Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   17-04-12 23:19

Следва...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: orlindraganov   
Дата:   17-04-12 23:20

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 23:26

То свърши[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: orlindraganov   
Дата:   17-04-12 23:27

Вакан Солей

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 23:29

Сега токът ли е по-бърз или светлината?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: 2nYo   
Дата:   17-04-12 23:32

Нищо не разбрах ...

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-04-12 23:34

Съгласен съм. Точно така е!

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   17-04-12 23:34

Почти всички чухме новината за поскъпването от близо 10% на тока от 1-ви юли поради включването на много голям фотоволтаичен парк, а не е само това.

Пътувам много и виждам, че цяла югоизточна България е станала на огледало.
Във всяка нива панели, във всеки двор панели, на всеки покрив панели.

Много е гнусно да виждам как плодородни обработваеми площи да се ползват за соларни паркове - малко ли хълмове има които пустеят?

Защо НЕК не намали цената на която изкупува тока от фотоволтаиците, и да не вдига това което аз плащам.
До скоро в сайта на НЕК имаше пълна ценова листа с изкупните цени на електроенергия, но сега не го намерих/може да са го махнали/, но цените са следните:

- ТЕЦ Марица-Изток 2 - 37лв/МВч
- ТЕЦ Марица-Изток 3 - 66лв/МВч
- АЕЦ - 15-16лв / МВч
- Ветрови генератори - 190лв./МВч
- Фотоволтаични инсталации с мощност до 30kWp – 576.50 лв./МВч
- Фотоволтаични инсталации с мощност над 30kWp до 200kWp - 567.41 лв/МВч


Това не е нормално.



Публикацията е редактирана (17-04-12 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 23:35


.. Ше остареем докато чакам .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 23:38

На колко си години?
Какво си учил?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   17-04-12 23:47

Няма значение на колко съм и какво съм учил.
Това което говоря на всички още от първите панели които започнаха да се поставят и да изкупуват тока е, че това НЕ Е ИКОНОМИЧЕСКИ ИЗГОДНО.

Преди година - две излезе новина, че България е с над 500% преизпълнение на проектите за екоенергия, а тогава нямаше толкова панели.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 00:31

Ок, щом образованието и жизненият опит нямат значение за оценка на икономическата изгода от енергиен проект - мисли си го.
България ще изпълни европейската директива, когато 22% от производството е от ВЕИ.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   18-04-12 16:53

asahi, образованието и жизнения ми опит позволяват да съм наясно с въпросната тема, не само от обща култура.

Достигането на тези проценти които Европа иска е направено, но е Ъпсурдно да се искат пари от хората за това, че се плаща многократно по висока цена за произведената енергия която, пак ще повторя НЕ Е икономически изгодна за потребителите.
Изкупната цена трябва да е близо до тази на ветровите генератори за да има незначително увеличение в крайната цена.

Калкулирайте и вижте само колко голяма е разликата в цената между ветровите генератори и фотоволтаичните системи.
Един фотоволтаик работи ефиктивно около 3- 4000 часа годишно.

Ясно е, че някой има "файда" да е такава цената, и лобирането на високите етажи на власта е голямо, но това е за наша сметка /моя,ваша,на родителите ви/
В медиите това което видях е, че се отделиха до 10 сек за новината.Ами смешно е, при условие, че това е увеличение за милиони на цената на тока.


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   18-04-12 17:13

Не знам какви икономически анализи си правил и какви обосновки, но само искам да вметна че цената на 1кВт инсталирана пикова мощност от фотоволтаик струва приблизително 5-6К лева. Ти си направи сметката колко часа трябва да го грее слънце, колко дена в годината и по тази цена направи сметка колко годинки ще са ти нужни да си възвърнеш инвестицията и може би тогава ще намериш отговорите на много въпроси, за които питаш и разпитваш сега. [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 17:22

"Достигането на тези проценти които Европа иска е направено..."
Това въобще не е вярно. Цитирай си източниците и гледай да са официални, т.е безспорни. В енергетиката мощности не се крият и надписват.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   18-04-12 17:35

на пазара един продава домати по 2 лева, друг ги продава по 10 лева , щото торта била скъпа, купил си трактор които ще изплаща 10 годии и така нататък.

Асахи, ти от кой ще си купиш домати?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: bborissov   
Дата:   18-04-12 17:43

Тук обаче не стои въпроса: дали да произвеждаме домати от 10лв или да не произвеждаме такива домати [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ivodam   
Дата:   18-04-12 17:58

tricky8600, bborissov:

Явно не стаа само със слънце, затова едни тарикати, мисля че беше в Германия, направо си слагат мощни електрически лампи да светят на панелите, лампите естествено захранвани с по-йовтин конвенционален ток, и пак са на далавера. [smilie18]



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: georgi969   
Дата:   18-04-12 18:02

Ми да-доматите от 10 кинта ще ги подминеш, ама енергията от фотоволтаиците те принуждават да я купуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   18-04-12 18:02

bborissov - колко е инвестицията на еднин вятърен генератор?
Знам, че само софуеърът на съвременен и добър генератор е около 20К ЕВРО.

Да не са по глупави тези с перките, че да им купуват по евтино тока.На колко места се монтира с хеликоптери? НЕ са малко.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: ilcoin   
Дата:   18-04-12 18:06

Доколкото съм наясно, в България ветровете са доста непостоянни като посока и сила, което прави използването на генератори не особенно ефективно или поне не еднакво ефективно навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: universum   
Дата:   18-04-12 18:35

Ако електроенергията от ферментация на кравешки л@йна е 10 000 лв Мвч ще трябва ли да я купуваме и нея по екологични причини.



Публикацията е редактирана (18-04-12 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 20:56

Никой не ти предлага домати от 10 лева. Предлагат ти микс от домати, някои които отделно са по 10 лева килото. Лично твой е изборът колко домати да купуваш. Аз съм избрал да купувам много малко и, общо взето, ми е все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: tricky8600   
Дата:   18-04-12 22:34

Аналогията с доматите е правилна, заповедническото отношение което ни налагат Не ми харесва и поради тази причина пуснах темата.

Другото е, че плодородните терени вместо да се използват за земеделие се превръщат в соларни паркове за години напред - толкова ли развито земеделие имаме, че да си позволим това?[thankyou]

Инвестицията във всеки един от енергийните отрасли е огромна, волтаиците се изплащат за около 6-7 години, а един ВЕЦ ?

Отговори на това съобщение
 Re: За скъпия ток и соларните централи
Автор: 2nYo   
Дата:   18-04-12 23:26

Стройте малки системи за собствени нужди, поетапно, каквото спестиш, реинвестираш в разширение, и подобрение . Комбинирано фотоволтаици+ветрогенератори



Публикацията е редактирана (18-04-12 23:28)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.