят с Full HD, както и дали няма да шуми много. Но пък ме кефи, че има PCI-слот и мога да му сложа готината си звукова карта, както и да ползвам наличния ми хард-диск от стария си декстоп, с което ще спестя пари.

Мултимедийният плейър пък ме притеснява малко с това, че е по-трудно да си слагаш друг фърмуер, малко съм вързан към готови решения. Примерно тоя попкорн го дават, че със стандартния си фърмуер не можел да свири гаплес аудио и трябва да инсталирам някакви други фърмуери, което по принцип не обичам много-много...

Приемам съвети [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 15:55

Също така, ако се спра на неттоп, има ли някакви готови софтуерни решения за всичко това, особено ако може да вървят с някакво софтуерче за ползване на смартфона като дистанционно да кажем за плейъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: 1vo   
Дата:   23-04-12 15:55

Има Атоми с пасивно охлаждане, с подходяшата видеокарта мисля, че ще плейва ФулХД без проблеми. ВНЦ-то е кофти за достъп, има по-добри начини.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 15:57

Дадох VNC само за пример, щото това ползвам, за да се вързвам към компа вкъщи. Но ако има и други варианти, няма проблем. То ако е неттоп с Линукс, мога и терминалче да си отворя, ама не съм сигурен дали е много по-удобно от VNC [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: 1vo   
Дата:   23-04-12 16:03

глей кви работи има
А ВНЦ-то е тромаво дори и при директна връзка, затова не го харесвам, NX-a е як. Имам същите идеи и реших да е мини-микро АТХ решение.

Има и готови, няколко линукс дистрота, но засега нямам опит. Уиндоуски май също има достатъчно.



Публикацията е редактирана (23-04-12 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: vinse   
Дата:   23-04-12 16:15

Попкорна е много шукаритетно плеърче и си е безшумно, което също е важно. Ама защо не хвърлиш един поглед ето на това

http://hp.most.bg/hp-proliant-microserver-1x1gb-ram-1x250gb-hdd-1ywarr-partnum633724-421.html

казвам ти за парите си няма да намериш по-изгодна готова nas система за дома [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: 1vo   
Дата:   23-04-12 16:22

Аз исках да си направя терминален сървър всичко да се плейва на него, но се оказа, че ФлХД видеото изисква връзка от порядъка на 5-10 ГБ/с а пък ХДМИ-тата са ограничени от към дължина. Има някакви решения с ХДМИ>2 етърнет кабела>ХДМИ, но много скъпо става.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 16:27

Абе аз почти се бях навил на попкорна, обаче като прочетох, че няма гаплес аудио и това е от няколко години, като си го влачат като "fetaure request" и ми се уби ентусиазмът [smilie2] Те поддържали гаплес, но само за flac-cue, а аз искам да ми прави гаплес на мп3, щото цялата ми колекция е мп3. Отделно от това не съм сигурен с какво качество е звукът на тези мултимедийни плейъри. Аз досега съм ползвал декстопа си за музика и имам Creative Audigy с KX-драйвер, вързал съм го към rear изхода, който има по-добър DAC и качеството на аудиото е наистина доста добро.

Като цяло повече ме влече да си сглобя неттоп - едно заради компонентите, които вече имам: хард и добра звукова карта, после заради свободата да си сложа ОС и софтуер, какъвто искам, единствено ме притеснява това, че такова решение е ориентирано към позлване с клавиатура и мишка, а ми се иска да го ползвам по някакъв по-леймърски начин - с дистанционно, смартфон или нещо от сорта [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: philipz   
Дата:   23-04-12 16:31

В базара има в момента HP микросървър -> https://photo-forum.net/forum/read.php?f=51&i=17812&t=17812&phorum_uriauth=



Публикацията е редактирана (23-04-12 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: Krassy   
Дата:   23-04-12 16:32

По малко и удобно за тази цел освен това:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/sixv2100.JPG

аз не съм виждал, може и да има...

Иначе... колегата ми сглоби страхотен мини ПС с пасивно охлаждане и ССД диск и това нещо работи чудесно, ако имаш интерес мога да те свържа с него, но той е от Варна и т.н. и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 16:34

Ами в момента парите съм ги изчерпал, че нали апартамент правя и вече търся мизерняшки решения [smilie18] Иначе щях да грабна едно МакМини и да не се занимавам, ама... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: didesignbg   
Дата:   23-04-12 16:35

TV box със Андроид.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: Krassy   
Дата:   23-04-12 16:36

Това маниашко решение под 800-1000 лева няма как да ти излезе...

Само сметни... и ще разбереш [beer]

Имам един приятел, който отделно си сглобява супер тих и наточен мини компютър САМО за музика... ще му излезе към 2000 евро май, с всички аудиофилски изисквания.

