Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   17-04-12 23:19

Следва...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: orlindraganov   
Дата:   17-04-12 23:20

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 23:26

То свърши[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: orlindraganov   
Дата:   17-04-12 23:27

Вакан Солей

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 23:29

Сега токът ли е по-бърз или светлината?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: 2nYo   
Дата:   17-04-12 23:32

Нищо не разбрах ...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-04-12 23:34

Съгласен съм. Точно така е!

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   17-04-12 23:34

Почти всички чухме новината за поскъпването от близо 10% на тока от 1-ви юли поради включването на много голям фотоволтаичен парк, а не е само това.

Пътувам много и виждам, че цяла югоизточна България е станала на огледало.
Във всяка нива панели, във всеки двор панели, на всеки покрив панели.

Много е гнусно да виждам как плодородни обработваеми площи да се ползват за соларни паркове - малко ли хълмове има които пустеят?

Защо НЕК не намали цената на която изкупува тока от фотоволтаиците, и да не вдига това което аз плащам.
До скоро в сайта на НЕК имаше пълна ценова листа с изкупните цени на електроенергия, но сега не го намерих/може да са го махнали/, но цените са следните:

- ТЕЦ Марица-Изток 2 - 37лв/МВч
- ТЕЦ Марица-Изток 3 - 66лв/МВч
- АЕЦ - 15-16лв / МВч
- Ветрови генератори - 190лв./МВч
- Фотоволтаични инсталации с мощност до 30kWp – 576.50 лв./МВч
- Фотоволтаични инсталации с мощност над 30kWp до 200kWp - 567.41 лв/МВч


Това не е нормално.



Публикацията е редактирана (17-04-12 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 23:35


.. Ше остареем докато чакам .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 23:38

На колко си години?
Какво си учил?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   17-04-12 23:47

Няма значение на колко съм и какво съм учил.
Това което говоря на всички още от първите панели които започнаха да се поставят и да изкупуват тока е, че това НЕ Е ИКОНОМИЧЕСКИ ИЗГОДНО.

Преди година - две излезе новина, че България е с над 500% преизпълнение на проектите за екоенергия, а тогава нямаше толкова панели.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 00:31

Ок, щом образованието и жизненият опит нямат значение за оценка на икономическата изгода от енергиен проект - мисли си го.
България ще изпълни европейската директива, когато 22% от производството е от ВЕИ.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   18-04-12 16:53

asahi, образованието и жизнения ми опит позволяват да съм наясно с въпросната тема, не само от обща култура.

Достигането на тези проценти които Европа иска е направено, но е Ъпсурдно да се искат пари от хората за това, че се плаща многократно по висока цена за произведената енергия която, пак ще повторя НЕ Е икономически изгодна за потребителите.
Изкупната цена трябва да е близо до тази на ветровите генератори за да има незначително увеличение в крайната цена.

Калкулирайте и вижте само колко голяма е разликата в цената между ветровите генератори и фотоволтаичните системи.
Един фотоволтаик работи ефиктивно около 3- 4000 часа годишно.

Ясно е, че някой има "файда" да е такава цената, и лобирането на високите етажи на власта е голямо, но това е за наша сметка /моя,ваша,на родителите ви/
В медиите това което видях е, че се отделиха до 10 сек за новината.Ами смешно е, при условие, че това е увеличение за милиони на цената на тока.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   18-04-12 17:13

Не знам какви икономически анализи си правил и какви обосновки, но само искам да вметна че цената на 1кВт инсталирана пикова мощност от фотоволтаик струва приблизително 5-6К лева. Ти си направи сметката колко часа трябва да го грее слънце, колко дена в годината и по тази цена направи сметка колко годинки ще са ти нужни да си възвърнеш инвестицията и може би тогава ще намериш отговорите на много въпроси, за които питаш и разпитваш сега. [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 17:22

"Достигането на тези проценти които Европа иска е направено..."
Това въобще не е вярно. Цитирай си източниците и гледай да са официални, т.е безспорни. В енергетиката мощности не се крият и надписват.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   18-04-12 17:35

на пазара един продава домати по 2 лева, друг ги продава по 10 лева , щото торта била скъпа, купил си трактор които ще изплаща 10 годии и така нататък.

Асахи, ти от кой ще си купиш домати?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   18-04-12 17:43

Тук обаче не стои въпроса: дали да произвеждаме домати от 10лв или да не произвеждаме такива домати [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   18-04-12 17:58

tricky8600, bborissov:

Явно не стаа само със слънце, затова едни тарикати, мисля че беше в Германия, направо си слагат мощни електрически лампи да светят на панелите, лампите естествено захранвани с по-йовтин конвенционален ток, и пак са на далавера. [smilie18]



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   18-04-12 18:02

Ми да-доматите от 10 кинта ще ги подминеш, ама енергията от фотоволтаиците те принуждават да я купуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   18-04-12 18:02

bborissov - колко е инвестицията на еднин вятърен генератор?
Знам, че само софуеърът на съвременен и добър генератор е около 20К ЕВРО.

Да не са по глупави тези с перките, че да им купуват по евтино тока.На колко места се монтира с хеликоптери? НЕ са малко.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ilcoin   
Дата:   18-04-12 18:06

Доколкото съм наясно, в България ветровете са доста непостоянни като посока и сила, което прави използването на генератори не особенно ефективно или поне не еднакво ефективно навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: universum   
Дата:   18-04-12 18:35

Ако електроенергията от ферментация на кравешки л@йна е 10 000 лв Мвч ще трябва ли да я купуваме и нея по екологични причини.



Публикацията е редактирана (18-04-12 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 20:56

Никой не ти предлага домати от 10 лева. Предлагат ти микс от домати, някои които отделно са по 10 лева килото. Лично твой е изборът колко домати да купуваш. Аз съм избрал да купувам много малко и, общо взето, ми е все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   18-04-12 22:34

Аналогията с доматите е правилна, заповедническото отношение което ни налагат Не ми харесва и поради тази причина пуснах темата.

Другото е, че плодородните терени вместо да се използват за земеделие се превръщат в соларни паркове за години напред - толкова ли развито земеделие имаме, че да си позволим това?[thankyou]

Инвестицията във всеки един от енергийните отрасли е огромна, волтаиците се изплащат за около 6-7 години, а един ВЕЦ ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: 2nYo   
Дата:   18-04-12 23:26

Стройте малки системи за собствени нужди, поетапно, каквото спестиш, реинвестираш в разширение, и подобрение . Комбинирано фотоволтаици+ветрогенератори



Публикацията е редактирана (18-04-12 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 23:29

Трики, цитирай източника, на който си базирал твърдението си "Достигането на тези проценти които Европа иска е направено..."

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   22-04-12 00:47

Националната цел за производство на електроенергия от възобновяеми източници е преизпълнена с 4%

България преизпълни целта за производство на екоенергия през 2010г

Не можах да намеря доклада на МИЕТ от миналата година.

Интересното е, че преди година-две се говореше едно, но сега лобитата много яко са натиснали и се разпространява информация, че има много още да се работи за да се достигнат 16% енергия от ВЕИ, като през този период са включени още много мощности, основно фотоволтаици.

При тези цени папкането е огромно.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: diandimov   
Дата:   22-04-12 04:51

Редовните европейски глупости - планове, преизпълнение, липса на регулация...

За сметка на това пък има закони някакви, които само пречат...

Не е лесно да си европеец!

(Усеща ли се негативния елемент?)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   22-04-12 10:26

Това май само в БГ го има - задължават да платиш инвестицията на някой , защото била много скъпа и той трябвало веднга да започне да печели ?![smilie10] [smilie10] [smilie10] Еми като не е рентабилно , да не се захваща с този бизнес . Относно този голям парк , който е бил включен наскоро . Не съм сигурен , но може да е спечелил проект по ОП . Там ти даваха 70 % от стойността на проекта, с което те компенсират за направената инвестиция.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: diandimov   
Дата:   22-04-12 10:40

Един познат си ходил до Руситу и отишъл на зъболекар.

Зъболекаря му казал някакви космически цени, и обяснил че е направил голяма инвестиция - стол, техника, консумативи...

И моя познат му казал и сега какво? Очакваш аз да ти платя инвестицията ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   22-04-12 15:14

Факт е, че до скоро се даваха пари по ОП за изграждането не паркове без да има някакъв контрол- дет се вика на гола нива и никой не търси дали има извършено нещо.

Лошото е, че примерно аз съм безгласна буква и не мога нищо да направя освен да се оплаквам и да си плащам по 10лв повече не месец за ток.

Ами другите инвеститори в България колко ще плащат? Не може да накараш един струг или шевна машина да е на газ или нафта?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   22-04-12 21:53

Трики, опитай се правилно и по възможност без предубеждения да разтълкуваш изречението "... 11% дял на произведената електроенергия от ВЕИ в брутното вътрешно потребление на електроенергия до 2010 г." Не случайно те попитах за възрастта и образованието ти. Рано ти е за такива заключения.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Miro__Slav   
Дата:   22-04-12 22:33

Тая година мисля и аз да си бодна 1 киловат, но за лично ползване не за да се продава и в това не виждам нищо лошо...
Направил съм си сметката на инвестицията и + - знам за колко ще ми се върне инвестицията за опита... Ако се окаже вярна сметката ще си добавя още поетапно [smilie21] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: konstantinov   
Дата:   23-04-12 02:00





Публикацията е редактирана (23-04-12 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 09:14

"Малки ВЕИ инсталации, работещи с енергия от вятър, слънце и биомаса, ще могат да се монтират не само на покривите на сградите, но и в прилежащите дворове към тях, намиращи се в населени места"

"Задължителното условия за това обаче е те да се намират в дворове и на покривите на сгради, които вече са свързани към електроразпределителната мрежа."

http://www.comfort.bg/bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/view/5990.html

Това е пълно безумие. Демек ако искаш да отсвириш енергото, ставаш незаконен. Честито другари, честито.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   23-04-12 11:45

Пълно безумие е да се позоваваш на журналистическа статия относно съдържанието на закон без да си погледнал и разбрал (осъзнал) какво пише в самия закон.
Пък ако си мислиш, че ей така безконтролно можеш да си пльоснеш енергийно съоръжение някъде из двора, ще трябва да четеш и други закони и наредби.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   23-04-12 11:51

Не е пълно безумие изобщо. Ако ще да си накичиш цялата къща с фотоволтаици на два ката, пак няма да успееш да докараш толкова енергия, колкото ще изхарчиш (да не говорим пък къде ще я съхраняваш за през нощта и през зимата).

Пък и ако искаш да си инсталираш фотоволтаик на къща без връзка към енергото, никой няма да ти каже копче. В случая най-вероятно става въпрос за ползване на някакви преференции, и за включване на панелите към мрежата (тоест, когато има ток в излишък, да се ползва в националната мрежа). При такива условия е напълно нормално да ти изискват да си вече вързан към електропреносната мрежа.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 11:54

Именно asahi именно. Скоро нищо няма да може човек да направи в собствения си имот, ама нейсе. Да си копнеш сондичка, требе разрешително и водомерче. Да си сложиш енергийно съоръжение, требе договор с енергото. И т.н. и т.н. Ама явно глупавият народ, който допуска такива щуротии от управляващите си го заслужава напълно.
И това по цял свят се случва, повсеместен непукизъм. Каква работа изобщо има държавата да си присвоява природни ресурси и да казва, какво може и не може.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   23-04-12 11:57

За енергийното съоръжение трябва да добавиш "СВЪРЗАНО КЪМ ЕЛЕКТРОПРЕНОСНАТА МРЕЖА".

Много сериозна разлика, която ти, май не виждаш или не осъзнаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: vizov   
Дата:   23-04-12 12:08

Джони, това е за случаите, когато искаш да продаваш ток. Щото го продаваш мнооооого по-скъпо, от колкото го купуваш.



Публикацията е редактирана (23-04-12 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 12:09

За да продаваш ток на енергото, много ясно, че ще трябва договор и разрешение, макар че процедурите у нас са значително по-усложнени от чужбинските. Няма спор за това. Но от вестникарската статия човек може да си извади извода, че не можеш да си сложиш енергийно съоръжение, ако не си свързан към мрежата. А това е безумие ако е вярно.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: vizov   
Дата:   23-04-12 12:10

Ще перефразирам Асахи - мани ги вестникарските статии.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: imitev   
Дата:   23-04-12 12:11


Като извадиш нещо от контекста може да твърдиш и докажеш всичко!

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 12:15

Остави доказването сега, нищо не се пъна да доказвам, ами се ядосвам на прогресиращите щуротии. Щото ако сега не е вярно, не значи, че утре няма да стане. Преди години се шегувахме за данък въздух, ама ей го на вече е факт, в лицето на абсурдите с въглеродните емисии.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: vizov   
Дата:   23-04-12 12:21

Въглеродните емисии са една съвсем друга работа. Не виждам как го върза с "данък въздух". Между другото като идея не е никак лошо, реализацията куца.

Пък ако сега не е вярно, кой е казал, че утре ще е. Сега не е вярно правилото за първата брачна нощ, дето се полага на феодала. Според тебе нищо не пречи утре да е вярно, така ли?

Иначе съм съгласен с тебе, че трябва да се реагира на време на законови простотии, но първо трябва да се запознаеш със съответната простотия.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   23-04-12 12:56

Джони, това изобщо не може да бъде вярно, че енергийното съоръжение трябва да бъде свързано към електропреносната мрежа поради факта, че вече има изпълнени много проекти където изобщо няма такава мрежа. Това са къщи и вили разположени в отдалечени райони, където няма прекаран ток - т.е мрежа. Именно за това тези системи са актуални за такива места - ставаш енергийно независим. Проблема със съхранението на свръхпроизводството при тези случаи се решава (частично) с навързване на акумулатори, които да отдават през тъмната част от денонощието, като се предполага, че на такава вила няма да вържеш акумулираща печка да се грееш с нея [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 13:05

Що да не вържеш акумулираща печка? Ако можеш да си позволиш да сложиш 10-20 киловатова система. [smile] Въпросът е именно в това, че ако днес не, утре може да ти кажат, че требе такса да плащаш. Както трябва да плащаш за водата от собствения ти имот, така ще кажат, че вятъра и слънцето са собственост на държавата. Що, държавата ли е създала природните ресурси?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   23-04-12 15:30

Водата и подземните богатства са национална собственост. Нещо странно да намираш в това?
Изграждането и експлотацията на енергосъоръжения (не само електро) се регламентира в закони и наредби. Утре, ако у вас някой го тресне тока или гръмне "нещото" кой ще е виновен? Държавата, че не те е проконтролирала какви ги вършиш. Направи аналогия с газовата уредба на автомобила ако няма да четеш законите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Miro__Slav   
Дата:   23-04-12 15:33

Частната собственост лична и непрекосновенна само на хартия [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 16:03

asahi, говорим за справедливост, не кое било по закон.
Аз като имам моя земя, следва всичко на нея да е мое и да мога да правя каквото си искам на нея. Имагинерната единица, наречена държава, иска да е собственик на всичко и да се разполага, както намери за добре. И нещата от ден на ден стават все по зле, именно заради непукизма на народите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   23-04-12 16:14

Имагинерната единица, наречена държава, винаги е била собственик на земята. Ти си само и единствено ползвател, на който са отстъпени права за ползване за неопределено време. И това е така във абсолютно всички държави.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Miro__Slav   
Дата:   23-04-12 16:16

Собственик на нищото ба си кефа [cool] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-04-12 17:07

Djogata, това винаги, от колко точно години е? И тези абсолютно всички държави, дали са баш абсолютно всичките? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: stoyan_5   
Дата:   23-04-12 17:08

След като е икономически неизгодно защо се прави?
Още повече в уславия на криза да продължаваш да доиш изгладнелия народ в полза на единици, успяли да прокарат лоби!

Къде и кога ще е протеста срещу поскъпването на тока?



Публикацията е редактирана (23-04-12 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   23-04-12 17:32

Джони, твоята справедливост може да не е моята. Затова взаимоотношенията ни са уредени със закони. Според чл.18 от Конституцията подземните богатства са държавна собственост. Учи се и в училище.

Стояне, можеш веднага да почваш да протестираш. Времето е хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   23-04-12 17:32

Джони, това винаги е било така от момента, в който съществуват държави като форми на управление. Държавата (царят, императорът, султанът, местните феодали, правителството и назначените от него институции) - откакто съществуват държавните органи като понятие, те са се разпореждали със земята, и те са били реалният собственик. Ти си само ползвател.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: stoyan_5   
Дата:   23-04-12 18:18

Сахи ти няма ли да протестираш?
Надявах се да бъдем поне двама.
п.с. или ще си в опозиция на опозицията?



Публикацията е редактирана (23-04-12 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   23-04-12 19:21

"2010 Целта бе за 11% дял. Европейската комисия изисква всяка страна да отчита изпълнението на индикативната дел. До 2020г производството на екологична енергия трябва да заеме 16% дял"

На протест - "За безплатен ток и Крумови закони"

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   23-04-12 19:54

Добре е да си цитираш източниците. Дано на протеста участниците са учили повече.

Стояне, за какво да протестирам? Потребявам толкова малко електоенергия, че не си заслужава дори да го моисля. По-добре е да помисля как да изкарам повече пари, а не като онзи безработен индивид с начинаещия бизнес за 20 000 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   23-04-12 20:04

Асахи,въпросът не е колко потребяваю-малко или много.въпросът е че това което става , е против всякаква логика на пазарната икономика.Нали така.
Какъв е стимулът да се търсят по-евтини и ефективни решения?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   23-04-12 20:43

Мисля да те игнорирам, защото изкривяваш думите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   23-04-12 21:01

Какъв е стимулът да се търсят по-евтини и ефективни решения? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: imitev   
Дата:   23-04-12 21:56


Никакъв.

Какъв е стимулът на автопроизводителите да заменят ДВГ с алтернативни варианти? Същият.

Задаваш отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   23-04-12 22:58

Асахи, точно това съм направил - цитирал съм източника от Втория линк на Втора страница.

Протести?!? Никой няма да се вдигне за такова нещо дори да му направят тока левче киловата.



Публикацията е редактирана (31-05-12 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   23-04-12 23:35

Toushe!

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   31-05-12 22:40

Вече в факт

Сигурно поскъпване на тока


Държавна комисия за енергийно и водно регулиране

Цените на точка 5. Преди месец бяха значително по ниски 596лв/МВтч, а сега 823 - как става това?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: slav4cho   
Дата:   31-05-12 22:57

Как можело,цените да са толкова високи,при изкупуването на слънчева енергия?Много просто,стимулира се алтернативен метод за енергия.По този начин,много повече хора,биха се замислили,дали да не сложат слънчеви панели.Преди години така бе и с ветрогенераторите.Относно изречението,че плодородни ниви били скривани от панели,мога да кажа,че това е глупост.Както има места за гледане на растения така има и места за поставяне на слънчеви панели,демек има за всички място под слънцето.Би трябвало да се радваме,че има такива инвестиции а и така природата не се замърсява.Крайният продукт е една чиста енергия,произведена от нищото.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: slav4cho   
Дата:   31-05-12 23:40

Електроенергията години наред е поскъпвала и без соларни панели...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   31-05-12 23:43

И ще продължава да поскъпва. Редно е да си помислите за какво харчите енергия.

Покрай 24-ти си топлоизолирах пода на остъклената тераса. Добре стана и ще е по-топло през зимата.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   31-05-12 23:50

имаш ли архитектурно решение и разрешение от общината за остъклената тераса?


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   31-05-12 23:51

Нямам. Що? Да не топлоизолирам ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: konstantinov   
Дата:   01-06-12 00:01

Може да има и следния сценарий ,но съм сигурен че в България това не може да стане,защото ние сме богати ,честни и почтени хора,но все пак...правят се някакви панели за парлама.Включват се към нек и със скрит кабел захранват фотоволтаиците-които са черна ламарина, намазани със хубава тъмнозелена боя,и продават пак на нек купената енергия по 40 лева за 600 лева ,така правят собствениците на малки водни централи и други екзотични източници,да турят някой и друг милион в джоба,но както казах при тоя засилен контрол и неподкупност на чиновниците ни ,това не може да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   01-06-12 00:02

Как си с елктротехниката?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   01-06-12 00:36

Основното увеличение на цената е заради соларните системи и вдигането на цената на въглеродните емисии.

В медиите се върти едно число от 150МВтч фотоволтаици на територията на страната, което е силно занижено.[smilie23]
Само мои лични познати в Югоизточна България по покриви и дворове имат близо мегават.

Славчо - сменя се категорията на земята за да могат да се поставят панели.

Очакваното увеличение за фирмите е около 20% [smilie11]
/ Очаквайте вече и баничките да са с 20% по висока цена - ще мажете филии в къщи/

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   01-06-12 00:52

Ти разлика между инсталирана мощност и произведена енергия правиш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Mori13   
Дата:   01-06-12 01:02

Тоя еврокомунизъм до нищо добро няма да доведе. Докато Европа се занимава с глупости, останлия свят я изяде. И естествено, че е супер неефективно да се произвежда ел. енергия от фотоволтаици, пък дори и от перки. Това е няква изнасилена политика с уж благородната цел, да спасим света...дрън дрън. Глобален заговор има тук, от който накрая печелят пак едни хора, а едни други много хора губят.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ejko   
Дата:   01-06-12 08:08

"въпросът е че това което става , е против всякаква логика на пазарната икономика. Нали така."