Лично аз съм привърженик на по простите и специализирани решения... работят желязно и не те занимават с проблемите си, комуникацията опира до едно копче и едно общо дистанционно и от теб остава да си сипиш едно питие и да релакс [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: 1vo   
Дата:   23-04-12 16:38

най-евтино телевизор с етърнет свързване.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: rumenn   
Дата:   23-04-12 16:40

аз едно такова ползвам, качествена изработка с алуминиев корпус, няма никакво активно охлаждане което да шуми, има много начини за мрежова работа включително и торент клиент (който никога не съм ползвл).
http://www.nikingstore.com/shop/himedia-hd900a-3d-hd-media-player-w-wifi-417.html

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: mike74   
Дата:   23-04-12 16:40

Всичко в едно ... не е много ясно дали е най-доброто решение.
Аз лично направих следното:
- взех си едно ПЦ на старо (ДЕЛЛ, ХП, ИБМ хубаво да е марково че са им по-безшумни кутиите);
- сложих му едно Убутнту с торент клиент с уеб интерфейс, НФС, САМБА, ДЛНА;
- ръгнах му мрежата и го метнах в коридора да не ми шуми все пак, колкото и да е тиха кутията;
- за плеър си взех А.С.Раян мини - без локален диск всичко му върви през мрежата;
- и си плейвам квото ми е кеф от сървърчето - Убунтуто.

По този начин нямам никаквъ шум в хола (или друга стая); използвайки Линукс за сървъра имам огромен избор какво и как да ползвам за сваляне или шерване; от друга страна плеъра поддържа всички видове формати и плейва абсолютно всичко без никакъв проблем; плеъра си има ХДМИ което вързано към ресийвър вървят всички видове аудио формати разните ДТС ХД Мастер, Долби 2 и т.н. които не минават през СП/ДИФ (оптика или коаксиал).
Поне според мен по този начин имаш по-голяма гъвкавост, аз поне от този сетъп съм много доволен. Просто споделям опит, за теб може да не е най-оптималното.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   23-04-12 16:48

Майк, това ми е резервният вариант, в момент си имам работещ декстоп на 5 години, който не е върхът на сладоледа, ама си работи, пълен е с хардове... Мислех да го пенсионирам първоначално и да го разпарчетосам, но съм си оставил и този вариант. Та си мисля да го вкарам в шкафа над абсорбатора, щото там и без това за нищо друго не става да се сложи [smilie18] Само му слагам едно wi-fi донгълче и съм в джаза. Лошото е, че по wi-fi не съм сигурен дали може да стриймва достатъчно бързо за Full HD. А не мога да го вържа в мрежата, защото не ми се прокарват кабели из апартамента. Това е нов блок, който директно е окабелен мрежово и в хола ми само имам розетка...

Варианти имам най-различни, то и затова се чудя толкова много. Принципно тоя вариант със стария десктоп вкаран в някой шкаф е най-евтиният и ме блазни точно с това [smilie18] А при него дори нямам и инсталация на софтуер, пускам го в мрежата, той се стартира автоматично, има уеб-интерфейс за торентите, всичко си му е нагласено. Ама е шумничък и голям...

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: mike74   
Дата:   23-04-12 16:54

Е, щом имаш старо ПЦ за целта още по-добре.
Само че през ВиФи трябва да е бързото ВиФи. Поне през мойто ВиФи на 54МБ Фулл ХД не става - насича зловещо, но пък аз като правих ремонта си пуснах ЛАН кабели (почти на всякъде) та си имам жица и сега проблем никакъв; Блурей се плейва без проблем през 100МБ ЛАН.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: Krassy   
Дата:   23-04-12 21:59

Ако ще е само файлов сървър и торент клиент... защо трябва да е цяло ПС?
То старее, кондерите му се надуват, разсъхват, скапва се, заема място...
Също така харчи ток... както вдигнаха ток-а може да удари 30 лева на месец... ей ти ги 300+ на година [smilie7]

Един ЛАН диск, който да е вързан за рутера или НАС такъв, вече им паднаха цените - и си в джаза [beer]

За мултимедиен плеар аз ползвам линукс базираният си SAT приемник, но скоро като измислят как да хакват Apple TV 3 ще му метна едно XBMC и лягам по гръб [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: tenax   
Дата:   23-04-12 22:46


Diva - FullHD Multimedia Center


това ползвам от година и половина - изключително доволен съм


Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: s_dyakov   
Дата:   24-04-12 14:01

Какво е гаплес?
А тая последната Дива е ребрандиран АЦ Райан.

Земай едно такова медийно плеърче дето поддържа вътрешен диск и си ти. Има си ХДМИ , има си оптичен изход, мрежа, други простотии.

Слагаш вътре един 2.5 инчов диск за да не ти бучи.

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: CyberGene   
Дата:   24-04-12 18:46

гаплес = gapless (от англ. "без прекъсване"), което значи когато имаш две парчета, между които няма тишина, да се просвирят без да се получи пауза, прекъсване, изпукване и т.н. Обикновено такива преливащи парчета без пауза се срещат често на разни концертни изпълнения, DJ-компилации и други. И е дразнещо, когато плейърът не го поддържа...

Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: krist   
Дата:   24-04-12 19:38

абе к'ва е файдата от една такава тиха машинка, когато, докато слушаш музика, например работиш на шумния си лаптоп или десктоп? нали пак ще ти шуми?


Отговори на това съобщение
 Re: Nettop-компютър или мултимедиен плейър?
Автор: asahi   
Дата:   24-04-12 19:48

Ако не работи на компютъра?
Ако не е шумен?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.