Пряка икономическа логика в това да се произвеждат зеленчуци в ЕС няма, но въпреки това се дават не малко пари за земеделие в рамките на съюза...
Но иначе поскъпването на тока е голям шит, няма спор...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   29-06-12 18:31

Да ви е честито!

"Пред журналисти Семерджиев по-късно поясни, че относителният дял на повишението на добавката за зелена енергия в общото поскъпване на тока с 13% е около 8 на сто. От 3,72 лв. на мегаватчас добавката скача на 11,10 лв. на мегаватчас електроенергия."


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   29-06-12 18:39

Ми да им го.... що не намалят изкупната цена на тока от фотоволтаиците, нещастници, ето пример как богатите могат да си харчат парите както пожелаят, на нормалните хора им казват за какво да ги харчат. Всеки един от нас пълни гушата на някой мутрафон, по тоя начин.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   29-06-12 18:47

Цитат:

...тройната коалиция, която през юни 2007 г. приема закон за ВЕИ, според който всеки, който пожелае да построи ВЕИ в България, трябва да бъде присъединен и обществото да плаща в продължение на 15 до 25 години цена в десетки пъти по-висока от цената на другата електроенергия. В случая с фотоволтаиците определената цена на базата на закона е между 718 лв. и 823 лв. за периода 2007-2008г.

Та цена, която е договорена за толкова години напред от предишно правителство, не се намалява току-така. А зелените се разделиха вече на два лагера: едните викат, че трябвало да се радваме, щото така сме инвестирали в собствения си дом (ако не измрат хората дотогава), а другите предлагат да се протестира отново. Срещу кого ще протестираш, бе, аланкоолу [smilie18] Всъщност аз лично съм протестирал, когато трябваше, биха ме ченгетата пред парламента, ама тогава ги нямаше зелените, защото те новини не четат/гледат, тях ги интересува гората да не е изсечена. Такива ми ти работи.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   29-06-12 19:01

Нищо не инвестираме, инвестираме в пустеенето на хиляди декари зема и дълбоките джобове на мутрите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   29-06-12 19:28

Ако ти беше направил фотоволтаичен парк щеше да мислиш диаметрално противоположно, Мит.

По-добре мислете как да харчите по-ефективно енергията.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: n1x0n   
Дата:   29-06-12 19:39

На фона на огромното количесто пустееща обработваема земя, този 0,5% покрит от соларни централи, мисля, че изобщо не може да бъде довод против тях.

Виж абсурдно високите цени за изкупуване вече наистина са голям проблем, имайки предвид, че за обикновеният гражданин е доста сложно да се включи в тази схема - т.е. замислена е така, че от нея печелят само едрите предприемачи.

От друга страна, това няма да е до безкрайност. Рано или късно ще им се наложи да започнат да продават на пазарни цени, а не на абсурдните 800+ лева.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   29-06-12 19:48

Автор: asahi
Дата: 29-06-12 19:28

Ако ти беше направил фотоволтаичен парк щеше да мислиш диаметрално противоположно, Мит.

По-добре мислете как да харчите по-ефективно енергията.


Ами да възможно е, само че малко е трудна тая работа аз и ти да направим такъв парк. Освен това мнозинството, е потърпевшо, защото буквално всички ние плащаме и пълним джоба, точно на шепа мутри, в повечето случаи.

Иначе асахи хубав ти е съвета, ефективното харчене на ел. енергия но за масата българи, че за момента включително и за мен е невъзможно щото за тая работа се искат също не малко пари, като започнеш от добра дограма, хубава изолация, хубави уреди, хладилници, бойлери, климатици, перални и т.н. Та като се замисли човек ефективното използване на ел. енергията излиза една ДОСТА СЕРИОЗНА ИНВЕСТИЦИЯ, която повечето хора изобщо не могат да си позволят.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: chill   
Дата:   29-06-12 19:55

n1x0n написа:

> На фона на огромното количесто
> пустееща обработваема земя, този
> 0,5% покрит от соларни централи,
> мисля, че изобщо не може да бъде
> довод против тях.

A 0.3% от площта на ПП Витоша може ли да бъде довод против пистите и лифотовете? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   29-06-12 20:07

Мит, да ти призная твоите доводи от типа "нямам възможност за..." хич не ме трогват. Ако за теб енергийната ефективност е важно нещо ще намериш възможност, още повече че сега има много възможности. Щом имаш пари да харчиш за яки сметки за ток значи имаш и за топлоизолация. Надявам се, че си здрав и сръчен. Хващай се за работа, че лятото ей сега ще свърши.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: miTaka   
Дата:   29-06-12 20:17

Аз мисля при следващото плащане на ЕОН да игнорирам "зелената енергия"![cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   29-06-12 20:18

Асахи нито искам да те трогвам нито става въпрос за мен, но ще ти кажа, че логиката ти е изключително ИЗКРИВЕНА и неправилана.
Баси "ЩОМ ИМАШ ПАРИ ЗА ТОК, ЗНАЧИ И ЗА ИЗОЛАЦИЯ ИМАШ" да ти обяснявам ли що ти толкова крива логиката, че няма накъде повече.
Те и пенсионерите си плащат тока, да считаме ли, че щом си плащат тока и за изолация ще изкарат.

Иначе няма проблем, аз ще запретна ръкави амъ не разбрах изолацията и мазилките с пръдня ли я раздават някъде, да ида да се наредя?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   29-06-12 20:24

Когато не искаш да направиш едно нещо, търсиш начин не да го направиш, а да се убедиш (че и нас) как това нещо не може да стане.

[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   29-06-12 20:24

"Щом имаш пари да харчиш за яки сметки за ток значи имаш и за топлоизолация."
Не ми изопачавай думите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Vinsent   
Дата:   29-06-12 20:33

Поскъпва, ама при нашите правнуци, като се изчерпят другите източници на енергия, ще останат само възобновяемите. [smile]

Да мислиш две-три поколения напред е трудничко. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   29-06-12 20:38

Да бе знаем ги тия приказки, боре, айде ако обичаш запази ги за себе си.
Асахи остави мен, да педположим, че приказката ти е за който и да било здрав мъж, та "Щом имаш пари да харчиш за яки сметки за ток значи имаш и за топлоизолация." и понеже в България масовата заплата е около 500-600лв за по-големите градове, та след като си плати според теб сметките, храни, пътни, месечни разходи как точно си мислиш, ще изкара 3-4-5000 за изолация, а ако и уреди трябва и добра дограма, ай забрави....
Ама то оная приказка я знаем "Сития на гладния...." Как ги смятате тия работи със борето не ви знам.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: грегари   
Дата:   29-06-12 20:41

Myth , не дрънкай по форумите ами иди си вземи един БЕЗЛИХВЕН заем до 2 бона по програмата енерг. ефективност.
признават ти-изолации,дограма,климатик.
не се хаби да ни обясняваш как няма да стане!
минал съм по тоя път и няма да ти казвам колко много смисъл има в тая безлихвена инвестиция.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   29-06-12 20:42

Бе на чуждите сметки всички са царе, ай престанете на мен да ми правите сметки.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Стоев   
Дата:   29-06-12 20:54

Автор: asahi
Дата: 23-04-12 17:32

Джони, твоята справедливост може да не е моята. Затова взаимоотношенията ни са уредени със закони. Според чл.18 от Конституцията подземните богатства са държавна собственост. Учи се и в училище.
Малко офтопик:
Асахи, имаш ли бегла идея, примерно "Челопеч Майнинг"ЕАД колко парици плаща на държавата за използването на подземните богатства?
В смисъл на % от чистата печалба? Всичко по концесията е законно, разбира се.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: miTaka   
Дата:   29-06-12 20:59

грегари, я ми обясни как става, че аз се боря с 10 етажни собствености,но вече знам ,че няма как да стане.И откъде я взе тая безлихвена инвестиция, че не ми е ясно? В пилотния проект ли си участвал, защото оперативната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради започва от понеделник![smilie11]



Публикацията е редактирана (29-06-12 21:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   29-06-12 21:29

Стоев, не знам. Едва ли плащат повече от това, за което са се договорили. Старото соц предприятие и то едва ли е плащало повече, даже и на загуба може да е било. За екологията се сещаш.

Митак, човекът заем е взел, не кредитиране по ОП.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: miTaka   
Дата:   29-06-12 21:35

..."Myth , не дрънкай по форумите ами иди си вземи един БЕЗЛИХВЕН заем до 2 бона"...
..."минал съм по тоя път и няма да ти казвам колко много смисъл има в тая безлихвена инвестиция"


Аз що го разбирам по друг начин,[smile]... и къде ги дават тия "безлихвени заеми"?
Да си взема и аз,де![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   29-06-12 21:39

Тонът ти не предполага сериозно отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Стоев   
Дата:   29-06-12 21:43

Старото соц отдавна го няма, сега принципа е да изкопаеш колкото можеш, да преработиш до концентрат и да го изнесеш, защото ако преработиш до краен продукт (злато, германий и т.н.) трябва да "споделяш" с Държавата, а за другото - нищо, освен за концесията. Същото и другаде. Иначе за екологията се грижат, следят даже за запрашеност на въздуха и за всичко, дето може да ги "одупят".
В района на бившото гр.Средногорие основни спонсори на общинските каси и работодатели са Майнинга, Аурубис и Асарел.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: miTaka   
Дата:   29-06-12 21:44

http://www.focus-news.net/?id=n1670411

И днешните управляващи се правят на Ощипани девици и вменяват вина на други правителста?
Аз от опит знам до преди три-четири години как трудно се присъединяваха фотоволтаични централи към електроразпределителната мрежа.Що не промениха закона веднага?
[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: miTaka   
Дата:   29-06-12 21:48

Серизно отношение?
Ти търсиш ли го, или само чешеш клавиатурата?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ценослав   
Дата:   29-06-12 22:04

Що??? Че те тия от "Орлов мост" се правят на ощипани, щото били загрижени само за горичките. Ма то е така, като мама и тати им плащат ел. енергията. Маши на платени кракьори. [smilie23] [smilie23] [smilie23] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   30-06-12 00:05

Да бе знаем ги тия приказки, боре, айде ако обичаш запази ги за себе си.

Ами и твоите гневни тиради ги знаем наизуст, що не ги пазиш за себе си?


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 00:10

Ми напъва го бе [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: -ID-   
Дата:   30-06-12 00:47

Хубаво е да изпълним евродирективите, но защо цялата държава плаща на няколко човека? Я да изкарат собствениците на най-големите фотоволтаични централи.
Някои пък се литкат по популизма "внуците ни ще ползват чиста енергия" - е така сме на гребена на модерната вълна, но реално дококото си спомням живота на тези централи е максимум 20 г., освен това с годините КПД-то им прогресивно намалява, а там където се ползват и акумулаторир може да се сетите какво се получава...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 00:49

Никой не ползва акумулатор, споко.
В момента положението е овладяно - не се пускат нови проекти, цената за изкупуване пада.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: -ID-   
Дата:   30-06-12 00:51

и един мармот търка панелите да не прашлясват раираш ли начи

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   30-06-12 02:46

Пада цената на изкупуване пък тока се увеличава и по-големия процент от увеличението е точно заради изкупната цена.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: diandimov   
Дата:   30-06-12 02:49

Трудно се става човек...

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   30-06-12 03:16

То пъ щото при вас едни хора[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: motkasht_se   
Дата:   30-06-12 06:50

Важното е че децата ни ще имат чист въздух и природа!

Старата атомна централа прави ток по 15 кинта за мегават, слънчови плантации правят същото по за 560 киnта на мегават.
Атомната централа прави 16400 мегавата на година. Ако ще я сменят със слънчови батерии, ще струва към 9 милиона повече.
Бълха ги ухапала бъдните поколения, важното е да е светло бъдещето.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Vinsent   
Дата:   30-06-12 07:09

Един приятел, беше ми на гости миналата седмица, неотдавна пусна 85 kW фотоволтаици в действие. [smile]
Сега си чака евро-субсидията.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   30-06-12 08:02

Нови проекти се пускат и ще продължават да се пускат.

До колкото съм запознат спрени са само проектите в земеделски земи 1-ва и 2-ра категория, остават всички други земи, покриви на сгради, частни дворове и т.н.[smilie21]
Всеки събрал някакъв лев се напъва да прави централи.Асахи май го беше написал по горе, че освен соларни паркове трябват и ВЕЦ за да изпълним евродирективите.

Последното което на учих, е за продажбата на един хлебоЗАВОД и инвесттирането в 200кВ паркче сега и другия месец се почват още 200. За какво му е на човека да се мъчи с - пазарни стратегии, конкуренция, служители и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: sauron69   
Дата:   30-06-12 09:57

Винаги предишните ще са виновни.
А сегашните все ще са изненадани, ако и да са имали 3 години време за да навлезнат в нещата [smilie5]
Ама то само с ядене не става, трябва и акъл [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: stzz   
Дата:   30-06-12 12:26

За проблемите свързани със соларните централи, ще разберем след 10-ина години!
Това е логиката на НТП-решаваме един проблем и създаваме куп други.............в бъдеще време.
[smilie9]

ред.
И през това време, се появяват едни хора даващи по 86 млн. за ................дрисня!



Публикацията е редактирана (30-06-12 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Vinsent   
Дата:   30-06-12 12:45

sauron69 написа:

> Винаги предишните ще са виновни.
> ...

Ами да, особено предишните, защото са пряко свързани и продължители на онези по-по-предишните, които разграбиха и унищожиха България. [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: sauron69   
Дата:   30-06-12 12:53

А сегашните на кого са продължители?[smilie18]
На другаря Феликс Едмундович Дзерджински, май [smilie7]



Публикацията е редактирана (30-06-12 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   30-06-12 13:08

"Фотоволтаични инсталации с мощност до 30kWp – 576.50 лв./МВч
- Фотоволтаични инсталации с мощност над 30kWp до 200kWp - 567.41 лв/МВч" -Това ли са цените?
Колко е прогнозната цена на ток от АЕЦ Белене?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   30-06-12 13:23

Ако това по-горе са цените, значи са ги намалили малко, щото киловата беше 70-80 стотинки, сега 55.

Според мен увеличението не е достатъчно, трябва да се намалят изкупните цени до малък процент над пазарните - примерно 10-20% надценка за ветрогенераторите, и максимум 20-30% за соларните панели, а не както е сега - 200-300 процента за соларните панели.

Зелената енергия е хубаво нещо по принцип, трябва да се поощрява, но трябва и да може да си заслужи съществуването, а не само да натоварва икономиката и да се явява далавера за на някой батко му.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   30-06-12 13:26

146 лв. за мегаватчас минимална цена на тока от АЕЦ „Белене”

В момента цената от Козлодуй е 15.30лв без ДДС. На ви зелена енергия [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: analgina   
Дата:   30-06-12 13:30

Аз видях в Италия тази пролет хитра употреба на соларните панели. Големите паркинги имат навеси за колите от соларни панели. Хем колите не се пекат на слънцето, хем си ползват електроенергия.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   30-06-12 13:38

Cybergene, горните две цени нямат никаква връзка със зелената енергия

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   30-06-12 13:42

Само за сведение и сравнение искам да пусна текущата цена на тока за мегаватчас:
- от АЕЦ Колзодуй: 15.30лв (без ДДС)
- от "зелени" фотоволтаици: 605.23лв (без ДДС).

Разлика в цената: 40 пъти
Comment: NO

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   30-06-12 13:44

Как да нямат, бе, Джога. След като дори от скъпия АЕЦ Белене цената на тока е в пъти по-ниска от тази на зелената енергия, имат голяма връзка.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 14:14

Ако фотоволтаиците сами можеха да поемат вчерния максимум на енергопотреблението м/у 19 и 21 часа щеше да е оправдана по-високата цена. То става, ама трябва да са 3-4 часови пояса по на запад монтирани.

За нас е най-изгодно да строим фотоволтаични паркове в пустинята на Либия, Тунис и Алжир.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: n1x0n   
Дата:   30-06-12 14:47

Само за сведение и сравнение искам да пусна текущата цена на тока за мегаватчас:
- от АЕЦ Колзодуй: 15.30лв (без ДДС)
- от "зелени" фотоволтаици: 605.23лв (без ДДС).

Разлика в цената: 40 пъти
Comment: NO


Аз може ли, един "Comment"... [smile]

Не знам дали разбираш, че на тази планета няма съществуваща технология, която да ти даде цена за ток 15.30 лв. за МВт/ч. Причината, поради която ние плащаме толкова малко за тока от Козлодуй е, че още от началото това е един абсолютно "непазарен" проект. Тоест нито за изграждането, нито за доставки на гориво, нито за складиране на отпадъците сме платили реални пазарни цени.

Само и единствено благодарение на жеста на руснаците и бригадирският труд на родителите ни - днес все още имаме подобна абурдно ниска цена. Само че втори Козлодуй няма да има. Руснаците приключиха с подаръците, ние приключихме с бригадирският труд и т.н.
Тоест цена под 150 лева на МВт/ч ние няма да видим от никаква централа - никога повече. От тук нататък - това е цената еталон, с която трябва да си правим всички сметки, сравнения и т.н., ако искаме да сме коректни и по-важното - реалисти.

От друга страна е редно да се прави разлика между реалната цена на "зеленото" производство и изкупната му цена в момента, която е съвсем откровено завишена в пъти, с цел да подпомага и насърчава инвестициите в тази сфера.

Иначе при тази нелоялна конкуренция от страна на АЕЦ Козлодуй - кой ще е луд да инвестира в соларни паркове и ВЕЦ през следващите 10 години?
И нима ще има по-добър момент за подпомагане на инвестициите в този сектор, отколкото сега, когато именно благодарение на въпросният Козлодуй - бремето върху българина все още е поносимо.

А иначе, реалната цена на тока от фотоволтаици е абсолютно съпоставима с цената на тока от един новоизграден АЕЦ или ТЕЦ, като на някои места по света дори е по-евтина /САЩ, Австралия/.

Нещо повече, тенденциите при двете технологии са реципрочни - соларната енергия поевтинява осезаемо със всяка следваща година, докато атомната енергия става все по-скъпа.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 15:03

Отвреме-навреме подмятам, че цената на тока ще расте. Днес причините ще са едни, утре други, но тенденцията е тази и няма как да се промени - нито с протести, нито с избори. Фотоволтаиците са една дългосрочна инвестиция, както всяко нещо в енергетиката. Днес може да има 20% годишна възвращаемост на инвестицията (RoI), утре само 10, но така или иначе сметката излиза в дългосрочен план.

Топлоизолацията дава твърда икономия и това зависи само от околната температура (климата), който е предвидим параметър.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   30-06-12 15:32


"Иначе при тази нелоялна конкуренция от страна на АЕЦ Козлодуй - кой ще е луд да инвестира в соларни паркове и ВЕЦ през следващите 10 години?"

Значи дотираната цена на фотоволтаиците е съвем лоялна.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 15:42

Разбира се, но в разумни граници. То ако нямаше дотации и планиране утре можеш да осъмнеш с излишна ел.инсталация.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   30-06-12 15:47

Икво ся-излиза , че се връщаме към плановото стопанство на социализЪмът. Петилетката за 4 години , и да изкупим електричеството предсрочно?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 15:50

В енергетиката винаги е било така и ще бъде. В други отрасли също има стратегическо планиране. И у нас, и в чужбина.

Ако имаш маса за семки до плажа може и без дългосрочно планиране.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   30-06-12 15:53

Всъщност мен едно нещо не ми е ясно. Ние зор за ток имаме ли? Що трябва да се напъваме в някакви инвестиции с неясно бъдеще и ефективност, а няколко частни фирмички да се нагърчат с пари в това време, за сметка на висока цена на тока, която ще плаща народът. Евем ти капитализЪма... [smilie23] И екологизъма покрай него.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 15:59

Нагърчват се с пари вносители, производители, проектанти и консултанти. Сметката на инвеститора не е много сигурна, но ако има да препере парици моментът е подходящ.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Djogata   
Дата:   30-06-12 17:34

Никсъне, нали писах и по-горе, дотиране трябва да има, ама в рамките на някакви разумни стойности, иначе както е в момента си е жива далавера.

За мен това четирикратно завишение на цените на енергията от фотоволтаици по никакъв начин не помага за развитието на нормален енергиен пазар и конкурентноспособна икономика.

Наистина крайната ни цел трябва да е екологично чиста енергетика, но развитието на такава трябва да стане по устойчив начин, и не в ущърб на икономиката.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: mr_kras   
Дата:   30-06-12 18:02

Могат една част от произведената еленергия да изкупуват на завишени цени, а останалата - на значително по-ниски. И тук е важно да се намери баланса.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: diandimov   
Дата:   30-06-12 18:08

При мен тока поевтинява... миналата седмица получих писмо с новите, по- ниски цени.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 18:10

Това и при краставиците няма как да се реализира.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: n1x0n   
Дата:   30-06-12 19:39

Никсъне, нали писах и по-горе, дотиране трябва да има, ама в рамките на някакви разумни стойности, иначе както е в момента си е жива далавера.

Ами аз сметки не съм сядал да правя, защото нямам изходни данни, но все пак се говорим за почти 25% годишен темп на поевтиняване, което не е малко.

Скъпо ми изглежда и на мен, честно казано, но така на изуст да се произнасям за границата, под която инвеститори няма да има - не се наемам.

Що трябва да се напъваме в някакви инвестиции с неясно бъдеще и ефективност, а няколко частни фирмички да се нагърчат с пари в това време, за сметка на висока цена на тока, която ще плаща народът.

Защото това е бъдещето и специално по отношение на тази технология, то е абсолютно ясно от много време насам.
Колкото до "фирмичките" - с дотации или без - се искат едни 5 милиона дори за дребен проект, който генерира 1200 мегавата годишно. Умножи по 605 лв. и сметни за колко време се възвръща инвестицията. Доста далеч е от идеята за светкавично забогатяване с народни пари, която имаш.

Друго не мога да разбера... постоянно се реве как държавата не помага на бизнеса, как не подкрепя инвеститорите, не развива производство и т.н. Сега пък рев до небето, защото тока поскъпва с 13%, точно заради въпросната подкрепа.
Еми тия пари, с които по принцип се подпомага бизнеса и инвеститорите във всяка нормална държава, откъде мислите че се взимат? От Луната? Нали пак е от държавата, от нашият джоб?

Каква точно е разликата дали ще ви ги вземат от сметката за тока или по друг, също толкова ефикасен начин?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   30-06-12 20:00

От друга страна имаш елегантен начин да не ти бъркат в джоба - енергийната ефективност. Най-накрая тези, които най-много потребяват неефективно ще платят сметката. Затова му казвам на Мит да не се жалва, ами да запретва ръкави.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: lumix   
Дата:   30-06-12 21:17

asahi, ако всички ....или 80% се "енергийно ефектират" ....мислиш ли, че тези които вече се се набутали няма да поискат да увеличат тока така, че да пак да излязат на печалба?

При монетарната икономика, всичко така се прави ......че ВИНАГИ да има НЕДОСТИГ и за това да все по и по- СКЪПО! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   30-06-12 21:19

Още по-сериозна причина да станеш по-енергоефективен...

[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   30-06-12 21:24

Аз ще ви кажа какво правят хората по провинцията, поне нашите в Стара Загора например. Огромна къща, стара, пари нямат да я поддържат вече, както и да я ефективизират енергийно. И кво правят - отопляват се на твърдо гориво и въглища, щото е най-евтино, пък топли яко. С което замърсяват доста повече. И става пак омагьосан кръг, щото като вдигаш много цената за ток, с идеята да инвестираш в зелена енергия, те хората преминават на много по-кафява енергия...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   30-06-12 21:35

CyberGene ами аз това се опитвам да им обясня на асахи и борето, че за направиш една къща енергийно ефективна са си доста пари, за къща отиват над 15-20000 за апартамент са около 10-15 с тия доходи от къде да вземе населението толкова пари. Ама не, разни многознайковци ти обясняват как имало нисколихвени кредити, тоя кредит нали трябва да го изплащаш пъ ако ще и безлихвен да е, освен това кредити са до 2000лв. Ама според асахи "Щом си имал пари да плащаш тлъсти сметки за ток значи имаш и за изолация" Няма никакво значени дали сам ще си правиш изолацията или ок ще спестиш от труд, ама те щото по магазините, без пари я дават и климатиците са бе пари и дограмата.

Глупости на търкалета, докато не се вдигнат доходите на населението няма как да стане тая работа с енергоефективните домове.



Публикацията е редактирана (30-06-12 21:49)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   30-06-12 22:28

Знам, знам. Тя и майка ми (която е хеви метъл комунист) се ужаси, като и казах, че напускам института и правя частна фирма. Обясни ми как нищо няма да излезе от тази работа и каква голяма глупост правя, като напускам сигурната държавна работа и как децата ми ще гладуват...

Та обяснявай ми как една работа не може да стане. Точно на мен...

Със спестените средства заемът се изплаща, а ефективноста не е единен технологичен процес, че да не може да се направи на етапи.

Ама обяснявай де.

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: shtukov   
Дата:   30-06-12 22:40

Миналата година говорих с човек, който има изградени няколко соларни парка, включително и в чужбина. Изрази мнение, че до 4-5 години цените на сегашните модели фотоволтаични панели ще паднат толкова драстично, че всяко домакинство ще може да си ги позволи. Складовете на производителите пращели от застояла стока.
След няколко години, когато излезат на пазара новите по-ефективни модели и системи, и се наложи сегашните да бъдат подменени по някаква наредба или финансови причини, може да си взема няколко втора ръка /на 5-10 години/ да ги пробвам. Ама най-добре да изчакам да вземат да ги слагат по снаксовете, че хептен на далавера ще е..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: mr_kras   
Дата:   30-06-12 23:28

Това и при краставиците няма как да се реализира.
Напротив, точно в селското стопанство има квоти за производство на различните видове продукция.
Да се стимулира даден вид производство е добре, но в случая е прекомерно. Поемат се 70% от разходите по изграждане и после изкупната цена е преференциална.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   01-07-12 00:15

Със спестените средства заемът се изплаща, а ефективноста не е единен технологичен процес, че да не може да се направи на етапи.

Това е доста спорно, да изплаща се но за колко години и колко точно ще са спестените средства месечно и колко ще са вноските по един кредит, да става поетапно поетапно, колко поетапно да става, като започнеш да правиш изолация трябва да направиш цялата къща, малко не става стена стена по стена с дограмата е същото, та това са едни 10 000лв. за една къща, та хайде сега кажи един нормално работещ човек на масова заплата м/у 500-700 как точно ще изплаща заем от 10000 на който вноските са в порядъка на 200лв за срок от около 8-10 години. И да поясня, не визирай мен, говоря по принцип, но понеже от няколко години стягам къщата та, съм наясно и с цените и с това как хвърчат парите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-12 01:51

Не лъжете хората за парите за енергийна ефективност. Отпускат се на кооперации с минимум 6 апартамента, които трябва да са на различни собственици. И има купища разправии с документи и бюрократщина, човек трябва да си вземе отпуска за да с оправя... [smilie2]

Колкото до твърдението, че със спестените пари можел да се изплати заемът, дори да се връзват към момента нещата математически (което не е така), твърдението може да е вярно само ако токът
и парното стоят фиксирани, докато трае изплащането, или ако доходите на хората растат адекватно във времето. Нито едното е факт, нито другото.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (01-07-12 02:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   01-07-12 07:28

Ама не, разни многознайковци ти обясняват как имало нисколихвени кредити, тоя кредит нали трябва да го изплащаш пъ ако ще и безлихвен да е, освен това кредити са до 2000лв.

Myth, с риск да вляза в категорията "многознайковци", ще ти предложа да прочетеш за тази програма REECL , където ще видиш, че човек ако има желание би могъл да се справи с тези средства. Тази програма дава 20% безвъзмездни помощи, които доста ти облекчават сметката. А вярвам, че това не е единствената програма за кредитиране и дотиране на енергийната ефекттивност.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: shtukov   
Дата:   01-07-12 11:20

Нещо на което му се е наложило да се оправя с програми - заври му го..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: n1x0n   
Дата:   01-07-12 11:21

Колкото до твърдението, че със спестените пари можел да се изплати заемът, дори да се връзват към момента нещата математически (което не е така), твърдението може да е вярно само ако токът и парното стоят фиксирани, докато трае изплащането

Логиката не е ли точно обратната? Че при фиксирана сума за връщане, реализираната икономия при растящи цени на енергията - ще бъде пропорционална на растежа?

Математическият елемент не го оспорвам, икономията от изолация/дограма за 2000 лева дали стига и 20 лева средно на месец - не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   01-07-12 14:43

От много сметки пак ще стоите на студено.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   01-07-12 15:51

Някой, май са твърде далеч от реалния живот в Бг.
Потвърждава се поговоркат , че сития на гладния не вярва.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: falcon   
Дата:   01-07-12 16:14

Търси чережи на домашна АЕЦ, но нищо не намира в гуглето..енергийната ефективност остава блян мамка му[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   01-07-12 19:29

Не само че през зимата ми е по-топло с 2 градува, ами и прз лятото ми е по-хладно. А има още какво да правя. Паралелна вселена, знаете. [smilie5]

За новото строителство топлоизолацията е задължителна, btw.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   02-07-12 00:39

E asahi ок никой не го оспорва това за 2-та градуса, ама на кава цена излиза, и както каза n1x0n месечно да спетиш 20лв айде 30 да са или 35, как със спестените 35лв ще си плаща човек вноските от по 200лв и то в продължение на 7-8-10 години, всички, които говорите за програми, безлихвени кредити, програми които поемат до 20% от кредита (ок няма да е 10000 ще е 8) не разбирате ли, че масово хората НЕ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ ТАКИВА КРЕДИТИ, и за тях е по примеливо да плаща 20-30лв повече за ток че дори и 50 от колкото да лишат домакинството си от 150-200 за кедит, ако изобщо примем че могат да го лишат от тази сума, защото на повечето заплатите стигат само за сметките и месечните разходи, от кое точно предлагате да се лишат, да стоят гладни или да не нахранят децата си да не платят сметките за ток или от нещо друго?

Автор: asahi
Дата: 01-07-12 14:43
От много сметки пак ще стоите на студено.


Мислиш ли че ако някой може да си позволи изолация и дограма, дори и с цената на кредит и МАЛКО лишения, като говорим за лишения, говорим за лишения от основни нужди, не би си сложил въпросната изолация? Всеки иска, ама малко могат да си го позволят, към днешно време, преди кризата нещата бяха малко по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 00:44

Добре бе, стой си на судено.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: mr_kras   
Дата:   02-07-12 00:46

В крайна сметка фирмите, които строят са субсидирани два пъти: веднъж им се връщат 70% разходи по самото строителство и втори път с високата изкупна цена. На банките се осигуряват кредитополучатели. Но най-големият печеливш е обикновеният българин, който ще се научи на пестеливост и как най-добре да си инвестира спестяванията, по-точно заемите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: n1x0n   
Дата:   02-07-12 00:47

Добре бе, стой си на судено.

Дам, взимай пример от Асахи, на него му е било студено - сложил изолация, вдигнал температурата с 2 градуса и вече му е топло! [smilie24]

В тая паралелна вселена - 2 градуса са си бая нещо, както и да го погледнеш... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 00:55

Не са малко. Ако преди е било 16 и доотоплям до 20 съм изразходвал двойно повече енергия от сега, когато качвам от 18 на 20. За мен си е 50% икономия, сравнено с преди. Паралелна вселена, кво да прайш [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: imitev   
Дата:   02-07-12 00:56


Изолацията е нужно нещо.

Който не вярва - да си кара на кюмюр...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   02-07-12 00:56

Аз сигурно на патагонски говоря или наистина asahi живее в паралелна вселена и за това не разбира какво му се говори. Ама то това е "Кат няма хляб, да се хранят с пасти"

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CanoniO   
Дата:   02-07-12 00:57

Моята къща още държи студено от зимата. Смятам да отворя прозорците, да се атоплят малко стаите, че ей-къде е нова година....

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 01:13

Да, изолацията е добро нещо, и се усеща много и сега, при жегите, не само зимно време за студа. Но не очаквайте чудеса относно намаляване на сметките. Моите намаляха някъде с 10-15%, и сега с това повишение на тока и парното де-факто пак съм върнат на предишното положение. Има ли смисъл обаче от тия тънки сметки, като Топлофикация е пред фалит?...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 08:41

Че ти да не топлоизолираш Топлофикация, че да ти пука? А тя е иж във фалит от 20-тина години.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 09:02

asahi: Ако ни спрат парното и топлата вода, каквито приказки се чуват, сметките толкова драстично ще скочат, и с ефективност, и без, че ше ни е все тая. [smilie2]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Cristinel   
Дата:   02-07-12 09:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 10:23

Cristinel: [smilie18] [smilie18]

Асахи пък си има грах в изобилие. [smilie18]


Голема работа е здравото селско начало!


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 10:37

И картофите добре вървят, да отбележа. В неделя хапнах от пресните. И кисело мляко хапнах, пак със селски произход. За доматите и боба е още рано за хвалби.

В моята паралелна вселена не се чува да се спира парното и топлата вода, освен за сезонната профилактика. Тази година от фалиращата Топлофикация ни смениха абонатната станция, което ще оптимизира разходите. Имаме едни вертикални щрангове към 3 метра за изолиране в общите части. Нямаме сериозни притеснения и за изравнителните сметки.

Тази сутрин по тв-то чух, че цените на фотоволтаичните панели паднали 2 пъти и че цената за изкупуване на зелената им енергия ще продължава да пада. Вероятно някой ще се притесни от това.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 12:12

asahi:


"Булгаргаз" постави ултиматум на "Топлофикация София"
Има опасност столицата да остане без топла вода от началото на юли, ако топлофикацията не се разплати с държавния газов доставчик



Това не е моя фантазия, а цитат от медиите тия дни. Като спрат топлата вода, много важно, че имате нова абонатна станция. А топломерите и при мен ги смениха, и си прибраха парите за смяната.

Цената на фотоволтаиците хубаво паднаха, ама то който трябва, си построи и узакони инсталацията и се нагруха за 15 години напред с фиксирана ултрависока цена. Знаеш ли колко инсталации са присъединени само последните два месеца?


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: chill   
Дата:   02-07-12 12:34

Цирк голям! Произвеждаме повече ток от планираното [1], затова плащаме повече за ток.

[thankyou] [thankyou] [thankyou]

--
[1] повече фотоволтаични централи присъединени


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 12:39

Ми уникални сме, кво. Проглушиха ни ушите, че имаме еленергия в излишък, че нямало нужда от нови мощности, от Белене и т.н. Само че сме уникален пример за учебниците по икономика, когато една стока е в изобилие и в наличности над нуждите за потребление, и цената й вместо да пада, се качва...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: chill   
Дата:   02-07-12 12:43

Не сме пример за учебниците, защото тази цена не е пазарна. С други думи, вместо добрия стар капитализъм е налице добрия стар социализъм. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 15:16

Абе, Иво, откога се връзваш на летни журналистически партенки? Кога Булгаргаз е спирал газоподаването към Топлофикация София заради неизплатени задължения? Помниш ли такъв случай през последните 15 години?

Днес започва приемът на документи за кандидатстване по проекта “Енергийно обновяване на българските домове“, съобщи Десислава Йорданова - директор на дирекция “Жилищна политика“ в МРРБ.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 15:22

Асахи: Не знам за какви партенки ми говориш, аз слушах шефа на Булгаргаз Димитър Гогов, който каза, че сега в края на месеца излиза поредна фактура към Топлофикация София, с което нейните задължения отиват над 150 млн. лв., и ако не бъдат погасени през вече текущата седмица, подаването на газа спира.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (02-07-12 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 15:26

Е какво да каже? Много сме щастливи, че пак го докарахме до просрочване на задълженията? Спирали ли са някога газоподаването? Не са. Няма и да го спрат. Това не е кварталната бакалия, въпреки че така си говорят пред обществото. Седи си мирен и глей кво става.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 15:29

Асахи: Добре бе, ти нали все парадираш за изрядност и финансова дисциплина, и т.н.? Кво стана сега? Значи за топлофикация може, така ли?


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 15:32

Какъв съм аз, че да разсъждавам за взаимоотношенията м/у двама държавни монополисти? Какъв си ти?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 15:37

Какъв съм?

Първо, съм един макар и прост икономист и по рода на неинженерното ми, икономическо образование мога да разсъждавам по тази тема.

Второ, мога да разсъждавам като гражданин на тази държава, който държи на законност, правовост, а една от същностите черти на правовата държава е равното третиране на субектите.

Трето, мога да разсъждавам и в качеството ми на изряден клиент на въпросната Топлофикация.

Още въпроси?


[smilie7]



Публикацията е редактирана (02-07-12 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 15:50

Е ми сори, аз не съм икономист, значи не мога. Еваларка [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 16:01

Асахи: Аз някъде да съм ти отричал правото да разсъждаваш и да си имаш мнение?? Ти сам си го отне по-горе:

Какъв съм аз, че да разсъждавам...


така че сърди се на себе си. [smilie18]



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 16:29

Той въпросът, т.е. поканата за разсъждение, от теб дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 16:32

Асахи: Ми давай, щом съм те поканил, разсъждавай. Само че ако не ти се разсъждава, не отричай на другите това право, много моля.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   02-07-12 16:39

Е нали ти бичих една еваларка - кво още?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-12 16:56

Ехидничиш, иронизираш. [smilie2]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Vinsent   
Дата:   02-07-12 21:16

ivodam написа:

> ... аз слушах шефа на
> Булгаргаз Димитър Гогов, който
> каза, че сега в края на месеца
> излиза поредна фактура към
> Топлофикация София, с което
> нейните задължения отиват над 150
> млн. лв., и ако не бъдат погасени
> през вече текущата седмица,
> подаването на газа спира.
> ...

Ми да спре за да умре този кърлеж най-накрая! [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 10:07

Иво : Няма смисъл от диалог с асахиту ! Аз отдавна спрях да чета коментарите му , защото са неадекватни,безполезни и т.н. и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 10:14

По темата - Знае ли някой в коя държава от ЕС имат същите изисквания - Държавата да е задължена да изкупува в пъти по-скъпата електроенергия и населението и да финансира частните соларни паркове ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   03-07-12 10:14

Само аз ли му се връзвам?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CyberGene   
Дата:   03-07-12 10:15

Като не ви отърва, ви се струват безполезни коментарите му [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: mr_kras   
Дата:   03-07-12 10:52

Цените на тока в някои европейски държави:
France 19.39
Belgium 29.06
Germany 36.48
Italy 28.39
Netherlands 28.89
Portugal 25.25
Spain 27.06

А тук можете да сметнете колко е изкупната цена на тока от фотоволтаици.
За Германия например излиза около 240Е/MWh, за България - 250Е/MWh. Не съм сигурен обаче колко е достоверно.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: mr_kras   
Дата:   03-07-12 10:59

Зелена Германия изнася ток за ядрена Франция.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 11:32

Мда, и вечер пак от фотоволтаичната енергия изнася. Тичат с панелите след залязващото слънце да спасят износа.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   03-07-12 11:46

asahi: Точно в Германия има вече няколко случая, като стане тъмно или силно облачно, хубавците си пускат прожектори, включени към конвенционалната мрежа, да светят на фотоволтаиците. Абсурдът с многократно по-високата изкупна цена на енергията от вторите позволява тая налудничава направо конструкция. [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: stzz   
Дата:   03-07-12 12:29

Едните произвеждат соларни панели, другите оборудване за АЕЦ и всеки с произведеното, строи съответното.
[cool]

И ако тази технология, достигне ценови нива достъпни за навлизането и във всеки дом.......[smilie10] ......ще се срамувам от негативизма си към нея, с днешна дата.
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Myth   
Дата:   03-07-12 12:31

тъмно или силно облачно, хубавците си пускат прожектори, включени към конвенционалната мрежа, да светят на фотоволтаиците.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] Това бих казал е повече от абсурдно [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   03-07-12 12:34

Ега ти градските легенди.

Прожектор с най- ефективните натриеви или светодиодни осветители има КПД 12-18%. Като добавим и КПД-то на слънчевите панели 14-17%, КПД-то на конверторите 90% и получаваме общо КПД на тази приказна операция някъде най-много около 2%.

Някой многознайко, пердашейки по магистралата е видял прожекторите на охраната на периметъра на соларния парк и веднага е построил поредния световен заговор.
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: PolarBear   
Дата:   03-07-12 12:37

Taзи германска история ми звучи дяволски мило и родно. Да не би тези соларни паркове да са на някоя наша мутра изнесла част от бизнеса натам?!

Ако точно в Германия стават такива неща, то наистина не знам какво да кажа. Светът се глобаличалгизира, някъде по-бързо и видим, някъде не толкова. Но посоката е ясна.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: dani_m   
Дата:   03-07-12 12:44

http://banks.dir.bg/2012/07/03/news11482917.html

Пак ще има да плащаме компенсации.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tonyboy79   
Дата:   03-07-12 12:50

tricky8600 стига рева бе пич. Много българско ТВ гледаш. Мисли малко глобално. Има цени на разни ТЕЦ-ове, които са по-високи от тези на ФВ централите.
Та както и да е. След аварията в АЕЦ Фукушима, ЕС под натиска на Германия са преразгледали енергийната си стратегия. В частност в Германия спират изграждането на нови АЕЦ и ще отделят парите за ВЕИ. А се отделят толкова много субсидии защото масово ползваните източници на енергия се изчерпват и се търсят нови алтернативи. Като се наливат пари хората купуват панели (да речем). Колкото повече клиенти има толкова повече производители се появяват на пазара и всеки гледа да изпревари другия в технологично и ценово отношение. По този начин голяма, част от парите отиват и за "рисърч". Вдига се КПД-то и пада цената, и т.н.
Другото сам си го нагласи.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 13:41

Bore - точни ли са ти сметките за КПД-то ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   03-07-12 13:42

Доста са точни. Ако не вярваш, направи ги сам.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 13:47

Не можах да намеря инфо колко К-вата светлина са необходими за получаване на 1 Квт ток .

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   03-07-12 13:51

Ами аз съм ти го написал. Промишлените соларни панели имат КПД между 14 и 17%.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 14:04

т.е. ако панела е 1000 вата на изхода ще се получат 140 вата ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   03-07-12 14:08

Не точно.
За да получиш пълната мощност от 150 ватов панел, демек 150 вата, трябва да го осветиш с 1000 вата светлинна енергия.



Публикацията е редактирана (03-07-12 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   03-07-12 14:11

Два процента не са никак малко за сериозни хора, които се занимават със сериозни неща в големи мащаби. Спомням си един разговор с един човек от централата на Кауфланд преди време, на мой въпрос как издържат с тези промоции, когато много често продават под цената на придобиване, той ми каза, че реално, след като се тегли чертата, Кауфланд от супермаркетите има 3% печалба, което напълно удовлетворява семейство Шварц (собствениците на Кауфланд и Лидл).


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   03-07-12 14:14

Два процента означава, че токът от солара трябва да го изкупуват на цена достатъчно по-висока от 50 пъти над цената от мрежата за да има смисъл, без да броим правния риск. Това са глупости.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 14:18

При такива ярко изразени бизнес интереси няма как и да не се полае малко. Сещам се за коридорните пледоарии на адвокатите, защитаващи престъпници.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 14:36

Тази концепция е много сбъркана ! Как ще стимулираш един , като задължиш друг да купи в пъти по-скъп ток ?! Искаш не искаш - ще плащаш. Все едно сме в 80-те години . Това демократично ли е според вас ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 15:01

Демокрацията, плановите и пазарните процеси са 3 съвсем различни неща и няма смисъл да се търси връзка (корелация) между тях.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 15:40

asahi - пак говориш празни приказки ! Първо в БГ няма истинска демокрация , ако имаше то нямаше да сме стигнали дотук . Второ - бизнес плановете са тясно свързани с пазара , но самият ти каза , че не разбираш от икономика и няма как да знаеш в каква връзка са.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 16:32

Напрао ме разкости! Отивам да подсмърчам. Донеси салфетки да не се връщам.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 20:37

Ще подсмърчаш , щом си некомпетентен ! Чу ли преди малко по новините какво каза Семерджиев . Щели да преразгледат подадените проекти , защото в последните месеци имало "бум" на проекти за соларни паркове . Щом има осигурен пазар за 20 години естествено , че бизнесът ще инвестира . Стана ли ти вече ясно драги ми Асахи за връзката между бизнеса и пазара ? А приказката за лудия и зелника знаеш ли я ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 20:52

Ооо, компетентния, дето не мога да му пиша в темите?

Вместо да слушам Семерджиев предпочитам да чета закона, а днес със закона се случи следното:
ДКЕВР ще променя преференциалните цени за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници, когато констатира съществено изменение на ценообразуващите елементи. Това реши парламентът, който прие окончателно промените в Закона за енергетиката.

Пътьом прочети и Р Е Ш Е Н И Е № EM-01 от 29.06.2012 г. на ДКЕВР.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 21:12

А Семерджиев да не е пъдар ?! А това анализира ли го ...."в случай, че някой от елементите се измени с над 10 процента, да направи нови актуални цени. Това няма да води до промяна на цената на тока за крайния потребител на по-малък период
Забраних ти коментарите , защото са безполезни и безсмислени .

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 21:15

По-скоро си интелектуален слабак и в безпомощността си се хващаш за лесното.

Горният текст касае периодичността за ревизиране на цените, нищо по-различно.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ценослав   
Дата:   03-07-12 21:17

При толкова много реки, дето си бълбукат по нашите земи, да курдисаме соларни панели си е направо глупост. "Видяла жабата, че подковават коня и тя рекла". [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ценослав   
Дата:   03-07-12 21:19

За по грандиозен такъв стореж - пример - "Железни врати" между Сърбия и Румъния. Бе маните ги тия власи![smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 21:21

Цено, това са различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ценослав   
Дата:   03-07-12 21:23

нЕма различно брат. За един месец си правя малка ВЕЦ без да нарушавам екоравновесието, но знаеш ли колко документация и разрешителни трябват. До къде ги изкараш и си одъртял.[cool] [cool] [smilie25]



Публикацията е редактирана (03-07-12 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 21:43

Сигурно имаш много и постоянно течаща вода?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   03-07-12 21:47

чувал съм, че местата подходящи за вецове отдаааавна са заети, от неслучайни хора.Така че малка вец-в някой друг свят.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   03-07-12 22:20

То и кинти си трябват за ВЕЦ.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: emo99   
Дата:   03-07-12 22:26

asahi - четеш , ама нищо не разбираш !Изкупната цена на "зеления" ток ще пада , но цената за потребителите - НЕ ! Това схвана ли го или не ? Мислех те за интелигентен , но май съм се излъгал - нито мислиш логично , нито можеш да правиш смислени изводи .

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ценослав   
Дата:   03-07-12 22:41

Та значи споделих за ВЕЦ, щото реки, потоци и разни изворчета по закон са изключителна държавна собственост. Примерно искам за бунгалото да прекарам две крушки и един контакт - 1 киловат примерно. А съм турнал в течащата река некакво водно колело, дето да ми върти динамото, а са ме глобили от държавата така, че ще трябва да продам колата и апартамента и да пратя съпругата в Италия да гледа бабички.[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   04-07-12 01:13

Цената за потребителите никога няма да пада. Не си и помисляй обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: boreto   
Дата:   04-07-12 08:00

Законът на Борето гласи:

Цената на енергията се удвоява всяко десетилетие.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   04-07-12 15:56

Какво да кажеш?
Държавата платила на инвеститори във ВЕИ заради ”печатна грешка”

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   04-07-12 16:18

А оня мунчо СергЕй дето се ребчеше...дейба и шушумигите дейба...[smilie23] [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   04-07-12 19:50

Любен Корнезов е реализирал грешката, ползвайки невежеството на депутатите.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   04-07-12 23:35

Предполагам малко хора са разбрали какво е искал да каже Асахи, и в известен смисъл мога да се съглася с него, ако това е последното увеличение, и се запази за 10 години.Но това е малко вероятно.

Това което виждам е, че държавата изтърва реализирането на проекти и в момента се опитва по всякакъв начин да ги ограничи.Инвеститорите са открили най-изгодната ниша и влагат всичко в нея.
Последните 2 години видях само 1 нова перка :) Защо ли спряха да ги слагат [smilie11]

Най-лесния начин за уравновесяване на цената е налагане на такса мрежа за ВЕИ централите от порядъка на 10-15%.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   04-07-12 23:39

При проверката е установено, че от ДНСК през май и юни са издадени над 1330 разрешения за ползване, като от тях 524 са за фотоволтаични електроцентрали с обща инсталирана пикова мощност около 550 МW и четири са за ветроенергийни електроцентрали с обща инсталирана мощност 50 МW.

Четирите перки са невидими, значи.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: CanoniO   
Дата:   04-07-12 23:39

Цената за потребителите никога няма да пада. Не си и помисляй обратното.



абсолютната истина.....

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   05-07-12 09:23

Аз, честно казано, не разбрах, ако тройните са направили законова далавера с трик печатна грешка, защо за три години царстване ГЕРБ не са променили закона, ми само през последните два месеца са издадени разрешителни за фотоволтаици само, за мощност повече от половин ядрен реактор? [smilie8] Това след тоновете приказки, и писания и в този форум във връзка с Белене, че нямало нужда от нови мощности, че инвестиция за 20 годишен срок не била оправдана, и т.н.

Ма то работата май стана ясна, май не е чак толкова историята в зелената енергия, ми НЕК съвсем са го закършили и са пред фалит, че има да връщат пари на държавата, има да плащат за Белене и т.н... та с тия нови цени целокупният български народ ше плаща като поп борчовете на НЕК, това е.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (05-07-12 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: wildheart   
Дата:   05-07-12 09:50

ми да намалят заплатите в НЕК
голямо лапане има там[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   05-07-12 09:58

Само ГЕРБ ли може да открива грешки?
Будното гражданско общество защо не откри грешката?
Разните експерти, НПО-та, Белене-защитници и те не го откриха. Цяло Народно събрание го проспа. ЕК също.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   05-07-12 10:02

асахи: Ми за какво са избрани ГЕРБ, те са официализираната власт, те искаха да поемат отговорността и я носят сега. Те имат мнозинство в Народното събрание, където депутатите им получават заплатки нелоши. Разните експерти, НПО-та и прочее нищо не са длъжни.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   05-07-12 10:12

Излишно политизираш. ГЕРБ си носи отговорността, ако си забелязал. Прекъснаха лапаницата от фотоволтаиците. За стари прегрешения на законотворци няма как да носи отговорност, а и договори със задна дата няма как да промени.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: fove   
Дата:   05-07-12 10:19

Че те договорите са с прясна дата:


"При проверката е установено, че от ДНСК през май и юни са издадени над 1330 разрешения за ползване, като от тях 524 са за фотоволтаични електроцентрали с обща инсталирана пикова мощност около 550 МW и четири са за ветроенергийни електроцентрали с обща инсталирана мощност 50 МW."

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   05-07-12 10:26

Хаха, прекъснали лапаницата, след като който трябва, добре се е нагрухал, нали? Мога да си представя колко комисионни и рушвети са се раздали за тия два месеца, всъщност убеден съм, че всеки като го чете това, си го представя. Образно.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (05-07-12 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ilcoin   
Дата:   05-07-12 10:41

Бях решил, че в тази тема няма да се включвам, но се подразних.

Иво, отново както любимия ти серГей манипулираш нещата. Дянков тази сутрин по нова ясно каза - търговски договори, сключени 2007 НЯМА как да бъдат променени сега. Тези договори са подписани и ще се плащат. Тва е положението. Закона е променен, но договорите остават.

Къде спахте, уважаеми червенушки, или упоени от мекото говорене на другаря кУрнезов и зазяпани в светлото бъдеще на АЕЦ-а проспахте далаверата?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   05-07-12 12:15

Мани го Иво - той от време оно все си пее за станишката и червената паплач, ама кой му се връзва [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: exo99   
Дата:   05-07-12 13:16

Иводам е ник на Сергей Станишев във Фото форум. [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   05-07-12 14:44

Абе не е тъй. Познавам го.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   05-07-12 15:05

Значи по-лошо [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   15-07-12 23:54

boreto:


Законът на Борето гласи:

Цената на енергията се удвоява всяко десетилетие.



Де да имаше наистина такъв закон, че да почерпим...

Ма в България за последните десетина години, от свети Иван Костов насам, токът е скочил над 6 пъти...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   16-07-12 00:00

ilcoin: Сключените договори трябва да се спазват, спор няма. Обаче Дянков да не се прави на умрела лисица, защото много добре знае за какво иде реч. През 2007 г изобщо няма построени кой знае колко фотоволтаици и сключени кой знае колко договора за присъединяване и изкупуване, защото фотоволтаиците бяха доста скъпи. През 2010 г. падат драстично цените на последните на международния пазар и изведнъж става суперизгодно по съществуващото законодателство да се правят фотоволтаични централи, и тогава е и бумът на строителство и присъединяване. Защо "загрижените" и "отговорни" гербери още тогава не са променили спешно законодателството и не са въвели адекватен механизъм за преоценка на инвестициите и изкупната цена на всеки три месеца, ми чакаха до средата на 2012 г., отговори си сам.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (16-07-12 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   16-07-12 00:22

Ти къде беше да им го кажеш по-рано?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   16-07-12 00:26

Опа, аз не взимам депутатска заплата, нито съм полит-консултант или квото и да било, та да съм длъжен да светкам управляващите за това откъде духа ветъро, айде молим, има конституция и закони у тая държава, мераклии за власт и поемане на отговорност.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-07-12 01:15

Само за протокола, в края на 2007 година има сключени договори за нови мощности в размер над 11500 мегавата. Това, че по-голямата, всъщност почти 90% от тях се изградиха в последната година-две и въведоха в експлоатация последните месеци е съвсем друга работа. Ако не ги бяха натиснали с цените, щяха да се влачат с присъединяването още.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   19-09-12 20:44

Дали е вярно?

Цитат от интервю с Борислав Сандов - ПП „Зелените”

ДКЕВР реши от 18 септември т.г. да намали цените за енергия, произведена от ВИЕ.
Според Българската ветроенергийна асоциация доходите на всички ветроенергийни паркове ще бъдат намалени с 10%, на фотоволтаични инсталации отпреди 2011г. с 20%, а фотоволтаичните инсталации, започнали работа тази година ще загубят 39% от доходите си.

Б.Сандов - В момента имаме масово разпродаване на това, което имат западни инвеститори в България и изтегляне на капитали от сраната. Имаме спиране на един сектор, който се развива главоломно в целия свят и, който носи доходи, създава нови работни места. Въобще това е една силна крачка назад в политиката на това правителство. За мен те просто задоволиха интереса на бизнес кръгове около тях, след което затвориха вратата за всички останали, без да гледат реално на глобалните проблеми. А хората започват сами да внедряват системи за енергийна ефективност. Започват да инвестират в малки, локални решения за ВЕИ, било то чрез термопомпи, чрез системи за затопляне на вода.

Този господин ми звучи много лобистки относно ВЕИ. Не съм чул за интегляне на чужди инвестиции в сектора. Онези с дръпнатите очички продължават да си строят.
Ако това е истина, се надявам нещата да се нормализират с енергията от сектора.

По мое наблюдение, през тази година се откриха най-много паркове и поради тази причина удара е върху тях.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   19-09-12 21:39

Дали е вярно? Намираш решението на ДКЕВР, публикувано на официално място, и разбираш дали е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   24-09-12 18:38

Днес имаше протести срещу решението на ДКЕВР.
Публикувам линка към исканията:

Протест срещу решението на ДКЕВР

Прочетете ако Ви се чете, аз ще изразя моето мнение!

1.Създали са хиляди добре платени работни места
- да за 2 месеца докато направят конструкциите

2.Знаят, че високата цена на тока от ВЕИ се плаща от населението, но не са причината цената да е непосилна за много хора
- в Европа дори не плащат по 700 лв/Мвч цени от ВЕИ, по малко е!

3.Неефективното управление на целия отрасъл
- Ако беше ефективно нямаше да протестират, защото нямаше всеки сульо и пульо да слага панели и да реват на паветата, а щяха да инвестират сериозни компании.

4.Повишаването на цената на кВч е точно заради тях
- защо не правят ВЕЦ-ове. Ами скъпи са и е нужна инвестиция и здраво дупе

Вчера говорих с мой познат който каза, че искат 50 цента на Мвч за такса за достъп до преносната мрежа, а с новия закон излизат значително по големи.

Сега си гледам бележката от ЕВН - плащам:

Пренос до електропреносната мрежа - 6.23лв / Мвч
Пренос през електропреносната мрежа - 9.1лв / Мвч

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   24-09-12 18:54

А ти дали знаеш, че най-големите фотоволтаични паркове са на ЕВН?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   24-09-12 19:18

asahi не мога да открия списък на инвеститорите в източна България.
Доколкото знам, са на Азиатски компании, дори някои от тях са световно известни.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: universum   
Дата:   24-09-12 21:27

Най-големите фотоволтаични паркове са на ЕВН, ама защо си мисля, че тях ги компенсират все някак си.

А на стачката имаше разни предприемчиви балъци, дето не е била за тях нишата, ама като са се промъкнали, на им сега.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   24-09-12 21:31

Ми как да ги компенсират? С таксата за присъединяване - плащат я сами на себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   05-11-12 06:36


http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-11-05&article=430162

Смешен плач за соларите
Защо реват за пари, като токът им струва 200 пъти по-скъпо, питат хората


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tofo   
Дата:   05-11-12 08:39

За пари, бре![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   19-11-12 21:20

Три евро-разследвания срещу България заради таксата за достъп за ВЕИ производителите!

Хората инвестирали в ВЕИ също се борят за това в което са инвестирали. Има много интересно изказване на Мариана Янева – зам.-изпълнителен директор на Българска ветроенергийна асоциация:

...Не е допустимо грешките на регулатора да се плащат от потребителите или от инвеститорите. „Лошото е, че и в двата случая ще плаща потребителят“

Следва разледване и най-интересното, може да се стигне до момента на връщане на Евросубсидиите за ВЕИ от инвеститорите, за да се върнат старите цени за изкупуване на тока, но в България няма закон за връщане на субсидии [smilie11]

Много мнения има по темата, като голяма част от тях не са обективни
- опит за монополизиране на пазара
- таксата за достъп има за цел да намали разходите на ЕРД-тата
- непросветените хора се радвали на ситуацията защото мислят, че държавата прави нещо за тях


Факт е: Държавата не успя да контролира ситуацията и се изградиха прекалено много ВЕИ-та за прекалено кратко време поради една причина - цената на технологията падна бързо и много хора могат да си позволят да инвестират в това.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   19-11-12 21:49

Това в Северна Корея нямаше как да се случи.

Да помислим за ЕРП-тата малко. Меткам си аз до Елин Пелин едно фотоволтаично паркче 50MW мощно и се обаждам на местното ЧЕЗ да ме присъедини. И понеже изведнъж се явявам най-мощния обект в района се налага в моя чест да построят линия високо напрежение, една малка подстанция да ми спретнат до мен и от другата страна да ме закачат в ОРУ-то на друга подстанция. НА колко километра е ич не ми е грижа. И понеже плащам такса призъединяване, но не и изграждане на съоръжения, ЕРП-то си е на чиста загуба от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Славов   
Дата:   19-11-12 21:54

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   19-11-12 22:38

писах го 100 пъти вече, схемата с българските ВЕИ е точно наобратно реализирана, от там са и големите проблеми на тези инвестиции. присъединяването на ВЕИ трябва да е директно при потребителя, оразмерено поред конкретния товар, каквото остане - да заминава към мрежата. тук, всичко правим наопаки и после се чудим що така, що онака...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   19-11-12 22:43

Няма как да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   19-11-12 22:45

а тоя, сегашният вариант, ептем нема как да стане... виждат му се вече белите гащи.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   19-11-12 22:47

Става, както и по цял свят.
Абе ти уж учен човек, пък такива идеи да пробутваш?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   19-11-12 22:50

стават, там където има условия за стават! ти също си уж учен, я набързо нахвърляй тук, за едно ниско ефективно производство, колко пъти се преобразува енергията, колко за загубите за всяко преобразуване и пренасяне през ЕЕС до обикновения потребител? ...а?

....послем що цената е такава? що трябва да има такси привързване и т.н.... това си надробихме сами [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   19-11-12 23:22

Зачий хур ми е да си правя ВЕИ и да си ползвам енергията, като ми е няколко пъти по-евтино да си я купя от ЕРП-то?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   19-11-12 23:38

има безброй икономически инструменти подобна схема да се направи изгодна за хората. тази която я имаме в момента не е изгодна за никого. все пак, чакам, дори и приблизителен отговор, по чисто техническия въпрос който ти зададох...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: imitev   
Дата:   19-11-12 23:40

Ам да я продааш на ЕРПто...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   19-11-12 23:53

Загубите от пренос са под 10%. В някои случаи доста под 10%.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   19-11-12 23:57

... очаквах подобен отговор... нищо общо с реалността [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   20-11-12 00:01

Ти сега на Краси ли се правиш?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   20-11-12 00:08

не бре, но просто, ако ми докараш ток от ВЕЦ Калето на Искър до нас на 10% загуби, не Нобелова награда ами за новия Айнщайн ще те провъзгласят [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   20-11-12 00:41

Нали се сещаш, че токът не се докарва от точка А до точка Б? Правил съм курсова работа по икономика за енергосистемата и загубите бяха под 10%. Официални данни, без собствените нужди на ТЕЦ/АЕЦ и ПАВЕЦ цикъла.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   20-11-12 08:56

правил курсова работа... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   20-11-12 09:09

Направи ти едно изследване да те видим.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: serjy   
Дата:   20-11-12 09:23

между другото... тепърва ще берем плодовете на ВЕЦ-овете от Искър... мани къде преграждат цялата река и спират миграцията на рибата, НО и високите води подкопават ЖП линията... в резултат ще имаме някакви мижави генераторчета на ток, дето никаква файда няма да има от тях и за да не загубим цялата ЖП линия ще трябва да се налеят стотици милиони да се изгради трасето наново. А, честито! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bgprinter   
Дата:   20-11-12 14:49

Загубите зависят от напрежението, при 800 кВ са едни при 110 други, но са под 10 % (ако по трасето няма някой който да си "сваля" ток ) [smilie18]
Иначе с водните централи съм съгласен със Серджи - никой не взема под внимание разрушения микроклимат, флора и фауна. Реките от детството не са същите като реките сега, всъщност къде са ?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.